Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (5)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εγώ νομίζω ότι το πρόβλημα είναι με τη μη στράτευση του. Υπήκοοι τρίτων χωρών εκτός Ε.Ε., αν δεν κάνω λάθος, δεν μπορούν να μείνουν στη χώρα πάνω από 6 μήνες.

    Comment


      Καλησπέρα Αγοριανή και απανταχού πατριώτες!

      Εδώ κ λίγο καιρό διαβάζω τα posts από όλους όσους έχουν μεταναστεύσει στην Αυστραλία και ειδικά τα δικά σου Αγοριανή και πραγματικά δεν έχω λόγια για τη δουλειά που έχετε κάνει!

      Σε μερικούς μήνες μεταναστεύω με τον άντρα μου στη Μελβούρνη. Περιμένουμε την partner visa του συζύγου για να φύγουμε. Κάναμε αίτηση τέλη Μαϊου, στείλαμε τις ιατρικές εξετάσεις και περιμένουμε να γίνει η τηλεφωνική συνέντευξη. Τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα, χαρά που φεύγουμε και θλίψη για τους δικούς μας ανθρώπους που αφείνουμε πίσω. Στην αρχή θα μείνουμε σε συγγενείς για λίγο καιρό μέρχι να βρούμε την άκρη... Θα ήθελα να ρωτήσω κ εγώ κάτι μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει κ με τη σειρά μου αν χρειαστεί κανείς οτιδήποτε κ μπορώ να βοηθήσω θα χαρώ να το κάνω. 1. Τα ΙΕΚ αναγνωρίζονται τελικά στην Αυστραλία για να βρει δουλειά κάποιος σχετικά με αυτό που έχει σπουδάσει; 2. Για μεταπτυχιακές σπουδές χρειάζεται το ielts ή γίνεται δεκτό κ το proficiency;

      Comment


        Καλησπερα geogeo...εμεις καναμε την αιτηση τελη Ιουνη.
        Ποτε και πως σας ενηρωσανε για τις ιατρικες εξετασεις;
        Αυτο για τηλεφωνικη συνεντευξη πρωτη φορα τ'ακουω.Τι ακριβως ειναι;
        Οσο για τα ερωτηματα σου εχω και εγω τις ιδιες αποριες.
        Η γυναικα μου που δεν ειναι Αυστραλη υπηκοος εχει τελειωσει ΙΕΚ και ενω ξερει αγγλικα για να δουλεψει θελει το ielts;
        Απο οτι γνωριζω δεν αναγνωριζεται το proficiency.
        Και εμας τα συναισθηματα μας ειναι μια απο τα ιδια, πιο πολυ ομως ανησυχω για το πως θα το παρουν οι δικοι μου ανθρωποι οταν θα φυγουμε.
        Καλη συνεχεια και υγεια σε ολους...
        Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

        Comment


          Originally posted by dimhal View Post
          Καλησπερα geogeo...εμεις καναμε την αιτηση τελη Ιουνη.
          Ποτε και πως σας ενηρωσανε για τις ιατρικες εξετασεις;
          Αυτο για τηλεφωνικη συνεντευξη πρωτη φορα τ'ακουω.Τι ακριβως ειναι;
          Οσο για τα ερωτηματα σου εχω και εγω τις ιδιες αποριες.
          Η γυναικα μου που δεν ειναι Αυστραλη υπηκοος εχει τελειωσει ΙΕΚ και ενω ξερει αγγλικα για να δουλεψει θελει το ielts;
          Απο οτι γνωριζω δεν αναγνωριζεται το proficiency.
          Και εμας τα συναισθηματα μας ειναι μια απο τα ιδια, πιο πολυ ομως ανησυχω για το πως θα το παρουν οι δικοι μου ανθρωποι οταν θα φυγουμε.
          Καλη συνεχεια και υγεια σε ολους...
          Καλησπέρα dimhal... για τις ιατρικές εξετάσεις μας ενημέρωσαν με e-mail μέσα σε ένα με ενάμιση μήνα από τη στιγμή που στείλαμε την αίτηση. Όσο για τη συνέντευξη δεν ξέραμε κ εμείς ότι υπάρχει στη διαδικασία, μας έστειλα e-mail και μας είπαν να διαλέξουμε ανάμεσα σε τρεις προτεινόμενες ημερομηνίες για να περάσει τηλεφωνική συνέντευξη ο άντρας μου που δεν έχει υπηκοότητα και αν χρειάζεται διερμηνέα ή όχι. Θα σας ενημερώσω την επόμενη εβδομάδα που είναι η συνέντευξη για τις ερωτήσεις που του έκαναν. Εσείς πού λέτε να μείνετε; Καλό βράδυ με υγεία... Γεωργία.

