Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (9)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Apostolos2012 View Post
    Καλημέρα σας… Ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες που δίνετε συνεχώς και μας κατατοπίζεται πλήρως.
    Χάρη σε εσάς τελείωσα τις αιτήσεις και όλα τα απαιτούμενα έγγραφα για partner visa.
    Την αίτηση και τα υπόλοιπα σχετικά έγγραφα τα έστειλα εχθές 14/2/2013 στο Βερολίνο, τώρα αναμονή….

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ…!!!
    Good Luck!

    Comment


      Γειά σας. Μιάς και είμαι έτοιμος να στείλω τα χαρτιά για την partner visa, έχω δύο ερωτήσεις για αυτούς που έχουν ήδη πάρει το οκ ή έχουν κατέβει ήδη. Στην 40sp (part H) ζητάει κάποια στοιχεία σχετικά με την κατοικία. Αναφέρεται στην Ελλάδα ή στην Αυστραλία? Γιατί αν αναφέρεται στην Αυστραλία τι νόημα έχει αφού ακόμα δεν είμαστε κάτω ώστε να υπάρχει και κατοικία? Επίσης στα documents που ζητάνε για την δικιά μου φόρμα (47sp), θέλουν και έγγραφα που να αποδεικνύουν ότι ο sponsor (η σύζυγος) διαμένει μόνιμα στην Αυστραλία. κάτι που δεν είναι δυνατόν αφού μένει Ελλάδα και μαζί θα ξεκινήσουμε για κάτω. Όπως και τα οικονομικά στοιχεία της για εισόδημα και εργασία στην Αυστραλία για τα δύο τελευταία χρόνια (πάλι αδύνατο). Τι κάνω?
      A journey of a thousand miles begins with a single step.

      Comment


        Ευχαριστώ πολύ θα ενημερώσω τον ενδιαφερόμενο. Οι γιοι του είναι 27 και 19. Ήξερα πως μόνο σε ανήλικα παιδιά μπορείς να δώσεις την υπηκοότητα, μήπως ξέρεις πότε άλλαξε η νομοθεσία; Και κάτι άλλο, ο πατέρας λείπει πολλά χρόνια απ` την Αυστραλία. Είχε ζήσει όμως 10 χρόνια στο Σύδνευ. Ευχαριστώ και πάλι.
        Υ.Γ.:Την υπογραφή σου:Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!! την έχω εδώ και χρόνια γραμμένη με "φωτιά" σε ξύλινο καντράκι στον τοίχο μου...

        Comment


          Originally posted by AlexandrOZ View Post
          Δίκιο έχεις. Εξ'άλλου αν πάρω τηλέφωνο θα πάρω λίγο πριν φύγω.
          Αν παρουσιαστεί δουλειά ευκαιρία-κωλοφαρδίά (λέμε τώρα) φεύγω και πιο νωρίς. Εξ'άλλου η visa της γυναίκας θα είναι στα σκαριά και η οικογένειά μου έρχεται όποτε θέλει με bridging visa
          Τί εννοεις ; πώς θα ερθει με bridging visa; η bridging visa δινεται μονο μεσα στην Αυστραλια και στην περιπτωση της partner visa , συνδεει μια ηδη προϋπαρχουσα βιζα σε ισχυ(π.χ τουριστικη ) με την αιτηση για partner visa ,μεχρι να εγκριθει-ή απορριφθει η αιτηση για partner visa. H bridging visa σ αυτη την περιπτωση ,ενεργοποειται με το που ληγει το τριμηνο της τουριστικης ,που μετραει απ την εισοδο στην χωρα.Aν κανει η γυναικα σου αιτηση offshore για partner visa , μεχρι να εγκριθει ,θα μπορει να κατεβει με τουριστικη βιζα(ETA ή eVisitor). Aσφαλεια στο Medicare δεν θα εχει σ αυτη την φαση και πρεπει να κανει ιδιωτικη για να μην ειναι ακαλυπτη. Μονο που αν το κανει ετσι ,πρεπει να βγει απ την χωρα και να παει ενα ταξιδι μεχρι π.χ την Νεα Ζηλανδια ,για να ενεργοποιηθει η partner visa.Bεβαια σε συνεννοηση παντα με το γραφειο στο Βερολινο.

