Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (4)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by Agoriani View Post
    Εφόσον θα το χρειαστείς ετσι κι αλλιώς για να περάσεις τον έλεγχο στο αεροδρόμιο.
    Όμως χρειάζεται και ο αριθμός του διαβατηρίου στις αιτήσεις σε διάφορα σημεία γιατι εδω δεν έχουν ταυτότητα αστυνομίας η οποία δεν ξέρουν καν τι είναι, και το διαβατήριο είναι το πιο ισχυρό απο τα έγγραφα ταυτοπροσωπίας που μπορείς να έχεις, στο λεγόμενο 100 point system ταυτοπροσωπίας.
    Για να κατέβω Αυστραλία θα βγάλω διαβατήριο. Αλλά τα χαρτιά για τις υπηκοότητες των παιδιών θα τα στείλω την ημέρα που θα πάω στην πρεσβεία για το διαβατήριο. Δεν θέλω να καθυστερήσω 10 μέρες μέχρι να το έχω στα χέρια μου.


    Originally posted by fofi35 View Post
    Efrosini,εγω εστειλα επικυρωμενη φωτοτυπια της ταυτοτητας απο τα κεπ και ολα ηταν οκ.Απο οτι μου ειπαν απο εκει θελουν ενα εγγραφο που να εχει την φωτογραφια μας και την υπογραφη μας.
    Aυτό λέω να κάνω κι εγώ για να μην χάνω χρόνο. Ευχαριστώ!
    Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

    Comment


      #77
      [QUOTE=BlackAngel;48187]
      Originally posted by marie View Post

      Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Εκεί που είχα πελαγώσει οτι δεν θα προλάβω τελικά βλέπω οτι τα χαρτιά που πρέπει να συγκεντρώσω δεν είναι και τόσα πολλά! Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να ξέρω? To διαβατήριο μου όταν το βγάλω φωτοτυπία που πρέπει να πάω για επικύρωση? Ποια είναι η διαδικασία? Συγγνώμη αν σας έχω ζαλίσει αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μέχρι τώρα και δεν έχω ιδέα για το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να γίνει! Εχθές εγκρίθηκε και η τουριστικά visa μου που έγινε ηλεκτρονικά! Τον άλλο μήνα, πρώτα ο Θεός, φεύγω για ένα τρίμηνο!
      Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει please??

      Originally posted by sophiavl View Post
      Γειά σας και πάλι!!
      Τελικά τα γνήσια αντίγραφα (ελληνικών εγγράφων)μπορούν να πιστοποιηθούν και από το ΚΕΠ και από κάποιον της λίστας με τα 38 επαγγέλματα(φαρμακοποιός)??????
      Και πως αποδεικνύεις οτι όντως αυτός που υπογράφει ανήκει σε κάποιο από αυτά τα επαγγέλματα? Γιατί κι εγώ θα χρειαστώ να μου υπογράψει κάποιος πίσω από τις φωτογραφίες μου. Η λίστα αυτή που βρίσκεται?

      Comment


        #78
        Γεια σας και επισήμως! Έφτασε η ώρα των ερωτήσεων:

        1. Είναι η μητέρα μου αυστραλή υπήκοος οπότε για να πάρω υπηκοότητα ξεκινώ τις διαδικασίες που έχετε περιγράψει στις αρχές των post. Αφού στείλω τα χαρτιά κ τα δικαιολογητικά που χρειάζονται στην πρεσβεία στο Βερολίνου πόσο είναι το διάστημα που θα πρέπει να περιμένω για την έγκριση?

        2. Η έκδοση του διαβατηρίου γίνεται ταυτόχρονα 'η θα πρέπει να ακολουθήσω και άλλη διαδικασία μετέπειτα?

        3. Τα επιδόματα που δίνει το κράτος είναι ικανοποιητική βοήθεια για αρχή? Γιατί δεν έχω κάποιον γνωστό εκεί και θα πρέπει να στηριχτώ σε αυτά για αρχή.

        4. Υπάρχει κάποια υπηρεσία που μπορεί να με βοηθήσει στην εύρεση εργασίας ακόμα και πριν φτάσω Αυστραλία?

        Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!

