Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (9)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Σ'ευχαριστώ πολύ Σοφία.Δεν κατάλαβα οτι εννοούσε για την Ελλάδα!Να΄σαι καλά!!!.
    Originally posted by sophiavl View Post
    Καλησπέρα chrisan1
    στο part e form 40sp ρωτάει για το σπίτι που μένεις εδώ στη Ελλάδα...Part E-About your home
    οι πληροφορίες που ζητάει είναι για το σπίτι σου στην Ελλάδα,αν είναι διαμέρισμα ή άλλο,πόσες κρεβατοκάμαρες έχει,πόσοι ζείτε σ'αυτό,αν είναι ιδιόκτητο ή όχι και τι συγγένεια ή σχέση έχεις με τους ανθρώπους που μένεις μαζί σ'αυτό το σπίτι.
    Ελπίζω να βοήθησα..ότι άλλο χρειαστείς στη διάθεση σου.

    Comment


      #47
      Originally posted by GeKo View Post
      Καλησπέρα σε όλους!!! Πλεόν είμαστε στο Σύδνευ! Το πρόβλημα είναι από εδώ και πέρα τι κάνουμε... Πήγα σήμερα στο centrelink με την αδερφή μου και παρόλο που έχουμε και οι δύο την υπηκοότητα (by descent) μας ενημέρωσαν ότι δεν δικαιούμαστε τίποτα από επιδόματα καθώς πρέπει να κλείσουμε 104 εβδομάδες παραμονής στην Αυστραλία................
      Σελίδα 2 http://www.immi.gov.au/allforms/foreign/994igre.pdf Πιθανά ο υπάλληλος έχει διαβάσει μόνο το Περίοδος Αναμονής Νεοαφιχθέντων Κατοίκων και του έχει ξεφύγει το Εξαιρέσεις από την Περίοδο Αναμονής Νεοαφιχθέντων Κατοίκων.

      Comment


        #48
        Λοιπόν, να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπάρχουν περιθώρια παρανόησης. Μιλάω αρκετά καλά αγγλικά και δεύτερον του έδειξα καταρχήν το διαβατήριο και στη συνέχεια μου ζήτησε το πιστοποιητικό της υπηκοότητας να δει τα στοιχεία του πιστοποιητικού. Όταν μου είπε για τα δύο χρόνια παραμονής στη χώρα τον ρώτησα αν είναι σίγουρος ότι το ίδιο ισχύει και για αυτούς που έχουν visa και για τους υπήκοους και ήταν κατηγορηματικός ότι ισχύει το ίδιο. Μίλησα και με συγγενή δικηγόρο και μου είπε ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να ισχύει αυτό που προσπαθούσε να πασάρει ο συγκεκριμένος υπάλληλος. Σήμερα όταν ξαναπήγα σε άλλο centrelink μου είπαν΄απλώς να περάσω άυριο γιατί σήμερα είχε πολύ κόσμο. Δεν έφεραν καμία αντίρρηση όυτε με στραβοκοίταξαν όπως χθες. Για να λήγει το θέμα, απλώς ο υπάλληλος ήταν άσχετος ή δεν ήθελε να εξυπηρετήσει για ρατσιστικούς λόγους. Δικαιούμαστε κανονικά ότι προσφέρει το κράτος για newstart allowance και σε αυτήν την περίπτωση δεν θα πρέπει να τους ενδιαφέρει ούτε η ημερομηνία κτήσης της υπηκοότητας ούτε ο τρόπος που αποκτήθηκε. Ευχαριστώ πάντως ολους σας για το ενδιαφέρον!

        Comment


          #49
          Originally posted by GeKo View Post
          ...............απλώς ο υπάλληλος ήταν άσχετος ή δεν ήθελε να εξυπηρετήσει για ρατσιστικούς λόγους.
          Το άσχετος,πιθανά το άλλο δεν "παίζει"!!