          Εκτος αν ερθει κατω με ETA ή eVisitor(σαν τουριστρια δηλαδη) και κανει απο Αυστραλια την αιτηση ,οποτε θα της δοθει bridging visa μεχρι να εγκριθει η partner visa .Mε το που θα καταθεσει την αιτηση ,θα της ερθει acknowledgment letter ,αν η αιτηση ειναι εγκυρη κι αν ναι ,θα μπορει αμεσα να γραφτει στο medicare.
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            Originally posted by vertigo View Post
            Τί εννοεις ; πώς θα ερθει με bridging visa; η bridging visa δινεται μονο μεσα στην Αυστραλια και στην περιπτωση της partner visa , συνδεει μια ηδη προϋπαρχουσα βιζα σε ισχυ(π.χ τουριστικη ) με την αιτηση για partner visa ,μεχρι να εγκριθει-ή απορριφθει η αιτηση για partner visa. H bridging visa σ αυτη την περιπτωση ,ενεργοποειται με το που ληγει το τριμηνο της τουριστικης ,που μετραει απ την εισοδο στην χωρα.Aν κανει η γυναικα σου αιτηση offshore για partner visa , μεχρι να εγκριθει ,θα μπορει να κατεβει με τουριστικη βιζα(ETA ή eVisitor). Aσφαλεια στο Medicare δεν θα εχει σ αυτη την φαση και πρεπει να κανει ιδιωτικη για να μην ειναι ακαλυπτη. Μονο που αν το κανει ετσι ,πρεπει να βγει απ την χωρα και να παει ενα ταξιδι μεχρι π.χ την Νεα Ζηλανδια ,για να ενεργοποιηθει η partner visa.Bεβαια σε συνεννοηση παντα με το γραφειο στο Βερολινο.

            Εκτος αν ερθει κατω με ETA ή eVisitor(σαν τουριστρια δηλαδη) και κανει απο Αυστραλια την αιτηση ,οποτε θα της δοθει bridging visa μεχρι να εγκριθει η partner visa .Mε το που θα καταθεσει την αιτηση ,θα της ερθει acknowledgment letter ,αν η αιτηση ειναι εγκυρη κι αν ναι ,θα μπορει αμεσα να γραφτει στο medicare.
            Χμμμ, τότε μάλλον κατάλαβα ή τέλος πάντων ερμήνευσα λάθος αυτά που μου είπανε. Αυτή στο τηλέφωνο στη πρεσβεία μου είπε ότι η γυναίκα μου με τα παιδιά μπορούν να έρθουν όποτε θέλουν αφού πάω εγώ ή να ταξιδέψουν μαζί μου εφ'όσον έχουμε καταθέσει την αίτηση για τη visa. Φαντάστικα ότι εννοούσε bridging visa. Αν είναι όμως έτσι όπως τα λες μήπως είναι καλύτερα να περιμένει 2-3 μήνες να βγεί η visa και μετά να έρθει; Για να μην πληρώνουμε ιδιωτική ασφάλεια και εισητήρια για νέα ζηλανδία εννοώ. + διαμονή εκει πέρα.
            Επίσης το σκεπτικό του να κάνω εδώ την αίτηση είναι να πάρει όσο πιο γρήγορα γίνεται την permanent partner visa που δικαιούτε κατ'ευθείαν ώστε να ξεκινίσουνε τα επιδόματα τα οποία απ'ότι κατάλαβα πρέπει να έχει εγκριθεί η visa για να τα πάρει. Με λίγα λόγια να τρέξουν όσο νωρίτερα γίνεται κάποιες διαδικασίες. Όπως η υπηκοότητά της που διάβασα ότι μπορεί να πάρει κάποια στιγμή.

            Comment


              Originally posted by manosK View Post
              Γειά σας. Μιάς και είμαι έτοιμος να στείλω τα χαρτιά για την partner visa, έχω δύο ερωτήσεις για αυτούς που έχουν ήδη πάρει το οκ ή έχουν κατέβει ήδη. Στην 40sp (part H) ζητάει κάποια στοιχεία σχετικά με την κατοικία. Αναφέρεται στην Ελλάδα ή στην Αυστραλία? Γιατί αν αναφέρεται στην Αυστραλία τι νόημα έχει αφού ακόμα δεν είμαστε κάτω ώστε να υπάρχει και κατοικία? Επίσης στα documents που ζητάνε για την δικιά μου φόρμα (47sp), θέλουν και έγγραφα που να αποδεικνύουν ότι ο sponsor (η σύζυγος) διαμένει μόνιμα στην Αυστραλία. κάτι που δεν είναι δυνατόν αφού μένει Ελλάδα και μαζί θα ξεκινήσουμε για κάτω. Όπως και τα οικονομικά στοιχεία της για εισόδημα και εργασία στην Αυστραλία για τα δύο τελευταία χρόνια (πάλι αδύνατο). Τι κάνω?
              σε ποιο σημειο γραφει στην φορμα 47sp, οτι πρεπει ν αποδειξει ο σπονσορας οτι διαμενει μονιμα στην Αυστραλια; αφου και στην δικια του φορμα-40sp- ,δεν του ζηταει κατι τετοιο .

