Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (8)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by australian View Post
    Offshore και bridging "δεν παίζει"
    το ξερω ! νομισα οτι ειχε κανει onshore την αιτηση για partner visa
    ( γι αυτο και εκανα στο τελος μνεια οτι οσοι καναν onshore αιτηση ,μετα τις 24/11 /12 ,μπορουν πλεον να δουλευουν ,μολις μπει σε ισχυ η bridging)
    κι οτι δεν ηξερε οτι αν εκανε την αιτηση onshore ,δεν εχει σημασια πότε ληγει η τουριστικη.Τωρα που διαβασα προσεκτικοτερα την ερωτηση του ,ειδα οτι εκανε αναφορα και στον agoriani ,που ειχε κανει κατι παρομοιο ,οπως εγραψε ο nik13.(o agoriani offshore ειχε κανει την αιτηση ,οποτε λαθος μου ,που δεν προσεξα την αναφορα στο ατομο του!)

    ( αναλογο ερωτημα ,εχω διαβασει και στο αυστραλεζικο φορουμ ,οπου καποιος ρωτουσε τί θα κανει τωρα που ληγει η τουριστικη και δεν εγκριθηκε ακομα η onshore partner visa ,οποτε θεωρησα οτι αυτη ηταν και η περιπτωση του nik13)Αν την εκανε offshore ,bridging visa ,δεν παιζει ,οπως σωστα εγραψες.Με τουριστικη μπηκε στην χωρα,αρα πραττει οπως τον συμβουλεψες.

    p.s Χρονια πολλά!
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      Καλημερα και καλησπερα...
      Σημερα εκλεισα τα εισητηρια για Μελβουρνη στις 23/02/13 με την Etihad...
      Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

      Comment


        dim σου ευχομαι ολοψυχα καλη αρχη και να μη φοβασαι τιποτα.ολα να σου πανε καλα και ο καινουριος χρονος να σου φερει αυτα που προσδοκεις!διεκδικησε αυτα που σου αξιζουν!ελπιζω καποτε να σακολουθησουμε κι εμεις!καλη επιτυχια σοτι και να κανεις!

        Comment


          Originally posted by dimhal View Post
          Καλημερα και καλησπερα...
          Σημερα εκλεισα τα εισητηρια για Μελβουρνη στις 23/02/13 με την Etihad...

          Καλησπέρα σου εύχομαι και εγώ να σου πάνε όλα καλά....
          Εγώ φεύγω στης 7/2/2013 με την ιδία εταιρία...

          Comment


            Originally posted by dimhal View Post
            Καλημερα και καλησπερα...
            Σημερα εκλεισα τα εισητηρια για Μελβουρνη στις 23/02/13 με την Etihad...
            ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!
            Ποτε την κανετε για κατω?
            “Nothing is forever”

            Comment


              geia s paidia eimai kainourgios sthn parea sas stis 21 tou mhna erxomai k egw katw tha hthela na mou pei kapoios an 3erei an mesa apo australia mporw na vgalw thn partner viza gia thn kopela m!!!!me thn opoia eimai arravwniasmenos!!!

              Comment


                Originally posted by karmen1314 View Post
                dim σου ευχομαι ολοψυχα καλη αρχη και να μη φοβασαι τιποτα.ολα να σου πανε καλα και ο καινουριος χρονος να σου φερει αυτα που προσδοκεις!διεκδικησε αυτα που σου αξιζουν!ελπιζω καποτε να σακολουθησουμε κι εμεις!καλη επιτυχια σοτι και να κανεις!
                Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                Comment


                  Originally posted by georgekon View Post
                  geia s paidia eimai kainourgios sthn parea sas stis 21 tou mhna erxomai k egw katw tha hthela na mou pei kapoios an 3erei an mesa apo australia mporw na vgalw thn partner viza gia thn kopela m!!!!me thn opoia eimai arravwniasmenos!!!
                  Βεβαίως και μπορείς
                  Partner Visa: Onshore Temporary and Permanent (Subclasses 820 and 801)
                  Partner Visa: Onshore Temporary and Permanent (Subclasses 820 and 801)

                  Comment


                    Originally posted by dimhal View Post
                    Καλημερα και καλησπερα...
                    Σημερα εκλεισα τα εισητηρια για Μελβουρνη στις 23/02/13 με την Etihad...
                    καλο ταξιδι και ολα να σας ερθουν βολικα!

