Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (9)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vertigo View Post
    accept payment by Credit Card ,[/B] we can not accept a Greek Visa Debit card.''
    ouch :S
    Ακόμα με τρώει να το δοκιμάσω...
    Ουστ ρε λαμόγια που ντε και καλά πρέπει να έχω φέσια σε τράπεζες. Απο πότε το πλαστικό πλασματικό χρήμα έγινε ανώτερο του μετρητού;
    Πολλές φορές το ζητάνε σαν "εγγύηση". Δηλαδή εφ'όσον έχεις πιστωτικο-δανειοληπτική ικανότητα σημαίνει ότι ας το πούμε η τράπεζα παίζει τον ρόλο του αξιόπιστου ενδιάμεσου. Δηλαδή σου λέει θα μου τα δώσει η τράπεζα σιγουράτζα και μετά άσ τραβηχτεί εκείνη με τον πελάτη να τα πάρει πίσω. Αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν το καταλαβαίνω.

    Comment


      Τελικά μετά το 2ο διευκρινιστικό email που τους έστειλα μου απάντησαν αυτό:

      Dear ,

      Thank you for your enquiry.

      Please note that a bank cheque in pounds sterling (if you are lodging a
      citizenship by descent application in london) is acceptable as well for
      paper application.
      Έπρεπε να στείλω δηλαδή και 2ο μήνυμα για να μου πούνε όλους τους εναλλακτικούς τρόπους πληρωμής πλην πιστωτικής που ρωτούσα στο πρώτο.
      Επομένως θα επιδιώξω να πληρώσω με αυτό τον τρόπο μιας και πιστωτική δεν υπάρχει.

      Originally posted by chrisan1 View Post
      Λοιπόν,εγώ πήγα στην Alpha Bank που βρίσκεται στο Απολλώνεια Πολιτεία (απέναντι απ'το ΙΚΕΑ μια και είσαι από Θεσσαλονίκη) και ζήτησα να μου ετοιμάσουν bank cheque με το συγκεκριμένο ποσό που ζητούσαν τότε.Με ρώτησε σε ποιά τράπεζα να κατατεθούν τα χρήματα στην Αγγλία καθώς το Australian High Commission είχε λογαριασμό σε 6-7 τράπεζες.Επέλεξα την LLOYDS που μου φάνηκε η πιο γνωστή.Κατόπιν το αποδεικτικό (το bank cheque δηλαδη)που μου έδωσε το έβαλα μέσα στο φάκελο με όλα τα έντυπα και το ταχυδρόμησα στο Λονδίνο.Όλα πήγαν καλά και η διαδικασία ήταν σωστή.
      Σήμερα όμως χρειάζεται προσοχή σε ένα ζήτημα.Λόγω αλλαγής της νομοθεσίας μπορείς να στείλεις τραπεζικές επιταγές και οτι άλλο αφορά διακίνηση χρήματος μόνο από τράπεζα που διατηρείς λογαριασμό ταμιευτηρίου!
      Επειδή δεν έχω ιδέα σχετικά με αυτή την μέθοδο πληρωμής, ουσιαστικά πρόκειται για κατάθεση στον λογαριασμό του λογαριασμού της πρεσβείας μέσω κάποιας ελληνικής τράπεζας? Θα μου δώσουν κάποια απόδειξη πως έγινε η κατάθεση την οποία θα συμπεριλάβω στα έγγραφα που θα στείλω?

      Comment


        Originally posted by stelios_thess View Post
        Τελικά μετά το 2ο διευκρινιστικό email που τους έστειλα μου απάντησαν αυτό:



        Έπρεπε να στείλω δηλαδή και 2ο μήνυμα για να μου πούνε όλους τους εναλλακτικούς τρόπους πληρωμής πλην πιστωτικής που ρωτούσα στο πρώτο.
        Επομένως θα επιδιώξω να πληρώσω με αυτό τον τρόπο μιας και πιστωτική δεν υπάρχει.



        Επειδή δεν έχω ιδέα σχετικά με αυτή την μέθοδο πληρωμής, ουσιαστικά πρόκειται για κατάθεση στον λογαριασμό του λογαριασμού της πρεσβείας μέσω κάποιας ελληνικής τράπεζας? Θα μου δώσουν κάποια απόδειξη πως έγινε η κατάθεση την οποία θα συμπεριλάβω στα έγγραφα που θα στείλω?
        εγω σε παλαιοτερη μου αναρτηση απαντησα σε καποιον παλι για "σιτιζενσιπ μπαη ντισεν-τ"....
        πληρωσα για τις υπηκοοτητες κ των 2 μου παιδιων με τραπεζικη επιταγη στο κεντρικο καταστημα της εθνικης τραπεζας!
        εσυ βεβαια κανε οπως διευκολυνεσε
        “Nothing is forever”

