Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (5)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Καλημέρα σε όλους στην Ελλάδα και καλό απόγευμα στην Αυστραλία!
    Να ρωτήσω κάτι ήθελα...
    Εμείς που είμαστε από επαρχία θα πρέπει να πάμε στην Αθήνα για τις ιατρικές εξετάσεις τις parnter visas;
    Έχω ραντεβού τέλη Ιουλίου στην πρεσβεία για τα διαβατήρια δικό μου και παιδιών,να κάνει και η σύζυγος τις εξετάσεις εκείνη την ημέρα;
    Τι λέτε;

    Comment


      #47
      Originally posted by Μανώλης View Post
      Καλημέρα σε όλους στην Ελλάδα και καλό απόγευμα στην Αυστραλία!
      Να ρωτήσω κάτι ήθελα...
      Εμείς που είμαστε από επαρχία θα πρέπει να πάμε στην Αθήνα για τις ιατρικές εξετάσεις τις parnter visas;
      Έχω ραντεβού τέλη Ιουλίου στην πρεσβεία για τα διαβατήρια δικό μου και παιδιών,να κάνει και η σύζυγος τις εξετάσεις εκείνη την ημέρα;
      Τι λέτε;
      Μανώλη οι ιατρικές εξετάσεις γίνονται μόνο Εδω Greece - Panel Doctors
      Για να κάνει η σύζυγος τις εξετάσεις θα πρέπει να ειδοποιηθεί από τον case officer άρα θα χρειαστεί κι άλλο ταξίδι!

      Comment


        #48
        Σε ευχαριστώ πολύ Αυστράλιαν.

        Ά και μια και είσαι μέσα ποιά ειναι γνώμη σου... visa από ελλάδα ή από Αυστραλία;(εγώ υπήκοος η σύζυγος θέλει visa)...

        Comment


          #49
          Originally posted by Μανώλης View Post
          Σε ευχαριστώ πολύ Αυστράλιαν.

          Ά και μια και είσαι μέσα ποιά ειναι γνώμη σου... visa από ελλάδα ή από Αυστραλία;(εγώ υπήκοος η σύζυγος θέλει visa)...
          Μανώλη καλησπέρα από Αυστραλία. Η ερώτησή σου είναι δύσκολο να απαντηθεί από κάποιον από εμάς, μια και έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου για να αποφασίσεις τελικά τι θα κάνεις. Οι βασικοί είναι ο οικονομικός (η αίτηση στην Αυστραλία κοστίζει περισσότερο) και ο χρόνος αναμονής (από Αυστραλία οι αιτήσεις καθυστερούν περισσότερο απ'ότι από Βερολίνο).
          Heal the past. Live the present. Dream the future.

          Comment


            #50
            Originally posted by Μανώλης View Post
            Σε ευχαριστώ πολύ Αυστράλιαν.

            Ά και μια και είσαι μέσα ποιά ειναι γνώμη σου... visa από ελλάδα ή από Αυστραλία;(εγώ υπήκοος η σύζυγος θέλει visa)...
            Φίλε Μανώλη σε σχέση με τι visa έχει προταθεί αρκετές φορές για όσους θα ήθελαν να φύγουν γρήγορα και να εξοικονομήσουν χρόνο, να ξεκινήσουν τη διαδικασία (τώρα) από εδώ και στη συνέχεια, άλλοι φεύγουν με τουριστική visa ενώ άλλοι περιμένουν την προσωρινή visa και αναχωρούν. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ενημερώνεις για το που βρισκόσαστε (σε περίπτωση αλλαγής) για να σας βρουν και για να μι καθυστερήσει η όλη διαδικασία.
            Think before you driving@world.......

            Comment


              #51
              Originally posted by Μανώλης View Post
              Σε ευχαριστώ πολύ Αυστράλιαν.

              Ά και μια και είσαι μέσα ποιά ειναι γνώμη σου... visa από ελλάδα ή από Αυστραλία;(εγώ υπήκοος η σύζυγος θέλει visa)...
              Με τα στατιστικά που εχω μέχρι στιγμής προτείνω Berlin (χωρίς να ξεχνάμε ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική)

              Comment


                #52
                Με τα στατιστικά που εχω μέχρι στιγμής προτείνω Berlin (χωρίς να ξεχνάμε ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική)
                Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
                Άρα ξεκινάμε από εδώ τη διαδικασία...

                Comment


                  #53
                  Originally posted by Μανώλης View Post
                  Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
                  Άρα ξεκινάμε από εδώ τη διαδικασία...
                  Οπως ειπε και o australian (κάθε περίπτωση είναι διαφορετική)
                  Think before you driving@world.......

