Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (9)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by george lucas View Post
    Θα συμφωνήσω με τον Κώστα,εκεί δεν είναι Ηelladιτσα... Εμάς μας δώσανε άκυρο σε αίτηση πού κάναμε για τουριστική διότι δεν πληρούσε τις προυποθέσεις η σύζυγος,μάλιστα η υπάλληλος της πρεσβείας κατέγραψε στην έκθεση ότι
    ο αιτών βρίσκετε σε κοινωνική και οικονομική σύγχηση. και δεν υπάρχει κάτι να τον γυρίσει πίσω στην Ελλάδα και για αυτούς τους λόγους αρνούμαστε την χορήγηση τουριστικής βίζας.(όχι ότι έλεγε ψέματα βέβαια)
    εκανε την αιτηση για τουριστικη βιζα στην Αυστραλιανη πρεσβεια της Αθηνας ,επειδη δεν μπορουσε λογω της υπηκοοτητας που εχει ,να ζητησει την eVisitors ηλεκτρονικα 'η την ΕΤΑ απ το ταξιδιωτικο πρακτορειο ,κατα την αγορα του εισιτηριου.Σωστα;
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #62
      Originally posted by vertigo View Post
      εκανε την αιτηση για τουριστικη βιζα στην Αυστραλιανη πρεσβεια της Αθηνας ,επειδη δεν μπορουσε λογω της υπηκοοτητας που εχει ,να ζητησει την eVisitors ηλεκτρονικα 'η την ΕΤΑ απ το ταξιδιωτικο πρακτορειο ,κατα την αγορα του εισιτηριου.Σωστα;
      Thats right.Συγνώμη που δεν το ανέφερα πιο πανώ..

      Comment


        #63
        Originally posted by george lucas View Post
        Thats right.Συγνώμη που δεν το ανέφερα πιο πανώ..
        δεν χρειαζεται να ζητας συγγνωμη! απλα σε ρωτησα ,μηπως καποιος μπερδευτει και νομισει οτι απ την πρεσβεια πρεπει να ζητησει τουριστικη βιζα ,οταν εχει ελληνικο διαβατηριο!
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #64
          Originally posted by vertigo View Post
          δεν χρειαζεται να ζητας συγγνωμη! απλα σε ρωτησα ,μηπως καποιος μπερδευτει και νομισει οτι απ την πρεσβεια πρεπει να ζητησει τουριστικη βιζα ,οταν εχει ελληνικο διαβατηριο!
          Εμείς πήγαμε στο πρακτορείο πρώτα, μας είπαν ότι δεν μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά η αίτηση λόγο του διαβατηρίου της συζύγου μου(Αλβανικης καταγωγης) και μας έστηλαν να κάνουμε την αίτηση στην Αυστραλιανή πρεσβεία στην Αθήνα.
          Αυτή η περίπτωση δεν ισχύει για κατόχους Ελληνικού διαβατηρίου..

          Comment


            #65
            Παιδια θελω να κανω δυο τρεις ερωτησεις.
            Εκανα τα χαρτια για τις υπηκοοτητες των παιδιων.
            Η κορη μου ειναι πανω απο 16 χρονων επομενος χρειαζεται φωτοτυπια της ταυτοτητας της επικυρωμενη απο ΚΕΠ...ερωτηση
            η σφραγιδα πρεπει να μεταφραστει; Επισης εκτος απο το διαβατηριο μου, πρεπει να στειλω και φωτοτυπια της ταυτοτητας μου;
            και τελος να ρωτησω...στην φορμα γραφει οτι η πληρωμη με χρεωστικη καρτα δεν μπορει να γινει μεσω ταχυδρομειου ετσι ειναι η κανω λαθος;
            κι αν ειναι ετσι, με ποιον αλλο τροπο μπορω να πληρωσω;

            Comment


              #66
              Originally posted by kathy View Post
              Παιδια θελω να κανω δυο τρεις ερωτησεις.
              Εκανα τα χαρτια για τις υπηκοοτητες των παιδιων.
              Η κορη μου ειναι πανω απο 16 χρονων επομενος χρειαζεται φωτοτυπια της ταυτοτητας της επικυρωμενη απο ΚΕΠ...ερωτηση
              η σφραγιδα πρεπει να μεταφραστει; Επισης εκτος απο το διαβατηριο μου, πρεπει να στειλω και φωτοτυπια της ταυτοτητας μου;
              και τελος να ρωτησω...στην φορμα γραφει οτι η πληρωμη με χρεωστικη καρτα δεν μπορει να γινει μεσω ταχυδρομειου ετσι ειναι η κανω λαθος;
              κι αν ειναι ετσι, με ποιον αλλο τροπο μπορω να πληρωσω;
              immi_citz_greek - Australian High Commission

              αν διαβασεις τον παραπανω συνδεσμο νομιζω θα βρεις ολες τις απαντησεις...

