Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (9)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by samiotis1 View Post
    καλημερα σ ολους
    επειδη τελος του μηνα ετοιμαζομαι να ερθω sydney και εχω μπερδευτει αν μπορει καποιος να μου πει για το τι εγγραφα θα ειναι καλο να εχω μαζι μου για να γραφτω centerlink medicare
    εχω αυστραλεζικο διαβατηριο θα κανω και μια αιτηση στην ελπα για το διπλωμα .χρειαζομαι κατι αλλο αμεσα που θα πρεπει να εχω μαζι μου.
    ευχαριστω εκ των προτερων
    medicare https://www.medicareaustralia.gov.au...orm_011005.pdf
    centrelink η πιό πρόσφατη περίπτωση http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...imathens-4309/
    Σχετικά με το δίπλωμα,αν έχεις το ροζ http://www.tsapas.com/graphics/diploma.jpg είσαι οκ

    Comment


      #92
      Originally posted by GeKo View Post
      Λοιπόν, να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπάρχουν περιθώρια παρανόησης. Μιλάω αρκετά καλά αγγλικά και δεύτερον του έδειξα καταρχήν το διαβατήριο και στη συνέχεια μου ζήτησε το πιστοποιητικό της υπηκοότητας να δει τα στοιχεία του πιστοποιητικού. Όταν μου είπε για τα δύο χρόνια παραμονής στη χώρα τον ρώτησα αν είναι σίγουρος ότι το ίδιο ισχύει και για αυτούς που έχουν visa και για τους υπήκοους και ήταν κατηγορηματικός ότι ισχύει το ίδιο. Μίλησα και με συγγενή δικηγόρο και μου είπε ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να ισχύει αυτό που προσπαθούσε να πασάρει ο συγκεκριμένος υπάλληλος. Σήμερα όταν ξαναπήγα σε άλλο centrelink μου είπαν΄απλώς να περάσω άυριο γιατί σήμερα είχε πολύ κόσμο. Δεν έφεραν καμία αντίρρηση όυτε με στραβοκοίταξαν όπως χθες. Για να λήγει το θέμα, απλώς ο υπάλληλος ήταν άσχετος ή δεν ήθελε να εξυπηρετήσει για ρατσιστικούς λόγους. Δικαιούμαστε κανονικά ότι προσφέρει το κράτος για newstart allowance και σε αυτήν την περίπτωση δεν θα πρέπει να τους ενδιαφέρει ούτε η ημερομηνία κτήσης της υπηκοότητας ούτε ο τρόπος που αποκτήθηκε. Ευχαριστώ πάντως ολους σας για το ενδιαφέρον!
      Τελικά λύθηκε το θέμα σας με το newstart allowance? να ξερουμε μην εχουμε τιποτα εκπληξεις
      Keep Well

      Comment


        #93
        Originally posted by egigo View Post
        Τελικά λύθηκε το θέμα σας με το newstart allowance? να ξερουμε μην εχουμε τιποτα εκπληξεις
        Keep Well
        δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.κάποιο λάθος έγινε.