          Comment


            #50
            καλημερα.θελω να φυγω για αυστραλια.ο συζυγος εχει υπηκοοτητα απο καταγωγη αλλα δεν ειναι και 100% σιγουρος.ειμαι νοσηλευτρια εχω αποφασισει να ερθω τελος ιουνιου για ενα μηνα περιπου με τουριστικη μονη μου να δω τι γινεται .θελω δουλεια στην αρχη και ασχετη με το επαγγελμα μου ακομα και απο ιουλιο.δεν αντεχετε η παρακμη εδω

            Comment


              #51
              Originally posted by GeKo View Post
              Λοιπόν, να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπάρχουν περιθώρια παρανόησης. Μιλάω αρκετά καλά αγγλικά και δεύτερον του έδειξα καταρχήν το διαβατήριο και στη συνέχεια μου ζήτησε το πιστοποιητικό της υπηκοότητας να δει τα στοιχεία του πιστοποιητικού. Όταν μου είπε για τα δύο χρόνια παραμονής στη χώρα τον ρώτησα αν είναι σίγουρος ότι το ίδιο ισχύει και για αυτούς που έχουν visa και για τους υπήκοους και ήταν κατηγορηματικός ότι ισχύει το ίδιο. Μίλησα και με συγγενή δικηγόρο και μου είπε ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να ισχύει αυτό που προσπαθούσε να πασάρει ο συγκεκριμένος υπάλληλος. Σήμερα όταν ξαναπήγα σε άλλο centrelink μου είπαν΄απλώς να περάσω άυριο γιατί σήμερα είχε πολύ κόσμο. Δεν έφεραν καμία αντίρρηση όυτε με στραβοκοίταξαν όπως χθες. Για να λήγει το θέμα, απλώς ο υπάλληλος ήταν άσχετος ή δεν ήθελε να εξυπηρετήσει για ρατσιστικούς λόγους. Δικαιούμαστε κανονικά ότι προσφέρει το κράτος για newstart allowance και σε αυτήν την περίπτωση δεν θα πρέπει να τους ενδιαφέρει ούτε η ημερομηνία κτήσης της υπηκοότητας ούτε ο τρόπος που αποκτήθηκε. Ευχαριστώ πάντως ολους σας για το ενδιαφέρον!
              Θα επρεπε κατα την αποψη μου ,να του κανεις μια αναφορα ,στην υπηρεσια του.Ωστε να τον ξαναεκπαιδευσουν ... Οπως εκανε σχετικη μνεια κι ο Agoriani.(Και εγω διαβασα στο φορουμ , την περιπτωση που αναφερει).Για να μην συνεχισει να παραπληροφορει ανθρωπους....
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #52
                Originally posted by Stella Mario View Post
                vertigo ευχαριστώ για την απάντηση, ναι είμαι παντρεμένη 13 χρόνια, με παιδιά 11 και 8 ετών, ο άντρας μου γεννήθηκε στην Αυστραλία, ζούμε στην Ελλάδα αλλά τον Απρίλη θα φύγει για μόνιμη εγκατάσταση και δουλειά κάτω. Εμείς θα κατέβουμε λίγο αργότερα. Εγώ τι πρέπει να κάνω; απ΄ότι κατάλαβα μου λες ότι δικαιούμαι να ζητήσω απ΄την αρχή permanent visa, και μόλις κάνω τα χαρτιά μου θα έχω και medicare; Πρέπει να ξεκινήσω τη διαδικασία από Ελλάδα ή όταν φτάσω εκεί; Ευχαριστώ
                Σε μια αιτηση ζητας και τις δυο βιζες και αν πληροις τις προϋποθεσεις ,σου δινουν την μονιμη .
                Aν κανεις την αιτηση απο δω ,medicare θα εχεις οταν σου εγκριθει η βιζα.Αν την κανεις απο Αυστραλια ,θα εχεις μολις καταθεσεις την αιτηση και σου ερθει απαντηση οτι ηταν εγκυρη η αιτηση,οποτε με το γραμμα-acknowledgment letter- που σου στελνουν ,πας και εγγραφεσαι στο medicare.

