Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (7)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    λοιπον η ΕΛΛΑΣ και το μεγαλειο της......
    σημερα το πρωι αποφασισα να παρω τηλεφωνο να δω τι θα μου πουν για την περιφημη σφραγιδα της Χαγης...
    ξεκινησα λοιπον τηλεφωνωντας στο ΥΠ.ΕΞ.....η απαντηση της κοπελας που ταν ευγενικοτατη και εξυπηρετικοτατη ηταν
    " εχω ακουσει οτι εδω και λιγο καιρο η Αυστραλια ΔΕΝ απαιτει να υπαρχει στα εγγραφα η σφραγιδα της χαγης...αλλα καλυτερα παρτε τηλεφωνο στο υπουργειο εσωτερικων να σας ενημερωσουν για πιο σιγουρα...."
    κλεινω το τηλεφωνο και παιρνω στο υπουργειο εσωτερικων....
    "Δεν ειμαστε εμεις αρμοδιοι κυρια μου για τετοια θεματα...παρτε στο ΥΠ.ΕΞ. "μου λεει μια φωνη με μια δοση ειρωνιας....
    Μα απο κει μου ειπαν να παρω εδω....της λεω εγω
    Εμεις δεν ξερουμε για τετοιες υποθεσεις ...μου ξαναλεει...καλεστε στο αρμοδιο τμημα στην κατεχακη.....ενταξει ευχαριστω πολυ λεω ...και το κλεινω και παιρνω στην κατεχακη....αγανακτησα να βγαλω γραμμη.....
    και η απαντηση τους ειναι
    ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ......

    τωρα τα συμπερασματα και η αποφαση δικη σας....

    Comment


      Ναι , αστα ειναι για γελια και για κλαματα....
      Παντως απο την πρεσβεια δεν μου ζητησανε εμενα σφραγιδα Χαγης και απο οτι εχω διαβασει εδω πολλοι δεν βαλανε πουθενα και δεν ειχαν προβλημα.Εστειλαν τις μεταφρασεις χωρις apostille και δεν ειχαν προβλημα.Απ 'οτι θυμαμαι υπαρχει και ενα post ενος φιλου εδω, που ειχε ρωτησει και του εστειλαν email απο Βερολινο οτι "εμεις κυριοι δεν ζηταμε σφραγιδα apostille πουθενα".
      Ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα απο εκει και περα.
      Στην κατεχακη και μενα τα ιδια μου ειπαν οτι ειναι απαραιτητη αν τα εγγραφα πανε για μεταφραση, αλλα απο Πρεσβεια ,Βερολινο κλπ. δεν εχουν προβλημα.
      Το θεμα εχει αναλυθει πολλες φορες παλαιοτερα εδω και εχει ξακαθαριστει νομιζω.
      Το προβλημα που δημιουργηθηκε και ανοιξε συζητηση ηταν οσον αφορα το μεταφραστικο και τις χρεωσεις και τον αριθμο πρωτοκολλου της apostille κλπ.

      Comment


        Originally posted by stratos6 View Post
        Καλημερα ,

        ναι ,η ταυτοτητα δεν χρειαζεται αν εχει λατινικους χαρακτηρες.Εγω ,επειδη ειχα βαλει σφραγιδα apostille για τους λογους που εξηγησα στο προηγουμενο μηνυμα μου σε ολα τα εγγραφα μου ,μιας και πηγα και εδωσα ολα τα εγγραφα για μεταφραση εκανα μεταφραση και στην ταυτοτητα γιατι μεταφραζεται και η σφραγιδα apostille που ειχα βαλει.Σου ειπα δεν ειναι απαραιτητο , ειδικα για να διεκπεραιωσεις υποθεσεις για visa κλπ.Στην πρεσβεια δεν μου το ζητησανε.Δικη μου επιλογη ηταν με το σκεπτικο "αφου θα πας δωσε και μια μεταφραση της ταυτοτητας , μπορει να χρειαστει ...΄" .Επισης , οταν πηγα στην ΓΑΔΑ να επικυρωσω την φωτοτυπια της ταυτοτητας μου, γραψανε επανω αριστερα με κοκκινο στυλο, το λογο που θελω την επικυρωση της ταυτοτητας ,με ελληνικα φυσικα.Αν το δει καποιος στο εξωτερικο μπορει ευλογα να αναρωτηθει "τι γραφει αραγε εδω;".Οποτε λεω αφου παω που παω, δωσε και μια την ταυτοτητα να μεταφραστουν ολα για να εχουμε ησυχο το κεφαλι μας.Παντως μην "κολλας" , δεν χρειαζεται.Για ολη αυτη την ταλαιπωρεια που τραβηξα, δεν αξιζει. Το διαβατηριο δεν χρειαζεται επισης και γι'αυτο σιγουρα δεν προκειται να σου ζητησουν πουθενα οπου και αν πας μεταφραση.Απλα επικυρωση.
        Τωρα οσον αφορα τα χρηματα , πληρωσα για 6 ληξιαρχικες , 2 ταυτοτητα 2 εκκαθαριστικα 50 ευρω περιπου..
        μια απ τα ιδια..με κοκκινο στυλο στα ελληνικα, εγραψε ο αστυνομος πανω στην επικυρωση ταυτοτητας και διαβατηριου''για το μεταναστευτικο τμημα Αυστραλιας'' τί το θελε το κοκκινο ,ουτε και ξερω.......τωρα αν αναρωτηθουν στο μεταναστευτικο ,θεωρω οτι θα τους εχει ξανατυχει 'η καποιος θα ξερει ελληνικα...να μεταφρασω και την ταυτοτητα με τους λατινικους χαρακτηρες , αποκλειεται...