          Comment


            Χρήσιμα link για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι

            dima_citz_descent_greek - Australian High Commission (τι χρειάζεται για υπηκόοτητα λόγω καταγωγής στα Ελληνικά)

            Australian Visa Wizard - Visas & Immigration(εύρεση κατάλληλης visa)


            Visas and migration - Australian Embassy(πληροφορίες στα ελληνικά για visa,μετανάστευση και υπηκοότητα)

            immi_partner_checklist - Australian High Commission(τι χρειάζεται για αίτηση partner visa)

            About us(πιστοποιημένος ατζέντης mara,Έλληνας)

            Υποθέσεις Πολιτών(πληροφορίες για την σφραγίδα της Χάγης-Apostille,Κατεχάκη 56)

            Η Μεταφραστική Υπηρεσία - Μεταφραστική Υπηρεσία(μεταφραστική υπηρεσία-Αρίωνος 10 Μοναστηράκι)

            http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/1127.pdf(εγχειρίδιο-booklet για partner visa)

            https://www.passports.gov.au/Web/index.aspx(αίτηση έκδοσης ή ανανέωσης διαβατηρίου on-line)

            http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf(form 118 για υπηκοότητα by descent)

            http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/40sp.pdf(form 40SP συμπληρώνεται από τον sponsor-εκείνος που έχει την υπηκοότητα)

            http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/47sp.pdf(form 47SP συμπληρώνεται από εκείνον που αιτείται για partner)

            http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/888.pdf(form 888 δήλωση φίλων αναφορικά με τη σχέση του ζευγαριού-χρειάζεται μάρτυρας συγκεκριμένου επαγγέλματος να υπογράψει)

            http://www.immi.gov.au/migrants/part...lationship.htm(τι πρέπει να αναφέρει η από κοινού δήλωση του ζευγαριού για τη σχέση τους)
            We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
            Joseph Campell

            Comment


              Εφόσον εσύ είσαι Αυστραλός υπήκοος η γυναίκα σου έρχεται στην Αυστραλία με partner visa οπότε για να δουλέψει δεν χρειάζεται κανένα πτυχίο αγγλικών. Απλά να γνωρίζει την γλώσσα και η βίζα της να έχει δικαίωμα εργασίας. Βέβαια ως μετανάστρια το immigration προσφέρει 510 ώρες εκμάθησης αγγλικών AMEP program. Αν έχει χρόνο (και δεν εργάζεται στην αρχή) ας το παρακολουθήσει το πρόγραμμα για μερικές ώρες όχι για να φτιάξει τα Αγγλικά της (γιατί φαντάζομαι ως κάτοχος Proficiency δεν θα έχει πρόβλημα) αλλά για την πρώτη εβδομάδα του προγράμματος που είναι settlement week και ενημερώνουν με πληθώρα ομιλητών (μεσίτρια/νοσοκόμα/δικηγόροι/πυροσβέστης/αστυνομικός/δήμος κοκ) τους μετανάστες για το πως είναι η ζωή στην Αυστραλία και που να απευθυνθούν για ότι χρειαστούν. Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα με όλη αυτή την οργανωμένη ενημέρωση και πιο πολύ συγκινήθηκα όταν άκουσα την οργανώτρια του σεμιναρίου όταν σε κάποια φάση είπε "Είστε εδώ (σε αυτό το σεμινάριο) γιατί πλέον είστε Αυστραλοί πολίτες ". ΟΚ τί να πω ... για αυτό παιδιά μην αγχώνεστε να ξέρετε ότι έρχεστε σε μια καταπληκτική χώρα με "τρελές" υποδομές. Τώρα όσο αφορά στο μάθημα των Αγγλικών λίγο τις κόβω γιατί παρόλο που είμαι στο υψηλότερο level 3 του προγράμματος το επίπεδο των αγγλικών των συμμαθητών μου είναι χαμηλότερο. Απλά το συνεχίζω γιατί με βοηθάει στα προφορικά διότι δεν είχα αυτοπεποίθηση να μιλάω στα Αγγλικά. Βέβαια υπάρχει και ένα ακόμα θετικό σε αυτό το σεμινάριο επίσης δωρεάν θα κάνουμε άλλες 200 ώρες σεμινάριο επαγγελματικής εκπαίδευσης. Θα μας εκπαιδεύσουν τι να κάνουμε σε συνεντεύξεις και επίσης θα μας στείλουν για δουλειά για 2 εβδομάδες για να αποκτήσουμε και εργασιακή εμπειρία στην Αυστραλία και να το γράψουμε στο cv μας.
              Και μην αγχώνεστε για το ΙΕΚ το πολύ πολύ να κάνει εδώ κάνα course σε TAFE και θα είναι μια χαρά όλα.