                Αυτο εξαρταται απο σενα και μονο,το τί δηλ θα επιλεξεις.Αν θα την κανεις απο Ελλαδα ή Αυστραλια.
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #53
                  Originally posted by patranoshleytria View Post
                  καλημερα.θελω να φυγω για αυστραλια.ο συζυγος εχει υπηκοοτητα απο καταγωγη αλλα δεν ειναι και 100% σιγουρος.ειμαι νοσηλευτρια εχω αποφασισει να ερθω τελος ιουνιου για ενα μηνα περιπου με τουριστικη μονη μου να δω τι γινεται .θελω δουλεια στην αρχη και ασχετη με το επαγγελμα μου ακομα και απο ιουλιο.δεν αντεχετε η παρακμη εδω


                  θα κατεβεις μονη σου , με τουριστικη βιζα ,τελος Ιουνιου -που εχει τον ορο οτι απαγορευεται η εργασια- και θελεις να δουλεψεις ακομα κι απο Ιουλιο;πώς δηλ; ''μαυρα''; και για ποσο καιρο; κι αν σε πιασουν -εκτος απο σενα ,θα εχει σοβαρο θεμα κι αυτος που σε πηρε στη δουλεια- θα σου ακυρωσουν την βιζα και θα σε στειλουν πισω σαν απελαθεντα ''unlawful non citizen'...ασε που θα σε πανε και στο κεντρο κρατησης...μεχρι να τακτοποιησουν την απελαση σου.. και το μικροτερο διαστημα που θα σου βαλουν σαν απαγορευση εισοδου στην χωρα, παιζει στα 3 χρονια....και αν ζητησεις μετα , οποιουδηποτε ειδους βιζα ,τοτε θα σου ζητησουν και τα εξοδα που στοιχισε στο κρατος η κρατηση και απελαση σου...

                  Λογικα ,ξερεις οτι απαγορευεται να δουλεψεις με τουριστικη βιζα...απο κει και περα ,εσυ αποφασιζεις.Παντως ,ακομα και με τουριστικη βιζα να πας ,αν δεν εχεις εισιτηριο επιστροφης ,συγγενεις να μεινεις ή λεφτα για ξενοδοχειο και χρηματα για να περασεις στις ''διακοπες'' σου , δεν σου εγγυαται κανεις ,οτι θα σου επιτρεψουντην εισοδο σαν τουριστρια,οταν καταφτασεις στο αεροδρομιο...
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by patranoshleytria View Post
                    καλημερα.θελω να φυγω για αυστραλια.ο συζυγος εχει υπηκοοτητα απο καταγωγη αλλα δεν ειναι και 100% σιγουρος.ειμαι νοσηλευτρια εχω αποφασισει να ερθω τελος ιουνιου για ενα μηνα περιπου με τουριστικη μονη μου να δω τι γινεται .θελω δουλεια στην αρχη και ασχετη με το επαγγελμα μου ακομα και απο ιουλιο.δεν αντεχετε η παρακμη εδω
                    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι
                    Partner Visa Options - Family Members - Migrants - Visas & Immigration

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by vertigo View Post
                      δεν θα επρεπε πρωτα να ξεκαθαρισει ο συζυγος αν εχει την υπηκοοτητα;;;για να σχεδιασετε τις κινησεις σας;;;

                      θα κατεβεις με τουριστικη βιζα ,τελος Ιουνιου -που εχει τον ορο οτι απαγορευεται η εργασια- και θελεις να δουλεψεις ακομα κι απο Ιουλιο;πώς δηλ; ''μαυρα''; και για ποσο καιρο; κι αν σε πιασουν -εκτος απο σενα ,θα εχει σοβαρο θεμα κι αυτος που σε πηρε στη δουλεια- θα σου ακυρωσουν την βιζα και θα σε στειλουν πισω σαν απελαθεντα ''unlawful non citizen'...ασε που θα σε πανε και στο κεντρο κρατησης...μεχρι να τακτοποιησουν την απελαση σου.. και το μικροτερο διαστημα που θα σου βαλουν σαν απαγορευση εισοδου στην χωρα, παιζει στα 3 χρονια....και αν ζητησεις μετα ξανα οποιουδηπουτε ειδους βιζα ,τοτε θα σου ζητησουν και τα εξοδα που στοιχισε στο κρατος η κρατηση και απελαση σου...

