Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (8)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by Greece4ever View Post
    [ATTACH=CONFIG]8572[/ATTACH]

    Παστιτσιο ισως?!!!
    Μπαρμεκιου?!!
    Αν δεν το θέλουν το παστίτσιο το παίρνω εγω

    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

    Comment


      #77
      Ευχαριστώ Αussie.

      Comment


        #78
        Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ή εχει προσωπική άποψη σχετικά με το Ελληνορθόδοξο σχολείο St John΄s στο Preston της Μελβούρνης.Αν είναι καλό σχολείο ,εχει επιτυχίες κλπ.Ευχαριστώ

        Comment


          #79
          Originally posted by Aussie View Post
          Αν δεν το θέλουν το παστίτσιο το παίρνω εγω

          Πως λεει ο Σταροβας "θα φαω τα σαντουιτς ολου του κοσμου" ....να φας τα ταψια ολου του κοσμου ΚΑΙ 1 ΚΑΙ 2 ταψια...οσα θες θα σου κανω!!!!

          Γενικό "ξεσκόνισμα"!!!
          Greece - Panel Physicians
          σχετικά με το κόστος σου απάντησαν
          Δεν περιγραφεται ο ανθρωπας!!!(Λετε να ξερει κ απο συνταγες?!!!)
          “Nothing is forever”

          Comment


            #80
            ΖΗΤΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ

            ΕΧΩ ΥΠΟΒΑΛΗ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ Regisry of Deaths a...ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΗΛΟΥΝ ΛΗΧΙΑΡΧΕΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ.ΕΣΤΗΛΑ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΣΤΗΛΑ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΚΝΙΟΟΥΝ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΩΠΟΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΗΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΗ. ΤΩΡΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΗΛΩ ΤΑ ΔΙΚΙΛΟΓΙΤΗΚΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ.ΜΠΟΡΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΗ.

            Comment


              #81
              Originally posted by apostolis asimakis View Post
              ΕΧΩ ΥΠΟΒΑΛΗ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ Regisry of Deaths a...ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΗΛΟΥΝ ΛΗΧΙΑΡΧΕΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ.ΕΣΤΗΛΑ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΣΤΗΛΑ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΚΝΙΟΟΥΝ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΩΠΟΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΗΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΗ. ΤΩΡΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΗΛΩ ΤΑ ΔΙΚΙΛΟΓΙΤΗΚΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ.ΜΠΟΡΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΗ.
              Δεν καταλαβα γιατι σου ζητανε τοσα δικαιολογητικα.Εγω εκανα ον λαιν αιτηση για τον μπατζανακη μου και δεν μου ζητησανε τιποτα και σε 8-10 μερες το ειχε στην Ελλαδα. Μηπως δεν εκανες σωστα την αιτηση?Ζητανε λεπτομερειες κι αν δεν τις ξερεις ή δεν τις θυμασαι ισως ζητησουν συμπληρωματικα δικαιολογητικα .παντως αν μπεις στη σελιδα και δεν μπορεις να δεις την διευθυνση μπορεις να τους στειλεις μειλ και να τους ρωτησεις τι ακριβως θελουν που και πως να τους το στειλεις.Καλη δυναμη!!!!!!!!

