Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (6)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by leyteris77 View Post
    Agoriani, ευχαριστώ για την απάντηση, φαντάζομαι πως το ίδιο ισχύει και αν δεν περιμένει απάντηση (να ενημερωθεί δλδ πρώτα) από τον CO. Κατάλαβες τι εννοώ? Μήπως πρέπει να ενημερωθεί πρώτα αυτός...πόσο καιρό λες να θέλει ακόμα? Έχει στείλει τα πάντα, ιατρικές εξετάσεις κλπ....Από την άλλη σκέφτομαι μην πάει Αυστραλία και μετα από μια βδομάδα βγει η βιζα και τζάμπα το ταξίδι στη Νεα Ζηλανδία?
    Απόσπασμα από το mail που μου έστειλε η δικιά μου co στις 24/7, ίσως βοηθήσει...


    ...They are currently 5 months for Greek citizens.
    For your information - we are currently finalising cases lodged in or before February this year.

    Comment


      #62
      Originally posted by thena View Post
      Απόσπασμα από το mail που μου έστειλε η δικιά μου co στις 24/7, ίσως βοηθήσει...


      ...They are currently 5 months for Greek citizens.
      For your information - we are currently finalising cases lodged in or before February this year.
      Σ'ευχαριστώ thena!
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        #63
        Originally posted by leyteris77 View Post
        Σ'ευχαριστώ thena!
        Ο λόγος που λεω να ενημερώσει τον Case Officer είναι γιατι λέει στο booklet οτι μετά την υποβολή της αίτησης και την αντιστοίχηση C.O. οποιαδήποτε μεταβολή πρέπει να του κοινοποιείται. Αυτό βέβαια αναφέρεται σε περίπτωση αλλαγής του ποινικού μητρώου, κατάστασης υγείας, και τόπου παραμονής. Αν συντρέχει λόγος όμως να κατέβει ας κατέβει, μόνο με το εισητήριο για Νέα Ζηλανδία θα επιβαρυνθεί. Δεν παίζει ρόλο για την έκδοση της βίζας και σίγουρα δεν αποτελεί κριτήριο απόριψης της αίτησης.

        Τώρα για τους χρόνους κοίτα εδω:
        Χρόνος επεξεργασίας : Family, spouse visa applications

        Στην σελίδα 1 αναναιώνω ενα excel με τους χρόνους. Όσο και να λένε οι C.O. οτι ο χρόνος είναι 5 ή και περισσότερο μήνες απο οτι διαμορφώνεται μέχρι τώρα, αν και πρέπει να ομολογήσω χωρίς τρόπο επαλήθευσης, είναι πολύ λιγότερο.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #64
          Παιδια ευχαριστω για τη βοηθεια.Δε νιωθω τοσο μονη οταν σας απευθυνομαι.Μπορει να φαινομαι λιγο βιαστικη αλλα εχω ενα χρονο που παλευω με τα χαρτια.Αφησα και τη δουλεια μου,ειμαι νηπιαγωγος,διορισμενη στο δημοσιο τα τελευταια 9 χρονια και επρεπε να αιτηθω για αδεια ανευ αποδοχων ηδη απο τον Μαιο.Τα περιθωρια μου στενευουν απο ολες τις αποψεις.Αυτα προς το παρον.

          Comment


            #65
            Παιδιά καλησπέρα ύστερα απο αρκετό καιρό.

            Την εβδομάδα που έρχεται, αν δεν τύχει κάτι, πηγαίνει η αδελφή μου το φάκελο στην Μεταφραστική υπηρεσία. Και μετά καταθέτω την αίτηση και όλα τα παρελκόμενα για την OFFSHORE TEMPORARY AND PERMANENT PARTNER VISA SUBCLASSES 309/100.

            Επειδή επεσα στον Αυγουστο να μην σας πω τι περασα για να βγάλω πρωτότυπες Ληξιαρχικες, και σφραγίδες της Χάγης. Η ανοργανωσιά και τα κακώς κείμενα της Ελλάδας δεν είναι για αυτό το topic........

            Μια ερώτηση.

            Δεν έχω κάποιον Αυστραλό (πέρα απο συγγενείς) να συμπληρώσουν την Statutory declaration 888. Αρκετοι είπατε οτι μπορούν να γράψουν φίλοι μας απο την Ελλάδα ένα απλό γράμμα, απαντώντας βασικά στις δυο ερωτήσεις που έχει στην 888. Ποσο καιρό μας ξέρουν ,τι αποψη έχουν για εμάς κτλ.

            Επίσης κάποιος ρώτησε αν χρειάζεται δήλωση του Νομου 105 και απαντήθηκε οχι.

