Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (6)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    θα το ξαναπω για όσους δεν κατάλαβαν.
    Στο μεταφραστικό τμήμα του υπουργείου εξωτερικών, σου δίνουν, αν ζητήσεις, μια φόρμα αίτηση στην οποία αναγράφεις εσύ πως θέλεις να αποδοθούν στην Αγγλική τα ονόματα που περιλαμβάνονται στα έγγραφα που έχεις για μετάφραση.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #47
      Να παραθέσω και μια προσωπική εμπειρία όσο αφορά τα μεταφρασμένα ονόματα, είχα αναθέσει στη φίλη μου να μου τα μεταφράσει στο Υπουργείο και είχα ξεχάσει να της πω για το όνομα/φόρμα. Ο σύζυγος μου λέγεται Κων/νος και ο μεταφραστής το μετέφρασε ως Konstantinos αλλά στα aus χαρτιά το όνομά του είναι Konstandinos καθώς επίσης και στο επίθετο είχε κάνει λάθος. Επικοινωνήσαμε με το immi και μας είπαν ότι μπορούμε να επισυνάψουμε στον φάκελο μου και μια υπεύθυνη δήλωση που να εξηγούμε τί συμβαίνει με τη μετάφραση του ονόματος. Όταν όμως συμπληρώναμε την φόρμα για την βίζα μου είδαμε ότι στο σημείο που έπρεπε να γράψω τα στοιχεία του συζύγου είχε ένα πεδίο που έλεγε να συμπληρώσω και άλλους τρόπους που μπορεί να γράφεται το όνομά του. Οπότε και αυτό κάναμε γράψαμε το όνομά του και με τους δύο τρόπους και δεν γράψαμε τελικά καμιά επιστολή.

      Comment


        #48
        Aυτό Αgoriani είναι γεγονός, όμως το Δημήτριος μπορούν αντί για Dimitrios να το κάνουν Demetrios όχι όμως Jim που είναι άλλο όνομα, δεν θα πάρει ο μεταφραστής τέτοια ευθύνη. Εμένα μου έκαναν θέμα για πιο απλή διαφορά. Στο μεταφραστικό μου είπαν πως ακόμη κι αν πας ξένο έγγραφο που έχει το όνομά όπως θέλεις να στο γράψουν, δεν είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν αν θεωρούν ότι αποκλίνει πολύ.
        Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

        Comment


          #49
          Την καλησπέρα μου και από εμένα!
          Ψάχνοντας πληροφορίες στο διαδίκτυο λόγο της επικείμενης μετανάστευσης μου στην Αυστραλία έπεσα πάνω στο forum που πραγματικά με βοήθησε πολύ!
          Συγχαρητήρια σε όλους για αυτό που προσφέρεται!
          Στα δικά μου τώρα...
          Η υπόθεση μου δεν διαφέρει και πολύ από κάποιους εδώ μέσα, είμαι παντρεμένος με 2 παιδιά (5-9 χρόνων), η γυναίκα μου έχει υπηκοότητα από descent αλλά δεν έχει βγάλει ακόμα διαβατήριο μια και μόλις ξεκινήσαμε την διαδικασία.
          Όταν το πάρει είχαμε σκοπό να δώσουμε την υπηκοότητα και στα παιδιά μέχρι που πέσαμε στο εμπόδιο των 2 χρόνων παραμονής στην Αυστραλία.... έχει μόνο 11 μήνες και βάση της νομοθεσίας δεν μπορούν να πάρουν την υπηκοότητα πράγμα που σημαίνει πολλαπλασιασμό τον εξόδων (visa's, έξοδα εκπαίδευσης, μη δικαίωμα σε επιδόματα κτλ) σε απαγορευτικό για την οικονομική μας δυνατότητα σημείο!
          Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι τι άλλες εναλλακτικές έχουμε ώστε να μπορέσουμε να ξεπεράσουμε αυτό το εμπόδιο?
          Το ότι η γυναίκα μου έχει μητέρα με αυστραλιανή υπηκοότητα και αδερφή με citizenship by berth μετράει?

