Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (5)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αν ψαξεις μεσα στο forum θα βρεις τα παντα και για το κοστος ζωης.
    Για τον χρονο που θες για να βρεις δουλεια αυτο πιστευω ειναι δυσκολο να απαντηθει.

    Comment


      Ο κρεμασμένος απο τα μαλλιά πιάνεται :( Εχει κανένας καμια ιδέα πώς μπορω να επιβεβαιώσω εαν η μητέρα μου (αποθανων πλεον) είχε αυστραλεζικη υπηκοότητα? ξερω οτι μεγάλωσε Μελβούρνη αλλα τίποτα παρα πάνω. Υπάρχουν τιποτα αρχεια να ελένξω?

      Comment


        Originally posted by Rhodian View Post
        Το πως θα έρθω εγώ είναι εύκολο γιατί βγάζω Αυστραλιανό διαβατήριο σε 2 μέρες και σε 15 των παιδιών μου.
        Την γυναίκα μου θα τη φέρω με τουριστική visa στην αρχή και θα της κάνω όταν έρθει κάτω partenership visa.
        Αυτό έχω στο μυαλό μου. Ερωτηματικά που βρίσκονται στο μυαλό μου, είναι για 8 ή 10 μήνες μέχρι να πάρει επίδομα η γυναίκα μου και τα παιδιά μου από το κράτος, με 1 μισθό φτάνει να καλύψω τα έξοδα της οικογένειας και το ενοίκιο; Είναι εύκολο να βρω γρήγορα δουλειά;
        Η γραφειοκρατία είναι δύσκολη (π.χ βιβλιάρια υγείας και ότι άλλο είναι απαραίτητο); Και πόσος είναι ο μέσος όρος χρόνος που χρειάζεται να βρει κάποιος δουλεία. Αν κάποιος μπορεί να γράψει που παίζει ο μέσος μισθός και το μέσο ενοίκιο.
        καλησπέρα
        πατώντας το πόδι σου εκεί,εσυ και τα παιδιά σου δικαιούσται τα επιδόματα
        και η συζυγος αφού βγάλει την partner
        υπάρχει και θέμα σχετικά με το πέρθ εδω μέσα και λινκς
        διάβασε και θα πάρεις πληροφορίες
        Σχετικά με την δουλειά αυτό δεν μπορεί να το απαντήσει κανείς.

        καλή τύχη
        πατριωτάκι

        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          Originally posted by Rhodian View Post
          Γεια σας παιδιά, νέο μέλος στο forum.
          Μετά τα τελευταία νέα στην Ελλάδα, σκέφτομαι σοβαρά να μετακομίσω στην Αυστραλία......
          Παρακαλώ γράψτε μου εσείς που έχετε ζήσει μια εμπειρία μετακόμισης, τον βαθμό δυσκολίας ή ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να μετακομίσω.
          Καλησπέρα Rhodian κ καλώς ήρθες στην παρέα μας.
          Όλοι το ίδιο ψάχνουμε εδώ μέσα στο patriotaki (να φύγουμε από εδώ) που μοιάζει σαν όαση στην έρημο.
          Αν πάτε όλοι μαζί aus θα παίρνετε εσύ κ τα παιδιά γύρω στα 900 $ το άτομο τον μήνα από την πρώτη μέρα εγγραφής σας εκεί
          αλλά θα τα πάρετε αναδρομικά γιατί μπορεί να κάνουν από 1-2 μήνες μέχρι να σας σταλούν στο λογαριασμό σας.
          Μόλις πάρει κ η γυναίκα σου την visa δικαιούται κ αυτή το ανάλογο ποσό επιδόματος συν κάποιο επίδομα ενοικίου κ.α.
          Τώρα για δουλειά αν μιλάς πάρα πολύ καλά αγγλικά πιστεύω ότι θα βρεις πολύ γρήγορα.