            Χρειάζεται μήπως γνήσιο της υπογραφής τους απο την Αστυνομία;

            Το ρωτάω αυτό επειδή στην 888 λέει:However, in accordance with policy, they should be witnessed or certified according to the legal practices of the relevant country

            Οσοι κάνατε την ίδια αίτηση με εμένα τι κάνατε παρακαλώ;

            Ευχαριστώ

            Comment


              #66
              Originally posted by samiotis View Post
              Χρειάζεται μήπως γνήσιο της υπογραφής τους απο την Αστυνομία;
              ΟΧΙ
              Συμπληρώνουν τη φόρμα http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/888.pdf και that's it!

              Comment


                #67
                Originally posted by australian View Post
                ΟΧΙ
                Συμπληρώνουν τη φόρμα http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/888.pdf και that's it!
                1.Ακόμα και αν δεν είναι Αυστραλοί;

                2.Επίσης κάποιοι φίλοι μου δεν είναι στα επαγγέλματα που αναφέρονται στην 888. Εκτός απο έναν που είναι Παθολόγος. Ο ένας είναι Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικος, και ο άλλος Διπλωματούχος Μηχανολόγος.

                Comment


                  #68
                  Originally posted by samiotis View Post
                  1.Ακόμα και αν δεν είναι Αυστραλοί;
                  Ακόμα κι αν δεν είναι Αυστραλοί

                  Originally posted by samiotis View Post
                  2.Επίσης κάποιοι φίλοι μου δεν είναι στα επαγγέλματα που αναφέρονται στην 888. Εκτός απο έναν που είναι Παθολόγος. Ο ένας είναι Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικος, και ο άλλος Διπλωματούχος Μηχανολόγος.
                  κανένα αστυνομικό,τραπεζικό,παπά....καμιά νοσοκόμα????

                  Comment


                    #69
                    Κανέναν.

                    Ευχαριστώ πάντος australian

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by samiotis View Post
                      1.Ακόμα και αν δεν είναι Αυστραλοί;

                      2.Επίσης κάποιοι φίλοι μου δεν είναι στα επαγγέλματα που αναφέρονται στην 888. Εκτός απο έναν που είναι Παθολόγος. Ο ένας είναι Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικος, και ο άλλος Διπλωματούχος Μηχανολόγος.
                      Θα σου πω τι έκανα εγώ. Και δεν είχα κανένα πρόβλημα (απ' ότι μου είπε η co)
                      Δύο φίλοι από εδώ από Ελλάδα ο ένας δημόσιος υπάλληλος και η άλλη μια φίλη μου νοικοκυρά έγραψαν σε μια Α4 δύο λόγια για τη σχέση μας πότε ξεκίνησε τι γνώμη έχουν για εμένα και την οικογένειά μας για τις αρχές και τις αξίες μας και γενικά έδωσαν βάση ότι θέλουμε να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας με αξίες και ιδανικά.
                      Δε συμπλήρωσα καμία άλλη αίτηση.
                      Ξαναλέω αυτό έκανα εγώ

                      Comment


                        #71
                        ευχαριστω πολύ thena!

                        Comment


                          #72
                          Γεια σας πηρα απαντηση απο το Λονδινο σχετικα με τις αιτησεις 118 που εκανα για τα παιδια μου μου ζητα μια αποδειξη τις σημερινης τους κατοικιας αλλα στο ονομα τους και οχι στο δικο μου οπως επισης καινα τους ενημερωσω αν εχω εκτος της Αυστραλιανης υπηκοοτητας και αλλη δηλαδη την Ελληνικη ποτε και πως την απεκτησα.............δηλαδη τι πρεπει να γραψω τι εννοει πως και ποτε???????????

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by sissi View Post
                            Γεια σας πηρα απαντηση απο το Λονδινο σχετικα με τις αιτησεις 118 που εκανα για τα παιδια μου μου ζητα μια αποδειξη τις σημερινης τους κατοικιας αλλα στο ονομα τους και οχι στο δικο μου οπως επισης καινα τους ενημερωσω αν εχω εκτος της Αυστραλιανης υπηκοοτητας και αλλη δηλαδη την Ελληνικη ποτε και πως την απεκτησα.............δηλαδη τι πρεπει να γραψω τι εννοει πως και ποτε???????????
                            Εσυ εχεις Ελληνες γονεις και γεννηθηκες στην Αυστραλια.Σωστα;Aρα η Αυστραλιανη υπηκοοτητα ειναι:by birth.
                            Τοτε τους αναφερεις την ημερομηνια γεννησης και την Ελληνικη υπηκοοτητα: by descent.
                            Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                            Comment


                              #74
                              Ευχαριστω πολυ DIMHAL πως θα στειλω την απαντηση συμπληρωνω καποια φορμα η σε υπευθυνη δηλωση μεταφρασμενη?

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by sissi View Post
                                Ευχαριστω πολυ DIMHAL πως θα στειλω την απαντηση συμπληρωνω καποια φορμα η σε υπευθυνη δηλωση μεταφρασμενη?
                                Η απαντηση που πηρες δεν ηταν μεσω e-mail;
                                Λογικα τους απαντας και εσυ απο εκει...
                                Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                                Comment

                                Working...
                                X