Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by nik13 View Post
    Έκανα μια αίτηση στα δικαστήρια για ποινικό μητρώο σήμερα και μου είπαν ότι αύριο θα είναι έτοιμο με apostile. Επίσης μετά από ερώτηση μου απάντησαν ότι από περιοχή σε περιοχή διαφέρει η διαδικασία και ότι στην επαρχεία (βλ. Ζάκυνθο) συνήθως εκδίδεται από τα δικαστήρια.
    Όπως ακριβώς σου τα είπα!
    Τελικά το "Live your myth in greece..." είναι πραγματικότητα...............

    Comment


      #77
      Originally posted by australian View Post
      Only medicare!!!
      Μαλλον διαβασα αυτο που θα ηθελα να ισχυει...σκοτσεζικο ντουζ!Παλι καλα που το καταλαβα πριν παω στην Αυστραλια!!!
      καθε εμποδιο για καλο

      Comment


        #78
        Originally posted by fotini ser View Post
        Μαλλον διαβασα αυτο που θα ηθελα να ισχυει...σκοτσεζικο ντουζ!Παλι καλα που το καταλαβα πριν παω στην Αυστραλια!!!
        απο αυστραλια βγαινει πιο γρηγορα απο το βερολινο και το σπουδεοτερο ειναι ολοι η οικογενεια ΜΑΖΙ πιστεψε με μετραει πολυ αυτο!!! και τωρα δεν χρειαζετε να βγεις εξω !!!μολις καταθεσεις τα χαρτι περνεις 9 μηνες οκ και ασφαλιση και στους 2-4 μηνες τελος!!

        Comment


          #79
          Originally posted by fotini ser View Post
          Μαλλον διαβασα αυτο που θα ηθελα να ισχυει...σκοτσεζικο ντουζ!Παλι καλα που το καταλαβα πριν παω στην Αυστραλια!!!
          Partner inside Australia
          Συμπληρωματικά στις πληροφορίες του Australian
          Partner Visa: Onshore Temporary and Permanent (Subclasses 820 and 801)
          Εδώ θα βρεις όλα τα επίσημα στοιχεία για την συγκεκριμένη βίζα, διαδικασία ,κόστος, δικαιώματα…
          Partner Visa: Onshore Temporary and Permanent (Subclasses 820 and 801)
          εδώ θα βρεις ολες τις προυποθεσεις και τα δικαιολογητικα
          http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/1024i.pdf Εδω θα βρεις πληροφορίες για τις bridging visas τα δικαιώματα που σου δίνει στο medicare, καθώς και το δικαίωμα ή όχι σε εργασία.

          Comment


            #80
            Originally posted by australian View Post
            Ίσως να μήν προσέξατε ότι ο nik13 βρίσκεται στη Ζάκυνθο......
            Το πρόσεξα, αυτό που δεν πρόσθεσα είναι ότι πρέπει να ρωτήσει στη δικαστική αρχή της περιοχής του. Από εκεί θα του πουν αν υπάρχουν κάποια ΚΕΠ που να μπορεί να εξυπηρετηθεί.
            Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

            Comment


              #81
              Christine ευχαριστω πολυ για τα link...Κωστα δυστυχως στην αρχη δε θα ειμαστε μαζι...ο αντρας μου ερχεται 26 Απριλιου κ εγω με τη μικρη μαλλον Σεπτεμβρη...ηθελα να μου πεις αν η μικρη δικαιουται επιδομα οταν θα ερθουμε...κ τι εννοεις "σε 2-4 μηνες τελος"?Μπορει να βγει τοσο γρηγορα η βιζα?
              καθε εμποδιο για καλο

              Comment


                #82
                Originally posted by fotini ser View Post
                Christine ευχαριστω πολυ για τα link...Κωστα δυστυχως στην αρχη δε θα ειμαστε μαζι...ο αντρας μου ερχεται 26 Απριλιου κ εγω με τη μικρη μαλλον Σεπτεμβρη...ηθελα να μου πεις αν η μικρη δικαιουται επιδομα οταν θα ερθουμε...κ τι εννοεις "σε 2-4 μηνες τελος"?Μπορει να βγει τοσο γρηγορα η βιζα?
                fotini την μικρή την έχεις κάνει υπήκοο?
                υπάρχει partner visa που βγήκε σε 1 μήνα!!

                Comment


                  #83
                  Originally posted by australian View Post
                  fotini την μικρή την έχεις κάνει υπήκοο?
                  υπάρχει partner visa που βγήκε σε 1 μήνα!!
                  Ναι ειναι υπηκοος,μαλιστα σημερα ο αντρας μου ειχε ραντεβου στην πρεσβεια κ σε 10-15 μερες θα εχουμε το διαβατηριο.Μακαρι κ η δικη μου να βγει γρηγορα...
                  καθε εμποδιο για καλο

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by fotini ser View Post
                    Ναι ειναι υπηκοος,μαλιστα σημερα ο αντρας μου ειχε ραντεβου στην πρεσβεια κ σε 10-15 μερες θα εχουμε το διαβατηριο.Μακαρι κ η δικη μου να βγει γρηγορα...
                    αν η μικρή είναι υπήκοος τότε δικαιούται επίδομα