          Comment


            #50
            Δεν νομίζω ότι βοηθάει κάπου εσένα και τα παιδιά σου. Όπως σωστά είπες πρέπει η παραμονή να είναι τουλάχιστον 2 χρόνια στην Αυστραλία.

            Εγώ μόλις ολοκλήρωσα την υπηκοότητα του 4 μηνών υιού μου (σήμερα έμαθα τα καλά νέα από το Λονδίνο !!!!!!!!!!!!! ) και χρειάστηκε να στείλουμε αποδεικτικά ότι η γυναίκα μου εζησε για πάνω από δύο χρόνια εκεί. Έτσι, στείλαμε φορολογικές δηλώσεις Αυστραλίας 10 ετών (τις ζητήσαμε από Αυστραλιανή εφορία μέσω εμαίλ, και τις λάβαμε σε 2 εβδομάδες , όπως στην Ελλάδα δηλαδή ) και όλα καλά.

            Η γυναίκα σου όμως θα δικαιούται επιδόματα, δεν έχει σχέση αυτό. Επίσης θα δικαιούται family benefits, rent assistance, childcare assistance (αν τα παιδιά είναι μικρά), tax assistance κλπ. Επίσης αν κάνεις αίτηση για partner's visa θα τα βάλεις εσύ ταπαιδιά στην αίτησή σου. Αν είστε > 2 χρόνια παντρεμένοι με παιδιά θα πάρεις permanent visa, και θα δικαιούσαι και εσύ αρκετά επιδόματα. Οπότε γιατί προβληματίζεσαι?

            Comment


              #51
              Έχεις δίκιο!!!!
              Λίγο πριν είδα αυτήν την εκδοχή στο Visa Wizard και αν κατάλαβα καλά το κόστος είναι 0 ευρώ!
              "Visa application charge

              If you hold a Dependent Child (subclass 445) visa - 0 Euro (AUD0)
              In any other case - 1700 Euro (AUD2060)"
              Βασικά μου έχουν πέσει μαζεμένα και έχω χάσει τον μπούσουλα...
              Συγχαρητήρια για τον γιο σου!

              Comment


                #52
                Καλησπερα παιδια ,
                Πηρα την αιτηση για Αυστραλιανο διαβατηριο απο την πρεσβεια(ξερω οτι γινεται και διαδικτυακα , αλλα η δουλεια μου ειναι εκει κοντα οποτε προτιμησα να παρω την αιτηση στα χερια μου και να την παραδωσω μαζι με τα δικαιολογητικα μετα απο 15 μερες που μου εκλεισαν ραντεβου.) Τα δικαιολογητικα που μου ζητησαν ηταν :

                α)Την αιτηση (συμπληρωμενη με μαυρο στυλο)
                β)Πιστοποιητικο γεννησης Αυστραλιας (ή πιστοποιητικο Αυστραλιανης ιθαγενειας)
                γ)Διαβατηριο ελληνικο ή ταυτοτητα ελληνικη (μαλλον κανει και το βιβλιαριο ασθενειας που μου ειχε πει ο pan_K7 αλλα δε το ρωτησα)
                δ)Λογαριασμο ΔΕΚΟ για επιβεβαιωση της διευθυνσης διαμονης (κανει και το εκκαθαριστικο της εφοριας αν δεν υπαρχει λογαριασμος στο ονομα μας).
                ε)Δυο φωτογραφιες διαβατηριου με ειδικες προδιαγραφες και υπογεγραμμενη η μια απο πισω απο τον εγγυητη μας(μου εδωσαν και ενα μικρο βοηθητικο χαρτακι για τον φωτογραφο με τις προδιαγραφες που πρεπει να ειναι οι φωτο.)

