Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (7)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by Greece4ever View Post
    Να ρωτησω για τα ενοικια στην Αυστραλια θελω...κατι που εχω παρατηρησει αλλα θελω μια διευκρινιση!!

    Ολοι οι ενοικιαστες ζητουν bond... τα ενοικια ενος μηνος...αυτα τα λεφτα καλυπτουν τον 1ο μηνα και δεν τον πληρωνουμε ξανα η οταν περασει ο πρωτος μηνας ειναι σαν να μην τα εδωσες???
    Εχει μεγαλη διαφορα!!
    Greece4ever μερικοι ιδιοκτητες εκτος απο την εγγυηση που εμεις ξερουμε ζητανε κ ενα μηνιατικο επιπλεον , δηλαδη δεν πληρωνεις ξανα οταν περασει ο μηνας. στην ελλαδα πληρωνουμε 1μηνιατιο κ την εγγυηση , εκει 2μηνιατικα κ την εγγυηση!!!! αυτο γινεται συνηθως οταν δεν εχεις νοικιασει ξανα σπιτι στην αυστραλια οποτε δεν ξερουν αν εισαι αξιοπιστος .

    Comment


      #77
      Originally posted by xara.k. View Post
      Greece4ever μερικοι ιδιοκτητες εκτος απο την εγγυηση που εμεις ξερουμε ζητανε κ ενα μηνιατικο επιπλεον , δηλαδη δεν πληρωνεις ξανα οταν περασει ο μηνας. στην ελλαδα πληρωνουμε 1μηνιατιο κ την εγγυηση , εκει 2μηνιατικα κ την εγγυηση!!!! αυτο γινεται συνηθως οταν δεν εχεις νοικιασει ξανα σπιτι στην αυστραλια οποτε δεν ξερουν αν εισαι αξιοπιστος .
      Μερικοί (ίσως η πλειοψηφία) δεν στο νοικιάζουν αν δεν τους αποδείξεις ότι έχεις εισόδημα,ή καταθέσεις ή κάποιον αξιόπιστο εγγυητή

      Comment


        #78
        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ BY DESCENT,ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΛΙΚΑ.ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ .ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΧΑΡΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ.

        Comment


          #79
          Originally posted by australian View Post
          Μερικοί (ίσως η πλειοψηφία) δεν στο νοικιάζουν αν δεν τους αποδείξεις ότι έχεις εισόδημα,ή καταθέσεις ή κάποιον αξιόπιστο εγγυητή
          ακριβως ετσι , κ η αδερφη μου που πηγε πριν κατι μηνες χρειαστηκε κ εγγυητη για να νοικιασει σπιτι λογω εισοδηματος αλλα κ 2μηνιατικα κ φυσικα εγγυηση, τωρα μερικοι μπορει να μην εχουν τετοιες απαιτησεις , εξαρταται κ το σπιτι αν ειναι καινουργιο.

          Comment


            #80
            Originally posted by australian View Post
            Μερικοί (ίσως η πλειοψηφία) δεν στο νοικιάζουν αν δεν τους αποδείξεις ότι έχεις εισόδημα,ή καταθέσεις ή κάποιον αξιόπιστο εγγυητή
            οoh

            thanx man :/
            “Nothing is forever”

            Comment


              #81
              Originally posted by Greece4ever View Post
              thanx και στους 2!!!
              επομενως πληρωνω στην αρχη το bond και τελη του μηνος το ενοικιο κανονικα!!!
              Nope.
              Bond + τρέχων ενοίκιο μαζί

              Comment


                #82
                Originally posted by xara.k. View Post
                ακριβως ετσι , κ η αδερφη μου που πηγε πριν κατι μηνες χρειαστηκε κ εγγυητη για να νοικιασει σπιτι λογω εισοδηματος αλλα κ 2μηνιατικα κ φυσικα εγγυηση, τωρα μερικοι μπορει να μην εχουν τετοιες απαιτησεις , εξαρταται κ το σπιτι αν ειναι καινουργιο.
                καλα στην αρχη οτι να'ναι...και τρυπα καλη ειναι!!ακου εκει καινουργιο!!!
                thanx xara!!
                “Nothing is forever”

                Comment


                  #83
                  Originally posted by australian View Post
                  Nope.
                  Bond + τρέχων ενοίκιο μαζί
                  Holy smokeeeeeeee!!!!!
                  “Nothing is forever”

                  Comment


                    #84
                    υπαρχει νομοθεσια που να μην επιτρεπει μια οικογενεια τετραμελη να διαμεινει σε ενα σπιτι με 1 υπνοδωματιο?!!

                    τρεχων εννοεις εκεινης της εβδομαδας η του μηνος?
                    “Nothing is forever”

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by Greece4ever View Post
                      Holy smokeeeeeeee!!!!!
                      εννοώ μήνα
                      περίπου $2500 - $3000 το πακετάκι...

