Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (9)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!
    ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!
    “Nothing is forever”

    Comment


      [QUOTE=dimhal;61001]Αυτο το σαββατο πεταμε για μελβουρνη

      Φιλε Dimhal καλη επιστροφη στην γεννετηρα σου, οταν εισε σε μια χωρα που σέβεται στηριζει & νοιάζεται για τους πολιτες της
      δεν εχεις τιποτα να φοβηθεις νεοι οριζοντες ανοιγονται μπροστα σου & αμετρητες νεες εμπειριες ζησε τα ολα το αξιζεις ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ
      The standards you let pass you by are the standards you accept

      Comment


        Originally posted by dimhal View Post
        Αυτο το σαββατο πεταμε για μελβουρνη,ακριβως ενα χρονο μετα αφου πηραμε την μεγαλη αποφαση.
        Νιωθω την αναγκη να ευχαριστησω ολα τα παιδια που βοηθησαν, μοιραστηκαν,ενδιαφερθηκαν κ.α.
        Ενας χρονος πολυ δυσκολος, καναμε πραγματα που ουτε θα φανταζομασταν στο παρελθον.
        Ενας δρομος στρωμενος με εμποδια περισσοτερο ψυχολογικα, αλλα ειμαι χαρουμενος που ολα πηγανε καλα.
        Ολα τα σημαδια "εδειχναν" αυστραλια και ελπιζω και εκει ολα να πανε καλα η εστω τα περισσοτερα...
        Ειμαι αρκετα αισιοδοξος αλλα και επιφυλακτικος.
        Ειναι πολυ σημαντικο για μας οτι υπαρχουν ανθρωποι κατω που ειναι προθυμοι να μας στηριξουν.
        Πολλα φιλια και θα τα πουμε συντομα...
        ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ
        ΦΙΛΑΡΑΚΙ
        ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ
        θα τα πούμε απο κοντά


        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΣΕ ΠΑΙΔΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΥ ΥΠΟΚΟΟΥ BY DESCENT

          Originally posted by australian View Post
          Αφού είσαι by descent δεν μπορείς να δώσεις την υπηκοότητα στα παιδια σου
          αν δεν έχεις μείνει 2 χρονια στην Αυστραλία .
          Χαιρετώ...
          Μια έρωτηση για όποιον γνωρίζει...
          Εγώ είμαι αυστραλή υπήκοος by descent και έχω μείνει στην Αυστραλία για 8 και 6 μήνες σε διαφορετικά διαστήματα(συνολικά δηλαδή έχω μείνει 1 χρόνο και 2 μήνες σε μικρή ηλίκια).Στο ένα από τα δύο διάστηματα είχα παρακολούθήσει το αντίστοιχο προνήπιο με εδώ.Δεν έχω την απαιτούμενη 2ετία για δώσω την υπηκοότητα στον γιο μου.Σε αυτήν την περίπτωση αν έρθω Αυστραλία σε 10 μήνες που υπολοίπονται να συμπληρωθεί η διετία ,θα μπορεί ο γιος μου να πάρει την υπηκοότητα;Η' με το που έρθω και δηλώσω ότι θα μέινω μονιμα την παίρνει αυτόματα;Σε αυτούς του μήνες δεν θα έχει ισότιμες παροχές (σχολείο, περίθαλψη) με έναν αυστραλό υπήκοο;
          Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

          Comment


            Originally posted by irene View Post
            Χαιρετώ...
            Μια έρωτηση για όποιον γνωρίζει...
            Εγώ είμαι αυστραλή υπήκοος by descent και έχω μείνει στην Αυστραλία για 8 και 6 μήνες σε διαφορετικά διαστήματα(συνολικά δηλαδή έχω μείνει 1 χρόνο και 2 μήνες σε μικρή ηλίκια).Στο ένα από τα δύο διάστηματα είχα παρακολούθήσει το αντίστοιχο προνήπιο με εδώ.Δεν έχω την απαιτούμενη 2ετία για δώσω την υπηκοότητα στον γιο μου.Σε αυτήν την περίπτωση αν έρθω Αυστραλία σε 10 μήνες που υπολοίπονται να συμπληρωθεί η διετία ,θα μπορεί ο γιος μου να πάρει την υπηκοότητα;Η' με το που έρθω και δηλώσω ότι θα μέινω μονιμα την παίρνει αυτόματα;Σε αυτούς του μήνες δεν θα έχει ισότιμες παροχές (σχολείο, περίθαλψη) με έναν αυστραλό υπήκοο;
            Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
            Η απάντηση σε όλα είναι δυστυχώς ΟΧΙ .Κανένα δικαίωμα καμία παροχή για το παιδί....