        Comment


          #94
          Originally posted by Stella Mario View Post
          καλησπέρα σε όλους,
          ευχαριστώ vertigo πολύτιμες οι πληροφορίες που μου έδωσες.
          Έχω κι άλλες απορίες: Ο άντρας μου βρήκε δουλειά στη Μελβούρνη και του ζητάνε το immunization record. Γεννήθηκε Σιδνεϋ το 1965 και επέστρεψε στην Ελλάδα το 1969 και φυσικά δεν έχει κάποιο βιβλιάριο εμβολίων. Έχω επικοινωνήσει εδώ με κεελπνο, σχολή δημόσιας υγείας και δεν έχω βρει ακόμη ποιος είναι αρμόδιος για να μου υπογράψει το χαρτί που του δώσανε από τη Μελβούρνη και περιλαμβάνει κυρίως τα παιδικά εμβόλια, επίσης αυτά δεν ανιχνεύονται με αντισώματα, τα παιδικά εμβόλια εννοώ, ώστε να κάνει εξετάσεις αίματος και να δούμε αν έχουν γίνει ή όχι. Έχουμε μπλέξει τώρα με τα εμβόλια.
          Ξέρει κανείς κάτι σχετικά μ΄αυτό;
          Έχει τύχει μήπως σε κάποιον άλλο αυτή η περίπτωση;
          Όποιος γνωρίζει ας μου δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ.
          Να ΄σαι καλα ,Στελλα.
          δυστυχως ,δεν εχω ιδεα... να κρατιουνται τοσο παλια αρχεια στην Αυστραλια ,δεν το ξερω αν συμβαινει..(γιατι 4 που εφυγε ,ηδη ειχε κανει διαφορα εμβολια..).Κι απο Ελλαδα ,πώς θα αποδειξει οτι εκανε εμβολια; δεν εχω ακουσει να κρατιουνται αρχεια...ελπιζω να βρειτε την λυση...
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #95
            Originally posted by vertigo View Post
            Να ΄σαι καλα ,Στελλα.
            δυστυχως ,δεν εχω ιδεα... να κρατιουνται τοσο παλια αρχεια στην Αυστραλια ,δεν το ξερω αν συμβαινει..(γιατι 4 που εφυγε ,ηδη ειχε κανει διαφορα εμβολια..).Κι απο Ελλαδα ,πώς θα αποδειξει οτι εκανε εμβολια; δεν εχω ακουσει να κρατιουνται αρχεια...ελπιζω να βρειτε την λυση...
            βρήκα άκρη μετά από αρκετό ψάξιμο, θα τα γράψω για να υπάρχουν οι πληροφορίες αν κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα. Υπάρχουν λοιπόν Ιατρεία Ταξιδιωτικής Ιατρικής στα μεγάλα Νοσοκομεία αλλά είναι με ραντεβού στο 1535. Όμως έχουν και πολλά μεγάλα Ιδιωτικά Νοσοκομεία αντίστοιχα εξωτερικά ιατρεία. Έτσι πήγε ο άντρας μου στο Ερρίκος Ντυνάν, στο Ιατρείο Ταξιδιωτικής Ιατρικής, του έγραψε να κάνει κάποια αντισώματα και μετά θα κάνει κάποια εμβόλια και θα του συμπληρώσει / υπογράψει το Immunazation Record. Όσοι είναι γεννημένοι πριν το 1970 λίγα εμβόλια έχουν κάνει γιατί το υπάρχον εμβολιαστικό πρόγραμμα και το βιβλιαράκι εμβολίων στα παιδιά εφαρμόστηκε το 1976 στην Ελλάδα.

            Comment


              #96
              Originally posted by Aussie View Post
              καλημέρα
              δεν πάνε 2 μήνες απο τότε που πλήρωσα
              και χρησιμοποίησα prepaid card visa
              απλά κλίκαρα το κουτάκι στήν φόρμα που γράφει visa και ολα οκ !!!!!!!!!!!!!!!!!!
              Originally posted by Aussie View Post
              Originally posted by Greece4ever View Post
              Eγω παλι,πληρωσα με τραπεζικη επιταγη την οποια για να μαθω αποπου θα την εκδοσω μου βγηκε η πιστη!!
              Πηγα στο κεντρικο καταστημα της ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ εδω στην Θεσσαλονικη κ ξεμπερδεψα!!!!!
              ^^ αμα δε δεις χα'ι'ρι απο τις καρτες ειναι μια εναλλακτικη
              Originally posted by siou View Post
              ΕΙΧΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.!

              Dear Client,

              Thank you for your enquiry.

              Please note that the Australian High Commission in London can only accept
              the following payment methods:

              Credit Card in Australian Dollars: Mastercard Credit Card, Visa Credit
              Card, American Express Credit Card, Diners Credit Card, JCB Credit
              Card.Clients that complete the payment section of the application form are
              charged in Australian Dollars (AUD) only. Please note that if paying by
              credit card in Australian Dollars you may incur banking and currency
              conversion fees and you accept the risk associated with any currency
              fluctuations.

              Credit and Debit Cards in Pounds Sterling: Maestro Debit Card, Mastercard
              Credit Card, Solo Debit Card or Visa Debit and Credit Card. Clients who
              prefer to pay in pounds sterling should complete the Payment Mandate form
              below rather than complete the payment section on an application form.

              Bank Cheque in pounds sterling and made payable to the 'Australian High
              Commission'. Clients whose bank is outside of the UK must ensure they
              request a bank cheque that can be ‘cleared’ in the UK and paid into a UK
              bank account. London cannot accept bank cheques in EUROs, Australian
              Dollars or any currency other than pounds sterling.

              When the London office receives your application we check that you have
              paid by an acceptable method and that you have paid the current applicable
              charge. If there is a problem with either, an officer will contact you. We
              are unable to progress your application until payment issues are addressed.
              To prevent undue delay, an officer will contact you by telephone or email
              you wherever possible.

              Note: London does not accept personal cheques, or company cheques.

