Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (9)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Μαρια11 View Post
    [23-02, 17:10] Μαρια11: Γεια σας θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει σε μια ερώτηση? Η μητέρα μου έγινε πρόσφατα αυστραλη υπήκοος απο καταγωγή απο τον πατέρα της,δεν έχει παει ποτέ Αυστραλία,εγω είμαι 24 παντρεμένη,μπορει η μητέρα μου κάνοντας 2χρονια εκεί να γίνω αυστραλη?
    ναι αμα πάει και μείνει εκεί 2 χρόνια
    μπορείς να την πάρεις By descent

    άρχισε να διαβάζεις απο το νο 1
    έχει όλες τις πληροφορίες


    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

    Comment


      Aussie και ManosK ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας.Και λογικά για να γίνει αυτό θα πρέπει το παιδί όπως και ο μπαμπάς του να συμπριληφθεί στην partner visa μιας και θα είναι κάτοχος ελληνικού διαβατηρίου για να μπορεί να μείνει στην Αυστραλία,έχοντας δικαιώματα σε σχολεία, επιδόματα και περίθαλψη ώσπου μετά από 10 μήνες να πάρει την υπηκοότητα.Σωστά;
      Ναι θα πρέπει να συμπεριληφθεί στην αίτηση για την partner visa του συζύγου.
      Σε περίπτωση όμως που έρθετε πριν εγκριθεί η visa του συζύγου ΔΕΝ θα έχει κανένα δικαίωμα (δωρεάν περίθαλψης,παιδείας,κ.λ.π.)

      Comment


        Originally posted by irene View Post
        Όπως αναφέρει εδώ, μένοντας άλλους 10 μήνες αποκτά αυτόματα το δικαίωμα για υπηκοότητα.

        Australian Citizenship – Descent

        Aussie και ManosK ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας.Και λογικά για να γίνει αυτό θα πρέπει το παιδί όπως και ο μπαμπάς του να συμπριληφθεί στην partner visa μιας και θα είναι κάτοχος ελληνικού διαβατηρίου για να μπορεί να μείνει στην Αυστραλία,έχοντας δικαιώματα σε σχολεία, επιδόματα και περίθαλψη ώσπου μετά από 10 μήνες να πάρει την υπηκοότητα.Σωστά;
        Ναι θα πρέπει να συμπεριληφθεί στην αίτηση για την partner visa του συζύγου.
        Σε περίπτωση όμως που έρθετε πριν εγκριθεί η visa του συζύγου ΔΕΝ θα έχει κανένα δικαίωμα (δωρεάν περίθαλψης,παιδείας,κ.λ.π.)

        Comment


          αυστραλεζικη υπηκοοτητα

          καλησπερα,αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ, δε μπορω να βγαλω ακρη:η μητερα μου εγινε αυστραλη πριν 2 χρονια μολις (μετα τη γεννηση μου και οχι πριν) απο καταγωγη απο τον πατερα της,Εγω ειμαι25 χρονων μπορει να με κανει αυστραλο?

          Comment


            Originally posted by theo1919 View Post
            καλησπερα,αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ, δε μπορω να βγαλω ακρη:η μητερα μου εγινε αυστραλη πριν 2 χρονια μολις (μετα τη γεννηση μου και οχι πριν) απο καταγωγη απο τον πατερα της,Εγω ειμαι25 χρονων μπορει να με κανει αυστραλο?
            καλησπέρα,
            αν και αμα διαβάσεις έχει απαντηθεί πολλές φορές αυτό
            ερώτηση : η μαμά σου έχει ζήσει εκεί 2 χρόνια ?

            αν ΝΑΙ μπορεί να στήν μεταφέρει αν όχι πρώτα θα ζήσει εκει 2 χρόνια και μετά
            θα μπορέσει να την μεταφέρει σε σένα

            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              Originally posted by australian View Post
              Ναι θα πρέπει να συμπεριληφθεί στην αίτηση για την partner visa του συζύγου.
              Σε περίπτωση όμως που έρθετε πριν εγκριθεί η visa του συζύγου ΔΕΝ θα έχει κανένα δικαίωμα (δωρεάν περίθαλψης,παιδείας,κ.λ.π.)
              Thank you Australian!!!

              Comment


                υπαρχει μια λεπτομερεια οτι η μητερα μου εγινε αυστραλεζα μετα την γεννηση μου.Ισχυει και τοτε πως κανοντας 2 χρονια στην αυστραλια θα μπορεσει να κανει και εμενα αυστραλο?

                Comment


                  Originally posted by Amalia View Post
                  Υ.Γ.:Την υπογραφή σου:Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!! την έχω εδώ και χρόνια γραμμένη με "φωτιά" σε ξύλινο καντράκι στον τοίχο μου...
                  Τώρα το είδα.... χα χα χα κ'γω σε κάδρο την είχα στην Ελλάδα αλλά σε φωτογραφία.
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Originally posted by Aussie View Post
                    καλησπέρα,
                    αν και αμα διαβάσεις έχει απαντηθεί πολλές φορές αυτό
                    ερώτηση : η μαμά σου έχει ζήσει εκεί 2 χρόνια ?