            Comment


              Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (10)

              Ολα τα δικαιολογητικα ενταξει αλλα με τον τροπο πλωρωμης υπαρχει ενα κολλημα θελουν master card αν καποιος δεν εχει αλλος τροπος υπαρχει?Πηρα τηλεφωνο στο Registry office και απλα μου ειπε ολοι οι τροποι φαινονται στο application form χρεωατικη καρτα τυπου value card δεν τους κανει?Ευχαριστω παιδια που διαβασατε το μηνυμα

              Comment


                Originally posted by Aussie View Post
                ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ
                ΦΙΛΑΡΑΚΙ
                ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ
                θα τα πούμε απο κοντά


                καλο ταξιδιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιpantamazi_

                Comment


                  Originally posted by australian View Post
                  Η απάντηση σε όλα είναι δυστυχώς ΟΧΙ .Κανένα δικαίωμα καμία παροχή για το παιδί....
                  Αυτό το κατηγορηματικό ΟΧΙ μου ήρθε πολύ απότομο .Εσφαλμένα τελικά πίστευα ότι αν γύριζα Αυστραλία ο μικρός, αν όχι αμέσως,αλλά σε διάστημα που να συμπληρώνει την απαιτούμενη διετία θα έπαιρνε την υπηκοότητα.Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν μετά από πόσο καιρό θα πάρει την υπηκότητα;Και σε τι παροχές δεν θα έχει δικαίωμα;
                  Ευχαριστώ Australian για την άμεση σου απάντηση...

                  Comment


                    Την καλησπέρα μου στην πιο καλή παρέα στο διαδίκτυο!! Η αντίστροφη μέτρηση για το φευγιό μας έχει αρχίσει και το μυαλό και των 2 μας είναι αλλού, δεν ξέρω που, μάλλον down under όχι στο κεφάλι μας πάντως... Είναι τόσα πολλά που πρέπει να κάνουμε ακόμα και το στρες μας καταβάλει ορισμένες φορές.Προσπαθούμε βέβαια να είμαστε ήρεμοι και ενωμένοι σε όλο αυτό συνεχώς όμως καινούργιες δυσκολίες και ερωτήματα γεννιούνται.Δεν είναι και λίγο... αλάζεις ολόκληρη την ζωή σου...
                    ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕΕΕΕ.....
                    Θα θέλαμε την βοήθεια σας πάλι και λέω πάλι διότι μόνο από εσάς εδώ έχουμε πάρει έγκυρες και σωστές απαντήσεις ζωτικής σημασίας στα ερωτήματα μας και σας ΘΕΡΜΟΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ για αυτές! Για 2 άτομα πόσα λεφτά κατά την γνώμη σας θα χρειαστούμε για τον πρώτο καιρό εκεί?? Έχουμε που να μείνουμε τον πρώτο καιρό.
                    Δικαιούμαι επίδομα εγώ.(μακάρι να μην το έπαιρνα ποτέ και να έβρισκα δουλειά κατευθείαν ). Είμαστε πολύ οικονομικό ζευγάρι και δεν κάνουμε ανούσιες σπατάλες(και να θέλαμε δλδ.....).
                    Οι παλαιότεροι αλλά και αυτοί που έφαγαν πρόσφατα την κρυάδα πόσα λεφτά θεωρείτε ότι θα είναι καλό να έχουμε μαζί?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

                    Comment


                      Originally posted by george lucas View Post
                      Την καλησπέρα μου στην πιο καλή παρέα στο διαδίκτυο!! Η αντίστροφη μέτρηση για το φευγιό μας έχει αρχίσει και το μυαλό και των 2 μας είναι αλλού, δεν ξέρω που, μάλλον down under όχι στο κεφάλι μας πάντως... Είναι τόσα πολλά που πρέπει να κάνουμε ακόμα και το στρες μας καταβάλει ορισμένες φορές.Προσπαθούμε βέβαια να είμαστε ήρεμοι και ενωμένοι σε όλο αυτό συνεχώς όμως καινούργιες δυσκολίες και ερωτήματα γεννιούνται.Δεν είναι και λίγο... αλάζεις ολόκληρη την ζωή σου...
                      ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕΕΕΕ.....
                      Θα θέλαμε την βοήθεια σας πάλι και λέω πάλι διότι μόνο από εσάς εδώ έχουμε πάρει έγκυρες και σωστές απαντήσεις ζωτικής σημασίας στα ερωτήματα μας και σας ΘΕΡΜΟΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ για αυτές! Για 2 άτομα πόσα λεφτά κατά την γνώμη σας θα χρειαστούμε για τον πρώτο καιρό εκεί?? Έχουμε που να μείνουμε τον πρώτο καιρό.
                      Δικαιούμαι επίδομα εγώ.(μακάρι να μην το έπαιρνα ποτέ και να έβρισκα δουλειά κατευθείαν ). Είμαστε πολύ οικονομικό ζευγάρι και δεν κάνουμε ανούσιες σπατάλες(και να θέλαμε δλδ.....).
                      Οι παλαιότεροι αλλά και αυτοί που έφαγαν πρόσφατα την κρυάδα πόσα λεφτά θεωρείτε ότι θα είναι καλό να έχουμε μαζί?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
                      Oλα θα πανε καλα........
                      Αφου θα φυγεις απο Ελλαδα θα εισαι σιγουρα ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!
                      “Nothing is forever”