        σαν λιγα μου φαινονται τα λεφτα που λες! εφ οσον μετεφρασες και την σφραγιδα της Χαγης ,που απο μονη της παει 8,5 ευρω... θα δειξει η νεκροψια! δηλ οταν παω στο μεταφραστικο !

        παντως ,μου κανει εντυπωση.Ληξιαρχικη γεννησης που μετεφρασα τον Φλεβαρη και ειχε την σφραγιδα ,δεν μου στοιχισε 8,5 + 8,5 ευρω ,παρα μονο 8,5.
        Στο τελος της μεταφρασης ,εγραφε οτι υπαρχει σφραγιδα Χαγης ,αριθμο πρωτοκολου ,ημερομηνια και ονομα υπαλληλου στην αποκεντρωμενη διοικηση.

        Μηπως τελικα ,οταν λενε οτι χρεωνουν και 8,5 ευρω την μεταφραση της σφραγιδας ,εννοουνε αναλυτικη μεταφραση της σφραγιδας; οπως ακριβως ειναι ολα τα στοιχεια και τα γραφομενα στα ελληνικα; δηλαδη ,ποιος υπαλληλος υπεγραψε π.χ την ληξιαρχικη πραξη γεννησης ,σε ποιο ληξιαρχειο ανηκει π.χ δημου Αθηναιων στην συγκεκριμμενη περιπτωση κλπ κλ.Γιατι τετοια στοιχεια ,που ενω υπαρχουν στην σφραγιδα στα ελληνικα ,δεν βλεπω να υπαρχουν στην αναφορα στην μεταφραση της ληξιαρχικης πραξης που εχω μπροστα μου ,τωρα και ειχα κανει πριν μηνες.

        ...απλα λεει οτι υπαρχει σφραγιδα Χαγης στο πρωτοτυπο ελληνικο εγγραφο ,ημερομηνια ,αριθμο πρωτοκολλου και το ονομα του υπαλληλου που εβαλε την σφραγιδα της Χαγης στην αποκεντρωμενη διοικηση και ολα αυτα σε 2 αραδες.Και μ αυτη την μεταφραση οπως την περιγραφω ,εγινε μια χαρα η δουλεια που την ηθελα ,οταν την εστειλα Αυστραλια για επανεκδοση πιστοποιητικου υπηκοοτητας.

        εκτος κι αν χαζεψα με ολη την χαρτουρα και δεν θυμαμαι ποσα πληρωσα τοτε....αλλά θα μου ειχε κανει εντυπωση αν ειχα δωσει και 8,5 για την σφραγιδα και θα το θυμομουνα ,πιστευω..

