Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (6)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Beginning a Life in Australia

    Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


    Life In Australia


    Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

    Comment


      Originally posted by Spir0sgi View Post
      Να κανω αλλη μια ερωτηση που μου διεφυγε...απο τη στιγμη που δεν εχω παει ποτε αυστραλια αλλα εχω το διαβατηριο και την υπηκοοτητα εχω δικαιωματα;;επισης οσον αφορα την διευθυνση αφου φτασω αυστραλια τι πρεπει να κανω για να νοικιασω σπιτι;;δεν πρεπει πρωτα να βγαλω Α.Φ.Μ ας πουμε;
      Τι θα πρέπει να κάνετε λίγο μετά την άφιξή σας
      Αυτό το κεφάλαιο αναφέρει οκτώ σημαντικά πράγματα που θα πρέπει να κάνετε το συντομότερο δυνατόν
      μετά την άφιξή σας στην Αυστραλία. Τα πρώτα τρία είναι πολύ σημαντικά για όλους τους νεοαφιχθέντες.
      Α. Υποβάλετε αίτηση για tax file number (αριθμό φορολογικού μητρώου)
      B. Εγγραφείτε στο Medicare (Εθνικό Σύστημα Υγείας)
      Γ. Ανοίξτε τραπεζικό λογαριασμό
      Τα υπόλοιπα πέντε μπορεί να είναι σημαντικά ανάλογα με τις περιστάσεις σας.
      Δ. Εγγραφείτε στη Centrelink
      E. Επικοινωνήστε με την Health Undertaking Service (Υπηρεσία Υγειονομικού Ελέγχου)
      ΣΤ. Εγγραφείτε για τάξεις εκμάθησης Αγγλικής γλώσσας
      Z. Εγγράψτε τα παιδιά σας σε σχολείο
      H. Υποβάλετε αίτηση για άδεια οδήγησης
      Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

      Comment


        Καλησπέρα σας.
        Έχω μια ερώτηση που βασανίζει μια φίλη μου.
        Έχει την Αυστραλιανή υπηκοότητα. Το αγόρι της είναι Έλληνας.

        Αν τα έχω διαβάσει καλά κάνει αίτηση για Partner Visa σωστά?
        Το θέμα της de facto relationship δεν είναι πρόβλημα να αποδειχθεί.

        Το αγόρι της επίσης είναι μηχανικός και έχουν βρει κάποιον να του κάνει sponsoring.

        Τι πιστεύετε ότι βολεύει από τα δύο καλύτερα από θέμα χρόνου και χρήματος???

        Ευχαριστώ.

        Comment


          Originally posted by pagonelos View Post
          Καλησπέρα σας.
          Έχω μια ερώτηση που βασανίζει μια φίλη μου.
          Έχει την Αυστραλιανή υπηκοότητα. Το αγόρι της είναι Έλληνας.

          Αν τα έχω διαβάσει καλά κάνει αίτηση για Partner Visa σωστά?
          Το θέμα της de facto relationship δεν είναι πρόβλημα να αποδειχθεί.

          Το αγόρι της επίσης είναι μηχανικός και έχουν βρει κάποιον να του κάνει sponsoring.

          Τι πιστεύετε ότι βολεύει από τα δύο καλύτερα από θέμα χρόνου και χρήματος???

          Ευχαριστώ.
          Εννοείται πως η partner visa είναι καλύτερη, δίνει όλα σχεδόν τα δικαιώματα του αυστραλού υπηκόου. Αυτοι που την έβγαλαν μπορούν να στο πουν καλύτερα. Η sponsoring visa δεν δίνει medicare και κάποια επιδόματα και γενικά είνια μια προσωρινή βίζα. Συν οτι πρέπει να κάνεις ιδιωτική ασφάλιση υγείας. Σύγκρινε και μόνος σου.