              Click the link below to access the payment mandate:


              The Australia High Commission, London can only accept the payment mandate
              form as above, and this can be used to pay with a credit card.

              Έστειλα email στην Αυστραλιανή πρεσβεία του Λονδίνου για να με ενημερώσουν για τους δυνατούς τρόπους πληρωμής και μου απάντησαν αυτό:

              Dear Client,

              Thank you for your enquiry.

              Please be advised that the Australian High Commission in London can only
              accept payment by Credit Card , we can not accept a Greek Visa Debit card.


              you should provide credit card details for the payment using the Payment
              Mandate form available from:



              Please note:

              -The information you are given by the Europe Service Centre will be based
              on the information you supply.
              -We recommend that you do not make any irreversible travel arrangements
              until you have an appropriate visa.

              Yours faithfully,

              Anabel

              Europe Service Centre
              Department of Immigration and Citizenship
              Department of Immigration & Citizenship
              Σε αντίθεση δηλαδή με τις περιπτώσεις των συμπατριωτών από εδώ που ανέφεραν πως πλήρωσαν με κάρτα prepaid ή με τραπεζική επιταγή εμένα μου είπαν πως μπορώ να πληρώσω μόνο με credit card. Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω credit card και θα ήθελα να αποφύγω επιπλέον διαδικασίες για να εκδόσω και πιστωτική.
              Αναρωτιέμαι επίσης γιατί μου ανέφεραν μόνο αυτόν ως δυνατό τρόπο πληρωμής ενώ υπάρχουν και οι προαναφερθείσες περιπτώσεις.
              Επίσης αναρωτιέμαι αν ο λόγος μη αποδοχής της ελληνικής χρεωστικής κάρτας είναι το νόμισμα και αν θα την δέχονταν αν ήταν συνδεδεμένη σε λογαριασμό με αγγλικές λίρες.
              Τους ξαναέστειλα email για να διευκρινήσουν τα παραπάνω. Έχει να με συμβουλέψει κανείς τίποτα για το πως θα βγάλω άκρη με το θέμα?

              Comment


                #97
                Originally posted by stelios_thess View Post
                Έστειλα email στην Αυστραλιανή πρεσβεία του Λονδίνου για να με ενημερώσουν για τους δυνατούς τρόπους πληρωμής και μου απάντησαν αυτό:



                Σε αντίθεση δηλαδή με τις περιπτώσεις των συμπατριωτών από εδώ που ανέφεραν πως πλήρωσαν με κάρτα prepaid ή με τραπεζική επιταγή εμένα μου είπαν πως μπορώ να πληρώσω μόνο με credit card. Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω credit card και θα ήθελα να αποφύγω επιπλέον διαδικασίες για να εκδόσω και πιστωτική.
                Αναρωτιέμαι επίσης γιατί μου ανέφεραν μόνο αυτόν ως δυνατό τρόπο πληρωμής ενώ υπάρχουν και οι προαναφερθείσες περιπτώσεις.
                Επίσης αναρωτιέμαι αν ο λόγος μη αποδοχής της ελληνικής χρεωστικής κάρτας είναι το νόμισμα και αν θα την δέχονταν αν ήταν συνδεδεμένη σε λογαριασμό με αγγλικές λίρες.
                Τους ξαναέστειλα email για να διευκρινήσουν τα παραπάνω. Έχει να με συμβουλέψει κανείς τίποτα για το πως θα βγάλω άκρη με το θέμα?

                δεν θα βγαλεις ακρη! βρες πιστωτικη καρτα... απο ενα φιλο ή γνωστο αν θες να πληρωσεις με Pounds δεχονται μονο CREDIT CARDS και οχι DEBIT CARDS οσο αφορα την τραπεζικη επιταγη πριν 2 μηνες ναι θα μπορουσες να πληρωσεις με αυτην, τωρα ομως ΟΧΙ γιατι εχουν αλλαξει την Εντολη πληρωμης!

                Comment


                  #98
                  Originally posted by siou View Post
                  δεν θα βγαλεις ακρη! βρες πιστωτικη καρτα... απο ενα φιλο ή γνωστο αν θες να πληρωσεις με Pounds δεχονται μονο CREDIT CARDS και οχι DEBIT CARDS οσο αφορα την τραπεζικη επιταγη πριν 2 μηνες ναι θα μπορουσες να πληρωσεις με αυτην, τωρα ομως ΟΧΙ γιατι εχουν αλλαξει την Εντολη πληρωμης!
                  Απ ότι έχω δει δέχονται πληρωμές σε pounds και σε aud, αν ανοίξω έναν λογαριασμό σε τράπεζα με aud και τον συνδέσω με την χρεωστική που ήδη έχω λέτε να το δεχτούν?