                    υ.γ ελπιζω να μην εχετε μεγαλη καθυστερηση στο Abu Dhabi..

                    στις 10 /11 που κατεβηκε για διακοπες ο αδελφος μου ,ειχε 4 ωρες παραμονη αντι για 2...
                    στις 13/11 που εφυγαν ο γιος μου με την νυφη μου και ειχαν και την μαμα μου που κατεβαινε κι αυτη για να δει συγγενεις.....6 ωρες παραμονη εκει αντι για 2....μεγαλη ταλαιπωρια αν υπαρχουν και παιδακια....


                    υ.γ με την ευκαιρεια αυτη ,να πω οτι κατι που ειχα διαβασει σε αλλο θρεντ...οτι αν εχεις παρακολουθησει στην Ελλαδα ημεριδα για σπουδες στην Αυστραλια ,σε εχουν φακελωμενο και σε στελνουν πισω οταν φτασεις με τουριστικη...δεν παιζει...

                    Συγγενης μου ειχε παει σε τετοια ημεριδα το 2011 και το ονομα της ειχε δωσει και κανενα προβλημα δεν ειχε οταν εφτασε κατω με τουριστικη βιζα ,πριν λιγο καιρο.Ειχε εισιτηριο επιστροφης και χρηματα και πού να μεινει...

                    Αν τωρα πας με τουριστικη και δεν εχεις αρκετα χρηματα μαζι και εισιτηριο one way
                    και λες οτι θα μεινεις σε ξενοδοχειο(που ετσι κι αλλιως τα χρηματα που δηλωνεις δεν θα σου φτασουν για να πληρωσεις διαμονη για τον καιρο που λες οτι σκοπευεις να μεινεις και για να φας και να κινηθεις )
                    και επισης λες οτι ηρθες να γυρισεις μονος σου ενα ντοκυμαντερ και οταν σε αρχισουν τις ερωτησεις ,λες οτι μπορει οσο εισαι εκει να κανεις και αιτηση για φοιτητικη βιζα στα 40 σου (αλλά και νεωτερος να εισαι..παλι δεν κολλαει για τους Αυστραλους το ολο σκηνικο...) και κουβαλας στις αποσκευες σου αποχαιρετιστηρια λευκωματα απο συγγενεις (που τα βρηκαν στο ψαξιμο μετα,γιατι οταν περνας απο τον ελεγχο του immigration ,δεν κουβαλας και την βαλιτσα σου ...μετα την παιρνεις...)

                    ε τοτε μαλλον δεν φταιει οτι πηγες σε ημεριδα ...κι ας σε εχουν ετσι πληροφορησει καποιοι ελληνες της Αυστραλιας ,μετα ,αφου σε γυρισαν οι Αυστραλοι πισω σαν deportee passenger...

                    και επειδη στο θρεντ που ειχε ανοιξει για την περιπτωση που ανεφερα πιο πανω ,διαβασα επισης ,οτι

                    '' μονο για δυο λογους αφαιρουν την τουριστικη..αν καταζητησαι στην πατριδα σου ή απο την ιντερπολ και αν εχεις δηλωσει ψευδη στοιχεια στην αιτηση της βιζας.''

                    εχω να πω ,σαν εργαζομενη για χρονια σε αεροπορικη εταιρεια και με συζυγο στον ελεγχο των διαβατηριων ,οτι ουτε αυτο παιζει....