                      Comment


                        Originally posted by irene View Post
                        Αυτό το κατηγορηματικό ΟΧΙ μου ήρθε πολύ απότομο .Εσφαλμένα τελικά πίστευα ότι αν γύριζα Αυστραλία ο μικρός, αν όχι αμέσως,αλλά σε διάστημα που να συμπληρώνει την απαιτούμενη διετία θα έπαιρνε την υπηκοότητα.Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν μετά από πόσο καιρό θα πάρει την υπηκότητα;Και σε τι παροχές δεν θα έχει δικαίωμα;
                        Ευχαριστώ Australian για την άμεση σου απάντηση...
                        Australian pls σαν ο πιο ειδήμων στο thread για Αυτραλούς υπήκοους, αλλά και όποιος άλλος γνωρίζει, δώστε τα φώτα σας για την περίπτωση μου,που ο γιος μου δεν μπορεί να πάρει υπηκοότητα από εμένα γιατί δεν συμπληρώνω την απαιτούμενη διετία (έχω 6 και 8 μήνες διαμονή συνολικά στην Αυστραλία σε μικρή ηλικία).Τι και πόσο θα χρειαστεί αν γυρίσω Αυστραλία για να πάρει την υπηκοότητα.

                        Comment


                          Originally posted by irene View Post
                          Australian pls σαν ο πιο ειδήμων στο thread για Αυτραλούς υπήκοους, αλλά και όποιος άλλος γνωρίζει, δώστε τα φώτα σας για την περίπτωση μου,που ο γιος μου δεν μπορεί να πάρει υπηκοότητα από εμένα γιατί δεν συμπληρώνω την απαιτούμενη διετία (έχω 6 και 8 μήνες διαμονή συνολικά στην Αυστραλία σε μικρή ηλικία).Τι και πόσο θα χρειαστεί αν γυρίσω Αυστραλία για να πάρει την υπηκοότητα.
                          καλημέρα
                          αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να έχεις μείνει
                          συνολικά 2 χρόνια για να την δώσεις

                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            "Αρχική Δημοσίευση από irene
                            Australian pls σαν ο πιο ειδήμων στο thread για Αυτραλούς υπήκοους, αλλά και όποιος άλλος γνωρίζει, δώστε τα φώτα σας για την περίπτωση μου,που ο γιος μου δεν μπορεί να πάρει υπηκοότητα από εμένα γιατί δεν συμπληρώνω την απαιτούμενη διετία (έχω 6 και 8 μήνες διαμονή συνολικά στην Αυστραλία σε μικρή ηλικία).Τι και πόσο θα χρειαστεί αν γυρίσω Αυστραλία για να πάρει την υπηκοότητα."

                            Όπως αναφέρει εδώ, μένοντας άλλους 10 μήνες αποκτά αυτόματα το δικαίωμα για υπηκοότητα.

                            Australian Citizenship – Descent
                            A journey of a thousand miles begins with a single step.

                            Comment


                              Όπως αναφέρει εδώ, μένοντας άλλους 10 μήνες αποκτά αυτόματα το δικαίωμα για υπηκοότητα.

                              Australian Citizenship – Descent[/QUOTE]

                              Aussie και ManosK ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας.Και λογικά για να γίνει αυτό θα πρέπει το παιδί όπως και ο μπαμπάς του να συμπριληφθεί στην partner visa μιας και θα είναι κάτοχος ελληνικού διαβατηρίου για να μπορεί να μείνει στην Αυστραλία,έχοντας δικαιώματα σε σχολεία, επιδόματα και περίθαλψη ώσπου μετά από 10 μήνες να πάρει την υπηκοότητα.Σωστά;

                              Comment


                                Αυστραλεζικη υπηκοότητα απο καταγωγη

                                [23-02, 17:10] Μαρια11: Γεια σας θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει σε μια ερώτηση? Η μητέρα μου έγινε πρόσφατα αυστραλη υπήκοος απο καταγωγή απο τον πατέρα της,δεν έχει παει ποτέ Αυστραλία,εγω είμαι 24 παντρεμένη,μπορει η μητέρα μου κάνοντας 2χρονια εκεί να γίνω αυστραλη?

                                Comment

                                Working...
                                X