          Διάβασε καλά τα post του Agoriani εδώ: http://www.patriotaki.net/%CC%E5%F4%...9%DC-faq-2168/

          εδώ: http://www.patriotaki.net/%C1%ED%F4%...agoriani-2121/

          του Australian εδώ: http://www.patriotaki.net/%C3%E9%E1-...F%E9-1-a-2236/
          κ πολλά άλλα post από μέλη που είναι εκεί: http://www.patriotaki.net/%C1%ED%F4%...1%EB%DF%E1-76/.

          υ.γ. Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσουν όσοι είναι εκεί κ ξέρουν εκ πείρας,
          δεν έχω πάει ποτέ στην Αυστραλία αλλά ελπίζω να είμαι εκεί μέχρι τέλος του 2012.

          Ο τολμών νικά...!!! Καλή τύχη σε ότι κ αν αποφασίσεις...!!!
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            Originally posted by dimhal View Post
            Samioti, θα πατε σε φωτογραφείο που θα βγαζουν φωτο στα προτυπα της Αυστραλιας γιατι αν δεν ειναι το πιο πιθανον ειναι να μην σας τις δεχτουνε.
            Ευχαριστώ dimhal!!!!!

            Comment


              Australian και dimal σας ευχαριστώ πολύ!!!! Όντως δεν χάνω τίποτα να πάω να βάλω την σφραγίδα της Χάγης, θα κάνω και καμια παραπάνω βόλτα. Από ότι καταλαβαίνω, πρώτα ο Θεός, από τις αρχές του 2013 θα τα λέμε απο Αυστραλία.

              Comment


                John-Chania (είσαι και πατριωτάκι!!!), από τα λίγα που ξέρω και από την μικρή μου προσωπική εμπειρία αν η μητέρα σου είχε αυστραλιανή υπηκοότητα αυτό μπορέι να βρεθεί. Φυσικά αν εσύ δεν εχεις οποιοδήποτε έγγραφό που να το αποδεικνύει, ίσως να είναι σχεδόν αδύνατο να το βρεις μόνο σου. Εκεί μάλλον θα πρέπει να ζητήσεις τη βοήθεια κάποιου Migration Agent.

                Comment


                  Originally posted by Rhodian View Post
                  ...
                  Αλλά, έχω 3 παιδιά ετών 16, 13, 8 και έχω γυναίκα Ελληνίδα που σημαίνει πως δεν μπορώ να τους πάρω,
                  για αυτούς σε ξένο μέρος, για εμένα σχεδόν άγνωστο, χωρίς δουλειά και χωρίς σπίτι.
                  ...
                  Νομίζω την λύση την δίνεις εσυ στα παραπάνω λόγια αλλά δεν την περιγράφεις όπως θα έπρεπε. Να έρθεις δηλαδή μόνος εσύ πρώτα να βρεις δουλειά και σπίτι και μετά να κάνει το ταξίδι και η γυναίκα με τα παιδιά. Τα παιδιά σαν Αυστραλοί που γυρνάνε στην πατρίδα τους και η γυναίκα σου με τουριστική για να κάνει εδω την partner.
                  Μόνος εσυ εδω θα κάνεις τις διαδικασίες που πρέπει για επιδόματα, σπίτι, δουλειά κ.τ.λ. πολύ πιο εύκολα απο οτι ολοι μαζί. Επίσης να δοκιμάσεις αυτό που λες για το Perth είναι ο μόνος τρόπος αν έρθεις μόνος πρώτα.
                  Τώρα μια ερώτηση που εχω εγω είναι η εξής:
                  Εσύ θα παίρνεις επίδομα για εσένα. Ανεργίας και ενοικίου. Τα παιδιά μπορούν να περαστούν σαν προστατευόμενα μέλη της οικογένειά σου στο δικό σου όνομα ώστε να παίρνεις και το επίδομα για τρία παιδιά που είναι διόλου ευκαταφρόνητο;
                  Αν δεν γίνεται τότε θα πρέπει να περιμένετε μέχρι η γυναίκα σου να πάρει την μόνιμη partner visa, γιατι την μόνιμη θα πάρει με τρία παιδιά που έχετε και τότε να μπεί στο Centrelink γιατι η μόνιμη partner visa δίνει τέτοιο δικαίωμα και τότε θα παίρνει εκείνη στο όνομά της το δικό της επίδομα και των τριών παιδιών. Μέχρι τότε θα είναι λίγο δύσκολα και ίσως θα ήταν μια λύση να έκανε την κατάθεση για την βίζα απο Ελλάδα στην πρεσβεία της Αυστραλίας στο Βερολίνο και να περιμένει εκεί μέχρι να εκδοθεί και να έρθει με τα παιδιά.
                  Άλλη ερώτηση που εχω είναι για το μεγαλύτερο παιδί που είναι 16 δικαιούται κανονικά επιδόματα ο γονιός;