        Comment


          #79
          Originally posted by freshmaria View Post
          Γεια σας και επισήμως! Έφτασε η ώρα των ερωτήσεων:

          1. Είναι η μητέρα μου αυστραλή υπήκοος οπότε για να πάρω υπηκοότητα ξεκινώ τις διαδικασίες που έχετε περιγράψει στις αρχές των post. Αφού στείλω τα χαρτιά κ τα δικαιολογητικά που χρειάζονται στην πρεσβεία στο Βερολίνου πόσο είναι το διάστημα που θα πρέπει να περιμένω για την έγκριση?
          Για υπηκοότητες στο Λονδίνο,σε 15 μέρες περίπου
          2. Η έκδοση του διαβατηρίου γίνεται ταυτόχρονα 'η θα πρέπει να ακολουθήσω και άλλη διαδικασία μετέπειτα?
          Μετά τις υπηκοότητες,εδώ https://www.passports.gov.au/web/forms/entrypoint.aspx και ραντεβού με την Πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα
          3. Τα επιδόματα που δίνει το κράτος είναι ικανοποιητική βοήθεια για αρχή? Γιατί δεν έχω κάποιον γνωστό εκεί και θα πρέπει να στηριχτώ σε αυτά για αρχή.
          Δεν είναι αρκετά,πρέπει να έχεις ¨"κομπόδεμα".....
          [B]4.Υπάρχει κάποια υπηρεσία που μπορεί να με βοηθήσει στην εύρεση εργασίας ακόμα και πριν φτάσω Αυστραλία?
          Πριν έρθεις...ΟΧΙ

          Comment


            #80
            Και πως αποδεικνύεις οτι όντως αυτός που υπογράφει ανήκει σε κάποιο από αυτά τα επαγγέλματα? Γιατί κι εγώ θα χρειαστώ να μου υπογράψει κάποιος πίσω από τις φωτογραφίες μου. Η λίστα αυτή που βρίσκεται?


            Ζητάει τα στοιχεία του και τηλέφωνα επικοινωνίας να συμπληρωθούν στην αίτηση.
            Η λίστα είναι αυτή.

            1. Australian Consular Officer or Australian Diplomatic
            Officer (within the meaning of the Consular Fees
            Act 1955)
            2. Bailiff
            3. Bank officer with 5 or more years of continuous service
            4. Building society officer with 5 or more years of continuous
            service
            5. Chiropractor (licensed or registered)
            6. Clerk of court
            7. Commissioner for Affidavits
            8. Commissioner for Declarations
            9. Credit union officer with 5 or more years of continuous
            service
            10. Dentist (licensed or registered)
            11. Fellow of the National Tax Accountants’ Association
            12. Finance company officer with 5 or more years of
            continuous service
            13. Judge of a court
            14. Justice of the peace
            15. Legal practitioner (licensed or registered)
            16. Magistrate
            17. Marriage celebrant licensed or registered under Subdivision
            C of Division 1 of Part IV of the Marriage Act 1961
            18. Master of a court
            19. Medical practitioner (licensed or registered)
            20. Member of Chartered Secretaries Australia
            21. Member of Engineers Australia, other than at the grade of
            student
            22. Member of the Association of Taxation and Management
            Accountants
            23. Member of the Australian Defence Force with 5 or more
            years of continuous service
            24. Member of the Institute of Chartered Accountants in
            Australia, the Australian Society of Certified Practicing
            Accountants or the National Institute of Accountants
            25. Member of the Parliament of the Commonwealth, a State,
            a Territory Legislature, or a local government authority of
            a State or Territory
            26. Minister of religion licensed or registered under
            Subdivision A of Division 1 of Part IV of the Marriage
            Act 1961
            27. Nurse (licensed or registered)
            28. Optometrist (licensed or registered)
            29. Permanent employee of Commonwealth, State or local
            government authority with at least 5 or more years of
            continuous service
            30. Permanent employee of the Australian Postal Corporation
            with 5 or more years of continuous service
            31. Pharmacist (licensed or registered)
            32. Physiotherapist (licensed or registered)
            33. Police officer
            34. Psychologist (licensed or registered)
            35. Registrar, or Deputy Registrar, of a court
            36. Sheriff
            37. Teacher employed on a full-time basis at a school or
            tertiary education institution
            38. Veterinary surgeon (licensed or registered).
            We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
            Joseph Campell

            Comment


              #81
              Originally posted by freshmaria View Post
              Γεια σας και επισήμως! Έφτασε η ώρα των ερωτήσεων:

              1. Είναι η μητέρα μου αυστραλή υπήκοος οπότε για να πάρω υπηκοότητα ξεκινώ τις διαδικασίες που έχετε περιγράψει στις αρχές των post. Αφού στείλω τα χαρτιά κ τα δικαιολογητικά που χρειάζονται στην πρεσβεία στο Βερολίνου πόσο είναι το διάστημα που θα πρέπει να περιμένω για την έγκριση?

              2. Η έκδοση του διαβατηρίου γίνεται ταυτόχρονα 'η θα πρέπει να ακολουθήσω και άλλη διαδικασία μετέπειτα?