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by australian View Post
                        εννοώ μήνα
                        περίπου $2500 - $3000 το πακετάκι...
                        υπαρχει νομοθεσια που να μην επιτρεπει μια οικογενεια τετραμελη να διαμεινει σε ενα σπιτι με 1 υπνοδωματιο?!!

                        (οχι τιποτα αλλο μηπως και μικρυνει το πακετακι)
                        “Nothing is forever”

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by sofiekavadas View Post
                          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ BY DESCENT,ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΛΙΚΑ.ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ .ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΧΑΡΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ.
                          Αυτό φαίνεται από τα παλιά διαβατήρια. Σφραγίδες εισόδου και εξόδου από τη χώρα.

                          Comment


                            #88
                            Παιδιά έχω μπερδευτεί λίγο με την σφραγίδα Χάγης και θέλω βοήθεια!!!!
                            Ετοιμάζω χαρτιά για Partner Visa (Subclasses 309 and 100)
                            Αρχικά για καλό και για κακό είχα σκοπό να την βάλω αλλά δεν ήξερα την διαδικασία και είχα την εντύπωσή ότι μπαίνει μετά, στην νομαρχία.
                            Τώρα αν θέλω να την έχω θα πρέπει να μαζέψω όλα τα χαρτιά από την αρχή....
                            Στο φόρουμ όμως είδα αρκετούς που δεν την είχαν βάλει και έκαναν κανονικά την δουλειά τους!

                            Τι ακριβός ισχύει ??????
                            Μπορώ να τα στείλω έτσι ??????

                            Το σάιτ της Αυστραλίας ζητάει επικυρωμένα αντίγραφα αλλά πουθενά δεν αναφέρει την σφραγίδα Χάγης!
                            Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)

                            Comment


                              #89
                              Πατριωτάκια καλημέρα,
                              SOS, γιατί με την πρεσβεία δεν μπορώ να έχω κάποια επικοινωνία.
                              Έχω Αυστραλιανή υπηκοότητα από γέννηση (γεννήθηκα στη Μελβούρνη) την οποία έχω δώσει και στα 2 παιδιά μου. Τι είδους visa θα πρέπει να βγάλει ο άντρας μου για να μετακομίσουμε εκεί και να εξασκήσει το επάγγελμά του (είναι πολιτικός μηχανικός από ΤΕΙ) με επαγγελματική εμπειρία πάνω από 20 χρόνια.
                              Που μπορώ να βρω τα έντυπα, ποιο το κόστος και ποιος ο χρόνος κατά προσέγγιση;
                              Ευχαριστώ

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by Airetikos View Post
                                Παιδιά έχω μπερδευτεί λίγο με την σφραγίδα Χάγης και θέλω βοήθεια!!!!
                                Ετοιμάζω χαρτιά για Partner Visa (Subclasses 309 and 100)
                                Αρχικά για καλό και για κακό είχα σκοπό να την βάλω αλλά δεν ήξερα την διαδικασία και είχα την εντύπωσή ότι μπαίνει μετά, στην νομαρχία.
                                Τώρα αν θέλω να την έχω θα πρέπει να μαζέψω όλα τα χαρτιά από την αρχή....
                                Στο φόρουμ όμως είδα αρκετούς που δεν την είχαν βάλει και έκαναν κανονικά την δουλειά τους!

                                Τι ακριβός ισχύει ??????
                                Μπορώ να τα στείλω έτσι ??????

                                Το σάιτ της Αυστραλίας ζητάει επικυρωμένα αντίγραφα αλλά πουθενά δεν αναφέρει την σφραγίδα Χάγης!
                                Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)
                                Εγώ τα καταθέτω την άλλη εβδομάδα για 309/100. Πουθενά δεν έχω βάλει Σφραγίδα Χάγης, δεν χρειάζεται. Και το ξέρω ότι δεν χρειάζεται γιατί ήδη έφτιαξα την υπηκοότητα του υιού μου, πάλι πουθενά apostille σε κανένα έγγραφο. Επίσης ξέρω ότι και ο φίλος pmav που έβγαλε την 176 πουθενά δεν έβαλε Σφραγίδα Χάγης στα έγγραφά του. Μην χασομεράτε και ταλαιπωρείστε άδικα με την Ελληνική γραφειοκρατία και σφραγιδομανία. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνετε τέτοιος ντόρος με αυτήν την σφραγίδα.

                                P.S Στο μεταφραστικό αν πάνε να σας πρήξουν, πείτε τους απλά "Για την χρήση, για την οποία ζητώ τα μεταφρασμένα έγγραφα, δεν χρειάζεται Σφραγίδα Χάγης".

                                Comment

                                Working...
                                X