                  Σε αυτά τα δυο ερωτήματα θα προσπαθήσω να βρώ απαντήσεις.
                  Αν στο μεταξύ έχεις κάτι άλλο πες μας.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    Originally posted by John-Chania View Post
                    Ο κρεμασμένος απο τα μαλλιά πιάνεται :( Εχει κανένας καμια ιδέα πώς μπορω να επιβεβαιώσω εαν η μητέρα μου (αποθανων πλεον) είχε αυστραλεζικη υπηκοότητα? ξερω οτι μεγάλωσε Μελβούρνη αλλα τίποτα παρα πάνω. Υπάρχουν τιποτα αρχεια να ελένξω?
                    john
                    για ψάξτω και σε αυτήν την σελ
                    μήπως και απο κει σου δώσουνε πληροφορίες είναι ας το πούμε
                    το ληξιαρχείο της Αυστραλίας


                    Victorian Registry of Births, Deaths and Marriages αυτό για μελβούρνη
                    μια ιδέα λέω μπορεί και να γίνετε έτσι μπορεί και οχι.

                    καλή επιτυχία
                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      Originally posted by evplok View Post
                      John-Chania (είσαι και πατριωτάκι!!!), από τα λίγα που ξέρω και από την μικρή μου προσωπική εμπειρία αν η μητέρα σου είχε αυστραλιανή υπηκοότητα αυτό μπορέι να βρεθεί. Φυσικά αν εσύ δεν εχεις οποιοδήποτε έγγραφό που να το αποδεικνύει, ίσως να είναι σχεδόν αδύνατο να το βρεις μόνο σου. Εκεί μάλλον θα πρέπει να ζητήσεις τη βοήθεια κάποιου Migration Agent.
                      Σας ευχαριστώ όλους ιδιαιτερα τον Agoriani, την Aussie και σένα evplok. Θα σας διηγηθώ μία ιστορία απλα για να επαληθέυσουμε το ρητό "Η ζωή κύκλους κάνει"