          Subclass 457 visa
          Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            Γεια σε όλους. Όπως έχω προαναφέρει φεύγουμε στις 19 για Σίδνεϋ. Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις και παρακαλώ όποιος ξέρει ας μου απαντήσει.
            1) Θέλουμε να στείλουμε με κάργκο κάποιες βαλίτσες 130 κιλών αλλά η προσφορά που πήρα είναι πάνω από 800 ευρώ. Από ότι μου είπαν αν τις πάρω μαζί μου στο αεροπλάνο μπορεί να πληρώσω 50/κιλό. Τότε έτσι συμφέρει καλύτερα. Συμφωνείτε; Υπάρχει άλλη γνώμη;
            2) Αν κάποιος έχει μαζί του 10.000 δολάρια φορολογείται ή αυτό ισχύει για πάνω από 10.000;
            3) Μπορώ να κάνω αίτηση για TFN από Ελλάδα ώστε να το έχω ήδη όταν πάμε Αυστραλία ή αυτό δεν γίνεται;
            Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

            Comment


              @ stella82:

              Σε σχέση με το 2 τι κόλλημα είναι αυτό με το να κουβαλάνε κάποιοι 10.000AUD με κίνδυνο να τα τους τα κλέψουν ή να τα χάσουν δεν το έχω καταλάβει, ειλικρινά! Πάρε 1.000-2.000 πάνω σου και τα υπόλοιπα με έμβασμα. Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό τώρα από την Ελλάδα σε Αυστραλιανή τράπεζα, να μεταφέρεις τα χρήματα σου ηλεκτρονικά και όταν πας εκεί να ενεργοποιήσεις το λογαριασμό σου! Σε οποιαδήποτε τράπεζα του Δυτικού κόσμου αν πας με τη σακούλα γεμάτη χρήματα δεν θα μπορέσεις να τα καταθέσεις εαν δεν αποδείξεις που τα βρήκες για λόγους ξεπλύματος χρήματος.

              Comment


                Originally posted by stella82 View Post
                Γεια σε όλους. Όπως έχω προαναφέρει φεύγουμε στις 19 για Σίδνεϋ. Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις και παρακαλώ όποιος ξέρει ας μου απαντήσει.
                1) Θέλουμε να στείλουμε με κάργκο κάποιες βαλίτσες 130 κιλών αλλά η προσφορά που πήρα είναι πάνω από 800 ευρώ. Από ότι μου είπαν αν τις πάρω μαζί μου στο αεροπλάνο μπορεί να πληρώσω 50/κιλό. Τότε έτσι συμφέρει καλύτερα. Συμφωνείτε; Υπάρχει άλλη γνώμη;
                2) Αν κάποιος έχει μαζί του 10.000 δολάρια φορολογείται ή αυτό ισχύει για πάνω από 10.000;
                3) Μπορώ να κάνω αίτηση για TFN από Ελλάδα ώστε να το έχω ήδη όταν πάμε Αυστραλία ή αυτό δεν γίνεται;
                Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                1) Εγώ είχα πληρώσει 32 το κιλό για Μελβούρνη. Αν είναι όλα έξτρα από τα κιλά που δικαιούστε κατά την πτήση τότε σίγουρα συμφέρει η μεταφορική.
                2) Δεν φορολογείσαι απλά πρέπει να τα δηλώσεις πριν φτάσετε στη καρτέλα που συμπληρώνεις.
                3) Όχι πρέπει να είσαι εκεί. Γιατί βιάζεσαι?
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  διαβασα οτι μεσω centrelink βγαζεις αυτοματως tax number ;)