              Comment


                Originally posted by xri23 View Post
                Εφόσον εσύ είσαι Αυστραλός υπήκοος η γυναίκα σου έρχεται στην Αυστραλία με partner visa οπότε για να δουλέψει δεν χρειάζεται κανένα πτυχίο αγγλικών. Απλά να γνωρίζει την γλώσσα και η βίζα της να έχει δικαίωμα εργασίας. Βέβαια ως μετανάστρια το immigration προσφέρει 510 ώρες εκμάθησης αγγλικών AMEP program.......
                Σ'ευχαριστω για την απαντηση xri23...τα πραγματα εκει φαινονται τοσο καλα οργανωμενα και αυτο μας δινει ακομα μεγαλυτερο κινητρο να ερθουμε εκει.
                Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                Comment


                  Originally posted by sophiavl View Post
                  dima_citz_descent_greek - Australian High Commission (τι χρειάζεται για υπηκόοτητα λόγω καταγωγής στα Ελληνικά)

                  Australian Visa Wizard - Visas & Immigration(εύρεση κατάλληλης visa)...........................................
                  πολυ καλο μπραβο!!

                  Comment


                    Originally posted by yianna2004 View Post
                    Καλημέρα, καλησπέρα σε ολους τους πατριώτες. Είμαι καινούργια στο σαιτ και κυριολεκτικά εχω 'ρουφήξει' ολες τις πληροφορίες που παρέχετε εδω... παιδιά τι να πω... χίλιες φορές να είστε καλά, μου λύσατε πολλές απορίες. Θα ήθελα να σας πω και εγω το πρόβλημα μου και ισως κάποιος να μπορέσει να βρεί μια λύση...........................
                    μην το δηλοσεις θα εχεις προβλημα και αν το χρωστας το σπιτι παρε χαρτια απο τραπεζα μεταφρασμενα

                    Comment


                      Originally posted by xri23 View Post
                      Βέβαια ως μετανάστρια το immigration προσφέρει 510 ώρες εκμάθησης αγγλικών AMEP program. Αν έχει χρόνο (και δεν εργάζεται στην αρχή) ας το παρακολουθήσει το πρόγραμμα για μερικές ώρες όχι για να φτιάξει τα Αγγλικά της.
                      θέλω να συμπληρώσω ότι υπάρχει και αυτό...με 800 ωρες...

                      Home
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        (katarxin sorry gia tous agglikous xaraktires alla sto pc tou TAFE exei mono agglika) Apla na anafero oti to AMEP einai programma poy prosferetai apo tin Federal kivernisi kai to dikaiountai oloi oi metanastes (eite ergazontai eite oxi). Kai to LLNP einai 800 hours pou prosferetai (funding) apo tin Federal kivernisi alla parallila elegxetai apo to Centrelink kai einai ligo pio austira ta pragmata gia tis parousies kai epidoseis dioti pairnontas to epidoma anergias to centrelink theorei oti auto to course LLNP einai i douleia sou gia auto se plironoun gia auto kai prepei na parakoloutheis kathimerina to mathima kai episis den stamatoun ta mathimata stis school brakes periods.
                        Episis yparxei ena akoma to SKILLS VIC 720 hours to opoio parexetai (funding) apo to State. Distixos den xero leptomereies gia ayto akoma alla fantazomai gia kapoion poy den exei provlima me ta agglika kalitero einai to SKILLS.
                        Kai kati teleutaio autos pou tha kanei to AMEP meta mporei na synexisei me to LLNP efoson einai eligible.