        θα δειξει απο βδομαδα που θα παω μεταφραστικο! μια τσεπη που ειναι να ξηλωθει ,θα ξηλωθει..αλλη επιλογη δεν εχουμε!
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Originally posted by stratos6 View Post
          Ναι , αστα ειναι για γελια και για κλαματα....
          Παντως απο την πρεσβεια δεν μου ζητησανε εμενα σφραγιδα Χαγης και απο οτι εχω διαβασει εδω πολλοι δεν βαλανε πουθενα και δεν ειχαν προβλημα.Εστειλαν τις μεταφρασεις χωρις apostille και δεν ειχαν προβλημα.Απ 'οτι θυμαμαι υπαρχει και ενα post ενος φιλου εδω, που ειχε ρωτησει και του εστειλαν email απο Βερολινο οτι "εμεις κυριοι δεν ζηταμε σφραγιδα apostille πουθενα".
          Ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα απο εκει και περα.
          Στην κατεχακη και μενα τα ιδια μου ειπαν οτι ειναι απαραιτητη αν τα εγγραφα πανε για μεταφραση, αλλα απο Πρεσβεια ,Βερολινο κλπ. δεν εχουν προβλημα.
          Το θεμα εχει αναλυθει πολλες φορες παλαιοτερα εδω και εχει ξακαθαριστει νομιζω.
          Το προβλημα που δημιουργηθηκε και ανοιξε συζητηση ηταν οσον αφορα το μεταφραστικο και τις χρεωσεις και τον αριθμο πρωτοκολλου της apostille κλπ.
          το θεμα ειναι οτι κι εγω ενω δεν ειχα σκοπο να την βαλω ,στο τελος αναθεωρησα..μπας και δημιουργηθει προβλημα ...διαβασα σ ενα ξενο φορουμ οτι το ζητησε case officer και αποτελειωθηκα.. Ισως να ηταν και παλια περιπτωση ,δεν ξερω.. το πιο πιθανο,μαλλον !ειπα λοιπον να την βαλω ,αν και το ιδιο το μεταναστευτικο λεει οτι ΔΕΝ χρειαζεται.Για μενα το εκανα δηλαδη ,για να νιωσω καλυτερα!αλλιως ,ετσι αγχωδης που ειμαι ,δεν θα ειχα ησυχια !

          Στο μεταφραστικο που πηγα να ξεκαθαρισω για την μεταφραση ιδιωτικων εγγραφων πριν λιγες βδομαδες ,ο προισταμενος στον οροφο των αγγλικων μεταφρασεων ,μου ειπε οταν πηγα στο γραφειο του , οτι αν θελω ,μπορω να μεταφρασω δημοσια ελληνικα εγγραφα και χωρις την αποστιλ ,αν ετσι θελω,οταν του ειπα οτι για εκει που θα πανε ,ΔΕΝ ζητανε την αποστιλ.

          οποτε ,ο καθενας κρινει και αποφασιζει,αν θα την βαλει ή οχι. εγω ενοιωσα πιο ασφαλης αν την εβαζα.Αν και μου ειχαν πει απο το immi του Λονδινου τηλεφωνικα και σε μέιλ ,οτι ΔΕΝ χρειαζεται.
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            Κ κάτι ακόμη που μου είπε ο υπάλληλος στην κατεχάκη:
            Αν έχεις μαζί σου χαρτιά όχι μεταφρασμένα αλλά που φέρουν τη σφραγίδα της Χάγης
            μπορείς να τα μεταφράσεις το πολύ μέσα σε 6 μήνες σε όλες τις χώρες που είναι στην συνθήκη.
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Originally posted by vertigo View Post
              το θεμα ειναι οτι κι εγω ενω δεν ειχα σκοπο να την βαλω ,στο τελος αναθεωρησα..μπας και δημιουργηθει προβλημα ...διαβασα σ ενα ξενο φορουμ οτι το ζητησε case officer και αποτελειωθηκα.. Ισως να ηταν και παλια περιπτωση ,δεν ξερω.. το πιο πιθανο,μαλλον !ειπα λοιπον να την βαλω ,αν και το ιδιο το μεταναστευτικο λεει οτι ΔΕΝ χρειαζεται.Για μενα το εκανα δηλαδη ,για να νιωσω καλυτερα!αλλιως ,ετσι αγχωδης που ειμαι ,δεν θα ειχα ησυχια !

              Στο μεταφραστικο που πηγα να ξεκαθαρισω για την μεταφραση ιδιωτικων εγγραφων πριν λιγες βδομαδες ,ο προισταμενος στον οροφο των αγγλικων μεταφρασεων ,μου ειπε οταν πηγα στο γραφειο του , οτι αν θελω ,μπορω να μεταφρασω δημοσια ελληνικα εγγραφα και χωρις την αποστιλ ,αν ετσι θελω,οταν του ειπα οτι για εκει που θα πανε ,ΔΕΝ ζητανε την αποστιλ.