                  Επειδη ειμαστε ταπι και ψυχραιμοι και σιγα σιγα ετοιμαζουμε τα χαρτια μας για Αυστραλια...εγω θα παραλαβω το διαβατηριο μου σε 2-3 εβδομαδες το πολυ,
                  τα παιδια θα τους κανω αιτηση για citizen by descent(<κανοντας την αιτηση για υπηκοοτητα τους θα εκδοδουν κ τα διαβατηρια τους?η' αλλο kοστουμι εκεινο?!!)
                  και ο συζυγος ΚΟΣΤΙΖΕΙ 2060 ευρο για την Partner Visa...................
                  οταν με το καλο πατησουμε ποδι στην Αυστραλια θα δικαιουμαστε τα επιδοματα επι 2?πχ 3000 aud εγω κ αλλα τοσα εκεινος?
                  Να ξερω αμα θα πεσει λορδα :/
                  “Nothing is forever”

                  Comment


                    Originally posted by Greece4ever View Post
                    διαβασα οτι μεσω centrelink βγαζεις αυτοματως tax number ;)
                    Originally posted by Greece4ever
                    Επειδη ειμαστε ταπι και ψυχραιμοι και σιγα σιγα ετοιμαζουμε τα χαρτια μας για Αυστραλια...εγω θα παραλαβω το διαβατηριο μου σε 2-3 εβδομαδες το πολυ,
                    τα παιδια θα τους κανω αιτηση για citizen by descent(<κανοντας την αιτηση για υπηκοοτητα τους θα εκδοδουν κ τα διαβατηρια τους?η' αλλο kοστουμι εκεινο?!!)
                    και ο συζυγος ΚΟΣΤΙΖΕΙ 2060 ευρο για την Partner Visa...................
                    οταν με το καλο πατησουμε ποδι στην Αυστραλια θα δικαιουμαστε τα επιδοματα επι 2?πχ 3000 aud εγω κ αλλα τοσα εκεινος?
                    Να ξερω αμα θα πεσει λορδα :/
                    Διάβασε αυτό και αυτό γιατι είναι πολλά που θα σου απαντηθούν εκτός απο αυτά που ήδη ρωτάς.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ PARTNER VISA

                      Παιδες καλησπερα...
                      Ειμαι αυστραλος υπηκοος αλλα μενω ελλαδα τα τελευταια 20 χρονια.
                      Εχω παντρευτει ελληνιδα κ εχουμε κ ενα παιδακι 2,5 ετων.
                      Πριν απο 2 μηνες αποφασισαμε να παμε να ζησουμε Αυστραλια...
                      Εχω ετοιμασει το διαβατηριο μου κ περιμενω να βγει κ η υπηκοοτητα της κορης μου.
                      Τωρα ετοιμαζω την αιτηση (visa by partner) για την γυναικα μου...αλλα μεσα μου ζηταει να σημειωσω ποσο καιρο δουλευω κ ποσα χρηματα βγαζω(στην αυστραλια εννοειτε).
                      βεβαια υπαρχει κ η επιλογη πωσ δεν εργαζομαι κ οτι ψαχνω για δουλεια...
                      το θεμα μου ειναι μπορω να κανω την αιτηση κ ολα οκ η μηπως δεν θα της δωσουνε βιζα???
                      Η μηπως πρεπει να παω εκει μονος μου πρωτα κ μετα να την καλεσω???
                      εχω μπερδευτει αν καποιος μπορει ας βοηθησει...
                      thanks!

                      Comment


                        Originally posted by filoss View Post
                        Παιδες καλησπερα...
                        Ειμαι αυστραλος υπηκοος αλλα μενω ελλαδα τα τελευταια 20 χρονια.
                        Εχω παντρευτει ελληνιδα κ εχουμε κ ενα παιδακι 2,5 ετων.
                        Πριν απο 2 μηνες αποφασισαμε να παμε να ζησουμε Αυστραλια...
                        Εχω ετοιμασει το διαβατηριο μου κ περιμενω να βγει κ η υπηκοοτητα της κορης μου.
                        Τωρα ετοιμαζω την αιτηση (visa by partner) για την γυναικα μου...αλλα μεσα μου ζηταει να σημειωσω ποσο καιρο δουλευω κ ποσα χρηματα βγαζω(στην αυστραλια εννοειτε).
                        βεβαια υπαρχει κ η επιλογη πωσ δεν εργαζομαι κ οτι ψαχνω για δουλεια...
                        το θεμα μου ειναι μπορω να κανω την αιτηση κ ολα οκ η μηπως δεν θα της δωσουνε βιζα???
                        Η μηπως πρεπει να παω εκει μονος μου πρωτα κ μετα να την καλεσω???
                        εχω μπερδευτει αν καποιος μπορει ας βοηθησει...
                        thanks!
                        filoss καλησπέρα και καλώς ήρθες!
                        Σε ποια αίτηση αναφέρεσαι ακριβώς;
                        We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                        Joseph Campell