                    Μπορει μια χαρα να εχεις τουριστικη βιζα ,αλλά αν ερχεσαι π.χ απο χωρα του πρωην Ανατολικου μπλογκ ή της Ασιας ή της Αφρικης και δεν τους πεισεις εδω στην Ελλαδα ,οτι για τουρισμο ερχεσαι... ευκολα μπορουν να σε γυρισουν πισω ,σαν deportee passenger...

                    ειχα πολλους τετοιους επιβατες στις πτησεις μου,οποτε ξερω τί λεω....και επισης ,το ξερω και λογω συζυγου..
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      Originally posted by stratos6 View Post
                      Δικαιολογητικά για εγγραφή τέκνου ως Αυστραλού υπηκόου
                      Καλημερα , ειχα λιγο χρονο σημερα και σκεφτηκα να γραψω αναλυτικα τι δικαιολογητικα εστειλα στο Λονδινο για τις υπηκοοτητες των παιδιων μου, για να βοηθησω και εγω από την πλευρα μου τους επομενους ενδιαφερομενους .......
                      Χρόνια πολλά,καλή χρονιά και υγεία για όλους!
                      Όλα καλά μέχρι εδώ και κατανοητά.Από'δω και πέρα όμως τι γίνεται;Εμείς παραλάβαμε πριν λίγες μέρες τα έγγραφα Citizenship by decent από το Λονδίνο.Μήπως γνωρίζει κανείς τα βήματα που ακολουθούμε από'δω και πέρα για να βγουν τα Αυστραλέζικα διαβατήρια των παιδιών;

                      Comment


                        Originally posted by chrisan1 View Post
                        Χρόνια πολλά,καλή χρονιά και υγεία για όλους!
                        Όλα καλά μέχρι εδώ και κατανοητά.Από'δω και πέρα όμως τι γίνεται;Εμείς παραλάβαμε πριν λίγες μέρες τα έγγραφα Citizenship by decent από το Λονδίνο.Μήπως γνωρίζει κανείς τα βήματα που ακολουθούμε από'δω και πέρα για να βγουν τα Αυστραλέζικα διαβατήρια των παιδιών;
                        Αφού βρίσκεσαι Θεσ/νίκη, επικοινώνησε με τον πρόξενο να κλείσεις ραντεβού και θα σε κατατοπίσει
                        ΕΠΙΤΙΜΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ
                        Προξενείο

                        Αρχαιολογικού Μουσείου 28, Θεσσαλονίκη, 54641, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

                        Τηλέφωνο
                        :
                        2310827494

                        Κινητό
                        :
                        Φαξ
                        :
                        2310827424

                        Comment


                          Καλησπερα σε ολους,

                          Ειμαι ετοιμος να στηλω τα χαρτια μου στο Λονδινο για Citizenship by descent.
                          Eχω ετοιμα ολα τα εγραφα που χρειζονται τα οποια τα εχει επικυρώσει Δικηγορος , ο οποιος ειναι και εγγυητής μου.
                          Εχει γραψει το γνωστο. Ι Certfy this doc to be a true copy of the original.Εχει βαλει τα επικυρώσιμα απλα η σφραγιδα του ειναι στα Ελληνικα! θα υπαρχει καποιο προβλημα?
                          Απο τον Αυγουστο προσπαθω να μεταφρασω τα εγγραφα μου στην αριωνος μονο που δεν απαντανε τα τηλεφωνα!ειχα απελπιστη καπως.. επειδη ειμαι απο ΚΡΗΤΗ και δεν ειναι ευκολο να ανεβαινω Αθηνα χωρις να ξερω αν θα βρω ανοιχτες τις πορτες. Ετσι αποφασισα να κανω τις μεταφρασεις σε δικηγορο/μεταφραστρια η οποια εχει το δικαίωμα συμφωνα με ενα νομο να κανει μεταφρασεις..!
                          Δεχονται μεταφρασεις απο δικηγορο?

                          Κατι τελευτεο,το εγγραφο που χρειαζεται για την βεβαιωση της μονιμης διευθυνσης μπορει να ειναι μια βεβαιωση αλλαγης διευθυνσης απο την ΔΟΥ?
                          Μου εχει γίνει έμμονη ιδέα το θεμα.

