Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (9)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by stelios_thess View Post
    Επειδή κι εγώ εχω κολλήσει στην πληρωμή της πρεσβείας του Λονδίνου, λέγοντας πως δεν δέχονται ελληνικές πιστωτικές μήπως εννοείς πως δεν δέχονται πληρωμές σε ευρώ όπως λέει και εδώ στο part H?
    Γιατί εγώ έχω ελληνική χρεωστική η οποία είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό που είναι σε λίρες αγγλίας.
    Θα μπορέσω να πληρώσω με αυτή? Πάντως σύμφωνα με αυτό πρέπει να μπορώ καθώς η κάρτα μου είναι visa και μπορώ να πληρώσω με αυτή σε λίρες αγγλίας.

    Προσπαθώ εδώ και πόση ώρα να βρω το email της Αυστραλιανής πρεσβείας στο Λονδίνο για να ρωτήσω και δεν το βρίσκω.
    Μπορεί να βοηθήσει κανείς
    ?
    Eγω παλι,πληρωσα με τραπεζικη επιταγη την οποια για να μαθω αποπου θα την εκδοσω μου βγηκε η πιστη!!
    Πηγα στο κεντρικο καταστημα της ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ εδω στην Θεσσαλονικη κ ξεμπερδεψα!!!!!
    ^^ αμα δε δεις χα'ι'ρι απο τις καρτες ειναι μια εναλλακτικη
    “Nothing is forever”

    Comment


      #77
      Originally posted by Προσπαθώ εδώ και πόση ώρα να βρω το email της Αυστραλιανής πρεσβείας στο Λονδίνο για να ρωτήσω και δεν το βρίσκω.
      Μπορεί να βοηθήσει κανείς[/B
      ?

      ΕΙΧΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.!

      Dear Client,

      Thank you for your enquiry.

      Please note that the Australian High Commission in London can only accept
      the following payment methods:

      Credit Card in Australian Dollars: Mastercard Credit Card, Visa Credit
      Card, American Express Credit Card, Diners Credit Card, JCB Credit
      Card.Clients that complete the payment section of the application form are
      charged in Australian Dollars (AUD) only. Please note that if paying by
      credit card in Australian Dollars you may incur banking and currency
      conversion fees and you accept the risk associated with any currency
      fluctuations.

      Credit and Debit Cards in Pounds Sterling: Maestro Debit Card, Mastercard
      Credit Card, Solo Debit Card or Visa Debit and Credit Card. Clients who
      prefer to pay in pounds sterling should complete the Payment Mandate form
      below rather than complete the payment section on an application form.

      Bank Cheque in pounds sterling and made payable to the 'Australian High
      Commission'. Clients whose bank is outside of the UK must ensure they
      request a bank cheque that can be ‘cleared’ in the UK and paid into a UK
      bank account. London cannot accept bank cheques in EUROs, Australian
      Dollars or any currency other than pounds sterling.

      When the London office receives your application we check that you have
      paid by an acceptable method and that you have paid the current applicable
      charge. If there is a problem with either, an officer will contact you. We
      are unable to progress your application until payment issues are addressed.
      To prevent undue delay, an officer will contact you by telephone or email
      you wherever possible.

      Note: London does not accept personal cheques, or company cheques.

      Click the link below to access the payment mandate:


      The Australia High Commission, London can only accept the payment mandate
      form as above, and this can be used to pay with a credit card.

      Comment


        #78
        καλησπέρα σε όλους,
        ευχαριστώ vertigo πολύτιμες οι πληροφορίες που μου έδωσες.
        Έχω κι άλλες απορίες: Ο άντρας μου βρήκε δουλειά στη Μελβούρνη και του ζητάνε το immunization record. Γεννήθηκε Σιδνεϋ το 1965 και επέστρεψε στην Ελλάδα το 1969 και φυσικά δεν έχει κάποιο βιβλιάριο εμβολίων. Έχω επικοινωνήσει εδώ με κεελπνο, σχολή δημόσιας υγείας και δεν έχω βρει ακόμη ποιος είναι αρμόδιος για να μου υπογράψει το χαρτί που του δώσανε από τη Μελβούρνη και περιλαμβάνει κυρίως τα παιδικά εμβόλια, επίσης αυτά δεν ανιχνεύονται με αντισώματα, τα παιδικά εμβόλια εννοώ, ώστε να κάνει εξετάσεις αίματος και να δούμε αν έχουν γίνει ή όχι. Έχουμε μπλέξει τώρα με τα εμβόλια.
        Ξέρει κανείς κάτι σχετικά μ΄αυτό;
        Έχει τύχει μήπως σε κάποιον άλλο αυτή η περίπτωση;
        Όποιος γνωρίζει ας μου δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ.

        Comment


          #79
          Σε λίγο θα θέλουν και εξέταση DNA.... έλεος πια.

