Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (7)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by pinelopi View Post
    Πατριωτάκια καλημέρα,
    SOS, γιατί με την πρεσβεία δεν μπορώ να έχω κάποια επικοινωνία.
    Έχω Αυστραλιανή υπηκοότητα από γέννηση (γεννήθηκα στη Μελβούρνη) την οποία έχω δώσει και στα 2 παιδιά μου. Τι είδους visa θα πρέπει να βγάλει ο άντρας μου για να μετακομίσουμε εκεί και να εξασκήσει το επάγγελμά του (είναι πολιτικός μηχανικός από ΤΕΙ) με επαγγελματική εμπειρία πάνω από 20 χρόνια.
    Που μπορώ να βρω τα έντυπα, ποιο το κόστος και ποιος ο χρόνος κατά προσέγγιση;
    Ευχαριστώ
    Πηνελόπη, η βίζα είναι η Partner Visa Subclass 309/100. Θα την βρεις στο Department of Immigration & Citizenship Κόστος €1,700 +€350 ιατρικές εξετάσεις +€200 μεταφράσεις - έγγραφα κλπ. Χρόνος περίπου 4-9 μήνες

    Comment


      #92
      Originally posted by pinelopi View Post
      Πατριωτάκια καλημέρα,
      SOS, γιατί με την πρεσβεία δεν μπορώ να έχω κάποια επικοινωνία.
      Έχω Αυστραλιανή υπηκοότητα από γέννηση (γεννήθηκα στη Μελβούρνη) την οποία έχω δώσει και στα 2 παιδιά μου. Τι είδους visa θα πρέπει να βγάλει ο άντρας μου για να μετακομίσουμε εκεί και να εξασκήσει το επάγγελμά του (είναι πολιτικός μηχανικός από ΤΕΙ) με επαγγελματική εμπειρία πάνω από 20 χρόνια.
      Που μπορώ να βρω τα έντυπα, ποιο το κόστος και ποιος ο χρόνος κατά προσέγγιση;
      Ευχαριστώ
      κι εδώ post 303 http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...6/index31.html

      Comment


        #93
        Originally posted by panultimate View Post
        Εγώ τα καταθέτω την άλλη εβδομάδα για 309/100. Πουθενά δεν έχω βάλει Σφραγίδα Χάγης, δεν χρειάζεται. Και το ξέρω ότι δεν χρειάζεται γιατί ήδη έφτιαξα την υπηκοότητα του υιού μου, πάλι πουθενά apostille σε κανένα έγγραφο. Επίσης ξέρω ότι και ο φίλος pmav που έβγαλε την 176 πουθενά δεν έβαλε Σφραγίδα Χάγης στα έγγραφά του. Μην χασομεράτε και ταλαιπωρείστε άδικα με την Ελληνική γραφειοκρατία και σφραγιδομανία. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνετε τέτοιος ντόρος με αυτήν την σφραγίδα.

        P.S Στο μεταφραστικό αν πάνε να σας πρήξουν, πείτε τους απλά "Για την χρήση, για την οποία ζητώ τα μεταφρασμένα έγγραφα, δεν χρειάζεται Σφραγίδα Χάγης".

        Ευχαριστώ!
        Μόλις μου ήρθε και η απάντηση από την πρεσβεία (δεν περίμενα να απαντήσουν τόσο γρήγορα!)για όσους ακόμα δεν είναι σίγουροι

        immigration.athens@dfat.gov.au
        1:50 μ.μ. (Πριν από 1 ώρα)

        προς Εμένα
        Dear Client,

        Thank you for your enquiry.

        The documents will not require an Apostille stamp.

        Regards,


        Visa Section
        Australian Embassy Athens
        email: immigration.athens@dfat.gov.au
        phone: 210 870 4127

        Comment


          #94
          γιατι ομως να μην την βαλεις τη σφραγιδα να εισαι σιγουρος?????λεω εγω....ετσι κι αλλιως το μονο που θα χασεις ειναι λιγος χρονος ακομα....δεν πληρωνεις κατι για τη σφραγιδα της Χαγης......ετσι δεν ειναι???
          και δεν χρειαζεται σε σας που εισαστε υπηκοοι ή γενικα???ποιος το ξερει αυτο???