                    αν ΝΑΙ μπορεί να στήν μεταφέρει αν όχι πρώτα θα ζήσει εκει 2 χρόνια και μετά
                    θα μπορέσει να την μεταφέρει σε σένα

                    δυστυχως ,οχι.Δεν μπορει.Δεν ηταν κατα την στιγμη της γεννησης του φιλου που ρωταει ,αυστραλη υπηκοος η μαμα του.Κι αυτο ειναι που θελει να ξεκαθαρισει ,το αν μετραει που δεν ηταν αυστραλη υπηκοος η μαμα του ,οταν τον γεννησε.
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      Originally posted by theo1919 View Post
                      καλησπερα,αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ, δε μπορω να βγαλω ακρη:η μητερα μου εγινε αυστραλη πριν 2 χρονια μολις (μετα τη γεννηση μου και οχι πριν) απο καταγωγη απο τον πατερα της,Εγω ειμαι25 χρονων μπορει να με κανει αυστραλο?
                      Δυστυχως ,οχι.Επρεπε να ειναι Αυστραλη υπηκοος οταν γεννηθηκες ,η μαμα σου.Αν ειχαν γινει ενεργειες να παρει την υπηκοοτητα by descent ,πριν γεννηθεις,θα μπορουσε να στην περασει και σε σενα ,αν πηγαινε Αυστραλια και συμπληρωνε 2 χρονια συνολικα παραμονης(θα μπορουσε και τμηματικα να τα συμπληρωσει).


                      Child born overseas to an Australian citizen


                      Commonly, if you were born overseas after 26 January 1949 to an Australian citizen parent, you may be eligible to apply for Australian citizenship by descent.

                      If your responsible parent became an Australian citizen by descent, he or she must have been present in Australia for periods totalling two years at some time in their life.

                      Και για να το ξεκαθαρισεις καλυτερα ,διαβασε κι αυτο

                      Acquisition of Australian citizenship by application

                      Subdivision A—Citizenship by descent

                      Application and eligibility for citizenship

                      (1) A person may make an application to the Minister to become an Australian citizen.



                      Persons born outside Australia on or after 26 January 1949

                      (2) A person born outside Australia on or after 26 January 1949 is eligible to become an Australian citizen
                      if:

                      (a) a parent of the person was an Australian citizen at the time of the birth; and

                      (b) if the parent was an Australian citizen under this Subdivision or Subdivision AA, or section 10B, 10C or 11 of the old Act (about citizenship by descent), at the time of the birth:

                      (i) the parent has been present in Australia (except as an unlawful non‑citizen) for a total period of at least 2 years at any time before the person made the application
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        exw australianh upikootita mporw na parw mazi kai ton andra mou na mpei sthn xwra ?

                        Comment


                          Originally posted by magda 2 View Post
                          exw australianh upikootita mporw na parw mazi kai ton andra mou na mpei sthn xwra ?
                          Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι
                          Partner Visa Options - Family Members - Migrants - Visas & Immigration

                          Comment


                            Originally posted by magda 2 View Post
                            exw australianh upikootita mporw na parw mazi kai ton andra mou na mpei sthn xwra ?
                            Καλησπέρα magda κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

                            Ναι μπορεί να πάρει κ αυτός από σένα την partner visa κ θα είναι νόμιμος 100%.
                            Διάβασε καλά το Patriotaki για να ενημερωθείς στο τι πρέπει να κάνετε για την διαδικασία αυτή.

                            Καλή τύχη κ εύχομαι να σας πάνε όλα καλά...!!! κ
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Originally posted by theo1919 View Post
                              καλησπερα,αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ, δε μπορω να βγαλω ακρη:η μητερα μου εγινε αυστραλη πριν 2 χρονια μολις (μετα τη γεννηση μου και οχι πριν) απο καταγωγη απο τον πατερα της,Εγω ειμαι25 χρονων μπορει να με κανει αυστραλο?
                              Σου απαντησα με το ποστ 189 ηδη,

                              αλλά παιρνω αφορμη απ την περιπτωση σου ,να πω οτι για τετοιες περιπτωσεις ,οπου ο γονιος εγινε αυστραλος υπηκοος ,μετα την γεννηση του παιδιου εκτος Αυστραλιας,υπαρχει και η πιο κατω εναλλακτικη,για οσους δεν το ξερουν.Και μαλλον αρκετοι δεν ξερουν διαφορα ,γιατι υπαρχουν αποριες ,αν αυστραλος υπηκοος ,μπορει να παει Αυστραλια με τον/την συζυγο του.(δεν το λεω επικριτικα )
                              Αν ο αυστραλος γονιος ,αποφασισει να παει Αυστραλια ,μπορει να παει και το παιδι του.Λογικο ,αν το παιδι ειναι ανηλικο ,δλδ κατω απο 18.Ομως υπαρχει και περιπτωση να μπορει να ζητησει τετοια βιζα το παιδι ,ακομα κι αν εχει κλεισει τα 18 ,παντως οχι πανω απο 25.