                      Λογικα ,ξερεις οτι απαγορευεται να δουλεψεις με τουριστικη βιζα...απο κει και περα ,εσυ αποφασιζεις.Παντως ,ακομα και με τουριστικη βιζα να πας ,αν δεν εχεις εισιτηριο επιστροφης ,συγγενεις να μεινεις ή λεφτα για ξενοδοχειο και χρηματα για να περασεις στις ''διακοπες'' σου , δεν σου εγγυαται κανεις ,οτι θα σου επιτρεψουντην εισοδο σαν τουριστρια,οταν καταφτασεις στο αεροδρομιο...
                      παιδια το εχουμε ξαναπει ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ καλος η κακος!!!!
                      Ελατε ΝΟΜΙΜΑ και κανενα προβλημα.Διαβαστε και ενημερωθητε ΣΩΣΤΑ πριν κανετε βιαστηκες ενεργειες.......και ειναι μακρια η Ελλαδα......

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by australian View Post
                        Το άσχετος,πιθανά το άλλο δεν "παίζει"!!
                        Σωστος Australian!

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                          παιδια το εχουμε ξαναπει ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ καλος η κακος!!!!
                          Ελατε ΝΟΜΙΜΑ και κανενα προβλημα.Διαβαστε και ενημερωθητε ΣΩΣΤΑ πριν κανετε βιαστηκες ενεργειες.......και ειναι μακρια η Ελλαδα......
                          σωστα μιλησες Κωστα!

                          (μονο που μετα διορθωσα λιγο το ποστ μου,που παρεθεσες ! εβγαλα την πρωτη παραγραφο,γιατι μαλλον εννοει η φιλη ,οτι δεν ειναι σιγουρος αν θελει να φυγει κι οχι αν εχει την υπηκοοτητα!Σε πρωτη αναγνωση ομως ,αυτο ειχα καταλαβει!

                          Originally posted by patranoshleytria View Post
                          καλημερα.θελω να φυγω για αυστραλια.ο συζυγος εχει υπηκοοτητα απο καταγωγη αλλα δεν ειναι και 100% σιγουρος.
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #58
                            σωστος! η μονη λυση για την φιλη ,ειναι να πεισει τον αντρα της ,που δεν ειναι σιγουρος ,αν θελει να παει και να πανε συμφωνα μ αυτα που παρεθεσες.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                              παιδια το εχουμε ξαναπει ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ καλος η κακος!!!!
                              Ελατε ΝΟΜΙΜΑ και κανενα προβλημα.Διαβαστε και ενημερωθητε ΣΩΣΤΑ πριν κανετε βιαστηκες ενεργειες.......και ειναι μακρια η Ελλαδα......
                              Θα συμφωνήσω με τον Κώστα,εκεί δεν είναι Ηelladιτσα... Εμάς μας δώσανε άκυρο σε αίτηση πού κάναμε για τουριστική διότι δεν πληρούσε τις προυποθέσεις η σύζυγος,μάλιστα η υπάλληλος της πρεσβείας κατέγραψε στην έκθεση ότι
                              ο αιτών βρίσκετε σε κοινωνική και οικονομική σύγχηση. και δεν υπάρχει κάτι να τον γυρίσει πίσω στην Ελλάδα και για αυτούς τους λόγους αρνούμαστε την χορήγηση τουριστικής βίζας.(όχι ότι έλεγε ψέματα βέβαια)
                              καλύτερα όμως.όλο αυτό μας βγήκε σε καλο γιατί μετά κάναμε αίτηση για partner,κάναμε και λίγο υπομονή και όλα καλά. Τώρα έχει όλα τα δικαιώματα και να δουλέψει κτλ..
                              Γιατί να μπεις στην διαδικασία?Γιατί να σε εκμεταλευτούν?Γιατί να κρύβεσαι?Γιατί να πληρώσεις περισσότερα χρήματα όταν αιτηθείς από εκεί?
                              Γιαυτό λοιπόν καλύτερα να το ψάξει κανείς από εκεί που είναι, από εκεί που τον παίρνει. Και κυρίως να ενημερωθεί.

                              Comment


                                #60
                                Παιδιά αυτή την πέμπτη πετάω σας έρχομαι Για να δούμε τι θα δούμε.....

                                Comment

                                Working...
                                X