              3. Τα επιδόματα που δίνει το κράτος είναι ικανοποιητική βοήθεια για αρχή? Γιατί δεν έχω κάποιον γνωστό εκεί και θα πρέπει να στηριχτώ σε αυτά για αρχή.

              4. Υπάρχει κάποια υπηρεσία που μπορεί να με βοηθήσει στην εύρεση εργασίας ακόμα και πριν φτάσω Αυστραλία?

              Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!

              Καλησπέρα freshmaria αν κατάλαβα καλά θα πάρεις chitizenship by descent λόγω της μητέρας σου. Κοίταξε εδώ dima_citz_europe - Australian High Commission για περισσότερες πληροφορίες γιατί νομίζω πως έχεις μπερδευτεί. Δεν θα στείλεις τα χαρτιά σου στο Βερολίνο. Όσο για το διαβατήριο δεν μπορείς να κάνεις αίτηση χωρίς την υπηκοότητα, η οποία λογικά θα εκδοθεί σε λιγότερο από ένα μήνα και θα σου σταλεί ταχυδρομικώς.

              2. Τα επιδόματα που δίνει το κράτος δεν μπορούν να σε καλύψουν για ενοικίαση σπιτιού, φαγητό, έξοδα μετακίνησης, λογαριασμούς κλπ. Κατά δεύτερον μέχρι να εγκριθούν και να πληρωθείς περνάει σχεδόν μήνας. Θα πρέπει σίγουρα να έχεις αρκετά χρήματα μαζί σου, για να μπορέσεις να τα βγάλεις πέρα τις πρώτες εβδομάδες και φυσικά μέχρι να βρεις δουλειά.

              3. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη υπηρεσία που να σε βοηθήσει να βρεις δουλειά στην Αυστραλία από την Ελλάδα. Μπορείς όμως να ξεκινήσεις να ψάχνεις στα διάφορα site ευρέσεως εργασίας όπως SEEK - Australia's no. 1 jobs, employment, career and recruitment site, Jobs, Employment & Careers @ MyCareer, Find Jobs. Build a Better Career. Find Your Calling. | CareerOne.com.au κλπ.
              Ξεκίνα φτιάχνοντας ένα σωστό βιογραφικό και προετοίμασε το ταξίδι σου με κάθε λεπτομέρεια. Για παράδειγμα πριν φύγεις από Ελλάδα κάνε αίτηση για TFN (Αυστραλέζικο ΑΦΜ) έτσι ώστε όταν έρθεις να υπάρχει ήδη και να μην καθυστερήσεις με τα επιδόματα.
              Heal the past. Live the present. Dream the future.

              Comment


                #82
                Ευχαριστώ πάρα πολύ marie!!!
                Λονδίνο.. Άμστερνταμ.. 'η Βερολίνο που λέει και το τραγούδι! έχω χάσει τη μπάλα μετά την απόλυση... Δεν ήταν και μικρό το εγκεφαλικό! Στο Λονδίνο εννοούσα... Ευχαριστώ και πάλι ήσουν διαφωτιστικότατη!!!

                Comment


                  #83
                  Originally posted by marie View Post
                  ... Όσο για το διαβατήριο δεν μπορείς να κάνεις αίτηση χωρίς την υπηκοότητα, η οποία λογικά θα εκδοθεί σε λιγότερο από ένα μήνα και θα σου σταλεί ταχυδρομικώς.
                  Kι επειδή τα ραντεβού για διαβατήρια αργούν (περίπου 1,5 μήνα), καλό είναι να πάρεις τηλέφωνο όταν στείλεις τα χαρτιά στο Λονδίνο για να μην χάνεις χρόνο.
                  Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                  Comment


                    #84
                    [QUOTE=BlackAngel;48258]
                    Originally posted by BlackAngel View Post

                    Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει please??



                    Και πως αποδεικνύεις οτι όντως αυτός που υπογράφει ανήκει σε κάποιο από αυτά τα επαγγέλματα? Γιατί κι εγώ θα χρειαστώ να μου υπογράψει κάποιος πίσω από τις φωτογραφίες μου. Η λίστα αυτή που βρίσκεται?
                    Εγω οταν χρειαστηκα να επικυρωσω κατι αυστραλιανα εγγραφα τα εδωσα σε γνωστο μου οδοντιατρο.Αυτο που εγραψε ηταν this is a true copy of the original και εβαλε την σφραγιδα του.Μετα ομως εκανα μεταφραση την σφραγιδα του.Τα δεχτηκαν παντως στο Λονδινο.