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by stelios_thess View Post
                    Απ ότι έχω δει δέχονται πληρωμές σε pounds και σε aud, αν ανοίξω έναν λογαριασμό σε τράπεζα με aud και τον συνδέσω με την χρεωστική που ήδη έχω λέτε να το δεχτούν?
                    Εγώ έχω χρεωστική της Alpha Bank VISA. Βάζεις λεφτά σε λογαριασμό ταμιευτηρίου και περνάει και στην τελευταία τρύπα του κόσμου σαν VISA. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε ότι συναλλαγές και αν έκανα εξωτερικό. Επιλέγεις VISA στον τρόπο πληρωμής σαν να έχεις πιστωτική. Δεν πατάς δηλαδή debit card και τέτοια.

                    Comment


                      Επιλέγεις VISA στον τρόπο πληρωμής σαν να έχεις πιστωτική. Δεν πατάς δηλαδή debit card και τέτοια.



                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        Originally posted by AlexandrOZ View Post
                        Εγώ έχω χρεωστική της Alpha Bank VISA. Βάζεις λεφτά σε λογαριασμό ταμιευτηρίου και περνάει και στην τελευταία τρύπα του κόσμου σαν VISA. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε ότι συναλλαγές και αν έκανα εξωτερικό. Επιλέγεις VISA στον τρόπο πληρωμής σαν να έχεις πιστωτική. Δεν πατάς δηλαδή debit card και τέτοια.
                        Η δική μου είναι της Πειραιώς και είναι επίσης Visa. Λέτε να δουλέψει αν κάνω το ίδιο? Στο mail που τους έστειλα είχα διευκρινήσει πάντως πως έχω VISA debit card αλλά δεν έδειξε να συγκινούνται με το ότι είναι visa.

                        Comment


                          Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με του Αυστραλούς υπηκόους που δεν έχουν την ελληνική υπηκοότητα. Ο σύζυγος έμενε στην Ελλάδα με άδεια παραμονής. Εχει μόνο την αυστραλιανή υπηκοότητα. Τώρα που φεύγει μόνιμα για Αυστραλία μήπως πρέπει να πάρει και την ελληνική για να μπορεί να παραμείνει για μεγάλο διάστημα στην Ελλάδα αν και όποτε χρειαστεί; Ευχαριστώ!!!!!!

                          Comment


                            Θελω να πιστευω οτι λυθηκε... Μου ειπαν σε λιγες μερες να κανω μια αιτηση online καιτην δπομενη τα χρηματα θα ειναι στην τραπεζα. Θα ξαναπαω σημερα να επιβεβαιωσω κ να γραφτω στο medicare.

                            Comment


                              Originally posted by Stella Mario View Post
                              Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με του Αυστραλούς υπηκόους που δεν έχουν την ελληνική υπηκοότητα. Ο σύζυγος έμενε στην Ελλάδα με άδεια παραμονής. Εχει μόνο την αυστραλιανή υπηκοότητα. Τώρα που φεύγει μόνιμα για Αυστραλία μήπως πρέπει να πάρει και την ελληνική για να μπορεί να παραμείνει για μεγάλο διάστημα στην Ελλάδα αν και όποτε χρειαστεί; Ευχαριστώ!!!!!!
                              Και οι 2 χώρες σου επιτρέπουν να έχεις διπλή υπηκοότητα. Ουδείς λόγος για να μην βγάλει την Ελληνική.

                              Comment


                                Originally posted by stelios_thess View Post
                                Η δική μου είναι της Πειραιώς και είναι επίσης Visa. Λέτε να δουλέψει αν κάνω το ίδιο. Στο mail που τους έστειλα είχα διευκρινήσει πάντως πως έχω VISA debit card αλλά δεν έδειξε να συγκινούνται με το ότι είναι visa.
                                Δεν ξέρω τι γνώσεις έχουνε σχετικά με πιστωτικές κάρτες αλλά σίγουρα δεν είναι τραπεζικοί υπάλληλοι. Εγώ πάντως αυτό θα κάνω. Δεν είχα ποτέ στο παρελθόν πρόβλημα σε συναλλαγές και φαντάζομαι το ίδιο θα συμβεί και τώρα. Αν υπάρξει πρόβλημα τότε βάζω το χρήμα στην πιστωτική ενός συγγενή ή φίλου και κάνω την δουλειά μου.

                                Comment

                                Working...
                                X