              οποτε ,ο καθενας κρινει και αποφασιζει,αν θα την βαλει ή οχι. εγω ενοιωσα πιο ασφαλης αν την εβαζα.Αν και μου ειχαν πει απο το immi του Λονδινου τηλεφωνικα και σε μέιλ ,οτι ΔΕΝ χρειαζεται.
              Αρα , συμφωνουμε οτι δεν χρειαζεται apostille και ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα.
              Τουλαχιστον δεν χρειαζεται για να διεκπεραιωσουμε υποθεσεις στην πρεσβεια για διαβατηρια κλπ, για υπηκοοτητες κλπ.στο Λονδινο, visa στο Βερολινο κλπ.

              Comment


                Originally posted by jimathens View Post
                Κ κάτι ακόμη που μου είπε ο υπάλληλος στην κατεχάκη:
                Αν έχεις μαζί σου χαρτιά όχι μεταφρασμένα αλλά που φέρουν τη σφραγίδα της Χάγης
                μπορείς να τα μεταφράσεις το πολύ μέσα σε 6 μήνες σε όλες τις χώρες που είναι στην συνθήκη.
                Σημαντικο και αυτο , αποφευγεις την ταλαιπωρεια του μεταφραστικου εδω τουλαχιστον, αλλα πιθανως στο εξωτερικο η μεταφραση να κοστιζει περισσοτερο.Οταν λες το πολυ μεσα σε 6 μηνες εννοεις προφανως απο την ημερα που εβαλες την apostille.

                Comment


                  Γεια σας παιδια. Οι δικοι μου ειναι υπηκοοι Αυστραλιας και ζουσαν και δουλευαν κατω ο πατερας μου περιπου 10 χρονια (1965-1969) και 1974-1981 και η μανα μου απο 1974 εως το 1981. Απο το 1981 ζουν στην Ελλαδα και ασφαλιζονται στον ΟΓΑ. Σε ενα χρονο ετοιμαζουν τα χαρτια τους για συνταξη. Μπορει κάποιος να μου πει εάν δικαιουνται καποιο ποσο συνταξης απο Αυστραλια?
                  Ευχαριστω εκ των προτερων

                  Comment


                    Originally posted by Spiros32 View Post
                    Γεια σας παιδια. Οι δικοι μου ειναι υπηκοοι Αυστραλιας και ζουσαν και δουλευαν κατω ο πατερας μου περιπου 10 χρονια (1965-1969) και 1974-1981 και η μανα μου απο 1974 εως το 1981. Απο το 1981 ζουν στην Ελλαδα και ασφαλιζονται στον ΟΓΑ. Σε ενα χρονο ετοιμαζουν τα χαρτια τους για συνταξη. Μπορει κάποιος να μου πει εάν δικαιουνται καποιο ποσο συνταξης απο Αυστραλια?
                    Ευχαριστω εκ των προτερων
                    Αν δεν κάνω λάθος αν έχουν
                    κλείσει 10 χρόνια εκεί δικαιούνται και αν έχουν πάρει και την υπηκοότητα
                    μην φαντάζεσε καμία τρομερά
                    μεγάλη όμως
                    αυτό το λέω εκ πείρας !!!!
                    Αν δεν έχουν συμπληρώσει 10 έτη εκεί όμως
                    θα πρέπει να τα συμπήρώσουν
                    που συνεπάγετε θα πρεπει να πάνε πίσω μέχρι να κλείσουν τα 10 έτη

                    Ρίξε και μια ματιά εδω υπάρχει ανάλογο θέμα



                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      Ερωτηση για οποιον-α ξερει!

                      ποιος επικυρωνει φωτοαντιγραφα του αυστραλεζικου διαβατηριου και της αυστραλιανης υπηκοοτητας ,εκτος της αυστραλεζικης πρεσβειας;
                      μπορει και ελληνας δικηγορος ,με σφραγιδα στα αγγλικα;
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        Originally posted by vertigo View Post
                        Ερωτηση για οποιον-α ξερει!

                        ποιος επικυρωνει φωτοαντιγραφα του αυστραλεζικου διαβατηριου και της αυστραλιανης υπηκοοτητας ,εκτος της αυστραλεζικης πρεσβειας;
                        μπορει και ελληνας δικηγορος ,με σφραγιδα στα αγγλικα;
                        Ναι!!!!! Το έκανα εγώ όταν ήταν να καταθέσω το διαβατήριό μου για την partner του συζύγου μου. Μάλιστα ο δικός μου δικηγόρος δεν είχε καν σφραγίδα αγγλική και παρ'όλα αυτά δέχτηκαν την επικύρωση.
                        Heal the past. Live the present. Dream the future.