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by efrosini View Post
                      Kι επειδή τα ραντεβού για διαβατήρια αργούν (περίπου 1,5 μήνα), καλό είναι να πάρεις τηλέφωνο όταν στείλεις τα χαρτιά στο Λονδίνο για να μην χάνεις χρόνο.
                      thank you!!!!! soooooo!!!

                      Ακόμα δε ξεκίνησα επανέρχομαι με νέες ερωτήσεις!

                      Η μητέρα μου που είναι αυστραλή υπήκοος μένει μόνιμα στις ΗΠΑ. Χρειάζεται να μου στείλει φωτοαντίγραφο επικυρωμένο είτε Australian Birth certificate or Australian passport or Australian Citizenship certificate. Ένα από αυτά σωστά?. Θα πρέπει να το επικυρώσει στην πρεσβεία της Αυστραλίας στο Chicago? 'η οποισδήποτε και εδώ στην ελλάδα αρκεί να ανήκει σε αυτή την λίστα με τα επαγγέλματα?
                      Τί δικαιολογητικά θα χρειαστώ μετά για το διαβατήριο? Για να ξέρω να τα συγκεντρώσω από τώρα αφού τα φτιάχνω όλα.

                      Comment


                        #86
                        [QUOTE=fofi35;48341]
                        Originally posted by BlackAngel View Post

                        Εγω οταν χρειαστηκα να επικυρωσω κατι αυστραλιανα εγγραφα τα εδωσα σε γνωστο μου οδοντιατρο.Αυτο που εγραψε ηταν this is a true copy of the original και εβαλε την σφραγιδα του.Μετα ομως εκανα μεταφραση την σφραγιδα του.Τα δεχτηκαν παντως στο Λονδινο.
                        Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Τί είδους έγγραφα σου επικύρωσε? π.χ. μπορεί ο παθολόγος μου να επικυρώσει πέρα από τις φωτογραφίες και την φωτοτυπία από το διαβατήριο μου? Ή να το πάω στο αστυνομικό τμήμα στο οποίο το έβγαλα? Θα χρειαστεί μετάφραση και η σφραγίδα από την αστυνομία?

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by sophiavl View Post
                          Ζητάει τα στοιχεία του και τηλέφωνα επικοινωνίας να συμπληρωθούν στην αίτηση.
                          Η λίστα είναι αυτή.

                          1. Australian Consular Officer or Australian Diplomatic
                          Officer (within the meaning of the Consular Fees
                          Act 1955)
                          2. Bailiff
                          3. Bank officer with 5 or more years of continuous service
                          4. Building society officer with 5 or more years of continuous
                          service
                          5. Chiropractor (licensed or registered)
                          6. Clerk of court
                          .................................................. .................
                          Στην αίτηση για τη visa? Δε θυμάμαι να είδα πουθενά κάτι για αυτό.. Μπορείς να με βοηθήσεις?

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by BlackAngel View Post
                            Στην αίτηση για τη visa? Δε θυμάμαι να είδα πουθενά κάτι για αυτό.. Μπορείς να με βοηθήσεις?
                            Η Λίστα υπάρχει στη σελίδα 5 (αν θυμάμαι καλά) της 118 form για τις υπηκοότητες

                            Comment


                              #89
                              [QUOTE=BlackAngel;48347]
                              Originally posted by fofi35 View Post

                              Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Τί είδους έγγραφα σου επικύρωσε? π.χ. μπορεί ο παθολόγος μου να επικυρώσει πέρα από τις φωτογραφίες και την φωτοτυπία από το διαβατήριο μου? Ή να το πάω στο αστυνομικό τμήμα στο οποίο το έβγαλα? Θα χρειαστεί μετάφραση και η σφραγίδα από την αστυνομία?
                              Ο παθολόγος (ή όποιος άλλος από τη λίστα) υπογράφει πίσω από τις φωτογραφίες σου, όχι της φωτοτυπίας τις ταυτότητας ή του Ελληνικού διαβατηρίου, αλλά αυτές που έβγαλες στο φωτογράφο για να στείλεις για την υπηκοότητα και το Αυστραλέζικο διαβατήριο.

                              Επικυρώσεις ταυτότητας και διαβατηρίου στο αστυνομικό τμήμα - δεν χρειάζεται μετάφραση αν η ταυτότητα είναι καινούρια (έχει και με λατινικά γράμματα το ονοματεπώνυμό σου). Δεν δέχονται επικύρωση από Κ.Ε.Π.
                              Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by australian View Post
                                Η Λίστα υπάρχει στη σελίδα 5 (αν θυμάμαι καλά) της 118 form για τις υπηκοότητες
                                H visa για την οποία ετοιμάζομαι είναι η Prospective marriage. Θα πρέπει να συμπληρώσω και την 118??

                                Comment

                                Working...
                                X