Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (6)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by voulacharal View Post
    Ευχαριστώ πολύ...βεβαίωση ταυτοπροσωπίας σε ΚΕΠ είναι εντάξει φαντάζομαι και η μετάφραση σε επίσημο φορέα όπως το Υπ.Εξωτερικών ή κάνει και δικηγόρος?
    καλησπέρα,
    εγω ξέρω οτι γίνετε στήν πρεσβεία μόνο
    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

    Comment


      Παιδια καλημερα και απο μενα!!!Μπραβο για τη βοηθεια που κυκλοφορει εδω μεσα γιατι αν δεν εχεις καποιον να σε βοηθησει δεν προχωρας ευκολα...Εχω australian citizenship by descent απο την μητερα μου, δεν εχω παει ποτε αυστραλια παρολα αυτα εχω συμπληρωσει τις φορμες κ το μονο που μενει να κανω ειναι να κλεισω ραντεβου στην πρεσβεια να τις παραδωσω κ μετα απο λιγο καιρο να παρω το καινουργιο διαβατηριο.Στην ερωτηση μου τωρα: Οταν με το καλο παω Αυστραλια τι διευθυνση πρεπει να δηλωσω;Εχω συγγενεις εκει αλλα εχω μαθει οτι αν δηλωσεις τη διευθυνση τους φορολογουνται για καποιο λογο...αν δηλωσω οτι μενω σε ενα motel μεχρι να νοικιασω σπιτι ειναι οκ;επισης ο αδερφος της μανας μου εχει κανει sponsor τον γαμπρο του κ δεν μπορω να παω εκει...ευχαριστω εκ των προτερων...

      Comment


        @ Spir0sgi:

        Γιατί να φορολογηθούν φίλε μου; επειδή δηλώνεις μια διεύθυνση; οι συγγενείς σου το είπαν αυτό; αν ναι, τότε μάλλον δεν θέλουν να σε φιλοξενήσουν και πρέπει να βρεις άλλη λύση για τη στέγαση σου.

        Comment


          Originally posted by Spir0sgi View Post
          Εχω συγγενεις εκει αλλα εχω μαθει οτι αν δηλωσεις τη διευθυνση τους φορολογουνται για καποιο λογο...
          OXI η φιλοξενία ΔΕΝ φορολογείται....
          ps:τι άλλο θα ακούσουμε....

          Comment


            Originally posted by Spir0sgi View Post
            Εχω συγγενεις εκει αλλα εχω μαθει οτι αν δηλωσεις τη διευθυνση τους φορολογουνται για καποιο λογο...
            Καλημέρα Spir0sgi κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...

            (Οι συγγενείς θα φορολογούνται για κάποιο λόγο...???)
            Καλόόόόόόόόό κ Ελληνικόόόόόόό...!!! ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Originally posted by Spir0sgi View Post
              Οταν με το καλο παω Αυστραλια τι διευθυνση πρεπει να δηλωσω;Εχω συγγενεις εκει αλλα εχω μαθει οτι αν δηλωσεις τη διευθυνση τους φορολογουνται για καποιο λογο...αν δηλωσω οτι μενω σε ενα motel μεχρι να νοικιασω σπιτι ειναι οκ;επισης ο αδερφος της μανας μου εχει κανει sponsor τον γαμπρο του κ δεν μπορω να παω εκει...ευχαριστω εκ των προτερων...
              Με αυτά που έχουμε ακούσει εδώ μέσα, είμαι σίγουρος πως αυτό στο είπαν οι συγγενείς....μένει να μας το επιβεβαιώσεις. Επίσης ως Αυστραλός υπήκοος δεν απαιτείται να δηλώσεις που θα μείνεις και τι θα κάνεις. Μένεις όπου θες και κάνεις ότι γουστάρεις....γούστο σου και καπέλο σου..
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                Originally posted by jimathens View Post
                Καλημέρα Spir0sgi κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...

                (Οι συγγενείς θα φορολογούνται για κάποιο λόγο...???)
                Καλόόόόόόόόό κ Ελληνικόόόόόόό...!!! ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
                τους συγγενεις δεν τους διαλεγουμε(δυστιχος) τους φιλους ναι!!!!αυτο τα λεει ολα!!!!!

                Comment


                  Καλησπερα και απο εμενα...θα ηθελα να σας πω με τη σειρα μου το προβλημα που αντιμετωπιζω αυτο τον καιρο κ αν οντως υπαρχει καποια λυση. Εγω ειμαι Australian citizen by descent απο τη μητερα μου. Αυστραλια δεν εχω μεινει ποτε αλλο απο ενα τριμηνο ταξιδι που ειχα κανει με την μητερα μου στην ηλικια των πεντε. Θελω να παρω την κορη μου 4,5 ετων με σκοπο ενος καλυτερου μελλον για αυτη. Υπηκοοτητα δεν παιζει να της δωσω. Να ξεκινησω λοιπον την διαδικασια εκδοσης βιζας για την μικρη(οχι τουριστικη..). Μπορω κατα την διαρκεια της επεξεργασιας της βιζας να παρω την μικρη κ να κατεβουμε κατω? Ξερει κανεις? Ειμαι σε μεγαλη απογνωση...αληθεια..(οπως κ ολοι οσοι θελουν ενα καλυτερο μελλον για τα παιδια τους..). Σας ευχαριστω εκ των προτερων..