                        Comment


                          Originally posted by marie View Post
                          Ναι!!!!! Το έκανα εγώ όταν ήταν να καταθέσω το διαβατήριό μου για την partner του συζύγου μου. Μάλιστα ο δικός μου δικηγόρος δεν είχε καν σφραγίδα αγγλική και παρ'όλα αυτά δέχτηκαν την επικύρωση.
                          σ ευχαριστω παρα πολυ ,για την γρηγορη απαντηση!

                          υ.γ πολυ μου αρεσε η ''υπογραφη '' σου !
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            ειχα μεινει με την εντυπωση οτι μονο ληξιαρχικη πραξη γεννησης χρειαζεται για partner visa και οχι πιστοποιητικο γεννησης απο δημο.
                            διαβασα ομως σ ενα αλλο σάιτ ,οτι θελει και πιστοποιητικο γεννησης απο δημο κι εχω μπερδευτει ...εκτος κι αν αναφερεται μονο σε αλλο ειδος βιζας,επειδη κανει λογο και για πτυχιο εδω το ειδα ,με θεμα μεταναστευση ,εκει που λεει ''ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ (ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΣΕ ΑΓΓΛΙΚΑ) [23/8/2012]
                            αναφερει τα εξης
                            ''-ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ (ΔΗΜΟΣ)*
                            -ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ (ΔΗΜΟΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΤΕ)*

                            παρακαλω ,πειτε μου αν τελικα μονο ληξιαρχικη πραξη γεννησης απο ληξιαρχειο θελει ! ειναι επειγον!
                            ευχαριστω!πρεπει να τρεξω να βγαλω και πιστοποιητικα γεννησης απο δημο ,αν οντως χρειαζονται.Ομως εδω στο φορουμ ,πουθενα δεν ειδα να γινεται λογος για πιστοποιητικο γεννησης απο δημο. παρα μονο για πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης απο τον δημο και ληξιαρχικη πραξη γεννησης απο ληξιαρχειο ,οταν προκειται για partner visa.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Originally posted by vertigo View Post
                              ειχα μεινει με την εντυπωση οτι μονο ληξιαρχικη πραξη γεννησης χρειαζεται για partner visa και οχι πιστοποιητικο γεννησης απο δημο.
                              διαβασα ομως σ ενα αλλο σάιτ ,οτι θελει και πιστοποιητικο γεννησης απο δημο κι εχω μπερδευτει ...εκτος κι αν αναφερεται μονο σε αλλο ειδος βιζας,επειδη κανει λογο και για πτυχιο εδω το ειδα ,με θεμα μεταναστευση ,εκει που λεει ''ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ (ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΣΕ ΑΓΓΛΙΚΑ) [23/8/2012]
                              αναφερει τα εξης
                              ''-ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ (ΔΗΜΟΣ)*
                              -ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ (ΔΗΜΟΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΤΕ)*

                              παρακαλω ,πειτε μου αν τελικα μονο ληξιαρχικη πραξη γεννησης απο ληξιαρχειο θελει ! ειναι επειγον!
                              ευχαριστω!πρεπει να τρεξω να βγαλω και πιστοποιητικα γεννησης απο δημο ,αν οντως χρειαζονται.Ομως εδω στο φορουμ ,πουθενα δεν ειδα να γινεται λογος για πιστοποιητικο γεννησης απο δημο. παρα μονο για πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης απο τον δημο και ληξιαρχικη πραξη γεννησης απο ληξιαρχειο ,οταν προκειται για partner visa.
                              Το μόνο επίσημο έγγραφο που γίνεται δεκτό είναι η ληξιαρχική πράξη γέννησης ένα αντίγραφο της οποίας θα πρέπει να έχεις και μαζί σου όταν με το καλό έρθεις Αυστραλία. Δεν χρειάζεται να τρέχεις για πιστοποιητικό γέννησης.
                              Heal the past. Live the present. Dream the future.

                              Comment


                                καλησπέρα και απο εμενα!εγω εκανα τα χαρτια μου στο προξενιο της Θεσσαλονικης 8-10 και το παρελαβα την δευτέρα 29-10.

                                Comment

                                Working...
                                X