                        Comment


                          Originally posted by pan_k7 View Post
                          Εγώ νομίζω ότι το πρόβλημα είναι με τη μη στράτευση του. Υπήκοοι τρίτων χωρών εκτός Ε.Ε., αν δεν κάνω λάθος, δεν μπορούν να μείνουν στη χώρα πάνω από 6 μήνες.
                          θα συμφωνήσω μαζί σου. Νομίζω ότι στο αεροδρόμιο ας είναι και με αυστραλέζικο διαβατήριο θα δουν ότι είναι τόσα χρόνια στην Ελλάδα και μάλλον θα τον τσιμπήσουν για λιποτάκτη ή ανυπότακτο (όπως και αν λέγεται). Οπότε εκεί είναι το πρόβλημα διότι αυτά τα βλέπουν στο έλεγχο διαβατηρίου. Έτσι ένας γνωστός μου δεν είχε φτιάξει τα χαρτιά του στην Ελλάδα και όταν πήγε να γυρίσει πίσω ο ελεγκτής το είδε ότι ήταν πολλά χρόνια Ελλάδα και σε ηλικία στρατού αλλά του τη χάρισαν. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ όμως ότι αυτό έγινε τέλη του 1990 που τα πράγματα ήταν χαλαρά με τους ελέγχους. Μάλλον θα πρέπει να επικοινωνήσει με Ρουφ...
                          Τώρα όσο αφορά τα σπίτια μας στην Ελλάδα αν πρέπει να τα δηλώσουμε ή όχι είναι μεγάλο θέμα. Το σίγουρο είναι ότι τώρα η Αυστραλία δεν μπορεί να ελέγξει αν είμαστε ιδιοκτήτες ακινήτων στην χώρα μας και βασίζεται στην καλή μας θέληση για το αν θα της το πούμε. Βέβαια δεν μας εγγυάται κανείς τι μπορεί να γίνει στο μέλλον και αν θα υπάρξει καμιά συμφωνία μεταξύ των δύο κρατών για την ενημέρωση των περουσιακών στοιχείων. Έτσι όμως που είναι οργανωμένο το Αυστραλιανό κράτος και προσαρμόζεται στις καινούριες καταστάσεις ποτέ δεν ξέρεις....
                          Πάντως πιστεύω αν θέλουμε μια καλύτερη ζωή εδώ στην Αυστραλία θα πρέπει να ξεχάσουμε όλες τις παγαποντιές και πονηριές για το πώς να εξαπατήσουμε την εφορία/κράτος (που όλοι είχαμε διδακτορικό στην Ελλάδα και να που καταλήξαμε) και να προσαρμοστούμε στα καινούρια δεδομένα αυτού του καταπληκτικού κράτους.

                          Comment


                            Ευχαριστώ πολύ Agoriani για την απάντηση! Είχαμε υπολογίσει να φύγουμε από Ελλάδα κάπου στα μέσα Νοεμβρίου αλλά βλέπω ότι μάλλον δεν θα προλάβουμε. Πάντως φαίνεται ότι έχει μειωθεί ο χρόνος και για την απόκτηση του πιστοποιητικού της υπηκοότητας και για την έκδοση βίζα. Είμαστε ακόμα στην αρχή όσον αφορά την προετοιμασία που πρέπει να κάνουμε από εδώ. Η βοήθεια σας όμως είναι πολύ σημαντική!!!

                            Comment


                              Originally posted by GeKo View Post
                              Ευχαριστώ πολύ Agoriani για την απάντηση! Είχαμε υπολογίσει να φύγουμε από Ελλάδα κάπου στα μέσα Νοεμβρίου αλλά βλέπω ότι μάλλον δεν θα προλάβουμε. Πάντως φαίνεται ότι έχει μειωθεί ο χρόνος και για την απόκτηση του πιστοποιητικού της υπηκοότητας και για την έκδοση βίζα. Είμαστε ακόμα στην αρχή όσον αφορά την προετοιμασία που πρέπει να κάνουμε από εδώ. Η βοήθεια σας όμως είναι πολύ σημαντική!!!
                              καλησπέρα Geko
                              επειδή με ενδιαφέρει το θέμα άμεσα ,αλήθεια που το είδες
                              οτι έχει μειωθεί ο χρόνος απόκτησης των υπηκοοτήτων,και της visas να κάνω και
                              γω ενα τσέκ?
                              ευχαριστώ εκ των προταίρων

                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                Originally posted by Aussie View Post
                                καλησπέρα Geko
                                επειδή με ενδιαφέρει το θέμα άμεσα ,αλήθεια που το είδες
                                οτι έχει μειωθεί ο χρόνος απόκτησης των υπηκοοτήτων,και της visas να κάνω και
                                γω ενα τσέκ?
                                ευχαριστώ εκ των προταίρων

                                Ο χρόνος αναμονής για να αιτηθεί κανείς για υπηκοότητα από τη ημέρα που μπαίνει στην Αυστραλία με την permanent visa ήταν και είναι 4 χρόνια. Δεν έχει αλλάξει τίποτα: Australian Citizenship – Application process for Australian citizenship
                                Heal the past. Live the present. Dream the future.

                                Comment

                                Working...
                                X