                              Αν το παιδι δεν εχει κλεισει τα 18 ,δεν υπαρχουν όροι.Αν τα εχει κλεισει και παντως δεν εχει κλεισει τα 25 ,μπορει να ζητησει την child visa και να παει σαν μονιμος κατοικος ,ομως τοτε υπαρχουν όροι.


                              Αν εσυ λοιπον, δεν εχεις κλεισει τα 25-εγραψες οτι εισαι 25 ,αλλά μπορει να μην τα εχεις κλεισει ακομα- ,σπουδαζεις ,δεν εχεις παντρευτει ,δεν δουλευεις με πληρη απασχοληση ,εξαρτασαι οικονομικα απο την μητερα σου ,η μητερα σου μπορει να καταθεσει αποδεικτικα οτι δουλευε τα τελευταια 2 χρονια -και η μαμα σου θελει να παει Αυστραλια , εννοειται,αφου θα ειναι η σπονσορας σου -μπορει να ζητησεις την Child Visa (Subclass 101),απο Ελλαδα και να παρεις βιζα μονιμου κατοικου.(λεω Ελλαδα ,γιατι αν δεν εχεις κλεισει τα 25 ,αλλα κοντευεις ,ειναι καλυτερα να την κανεις απο δω και να μην χανεται χρονος ,πηγαινοντας με τουριστικη ,Αυστραλια). Εδω θα δεις λεπτομερειες γι αυτην την βιζα,αν πληροις τους όρους ,εφ οσον η μητερα σου ,εγινε υπηκοος μετα την γεννηση σου και δεν μπορει να σου περασει την υπηκοοτητα.

                              υ.γ το οριο ηλικιας ειναι ως 18 ετων γι αυτην την βιζα(να μην εχουν κλειστει) και παει 25(να μην εχουν κλειστει),οταν το παιδι σπουδαζει και εξαρταται οικονομικα απο τον αυστραλο υπηκοο-γονιο..Οριο ηλικιας και υποχρεωση να σπουδαζουν κατα την υποβολη της αιτησης -ωστε να μπορουν να ζητησουν αυτην την βιζα μετα τα 18-δεν εχουν μονο τα παιδια με αναπηρια.Οι σπουδες σε καθε περιπτωση ,πρεπει να εχουν ξεκινησει μεσα στο 6μηνο απ την αποφοιτηση απ την Β βαθμια εκπαιδευση και παντως μεσα σε ευλογο χρονικο διαστημα μετα την αποφοιτηση απ αυτην.

                              υ.γ αν το immigration πιστευει οτι το προσωπο που ζητα την βιζα , is assessed as being
                              a potentially high user of the Australian welfare system during their first 2 years in Australia,τοτε μπορει να ζητηθει και AOS/Assurance of Support.


                              υ.γ υποχρεωση υποβολης αποδεικτικων οτι ο σπονσορας δουλευε τα 2 τελευταια ακριβως χρονια ,πριν την αιτηση ,καθως και AOS ,δεν ισχυει πλεον για την partner visa Γι αυτο και αλλωστε ,για τις αιτησεις partner visa απο τις 24/11/12 ,δινεται bridging visa A χωρις όρο ''no work'' και ο σπονσορας με την αιτηση που συμπληρωνει ,αναλαμβανει μονο να παρεχει στεγη στον συντροφο του κι οχι να τον συντηρει οικονομικα τα 2 πρωτα χρονια ,οπως ισχυε πριν.
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                καλησπέρα σε όλους !!Σπουδαία δουλειά !!!!!!!Ο γιός μου 24 χρονών με υπηκοότητα Αυστραλέζικη.Δεν έχουμε κανέναν κάτω ,μόνο γνωστούς με καμία βέβαια διάθεση να βοηθήσουν. Ποιές είναι οι κινήσεις που πρέπει να κάνει??Eδώ είναι στο ΕΑΠ 1έτος και άνεργος 2 χρόνια .Ξέρει αγγλικά.Πρέπει να απευθυνθεί στο Centerlinkή ή στη Πρεσβεία εδώ για δουλειά? Μπορεί να βοηθήσει κάποιος για θέματα ενοικίου και για δουλειά??Nα γίνει από Αθήνα ή καλύτερα να είναι κάτω και να ψαχτεί εκεί???
                                Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα.

                                Comment

                                Working...
                                X