                Θα ηθελα να ρωτησω δυο-τρια πραγματακια οσoν αφορα την αιτηση.
                1)State of issue εχει τρια κουτακια .Βαζω NSW για την δικη μου περιπτωση που γεννηθηκα Sydney?
                2)Στο πεδιο 3 σε καποιο σημειο ζηταει Date of issue of certificate .Το δικο μου πιστοποιητικο δεν εχει καπου ημερομηνια εκδοσης.Εχει μονο date of birth,date of registration , number in register τα οποια ολα αυτα τα συμπληρωνω σε αλλα πεδια που τα ζηταει.Απο πισω εχει την πιστοποιηση του principal registar οτι ειναι επισημο αντιγραφο πρωτοτυπου με ημερομηνια .Τι βαζουμε εδω? Μπορω να βαλω αυτη την ημερομηνια? (προσοχη οχι φωτοτυπια επικυρωμενη, για να μην μπερδευτει κανενας)
                3)Στο πεδιο 16 ζηταει Proof of identity documents και εχει τα παρακατω και τιποτα αλλο:
                α) Current Australian driving licence (που δεν εχω)
                β) Birth card (που δεν εχω).
                εδω λοιπον τι βαζουμε ? Αφου στα δικαιολογητικα που μου ζητησαν δεν ειναι αυτα μεσα? Θα εχω προβλημα αν τα αφησω κενα?

                Αυτα ηθελα να ρωτησω.Οποιος την εχει κανει την αιτηση και γνωριζει ας μου απαντησει και ευχαριστω εκ των προτερων.

                Comment


                  #53
                  Καλημέρα παιδιά..άκουσε κανείς να άλλαξε κάτι με την parthner visa? μου είπε μια φίλη ότι ο/η σύζυγος Αυστραλού υπηκόου δεν μπορεί να εργαστεί στην Αυστραλία παρά μόνο αφού περάσει 1 χρόνος αφού πάει Αυστραλία.Ισχύει??

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by voulacharal View Post
                    Καλημέρα παιδιά..άκουσε κανείς να άλλαξε κάτι με την parthner visa? μου είπε μια φίλη ότι ο/η σύζυγος Αυστραλού υπηκόου δεν μπορεί να εργαστεί στην Αυστραλία παρά μόνο αφού περάσει 1 χρόνος αφού πάει Αυστραλία.Ισχύει??
                    Όποιος έχει στην κατοχή του την partner βίζα μπορεί να εργασθεί αμέσως . Όχι δεν ισχύει
                    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                    Comment


                      #55
                      Στρατο καλημερα,
                      1)Βαζεις τα αρχικα της πολιτειας και αφου το Σιδνευ ειναι στη New South Wales τα αρχικα που εχεις γραψει ειναι σωστα (NSW)
                      2)Στο Date of issue of certificate και εγω δεν ηξερα και το αφησα κενο αλλα μου το συμπληρωσαν στη πρεσβεια.Πρεπει να ειναι ιδια με την ημερομηνια γεννησης.
                      3)Επειδη και εγω μπερδευτικα τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν να εχω μαζι μου μια ταυτοτητα,βιβλιαριο ασθενειας και αποδειξη μονιμης κατοικιας(φαινεται στο βιβλιαριο αρα εισαι ενταξει).Οτι χρειαστει θα το συμπληρωσουν εκει.
                      Αν εχεις αμφιβολιες παρε τους τηλεφωνο (2108704067).
                      Ελπιζω να βοηθησα...
                      Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                      Comment


                        #56
                        Ευχαριστώ πολύ ,να είσαι καλά!!!
                        Originally posted by voulacharal View Post
                        Καλημέρα παιδιά..άκουσε κανείς να άλλαξε κάτι με την parthner visa? μου είπε μια φίλη ότι ο/η σύζυγος Αυστραλού υπηκόου δεν μπορεί να εργαστεί στην Αυστραλία παρά μόνο αφού περάσει 1 χρόνος αφού πάει Αυστραλία.Ισχύει??