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by Μανώλης View Post
                    Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
                    Άρα ξεκινάμε από εδώ τη διαδικασία...
                    Αν ξεκινήσεις από την Ελλάδα τη διαδικασία και έρθεις Αυστραλία με τουριστική για να ολοκληρώσεις εδώ, θα πρέπει να υπολογίσεις και το πενθήμερο ταξίδι εκτός Αυστραλίας προκειμένου να ενεργοποιηθεί η visa.
                    Heal the past. Live the present. Dream the future.

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by marie View Post
                      Αν ξεκινήσεις από την Ελλάδα τη διαδικασία και έρθεις Αυστραλία με τουριστική για να ολοκληρώσεις εδώ, θα πρέπει να υπολογίσεις και το πενθήμερο ταξίδι εκτός Αυστραλίας προκειμένου να ενεργοποιηθεί η visa.
                      Καλησπέρα,
                      αν κατάλαβα εννοείς να βγείς για Ν.Ζηλανδία και να ξαναμπείς,όπως έχουμε διαβάσει στο παρελθόν.
                      Τελικά αυτό ισχύει ή οχι?
                      Εχω ακούσει πολλές απόψεις πάνω σε αυτό,και εχω μπερδευτεί

                      ευχαριστώ εκ των προταίρων

                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by Aussie View Post
                        Καλησπέρα,
                        αν κατάλαβα εννοείς να βγείς για Ν.Ζηλανδία και να ξαναμπείς,όπως έχουμε διαβάσει στο παρελθόν.
                        Τελικά αυτό ισχύει ή οχι?
                        Εχω ακούσει πολλές απόψεις πάνω σε αυτό,και εχω μπερδευτεί

                        ευχαριστώ εκ των προταίρων

                        Ισχύει το έκανε ο σύζυγός μου τον περασμένο Νοέμβριο. Έφυγε στη Ν. Ζηλανδία για 5 εργάσιμες μέρες.
                        Heal the past. Live the present. Dream the future.

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by marie View Post
                          Ισχύει το έκανε ο σύζυγός μου τον περασμένο Νοέμβριο. Έφυγε στη Ν. Ζηλανδία για 5 εργάσιμες μέρες.
                          ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by Aussie View Post
                            ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

                            Στη δική μου περίπτωση που κατέθεσα από Μελβούρνη την αίτηση πήρα σε λιγότερο από 2 μήνες την partner 801. Και μην ξεχνάς αν κάνεις από εδώ την αίτηση παίρνεις πρώτα μια bridging visa (οπότε δεν πρέπει να βγεις από AUS) χωρίς δικαίωμα εργασίας αλλά μπορείς να αιτηθείς να σου δώσουν δικαίωμα εργασίας μέχρι να βγει η τελική βίζα αρκεί να τους αιτιολογήσεις γιατί πρέπει να δουλέψεις.

                            Οπότε το ερώτημα τελικά νομίζω πως είναι πόσο γρήγορα θέλεις να έρθεις Αυστραλία.

                            Comment


                              #59
                              Μανώλη έχει δίκιο η xri23. Πόσο γρήγορα θέλεις να έρθεις Αυστραλία? Θα προσθέσω ακόμα ότι τα παραπάνω χρήματα που δίνεις όταν κάνεις την αίτηση στην Αυστραλία είναι τα ίδια με τα χρήματα που θα δώσεις αν κάνεις την αίτηση στο Βερολίνο και μετά έρθεις με τουριστική. Το ταξίδι στην Ν. Ζηλανδία για ένα άτομο κοστίσει περίπου 1500+ AUD. Μιλάω για αεροπορικά, ξενοδοχείο, μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο, φαγητό (5 μέρες δεν είναι λίγες). Όλα αυτά πρέπει να τα μετρήσεις πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση.
                              Heal the past. Live the present. Dream the future.

                              Comment


                                #60
                                Καλημέρα στην Ελλάδα!
                                Καλησπέρα στην Αυστραλία!
                                Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
                                Η αρχική σκέψη είναι να είμαστε Αυστραλία κατά της 15 Δεκεμβρίου.
                                Καλοκαίρι, καλός καιρός, γιορτές,κλειστά σχολεία... νομίζω για τα παιδιά θα είναι καλύτερη η προσαρμογή από ότι τον χειμώνα...
                                Ακόμα είμαστε σε σκέψεις.... έτσι κι αλλιώς αν δεν πάρω τα διαβατήρια των παιδιών στα χέρια μου δεν μπορώ να κάνω τίποτα...
                                Πάντως και το ταξίδι στη Νέα Ζηλανδία είναι αρκετά δαπανηρό... αν χρειαστεί να πάρω και τα παιδιά μαζί... 5000 $ περίπου ...

                                Comment

                                Working...
                                X