              Comment


                #67
                Γεια σας σχετικά με τις μεταφράσεις τον εγγραφών για partner visa μήπως γνωρίζει κάποιος εάν μπορούμε να τις κάνουμε σε δικηγόρο ή σε άλλο μεταφραστικό εκτός του υπουργείου εξωτερικών ( τις δέχονται στο προξενείο στο Βερολίνο ) γιατί το εν λόγω μεταφραστικό του υπουργείου σταμάτησε να λειτουργεί…

                Comment


                  #68
                  Originally posted by Apostolos2012 View Post
                  Γεια σας σχετικά με τις μεταφράσεις τον εγγραφών για partner visa μήπως γνωρίζει κάποιος εάν μπορούμε να τις κάνουμε σε δικηγόρο ή σε άλλο μεταφραστικό εκτός του υπουργείου εξωτερικών ( τις δέχονται στο προξενείο στο Βερολίνο ) γιατί το εν λόγω μεταφραστικό του υπουργείου σταμάτησε να λειτουργεί…

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by siou View Post
                    immi_citz_greek - Australian High Commission

                    αν διαβασεις τον παραπανω συνδεσμο νομιζω θα βρεις ολες τις απαντησεις...
                    Αυτο το γνωριζω.Αλλα εκει γραφει οτι μπορεις να πληρωσεις με χρεωστικη ενω στην φορμα στην παραγραφο 24 λεει οτι χρεωστικες δεν γινονται δεκτες μεσω ταχυδρομειου
                    παρα μονο οι πιστωτικες κι εγω πιστωτικη δεν εχω.Οσο για την σφραγιδα στην φωτοτυπια της ταυτοτητας δεν λεει τιποτα.

                    Comment


                      #70
                      Ευχαριστώ πολύ australian....

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by kathy View Post
                        Αυτο το γνωριζω.Αλλα εκει γραφει οτι μπορεις να πληρωσεις με χρεωστικη ενω στην φορμα στην παραγραφο 24 λεει οτι χρεωστικες δεν γινονται δεκτες μεσω ταχυδρομειου
                        παρα μονο οι πιστωτικες κι εγω πιστωτικη δεν εχω.Οσο για την σφραγιδα στην φωτοτυπια της ταυτοτητας δεν λεει τιποτα.
                        -οταν πας για μεταφραση την ταυτοτητα ο μεταφραστης ξερει ακριβως τι θα μεταφρασει.(οτι εγραφο δεν ειναι στα αγγλικα χρειαζεται μεταφραση)
                        -οσο αφορα την χρεωστικη, δεν δεχονται Ελληνικες χρωστικες(debit card) ουτε και *τραπεζικες επιταγες,. στην πρεσβεια στο λονδινο εγω χρησιμοποιησα την πιστωτικη καρτα ενος φιλου συμπληρωνοντας την Εντολη πληρωμης που ειναι συγκεκριμενα για το γραφειο στο Λονδινο αφηνοντας κενη την φορμα πληρωμης της form118


                        http://www.uk.embassy.gov.au/files/l...nt_Mandate.pdf
                        *(σε κατι παλιοτερες εντολες πληρωμης ειχε την επιλογη bank draft η οποια τωρα δεν υπαρχει)

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by siou View Post
                          -οταν πας για μεταφραση την ταυτοτητα ο μεταφραστης ξερει ακριβως τι θα μεταφρασει.(οτι εγραφο δεν ειναι στα αγγλικα χρειαζεται μεταφραση)
                          -οσο αφορα την χρεωστικη, δεν δεχονται Ελληνικες χρωστικες(debit card) ουτε και *τραπεζικες επιταγες,. στην πρεσβεια στο λονδινο εγω χρησιμοποιησα την πιστωτικη καρτα ενος φιλου συμπληρωνοντας την Εντολη πληρωμης που ειναι συγκεκριμενα για το γραφειο στο Λονδινο αφηνοντας κενη την φορμα πληρωμης της form118
                          http://www.uk.embassy.gov.au/files/l...nt_Mandate.pdf
                          *(σε κατι παλιοτερες εντολες πληρωμης ειχε την επιλογη bank draft η οποια τωρα δεν υπαρχει)
                          Επειδή κι εγώ εχω κολλήσει στην πληρωμή της πρεσβείας του Λονδίνου, λέγοντας πως δεν δέχονται ελληνικές πιστωτικές μήπως εννοείς πως δεν δέχονται πληρωμές σε ευρώ όπως λέει και εδώ στο part H?
                          Γιατί εγώ έχω ελληνική χρεωστική η οποία είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό που είναι σε λίρες αγγλίας.
                          Θα μπορέσω να πληρώσω με αυτή? Πάντως σύμφωνα με αυτό πρέπει να μπορώ καθώς η κάρτα μου είναι visa και μπορώ να πληρώσω με αυτή σε λίρες αγγλίας.

                          Προσπαθώ εδώ και πόση ώρα να βρω το email της Αυστραλιανής πρεσβείας στο Λονδίνο για να ρωτήσω και δεν το βρίσκω.
                          Μπορεί να βοηθήσει κανείς
                          ?

                          Comment


                            #73
                            Επειδή κι εγώ εχω κολλήσει στην πληρωμή της πρεσβείας του Λονδίνου, λέγοντας πως δεν δέχονται ελληνικές πιστωτικές μήπως εννοείς πως
                            καλημέρα
                            δεν πάνε 2 μήνες απο τότε που πλήρωσα
                            και χρησιμοποίησα prepaid card visa
                            απλά κλίκαρα το κουτάκι στήν φόρμα που γράφει visa και ολα οκ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              #74
                              Προσπαθώ εδώ και πόση ώρα να βρω το email της Αυστραλιανής πρεσβείας στο Λονδίνο για να ρωτήσω και δεν το βρίσκω.
                              Μπορεί να βοηθήσει κανείς?
                              United Kingdom - Contacts

                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                #75
                                ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ

                                Όπως με ενημέρωσε η σύζυγος μου από Μελβούρνη οι υπηκοότητες τον παιδιών έκαναν 4 εργάσιμες ημέρες.


                                ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ…!!!

                                Comment

                                Working...
                                X