                          Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

                          Comment


                            Originally posted by dimhal View Post
                            Καλημερα και καλησπερα...
                            Σημερα εκλεισα τα εισητηρια για Μελβουρνη στις 23/02/13 με την Etihad...
                            Καλημέρα dimhal...
                            Καλό ταξίδι κ σας εύχομαι να πάνε όλα καλά...!!!
                            Το καλό είναι ότι θα πάτε κ σε πόλη που κ έχει πολλά πατριωτάκια...!!!
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Η μητερα μου παρελαβε τον Αυγουστο απο το Κ.Ε.Π. τις ληξιαρχικές πραξεις γεννησεως, τη δικη μου και του αδερφου μου. Θα ηθελα να ρωτησω δυο πραγματα.
                              Τα χαρτια θα τα στειλει τωρα στο Λονδινο, πειραζει που οι ληξιαρχικες πραξεις ειναι απο τον Αυγουστο;
                              Εχω διαβασει οτι χρειαζονται πρωτοτυπες ληξιαρχικες πραξεις και οχι φωτοτυπιες. Τι εννοειτε πρωτοτυπες;
                              Εγω γνωριζω πρωτοτυπες ειναι αυτες που εχουν σπιτι οι γονεις μου απο τη γεννηση μας και ειναι τριπλοτυπα γραμμενα με στυλο. Απο τα ΚΕΠ μας εδωσαν περασμενες απο υπολογιστη και σφραγισμενες απο το ληξιαρχειο και μας ειπαν οτι ειναι πρωτοτυπες. Πως καταλαβαινουμε τη διαφορα πρωτοτυπης και φωτοτυπιας αφου ειναι περασμενες απο υπολογιστη. Μονο απο τη σφραγιδα; Σας παρακαλω ενημερωστε με για να ξερω ποιες πρεπει να στειλω.

                              Comment


                                Originally posted by anastasia spears View Post
                                Η μητερα μου παρελαβε τον Αυγουστο απο το Κ.Ε.Π. τις ληξιαρχικές πραξεις γεννησεως, τη δικη μου και του αδερφου μου. Θα ηθελα να ρωτησω δυο πραγματα.
                                Τα χαρτια θα τα στειλει τωρα στο Λονδινο, πειραζει που οι ληξιαρχικες πραξεις ειναι απο τον Αυγουστο;
                                Εχω διαβασει οτι χρειαζονται πρωτοτυπες ληξιαρχικες πραξεις και οχι φωτοτυπιες. Τι εννοειτε πρωτοτυπες;
                                Εγω γνωριζω πρωτοτυπες ειναι αυτες που εχουν σπιτι οι γονεις μου απο τη γεννηση μας και ειναι τριπλοτυπα γραμμενα με στυλο. Απο τα ΚΕΠ μας εδωσαν περασμενες απο υπολογιστη και σφραγισμενες απο το ληξιαρχειο και μας ειπαν οτι ειναι πρωτοτυπες. Πως καταλαβαινουμε τη διαφορα πρωτοτυπης και φωτοτυπιας αφου ειναι περασμενες απο υπολογιστη. Μονο απο τη σφραγιδα; Σας παρακαλω ενημερωστε με για να ξερω ποιες πρεπει να στειλω.
                                Ληξιαρχικες ισχυουν για 6 μηνες απο την ημερομηνια εκδοσης τους!Οταν τις παραλαβεις απο το ΚΕΠ τις βαζεις σφραγιδα της ΧΑΓΗΣ,τις στελνεις ΑΘΗΝΑ στο μεταφραστικο(αμα λειτουργει) και μετα στο Λονδινο!!
                                ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ ειναι οταν τις στελνει το Ληξιαρχειο στο ΚΕΠ με ταχυδρομειο και οχι φαξ!!!
                                “Nothing is forever”

                                Comment

                                Working...
                                X