              Comment


                #82
                ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

                Παιδιά, καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνετε και την βοήθεια που δίνεται μέσω του forum.
                Είμαι νέος στο forum, έχω διαβάσει αρκετά από τα θέματα που αφορούν την αυστραλιανή υπηκοότητα , αλλά είμαι αρκετά μπερδεμένος με την δική μου περίπτωση και θα χρειαζόμουν την βοήθειά σας.
                Είμαι γεννημένος στην Αυστραλία (CAMPERDOWN Νέας Νοτίου Ουαλλίας) το 1967 και επέστρεψα στην Ελλάδα το 1971 μαζί με τους γονείς μου (δεν είχαν την αυστραλιανή υπηκοότητα).
                Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει μέσα από το forum, έχω την αυστραλιανή υπηκοότητα (citizenship by birth). Με ποιον τρόπο πιστοποιείται αυτό και πια διαδικασία απαιτείται από εμένα; Στην διάθεσή μου έχω ένα πιστοποιητικό γέννησης και βάπτισης από την Ελληνική Ορθόδοξη Αρχιεπισκοπή Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας, μια ληξιαρχική πράξη γέννησης και ένα πιστοποιητικό στοιχείων γέννησης από το γενικό ληξιαρχείο Σύδνευ , επίσημα μεταφρασμένα στα Ελληνικά από το υπουργείο εξωτερικών, έγγραφα όμως τα οποία όπως μου ανέφεραν τηλεφωνικά από την πρεσβεία, δεν γίνονται αποδεκτά γιατί δεν είναι τα πρωτότυπα.
                Επίσης ένα επιπλέον πρόβλημα μάλλον και το πιο σοβαρό, είναι ότι έχει γίνει αλλαγή επωνύμου με αποτέλεσμα άλλο επώνυμο στην Αυστραλία (και αντίστοιχα και στα χαρτιά που έχω στην διάθεσή μου) και άλλο επώνυμο στην Ελλάδα. Για το παραπάνω έχω έγγραφα με την απόφαση «περί αλλαγής επωνύμου» από Νομαρχία Λέσβου και από Νομαρχία Πειραιά.
                Σε όλα τα παραπάνω τα προσθέσω ότι δεν μιλάω καλά αγγλικά με αποτέλεσμα όλα όσα θα πρέπει να κάνω να μου φαίνονται «βουνό».
                Εάν καταφέρω να περάσω τους παραπάνω «σκόπελους», θέλω να δώσω την αυστραλιανή υπηκοότητα και στα παιδιά μου. Έχω ακούσει ότι το παραπάνω πρέπει να γίνει μέχρι τα παιδιά να φτάσουν 18 ετών. Ισχύει αυτό ή όχι;
                Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα και ευχαριστώ όλους σας εκ’ των προτέρων, για την υπομονή και την βοήθειά σας.

                Comment


                  #83
                  Καλησπερα πατριωτακια,
                  Σημερα μας εστειλαν σε email την εγκριση της βιζας (100) της γυναικας μου.
                  Τα συναισθηματα μου ειναι αναμεικτα.Απο τη μια χαιρομαι που πηγαν ολα καλα αλλα απο την αλλη συνειδητοποίησα οτι θα φυγουμε απο Ελλαδα.
                  Θελω να σας ευχαριστησω ολους για τη βοηθεια σας και το ενδιαφερον σας και ευχομαι τα πραγματα να πανε ευνοικα σε ολους οπως πηγαν σε μενα.
                  Σιγουρα τα δυσκολα τωρα ξεκινανε αλλα πιστευω με τη βοηθεια σας και με τη βοηθεια του Θεου οτι ολα θα πανε καλα.
                  Τωρα το πιο βασικο μου μελημα, ειναι να κλεισω σπιτι στη Μελβουρνη.
                  Καλη συνεχεια...
                  Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by dimhal View Post
                    Καλησπερα πατριωτακια,
                    Σημερα μας εστειλαν σε email την εγκριση της βιζας (100) της γυναικας μου.
                    Τα συναισθηματα μου ειναι αναμεικτα.Απο τη μια χαιρομαι που πηγαν ολα καλα αλλα απο την αλλη συνειδητοποίησα οτι θα φυγουμε απο Ελλαδα.
                    Θελω να σας ευχαριστησω ολους για τη βοηθεια σας και το ενδιαφερον σας και ευχομαι τα πραγματα να πανε ευνοικα σε ολους οπως πηγαν σε μενα.
                    Σιγουρα τα δυσκολα τωρα ξεκινανε αλλα πιστευω με τη βοηθεια σας και με τη βοηθεια του Θεου οτι ολα θα πανε καλα.
                    Τωρα το πιο βασικο μου μελημα, ειναι να κλεισω σπιτι στη Μελβουρνη.
                    Καλη συνεχεια...
                    Μπραβο Δημητρη !!! Συγχαρητηρια.Ολα θα πανε καλα.

                    Comment


                      #85
                      Μπραβο ρε dim!!!! πολυ χαρηκα για σενα και την οικογενεια σου !!!!να σου πανε ολα οπως τα περιμενεις και τα επιθυμεις!!!κατι καινουριο ξεκινα..!!!!!καλη τυχη σε ολους μας!!!