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by fotini ser View Post
                      Christine ευχαριστω πολυ για τα link...Κωστα δυστυχως στην αρχη δε θα ειμαστε μαζι...ο αντρας μου ερχεται 26 Απριλιου κ εγω με τη μικρη μαλλον Σεπτεμβρη...ηθελα να μου πεις αν η μικρη δικαιουται επιδομα οταν θα ερθουμε...κ τι εννοεις "σε 2-4 μηνες τελος"?Μπορει να βγει τοσο γρηγορα η βιζα?
                      η μικρη θα παρει επιδομα και η βιζα τοσο κανει απο εδω αν και εχουν ακουστει και λιγοτερο αλλα δεων το ξερω,της γυναικας μου εκανε περιπου3 μηνες

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                        η μικρη θα παρει επιδομα και η βιζα τοσο κανει απο εδω αν και εχουν ακουστει και λιγοτερο αλλα δεων το ξερω,της γυναικας μου εκανε περιπου3 μηνες

                        Μακαρι να βγει κ μενα γρηγορα γιατι στηριζομαστε πολυ σ'αυτα τα χρηματα,ειναι μεγαλη βοηθεια ειδικα στην αρχη που τα εξοδα θα ειναι μαζεμενα...
                        καθε εμποδιο για καλο

                        Comment


                          #87
                          Ξέρει κανείς στην περίπτωση αυτών που το παιδί τους δεν είναι υπήκοος, (διότι οι ίδιοι έχουν υπηκοότητα από καταγωγή και δεν έχουν μείνει 2 χρόνια στην Αυστραλία) αν δικαιούνται επίδομα για το παιδί;Υποθέτω ότι εφόσον με partner Visa παίρνει ο σύζηγος , λογικά παίρνει και το παιδί. Εκτός αν είναι ένα ενιαίο επίδομα και για τους δύο.

                          Comment


                            #88
                            Βοήθεια

                            Γεια σας σε όλους και σας ευχαριστούμε για την καθοδήγηση.ο σύζυγός μου είναι Αυστραλός υπήκοος και στις 18 Απριλίου έχει ραντεβού στην πρεσβεία να βγάλει εκ νέου Αυστραλιανό διαβατήριο, γιατί το παλιό είχε λήξει πολλά χρόνια.Η πολιτογράφηση των παιδιών μου αρχίζει από την στιγμή που θα βγει το διαβατήριο και μπορούμε να το επικυρώσουμε όπως και το Αυστραλιανό πιστοποιητικό γέννησης του άντρα μου. Εγώ έχω ήδη συγκεντρώσει τα χαρτιά που χρειάζεται η συζυγική βίζα, αλλά θα τα καταθέσουμε από Αυστραλία γιατί το ταμείο είναι μείον εδώ. Κάπου όμως διάβασα πως το δικό μου ποινικό μητρώο πρέπει πρώτα να το επικυρώσω σε κάποιο δικαστήριο μετά αποστάιλ και μετά μετάφραση αληθεύει? και αν ναι σε ποιο δικαστήριο πρέπει να απευθυνθώ εγώ? ή δικηγόρος? Σας ευχαριστώ και πάλι όλους είστε μάννα εξ ουρανού για μας που ξεκινάμε τώρα τις διαδικασίες αυτές.
                            Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

                            Comment


                              #89
                              Australia

                              Originally posted by Μαρία Τσότρη View Post
                              Γεια σας σε όλους και σας ευχαριστούμε για την καθοδήγηση.ο σύζυγός μου είναι Αυστραλός υπήκοος και στις 18 Απριλίου έχει ραντεβού στην πρεσβεία να βγάλει εκ νέου Αυστραλιανό διαβατήριο, γιατί το παλιό είχε λήξει πολλά χρόνια.Η πολιτογράφηση των παιδιών μου αρχίζει από την στιγμή που θα βγει το διαβατήριο και μπορούμε να το επικυρώσουμε όπως και το Αυστραλιανό πιστοποιητικό γέννησης του άντρα μου. Εγώ έχω ήδη συγκεντρώσει τα χαρτιά που χρειάζεται η συζυγική βίζα, αλλά θα τα καταθέσουμε από Αυστραλία γιατί το ταμείο............................................ ..............................................
                              Κανεις αιτηση στα ΚΕΠ για πιστοποιητικο ποινικου μητρου τυπου Α και θα σε ρωτησουν για ποιο λογο, θα πεις για μεταναστευση...θα το παρεις και θα πας στα δικαστηρια..Σχολη Ευελπιδων..για να βαλεις Apostile..οι ωρες ειναι 10.00 με 13.00....

                              Comment


                                #90
                                Καλημέρα σε όλους.
                                Υπάρχει κάποιο post με την παρακάτω περίπτωση?
                                Η γυναικά Αυστραλιανή γεννημένη εκεί και ο άνδρας Ελληνας παντρεύτηκαν Αυστραλία το 1981 και έκαναν ένα παιδί εκεί.Το 1988 γύρισαν Ελλάδα. Θέλουν να γυρίσουν πίσω στην Αυστραλία,η γυναικά οκ διαβατήριο ο άνδρας τι θα χρειαστεί αν πάει με τουριστική και κάνει τα χαρτιά του από εκεί?
                                Ευχαριστώ.

                                Comment

                                Working...
                                X