                        Comment


                          #57
                          Ευχαριστω πολυ dimhal για τις απαντησεις σου.Να 'σαι καλα.Οποτε το 2 και το 3 θα τα αφησω και εγω κενα , και οτι μου πουν εκει.Thanks.

                          Comment


                            #58
                            Παιδιά, έχω μια φίλη με σύζηγο και παιδια αυστραλούς υπηκόους που περιμένει να βγει η βίζα της για να φύγει με τα παιδιά στην Αυστραλία. Ο σύζηγος είναι ήδη εκεί. Η κοπέλα έχει γράψει στον CO την πρόθεση της να πάει με τουριστική κυρίως λόγω παιδιών αλλά αυτός δεν απαντάει. Αν παρόλα αυτά φύγει με τουριστική υπάρχει κανένας κίνδυνος? Όχι τόσο τι θα γίνει στο αεροδρόμιο, αλλά μην υπάρξει κανένα conflict με τη βίζα της.

                            Έχει κανείς καμιά ιδέα? Please...επείγον!!!
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by leyteris77 View Post
                              Παιδιά, έχω μια φίλη με σύζηγο και παιδια αυστραλούς υπηκόους που περιμένει να βγει η βίζα της για να φύγει με τα παιδιά στην Αυστραλία. Ο σύζηγος είναι ήδη εκεί. Η κοπέλα έχει γράψει στον CO την πρόθεση της να πάει με τουριστική κυρίως λόγω παιδιών αλλά αυτός δεν απαντάει. Αν παρόλα αυτά φύγει με τουριστική υπάρχει κανένας κίνδυνος? Όχι τόσο τι θα γίνει στο αεροδρόμιο, αλλά μην υπάρξει κανένα conflict με τη βίζα της.

                              Έχει κανείς καμιά ιδέα? Please...επείγον!!!
                              Οχι Λευτέρη δεν υπάρχει conflict με την αίτηση για την partner. Μόνο που όταν θα βγεί η partner θα πρέπει να βγεί απο τα σύνορα της Αυστραλίας για να πάψει η τουριστική και μετά να ξαναμπεί με την partner. Το γνωστό ταξίδι στην Νέα Ζηλανδία που λέμε.
                              Πες της να το κάνει αν πρέπει και να μην φοβάται χωρίς λόγο. Να στήλει ενα email στον case officer που να του εξηγεί τους λόγους που δεν μπορεί να περιμένει, οι οποίοι είναι πολλοί...
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by Agoriani View Post
                                Οχι Λευτέρη δεν υπάρχει conflict με την αίτηση για την partner. Μόνο που όταν θα βγεί η partner θα πρέπει να βγεί απο τα σύνορα της Αυστραλίας για να πάψει η τουριστική και μετά να ξαναμπεί με την partner. Το γνωστό ταξίδι στην Νέα Ζηλανδία που λέμε.
                                Πες της να το κάνει αν πρέπει και να μην φοβάται χωρίς λόγο. Να στήλει ενα email στον case officer που να του εξηγεί τους λόγους που δεν μπορεί να περιμένει, οι οποίοι είναι πολλοί...
                                Agoriani, ευχαριστώ για την απάντηση, φαντάζομαι πως το ίδιο ισχύει και αν δεν περιμένει απάντηση (να ενημερωθεί δλδ πρώτα) από τον CO. Κατάλαβες τι εννοώ? Μήπως πρέπει να ενημερωθεί πρώτα αυτός...πόσο καιρό λες να θέλει ακόμα? Έχει στείλει τα πάντα, ιατρικές εξετάσεις κλπ....Από την άλλη σκέφτομαι μην πάει Αυστραλία και μετα από μια βδομάδα βγει η βιζα και τζάμπα το ταξίδι στη Νεα Ζηλανδία?
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X