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by dimhal View Post
                        Καλησπερα πατριωτακια,
                        Σημερα μας εστειλαν σε email την εγκριση της βιζας (100) της γυναικας μου.
                        Τα συναισθηματα μου ειναι αναμεικτα.Απο τη μια χαιρομαι που πηγαν ολα καλα αλλα απο την αλλη συνειδητοποίησα οτι θα φυγουμε απο Ελλαδα.
                        Θελω να σας ευχαριστησω ολους για τη βοηθεια σας και το ενδιαφερον σας και ευχομαι τα πραγματα να πανε ευνοικα σε ολους οπως πηγαν σε μενα.
                        Σιγουρα τα δυσκολα τωρα ξεκινανε αλλα πιστευω με τη βοηθεια σας και με τη βοηθεια του Θεου οτι ολα θα πανε καλα.
                        Τωρα το πιο βασικο μου μελημα, ειναι να κλεισω σπιτι στη Μελβουρνη.
                        Καλη συνεχεια...
                        Συγχαρητήρια Δημήτρη,

                        σου εύχομαι ολόψυχα καλη αρχή στο νέο σας ξεκίνημα και τη νέα σας ζωή!

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by giannis1967 View Post
                          Εάν καταφέρω να περάσω τους παραπάνω «σκόπελους», θέλω να δώσω την αυστραλιανή υπηκοότητα και στα παιδιά μου. Έχω ακούσει ότι το παραπάνω πρέπει να γίνει μέχρι τα παιδιά να φτάσουν 18 ετών. Ισχύει αυτό ή όχι;
                          τα παιδια σου και 48 χρονων να ειναι μπορεις να τους δωσεις την υπηκοοτητα. Δεν ισχυει πλεον αυτο που ισχυε παλια δηλαδη εως 18 χρονων.
                          Αυτα που σου λεω μου τα ειπε ο προξενος της Θεσσαλονικης.

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by dimhal View Post
                            Καλησπερα πατριωτακια,
                            Σημερα μας εστειλαν σε email την εγκριση της βιζας (100) της γυναικας μου.
                            Τα συναισθηματα μου ειναι αναμεικτα.Απο τη μια χαιρομαι που πηγαν ολα καλα αλλα απο την αλλη συνειδητοποίησα οτι θα φυγουμε απο Ελλαδα.
                            Θελω να σας ευχαριστησω ολους για τη βοηθεια σας και το ενδιαφερον σας και ευχομαι τα πραγματα να πανε ευνοικα σε ολους οπως πηγαν σε μενα.
                            Σιγουρα τα δυσκολα τωρα ξεκινανε αλλα πιστευω με τη βοηθεια σας και με τη βοηθεια του Θεου οτι ολα θα πανε καλα.
                            Τωρα το πιο βασικο μου μελημα, ειναι να κλεισω σπιτι στη Μελβουρνη.
                            Καλη συνεχεια...
                            ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!
                            ΕΛΑ ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!!
                            ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!
                            ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!
                            “Nothing is forever”

                            Comment


                              #89
                              Καλημερα σας...Μια ερωτηση που μπορει ισως να απαντησει και ο agoriani καθως ειχε κανει κατι παρομιο.
                              Ειμαι Αυστραλια και δεν εχει εγκριθει ακομα η βιζα (η οποια ειναι σε τελικο σταδιο εχω επικοινωνησει με case officer).Σε περιπτωση που δεν εχει εγκριθει μεχρι την λιξη της τουριστικης υπαρχει τροπος να γινει ανανεωση της τουριστικης?
                              Ευχαριστω και να μην το βαζει κανεις κατω εδω ειναι ενας αλλος κοσμος...

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by nik13 View Post
                                Καλημερα σας...Μια ερωτηση που μπορει ισως να απαντησει και ο agoriani καθως ειχε κανει κατι παρομιο.
                                Ειμαι Αυστραλια και δεν εχει εγκριθει ακομα η βιζα (η οποια ειναι σε τελικο σταδιο εχω επικοινωνησει με case officer).Σε περιπτωση που δεν εχει εγκριθει μεχρι την λιξη της τουριστικης υπαρχει τροπος να γινει ανανεωση της τουριστικης?
                                Ευχαριστω και να μην το βαζει κανεις κατω εδω ειναι ενας αλλος κοσμος...
                                15 μέρες πριν λήξει πηγαίνεις στο immigration και με $300 ανανεώνεις την τουριστική για 6 μήνες.

                                Comment

                                Working...
                                X