                  Comment


                    φορολόγηση περί φιλοξενίας έχει πολύ πλάκα

                    Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                    τους συγγενείς δεν τους διαλέγουμε(δυστυχώς) τους φίλους ναι!!!! αυτό τα λέει όλα!!!!!
                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    Με αυτά που έχουμε ακούσει εδώ μέσα, είμαι σίγουρος πως αυτό στο είπαν οι συγγενείς.... μένει να μας το επιβεβαιώσεις. Επίσης ως Αυστραλός υπήκοος δεν απαιτείται να δηλώσεις που θα μείνεις και τι θα κάνεις. Μένεις όπου θες και κάνεις ότι γουστάρεις....γούστο σου και καπέλο σου..
                    Originally posted by jimathens View Post
                    Καλημέρα Spir0sgi κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...

                    (Οι συγγενείς θα φορολογούνται για κάποιο λόγο...???)
                    Καλόόόόόόόόό κ Ελληνικόόόόόόό...!!! ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
                    Originally posted by australian View Post
                    OXI η φιλοξενία ΔΕΝ φορολογείται....
                    ps:τι άλλο θα ακούσουμε....
                    Originally posted by pan_k7 View Post
                    @ Spir0sgi:

                    Γιατί να φορολογηθούν φίλε μου; επειδή δηλώνεις μια διεύθυνση; οι συγγενείς σου το είπαν αυτό; αν ναι, τότε μάλλον δεν θέλουν να σε φιλοξενήσουν και πρέπει να βρεις άλλη λύση για τη στέγαση σου.
                    Originally posted by Spir0sgi View Post
                    .................................................. .................................................. .................................................. .............................Στην ερώτηση μου τώρα: Όταν με το καλό πάω Αυστραλία τι διεύθυνση πρέπει να δηλώσω; Έχω συγγενείς εκεί αλλά έχω μάθει ότι αν δηλώσεις τη διεύθυνση τους φορολογούνται για κάποιο λόγο...αν δηλώσω ότι μένω σε ένα motel μέχρι να νοικιάσω σπίτι είναι Οκ ; επίσης ο αδερφός της μάνας μου έχει κάνει sponsor τον γαμπρό του κ δεν μπορώ να πάω εκεί... ευχαριστώ εκ των προτέρων...

                    Αυτό με τη φορολόγηση περί φιλοξενίας έχει πολύ πλάκα

                    Κάτι για Ελληνική πατέντα μου κάνει
                    Think before you driving@world.......

                    Comment


                      Σας ευχαριστω πολυ ρε παιδια...Ημουν σιγουρος οτι αυτο με τη φορολογια ειχε καποιο λακκο αλλα μηπως νομιζαν οτι με το να δηλωσω τη διευθυνση με σπονσοραρουν ή και παλι το sponsorship δεν συνεπαγεται με φορολογηση;;;τι να πω...οπως και να εχει Australia is the place to be και καλη μας τυχη και υπομονη...

                      Comment


                        Να κανω αλλη μια ερωτηση που μου διεφυγε...απο τη στιγμη που δεν εχω παει ποτε αυστραλια αλλα εχω το διαβατηριο και την υπηκοοτητα εχω δικαιωματα;;επισης οσον αφορα την διευθυνση αφου φτασω αυστραλια τι πρεπει να κανω για να νοικιασω σπιτι;;δεν πρεπει πρωτα να βγαλω Α.Φ.Μ ας πουμε;

                        Comment


                          Originally posted by Spir0sgi View Post
                          Να κανω αλλη μια ερωτηση που μου διεφυγε...απο τη στιγμη που δεν εχω παει ποτε αυστραλια αλλα εχω το διαβατηριο και την υπηκοοτητα εχω δικαιωματα;;επισης οσον αφορα την διευθυνση αφου φτασω αυστραλια τι πρεπει να κανω για να νοικιασω σπιτι;;δεν πρεπει πρωτα να βγαλω Α.Φ.Μ ας πουμε;
                          Διάβασε καλά εδώ:

                          εδώ:

                          κ γενικά ότι post έχει σχέση με aus για να σου λυθούν όλες οι απορίες...
                          εδώ: Μετανάστευση στην Αυστραλία
                          Καλό διάβασμα.......................................... κ
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            ευχαριστώ πολύ kikirikoy, ελπίζω να τα καταφέρουμε

                            Comment


                              Kαλημέρα..από ότι έχω διαβάσει για να νοικίασεις και γενικά να κινηθεις στην Αυστραλία από την στιγμή που είσαι υπήκοος πρέπει να βγάλεις tax file numper,(ΑΦΜ), medicare κάρτα ασφάλισης αφορά την υγειονομική περίθαλψη και στην συνέχεια κάνεις αιτηση για τα επιδόματα ενοικίου ,ανεργίας και παιδιών αν υπάρχουν. Αρμόδια υπηρεσία είναι το Centrelink.Ελπίζω να βοήθησα!

                              Comment


                                @jimathens
                                Σευχαριστω παρα μα παρα πολυ φιλε μου...καλυτερο post δεν θα μπορουσες να μου υποδειξεις...!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X