              Και σε ποια ερωτηση ,ειτε στην 40sp ειτε στην 47sp ,ζηταει στοιχεια για το εισοδημα των 2 τελευταιων χρονων απο Αυστραλια; ή σε ποια λιστα με documents? εγω γιατι δεν τα βλεπω αυτα που λες; θες να μας πεις αναλυτικα με καθε φορμα ,πού λεει συγκεκριμμενα αυτα που ρωτας; για να σε βοηθησουμε;
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Originally posted by AlexandrOZ View Post
                Χμμμ, τότε μάλλον κατάλαβα ή τέλος πάντων ερμήνευσα λάθος αυτά που μου είπανε. Αυτή στο τηλέφωνο στη πρεσβεία μου είπε ότι η γυναίκα μου με τα παιδιά μπορούν να έρθουν όποτε θέλουν αφού πάω εγώ ή να ταξιδέψουν μαζί μου εφ'όσον έχουμε καταθέσει την αίτηση για τη visa. Φαντάστικα ότι εννοούσε bridging visa. Αν είναι όμως έτσι όπως τα λες μήπως είναι καλύτερα να περιμένει 2-3 μήνες να βγεί η visa και μετά να έρθει; Για να μην πληρώνουμε ιδιωτική ασφάλεια και εισητήρια για νέα ζηλανδία εννοώ. + διαμονή εκει πέρα.
                Επίσης το σκεπτικό του να κάνω εδώ την αίτηση είναι να πάρει όσο πιο γρήγορα γίνεται την permanent partner visa που δικαιούτε κατ'ευθείαν ώστε να ξεκινίσουνε τα επιδόματα τα οποία απ'ότι κατάλαβα πρέπει να έχει εγκριθεί η visa για να τα πάρει. Με λίγα λόγια να τρέξουν όσο νωρίτερα γίνεται κάποιες διαδικασίες. Όπως η υπηκοότητά της που διάβασα ότι μπορεί να πάρει κάποια στιγμή.
                σιγουρα θα ειναι ταλαιπωρια και εξοδα για την γυναικα να τρεχει Ν.Ζηλανδια....κι αν εσυ εισαι Australian citizen by descent και δεν εχεις ζησει συνολικα 2 χρονια στην Αυστραλια ,τοτε και τα παιδια -αν εχετε- θα τρεχουν ,αφου δεν θα εχουν υπηκοοτητα και θα ειναι μεσα στην αιτηση της γυναικας σου...Aν εισαι by birth ,τοτε δεν θα τρεχουν !
                Ειναι υπηκοοι και αρα δεν μπαινουν στην αιτηση !Εννοειται οτι θα πρεπει να εγκριθει η βιζα για να παρει τα επιδοματα( η μονιμη βεβαια ,της δινει προσβαση στα επιδοματα ).

                Το πόσο γρηγορα θα τρεξουν οι διαδικασιες ,εξαρταται απ τον φορτο των αιτησεων ,ειτε offshore γινει ,ειτε onshore.

                Τί σε απασχολει ποσο συντομα θα παρει την υπηκοοτητα;;;
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Gongrats to vertigo!

                  Comment


                    Originally posted by australian View Post
                    Gongrats to vertigo!
                    Cheers, mate!
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      Originally posted by vertigo View Post

                      Τί σε απασχολει ποσο συντομα θα παρει την υπηκοοτητα;;;
                      Γιατί άλλο να ψάξεις δουλειά με visa και άλλο με υπηκοότητα. Εκτός αν και εδώ είμαι λάθος.

                      Comment


                        Originally posted by AlexandrOZ View Post
                        Γιατί άλλο να ψάξεις δουλειά με visa και άλλο με υπηκοότητα.
                        Κι εδω εισαι λάθος! (ακομα και αστυνομικος μπορει να γινει ενας μονιμος κατοικος ! δεν εννοω οτι θα γινει η γυναικα σου ,απλα σου λεω τα δικαιωματα!)Eκτος κι αν μιλας για δουλεια στην ομοσπονδιακη κυβερνηση!Εκει πρεπει να ειναι υπηκοος για να προσληφθει!


                        Rights of Permanent Residents /Work rights

                        PR visa holders are generally free to work for any employer in any occupation for unlimited hours .In regards to government jobs a PR visa holder can work for only the State and Local Governments ,not for the Federal Government.