                      Η μητέρα μου γεννήθηκε το 1924 το 5ο παιδί και τελευταίο της οικογενείας της. Ο παππους τότε ήταν μεγάλος σταφιδέμπορας στην Πατρα η γιαγια καταγωγη απο το Δυρο της Μανης. Παντρεμένοι με 5 παιδιά μεγαλη περιουσία και ατένιζαν το μέλλον χαρούμενοι. Πέρασαν τα χρόνια το εμποριο πηγαινέ καλά και όλοι μεγαλώνανε στα πούπουλα όπως θα λέγαμε εμείς. Κάποια στιγμή στην σταφίδα έπεσε κρίση και ενω ο παπούς είχε προπουλήσει για μεγαλύτερο κέρδος βρέθηκε σε μία νύχτα να έχει καταστραφεί οικονομικά. Παλια τα χρόνια παλιές και οι αντιδράσεις, τότε δεν ήταν τίμιο να χρωστας να μην μπορείς να πληρώσεις, το κούτελο που λέγανε έπρεπε να ναι καθαρό. Και στην Μανη τότε το χρέος το ξεπλήρωναν, ετσι και ο παπούς μέσα στην απελπισια και την ντροπη αυτοκτόνησε. Η γιαγια διαολου κάλτσα απ την μανη βρέθηκε ξαφνικα να πρέπει να ζήσει 3 παιδιά. Τα αλλα δύο ο γιος γυρναγε τον κόσμο τυχοδιώκτης όπου άκουγε για λεφτα πολλά έκει τον έβρισκες κοινώς χαμένος μεσα στα περατα του κόσμου. Η μεγάλη κόρη παντρεμένη στην Μελβούρνη. Η γιαγια με τα τρία που είχαν μείνει πούλησε ότι είχε ξεχρέωσε και στρώθηκε στην δουλειά. Η δέυτερη και τρίτη κόρη μπήκαν και αυτές στην δουλειά. Ετσι έμεινε το στερνοπαίδι, δύσκολα τα χρόνια και η γιαγια βλέποντας την κατάσταση το φόρτωσε σε ένα πλοίο και το έστειλε πακέτο... που? στην Αυστραλία στην μεγάλη αδελφη να το μεγαλώσει. Ετσι βρεθηκε στην αυστραλια γραφτηκε σε σχολείο και το τελειωσε εκει. Περασε καιρός και με αφορμη οτι η μεγαλη αδελφη χώρησε έφυγαν και οι δύο και ήρθαν πίσω στην πατρίδα. Καποια στιγμη παντρευτηκε και έκανε οικογένεια μεγάλωσε είδε εγγόνια και παρέδωσε το πνέυμα. Τωρα ο γιος με τα εγγόνια με μια οικονομικη καταστροφη που ζούμε αναζητεί λύσεις και μια λύση καλή είναι ποιά? Η αυστραλία και κάθεσαι και αναρωτιέσαι ποια είναι ή πατρίδα και πόσες φορές η ζωή κάνει κύκλους?

                      Comment


                        Originally posted by evplok View Post
                        Australian και dimal σας ευχαριστώ πολύ!!!!................................
                        No worries mate

                        Comment


                          Καλησπερα σε ολους! Εχω καποιοες ερωτησεις να κανω και πιστευω οτι μπορειτε να με βοηθησετε. Ετοιμαζομαστε να στειλουμε την αιτηση για partner visa εχουμε ολα τα εγγραφα και ειμαστε σχεδον ετοιμοι να την στειλουμε . η ερωτηση μου ειναι η εξης: Γραφουν οτι για να κανω sponsorship πρεπει να αποδειξω οτι μπορω να παρεχω διαμονη και διατροφη για τα 2 πρωτα χρονια στην συζυγο μου. Εμεις οταν θα ερθουμε Αυστραλια θα μεινουμε σε εναν φιλο μου που θα μας φιλοξενησει τον πρωτο καιρο.1)Πως εμεις θα αποδειξουμε σε αυτους οτι θα μας φιλοξενησει ο φιλος μας?
                          2)Το εισοδημα μου στην Ελλαδα τα τελευταια 2 χρονια ειναι πολυ χαμηλο αλλα εχω χρηματα στην ακρη για αυτο τον σκοπο. υπαρχει περιπτωση να μην εγκριθει η visa για αυτο το λογο? εχετε ακουσει τετοιες περιπτωσεις?

                          Comment


                            Παιδιά καλησπέρα,

                            Εμείς αυτή την εβδομάδα παίρνουμε την σφραγίδα της Χάγης απο το γραφείο Περιφέρειας της περιοχής μου και πρώτα ο Θεός μέχρι το τέλος αυτής της εβδομάδας στέλνουμε για μεταφράσεις στην Μεταφραστική υπηρεσία.

                            Να επιβεβαιώσω κάτι:

                            Εχω βγάλει φωτοτυπίες τα διαβατήρια μας και έχουν επικυρωθεί.

                            1.Το Αυστραλιανό της γυναίκας μου,το έβγαλα φωτοτυπίες όπως και το citizenship της και τα έστειλα στην Αυστραλιανή Πρεσβεία στην Αθήνα και συγκεκριμένα στο immigration department επειδή δεν στοιχίζει τίποτα η επικύρωση. Λογικά αυτή την εβδομάδα θα τα έχουμε πίσω. Είχα μιλήσει πρώτα τηλεφωνικά μαζί τους για να επιβεβαιώσω οτι δεν στοιχίζει τίποτα. Τα έβαλα όλα σε ένα φάκελο,μαζί με μια σύντομη επιστολή που περιγράφει τι ζητάω και γιατί και ένα άδειο φάκελο για να τα στείλουν πίσω. Συστημένα μέσω ταχυδρομείου τα έστειλα.