          Comment


            #80
            Originally posted by afrodite View Post
            Σε λίγο θα θέλουν και εξέταση DNA.... έλεος πια.
            αυτό πιο εύκολο από το να βρεις αρχείο εμβολιασμών 40+ χρόνια πριν

            Comment


              #81
              καλημερα σ ολους
              επειδη τελος του μηνα ετοιμαζομαι να ερθω sydney και εχω μπερδευτει αν μπορει καποιος να μου πει για το τι εγγραφα θα ειναι καλο να εχω μαζι μου για να γραφτω centerlink medicare
              εχω αυστραλεζικο διαβατηριο θα κανω και μια αιτηση στην ελπα για το διπλωμα .χρειαζομαι κατι αλλο αμεσα που θα πρεπει να εχω μαζι μου.
              ευχαριστω εκ των προτερων

              Comment


                #82
                Originally posted by samiotis1 View Post
                καλημερα σ ολους
                επειδη τελος του μηνα ετοιμαζομαι να ερθω sydney και εχω μπερδευτει αν μπορει καποιος να μου πει για το τι εγγραφα θα ειναι καλο να εχω μαζι μου για να γραφτω centerlink medicare
                εχω αυστραλεζικο διαβατηριο θα κανω και μια αιτηση στην ελπα για το διπλωμα .χρειαζομαι κατι αλλο αμεσα που θα πρεπει να εχω μαζι μου.
                ευχαριστω εκ των προτερων
                καλησπέρα, θα δουλέψεις εκεί; αν ναι εκτιμώ ότι θα πρέπει να έχεις την προϋπηρεσία σου και τα προσόντα σου μεταφρασμένα.

                Comment


                  #83
                  Originally posted by Stella Mario View Post
                  καλησπέρα, θα δουλέψεις εκεί; αν ναι εκτιμώ ότι θα πρέπει να έχεις την προϋπηρεσία σου και τα προσόντα σου μεταφρασμένα.
                  ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.ναι κατεβαινω γι μονιμα και για εργασια πλεον εκει.οποτε μεταφρασμενα τα προσοντα μου και οι συστατικες επιστολες σωστα???

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by samiotis1 View Post
                    ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.ναι κατεβαινω γι μονιμα και για εργασια πλεον εκει.οποτε μεταφρασμενα τα προσοντα μου και οι συστατικες επιστολες σωστα???
                    ότι μπορείς να μαζέψεις είναι κέρδος, από αγγλικά πώς πας; πολύ σημαντικό ξέρεις, μπορεί να κάνει τη μεγάλη διαφορά.

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by Stella Mario View Post
                      ότι μπορείς να μαζέψεις είναι κέρδος, από αγγλικά πώς πας; πολύ σημαντικό ξέρεις, μπορεί να κάνει τη μεγάλη διαφορά.
                      αρκετα καλα δεν νομιζω να αντιμετωπισω προβλημα

                      Comment


                        #86
                        Συγγνωμη για να ξεκαθαρισουμε οταν λες καλα τι εννοεις ? δηλ. πχ οταν βαζεις BBC καταλαβαινεις καθε λεξη και φραση που λενε ή πιανεις το γενικο θεμα και καποιες προτασεις ?

                        Comment


                          #87
                          εννοω πως οταν βλεπω bbc καταλαβαινω τι ακριβως λενε.απλα σε θεματα τα οποια ενδεχομενως περιεχουν ορολογιες οπως ιατρικα θεματα εκει απλα πιανω το γενικο θεμα

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by samiotis1 View Post
                            εννοω πως οταν βλεπω bbc καταλαβαινω τι ακριβως λενε.απλα σε θεματα τα οποια ενδεχομενως περιεχουν ορολογιες οπως ιατρικα θεματα εκει απλα πιανω το γενικο θεμα
                            πρέπει να μιλάς, να μιλάς, να μιλάς, κατά τη γνώμη μου αυτό κάνει το κλικ που τα αλλάζει όλα. Όσα προσόντα κι αν έχεις πρέπει να τα υποστηρίξεις με το λόγο. Αυτό δουλεύεται είτε από δω είτε εκεί.

                            Comment


                              #89
                              ευχαριστω τον τελευταιο καιρο αυτο κανω
                              ευχαριστω παντως

                              Comment


                                #90
                                Δεν θελω με τιποτα να απογοητευσω τις ελπιδες μας για κατω - ειδικα αυτους που διαθετουν καποια προσοντα για υψηλες θεσεις - αλλα μην περιμενετε "θαυματα" συγκρινωντας ειδικα με το τι γινεται εδω στην ελλαδα που με εναν κουμπαρο-γνωστο επαιρνες οποια θεση ηθελες με τα αναλογα λεφτα ....
                                Θα ηθελα απλα να ποσταρω μια απαντηση - συμβουλη που ειχα απο στελεχος εταιρειας απο την Αυστραλια και θα ηθελα να την δειτε θετικα και να σκεφτειτε τα επομενα βηματα μας με ψυχραιμια !!!

                                "....Most Australian companies would like to see some local experience before they will look at anyone for management positions. We have some unique ways about our work cultures, legal systems and many other peculiarities. It is best for you to experience our working culture and improve on your language skills before applying for level roles.

                                Hope this advise helps ...""

                                κουραγιο και μεγαλη προσπαθεια πατριωτακια ...
                                αλλα σαν ελληνες ψηλα το κεφαλι -αυτο δεν θα μας το παρουν ποτε !!!

                                Comment

                                Working...
                                X