          Comment


            #95
            Originally posted by alkat View Post
            γιατι ομως να μην την βαλεις τη σφραγιδα να εισαι σιγουρος?????λεω εγω....ετσι κι αλλιως το μονο που θα χασεις ειναι λιγος χρονος ακομα....δεν πληρωνεις κατι για τη σφραγιδα της Χαγης......ετσι δεν ειναι???
            και δεν χρειαζεται σε σας που εισαστε υπηκοοι ή γενικα???ποιος το ξερει αυτο???
            Εγώ είχα σκοπό να την βάλω, επειδή όμως θα πρέπει να κάνω την διαδικασία συλλογής από την αρχή δεν θα μπω σε αυτήν την διαδικασία από την στιγμή που με βεβαιώνει η πρεσβεία ότι δεν χρειάζεται!
            Αν τώρα λέμε μου γκρινιάξουν από Βερολίνο (που δεν το πιστεύω σε καμία περίπτωση) αυτό το mail τους βάζει στην θέση τους!

            Την ερώτηση στην πρεσβεία την έκανα συγκεκριμένα για την βίζα που αιτούμαι αλλά δεν νομίζω να ισχύει κάτι διαφορετικό για της άλλες
            Βασικά πρέπει να έχει να κάνει με την χώρα προέλευσης των εγγράφων και όχι με την υπηκοότητα.

            Comment


              #96

              Airetikos.....
              Εγω παντως θα τη βαλω για καλο και για κακο.....

              Comment


                #97
                Καλησπερα σε ολους,

                πηγα σημερα στο μεταφραστικο (Αριωνος 10 , Αθηνα) και περιμενα 1 ΩΡΑ στην ουρααααααα.....Δεν το περιμενα.Μια υπαλληλος εξυπηρετουσε και για να τελειωνουν επειδη εβλεπαν οτι θα νυχτωνε και δεν θα εφευγαν , καποια στιγμη αρχισαν να στελνουν κοσμο και στον 1ο οροφο που ειναι για αλλες χωρες....
                Παραλαβη σε 10 μερες.

                Comment


                  #98
                  Originally posted by stratos6 View Post
                  Καλησπερα σε ολους,

                  πηγα σημερα στο μεταφραστικο (Αριωνος 10 , Αθηνα) και περιμενα 1 ΩΡΑ στην ουρααααααα.....Δεν το περιμενα.Μια υπαλληλος εξυπηρετουσε και για να τελειωνουν επειδη εβλεπαν οτι θα νυχτωνε και δεν θα εφευγαν , καποια στιγμη αρχισαν να στελνουν κοσμο και στον 1ο οροφο που ειναι για αλλες χωρες....
                  Παραλαβη σε 10 μερες.
                  Ωχχχχ και εγω εστειλα συστημενο απο εδω απανω Σαλονικα!!Μαλλον θα περιμενω πολλλλλλλυ!!
                  “Nothing is forever”

                  Comment


                    #99
                    Εγω στων παιδιων μου την αιτηση εβαλα σφραγιδα της ΧΑΓΗΣ...αλλα πληρωσα για να μεταφραστει!! :/
                    “Nothing is forever”

                    Comment


                      panultimate και australian ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
                      Αν δυσκολευτώ σε κάτι ακόμη θα στείλω ξανά SOS........

                      Comment


                        Originally posted by pinelopi View Post
                        panultimate και australian ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
                        Αν δυσκολευτώ σε κάτι ακόμη θα στείλω ξανά SOS........
                        You are welcome,pinelopi
                        Keep reading & asking
                        ...

                        Comment


                          Καλημέρα σε όλους! Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν οι βεβαιώσεις προϋπηρεσίας και οι συστατικές επιστολές από Ελλάδα είναι χρήσιμες για εύρεση εργασίας στην Αυστραλία;

                          Comment


                            Originally posted by geogeo View Post
                            Καλημέρα σε όλους! Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν οι βεβαιώσεις προϋπηρεσίας και οι συστατικές επιστολές από Ελλάδα είναι χρήσιμες για εύρεση εργασίας στην Αυστραλία;
                            Καλησπέρα,
                            ναι καλό θα ήταν να τα έχετε μαζί σας
                            βοηθάνε πολύ !!!!!!!!!!!

                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              Περισσότερο θα στοιχίζουν οι βίζες για Αυστραλία | Neos Kosmos

                              Comment



                                απο ποτε θα μπει σε ισχυ το νεο τιμολογιο!!?
                                “Nothing is forever”

                                Comment

                                Working...
                                X