                            2.Τα Ελληνικά διαβατήρια των παιδιών μου και το δικό μου έβγαλα πάλι φωτοτυπίες και μου τα επικύρωσαν στην Αστυνομία, αν και στην αρχή δεν ήξεραν πως να το κάνουν επειδή δεν τους είχε ξανατύχει. Ηταν ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί πάντος. Επικύρωσα επίσης αντίγραφο της Ελληνικής μου ταυτότητας και της άδειας οδηγήσεως.

                            3. Εβγαλα φωτοτυπία το πρώτο φύλλο ένος τραπεζικού λογαριασμού που είναι κοινός με την γυναίκα μου και μου επικύρωσε η Τράπεζα. Τα ονόματα μας όμως είναι στα Ελληνικά.

                            Το ερώτημα μου είναι το εξής:

                            Τα Ελληνικά επικυρωμένα(διαβατήρια,ταυτότητα,άδεια οδηγήσεως,πρώτο φύλλο απο τραπεζικό λογαριασμό) τα στέλνω για μετάφραση;
                            Θέλουν σφραγίδα της Χάγης;

                            Ευχαριστώ θερμά όλους σας για την συμβολή, και την συμβουλή σας στο patriotaki.
                            Αν δεν είσασταν εσείς θα δυσκολευόμασταν ολοι πολύ περισσότερο.

                            Ευγε!

                            Comment


                              Καλησπέρα σε όλους! Το τελευταίο διάστημα εγώ και η αδερφή μου προσπαθούμε να ετοιμάσουμε τα χαρτιά μας για υπηκοότητες και διαβατήρια. Μετά από πολύ κόπο πιστεύω ότι τα βάλαμε σε μία σειρά. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με το σύντροφο μου. Δεν είμαστε παντρεμένοι αλλά συζούμε τα τελευταία χρόνια και μάλλον θα πρέπει να κάνω αίτηση για visa de facto relationship εφόσον δεν πληρούμε τις προϋποθέσεις για partner visa. Το πρόβλημα είναι ότι εμείς θέλουμε να φύγουμε περίπου τον Νοέμβριο. Επειδή η έκδοση της de facto visa από όσο ξέρω αργεί (6-8 μήνες) σκέφτομαι να βγάλουμε τουριστική και να βγει η ημιμόνιμης παραμονής όσο βρισκόμαστε Αυστραλία. Αν παντρευόμασταν στην Αυστραλία θα έκανε καμία διαφορά? Επίσης διάβασα ότι πρέπει να εξασφαλίσω οικονομικά τον σύντροφο μου για 2 χρόνια στην Αυστραλία. Αυτό πως μπορώ να το αποδείξω? Αναμένω εναγωνίως κάποια απάντηση γιατί με έχει αγχώσει πολύ το θέμα της visa...

                              Comment


                                Καλημέρα Samioti όταν ετοίμαζα, πριν ένα χρόνο, τα δικά μας χαρτιά, Χάγης έβαλα μόνο σε όλες τις ληξιαρχικές, στα ποινικά και στο χαρτί από τη στρατολογία. Τις ταυτότητες και τα διαβατήρια δεν υπάρχει λόγος να τα στείλεις για μετάφραση αφού έχουν όλα τα στοιχεία και στα Αγγλικά. Εγώ την Ελληνική μου ταυτότητα την χρησιμοποίηση (μη μεταφρασμένη) ως έγγραφο ταυτοπροσωπίας πολλές φορές εδώ στο Sydney και την δέχτηκαν χωρίς να μου δημιουργήσουν προβλήματα.
                                Heal the past. Live the present. Dream the future.

                                Comment

                                Working...
                                X