                        Comment


                          Originally posted by filoss View Post
                          Παιδες καλησπερα...
                          Ειμαι αυστραλος υπηκοος αλλα μενω ελλαδα τα τελευταια 20 χρονια.
                          .................................................. . θα της δωσουνε βιζα???
                          Η μηπως πρεπει να παω εκει μονος μου πρωτα κ μετα να την καλεσω???
                          εχω μπερδευτει αν καποιος μπορει ας βοηθησει...
                          thanks!
                          Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βγει η partner visa από τη στιγμή που είσαι παντρεμένος και έχεις και παιδί. Οι άνθρωποι στην πρεσβεία τα χρήματα σου θέλουν. Συμπληρώστε τις σχετικές αιτήσεις και μην σε ανησυχεί τίποτα. Τώρα αν εσύ θα πας πρώτος και μετά η υπόλοιπη οικογένεια, αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από την περίπτωση σας.

                          Comment


                            Originally posted by filoss View Post
                            Παιδες καλησπερα...
                            Ειμαι αυστραλος υπηκοος αλλα μενω ελλαδα τα τελευταια 20 χρονια.
                            Εχω παντρευτει ελληνιδα κ εχουμε κ ενα παιδακι 2,5 ετων.........
                            Εχω μπερδευτει αν καποιος μπορει ας βοηθησει... thanks!
                            Καλησπέρα filoss κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...
                            Διάβασε εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...B4%CE%B1-2005/
                            εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...E%AC-faq-2168/
                            κ εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...agoriani-2121/
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Originally posted by pan_k7 View Post

                              Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό τώρα από την Ελλάδα σε Αυστραλιανή τράπεζα, να μεταφέρεις τα χρήματα σου ηλεκτρονικά και όταν πας εκεί να ενεργοποιήσεις το λογαριασμό σου
                              Κάτσε τώρα γιατί χτύπησες φλέβα.
                              Θέλω να ανοίγω ένα λογαριασμό να μαζεύω λεφτά μέσα και να μην τα ακουμπήσω παρά για "Αυστραλιανούς" λόγους.
                              Πώς μπορούμε να ανοίξουμε λογαριασμό σε τράπεζα της Αυστραλίας ενώ είμαστε εδώ???

                              Comment


                                Originally posted by leyteris77 View Post
                                Εννοείται πως η partner visa είναι καλύτερη, δίνει όλα σχεδόν τα δικαιώματα του αυστραλού υπηκόου. Αυτοι που την έβγαλαν μπορούν να στο πουν καλύτερα. Η sponsoring visa δεν δίνει medicare και κάποια επιδόματα και γενικά είνια μια προσωρινή βίζα. Συν οτι πρέπει να κάνεις ιδιωτική ασφάλιση υγείας. Σύγκρινε και μόνος σου.

                                Subclass 457 visa
                                Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)
                                Λευτέρη για άλλη μια φορά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
                                Εγώ της είπα να παρατήσει αυτόν και να παντρευτεί εμένα ή να με υιοθετήσει για να πάρω citizenship αλλά δεν με ακούει.
                                Anyway.
                                Thanx.

                                Comment

                                Working...
                                X