                        Permanent residents are subject to the same industrial laws as Australian citizens.They can join trade unions ,claim workers compensation and take action if they believe they are being discriminated against and are subject to the same taxation and superannuation requirements as Australian citizens.
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          Originally posted by vertigo View Post
                          σε ποιο σημειο γραφει στην φορμα 47sp, οτι πρεπει ν αποδειξει ο σπονσορας οτι διαμενει μονιμα στην Αυστραλια; αφου και στην δικια του φορμα-40sp- ,δεν του ζηταει κατι τετοιο .

                          Και σε ποια ερωτηση ,ειτε στην 40sp ειτε στην 47sp ,ζηταει στοιχεια για το εισοδημα των 2 τελευταιων χρονων απο Αυστραλια; ή σε ποια λιστα με documents? εγω γιατι δεν τα βλεπω αυτα που λες; θες να μας πεις αναλυτικα με καθε φορμα ,πού λεει συγκεκριμμενα αυτα που ρωτας; για να σε βοηθησουμε;
                          Στην 40sp στο τμήμα "Η" και η checklist για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι εδώ :
                          Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.
                          A journey of a thousand miles begins with a single step.

                          Comment


                            Originally posted by vertigo View Post
                            Κι εδω εισαι λάθος! (ακομα και αστυνομικος μπορει να γινει ενας μονιμος κατοικος ! δεν εννοω οτι θα γινει η γυναικα σου ,απλα σου λεω τα δικαιωματα!)Eκτος κι αν μιλας για δουλεια στην ομοσπονδιακη κυβερνηση!Εκει πρεπει να ειναι υπηκοος για να προσληφθει!


                            Rights of Permanent Residents /Work rights

                            PR visa holders are generally free to work for any employer in any occupation for unlimited hours .In regards to government jobs a PR visa holder can work for only the State and Local Governments ,not for the Federal Government.

                            Permanent residents are subject to the same industrial laws as Australian citizens.They can join trade unions ,claim workers compensation and take action if they believe they are being discriminated against and are subject to the same taxation and superannuation requirements as Australian citizens.
                            Δεν είπα αν μπορεί να δουλέψει, είπα ότι άλλο να ψάχνεις για δουλειά ως Αυστραλός και άλλο ως ξένος με Visa. Έχει το κατιτις του.

                            Comment


                              Originally posted by vertigo View Post
                              σε ποιο σημειο γραφει στην φορμα 47sp, οτι πρεπει ν αποδειξει ο σπονσορας οτι διαμενει μονιμα στην Αυστραλια; αφου και στην δικια του φορμα-40sp- ,δεν του ζηταει κατι τετοιο .

                              Και σε ποια ερωτηση ,ειτε στην 40sp ειτε στην 47sp ,ζηταει στοιχεια για το εισοδημα των 2 τελευταιων χρονων απο Αυστραλια; ή σε ποια λιστα με documents? εγω γιατι δεν τα βλεπω αυτα που λες; θες να μας πεις αναλυτικα με καθε φορμα ,πού λεει συγκεκριμμενα αυτα που ρωτας; για να σε βοηθησουμε;
                              Η αλήθεια είναι ότι στο checklist της Partner Visa γράφει αυτό
                              Όλα ζητάνε να αποδείξει ο sponsor ότι μένει Αυστραλία ο οποίος όπως λένε και αυτοί "usually it's your partner"
                              Σίγουρα υπάρχει way around αλλά και εμένα μου διαφεύγει.

                              Personal documents – sponsor

                              Evidence that your sponsor is aged 18 years or older and is an Australian citizen, Australian permanent resident or eligible New Zealand citizen, such as:
                              • certified copy of birth certificate
                              • Australian passport or foreign passport containing evidence of permanent residence
                              • evidence that your sponsor usually resides in Australia
                              • for New Zealand citizens; evidence of length of residence in Australia and of continuing links with Australia.

                              Comment


                                Την καλημέρα μου στην παρέα.... Έχω μια ερώτηση να κάνω. Είμαι και εγώ άλλος ένας από το 30% γραμμένους ανέργους στον ΟΑΕΔ. Τον Ιούλιο φεύγω επιτέλους για down under, τι θα πρέπει να κάνω να κλείσω την ανεργία μου στον ΟΑΕΔ? Θα έχω πρόβλημα με το centerlink?
                                Υ.Γ 1 ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΔΩ
                                Υ.Γ 2 ΕΙΜΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΥΠΗΚΟΟΣ
                                Ευχαριστώ προκαταβολικά !

                                Comment

                                Working...
                                X