        Comment


          Originally posted by stelios_thess View Post
          Τελικά μετά το 2ο διευκρινιστικό email που τους έστειλα μου απάντησαν αυτό:



          Έπρεπε να στείλω δηλαδή και 2ο μήνυμα για να μου πούνε όλους τους εναλλακτικούς τρόπους πληρωμής πλην πιστωτικής που ρωτούσα στο πρώτο.
          Επομένως θα επιδιώξω να πληρώσω με αυτό τον τρόπο μιας και πιστωτική δεν υπάρχει.



          Επειδή δεν έχω ιδέα σχετικά με αυτή την μέθοδο πληρωμής, ουσιαστικά πρόκειται για κατάθεση στον λογαριασμό του λογαριασμού της πρεσβείας μέσω κάποιας ελληνικής τράπεζας? Θα μου δώσουν κάποια απόδειξη πως έγινε η κατάθεση την οποία θα συμπεριλάβω στα έγγραφα που θα στείλω?
          Ναι.Θα πας σε τράπεζα όπου θά έχεις λογαριασμό ταμιευτηρίου και θα κάνεις την διαδικασία που ανέφερα.Θα σου δώσουν ένα αποδεικτικό το οποίο κόβεται σε δύο κομμάτια.Το ένα μπαίνει στο φάκελο μαζί με τα υπόλοιπα και φεύγει ταχυδρομικώς για Λονδίνο και το άλλο το κρατάς εσύ.

          Comment


            Σχετικα με visa για συντροφο.

            Καλησπερα σας!! Παρακολουθω εδω και καποιο καιρο το site σας και το βρισκω πολυ χρησιμο. Ειμαι η Ιωαννα και εχω υπηκοοτητα αυστραλεζικη απο την μητερα μου η οποια γεννηθηκε και μεγαλωσε στην Αυστραλια. Κατοικω στην Ελλαδα. Αυστραλια δεν εχω μεινει ποτε…μονο την ειχα επισκεφθει σε ηλικια 3 ετων. Εχω μονιμη σχεση απο τον Οκτωβριο του 2011 κ ναι μεν μενω μαζι του αλλα οχι σε δικο μας σπιτι αλλα με τους γονεις μου. Σκεφτομαστε να μετακομισουμε μονιμα στην Αυστραλια μετα το καλοκαιρι του 2013. Εχουμε ψαξει απειρα sites και εχουμε προσπαθησει να παρουμε πληροφοριες περι βιζας απο την Αυστραλεζικη Πρεσβεια στην Αθηνα αλλα δυστυχως χωρις επιτυχια!! Oπως κ στο immi ,αλλα ειναι λιγακι μπερδεμενα και δεν ειμαστε σιγουροι πια βιζα μας ταιριαζει κ θα εγκρινοταν ευκολοτερα. Εχουμε δει καποιες βιζες που ισως κανουν για εμας. Καποιες απο αυτες ειναι η Partner Visa η ή Prospective Marriage.Αλλα κ καποιο συνδιασμο απο Working η της Tourist Visa και στην συνεχεια εφοσον θα ειμαστε ηδη Αυστραλια της Bridging κ μετα Partner. Αλλα δεν ξερουμε ακομα για ποια να κανουμε αιτηση. Ποια βιζα θεωρειται καταλληλοτερη για εμας??
            Ποια δικαιολογητικα θα μας ζητησουν για την καθεμια?? Π.χ. Για το defacto relationship θα ζητησουν καποια χαρτια οπως λογαριασμους κ κοινη διευθυνση κλπ. Εμεις ομως δν εχουμε καποιο κοινο λογαριασμο σπιτιου στο ονομα μας, αρα ετσι δεν θα ειναι δυσκολο να το αποδειξουμε.Σωστα?? Επισης σε περιπτωση που δεν εγκριθει η βιζα του συντροφου μου τα λεφτα δεν τα περνει πισω?? Κ ακομη μια ερωτηση….ειδα σε συζητησεις πως ζευγαρια μεχρι κ παντρεμενα με παιδια βγαζουν πρωτα την tourist και υστερα την bridging κ στην συνεχεια την partner. Αυτη η διαδικασια-μπερδεμα για ποιον λογο?? Εμεις δλδ εαν κανουμε αυτη την διαδικασια δεν υπαρχει περιπτωση να μας αρνηθουν την βιζα λογω του οτι πηγαμε με tourist κ μετα ξαφνικα προεκυψε η partner?? Και επισης θα πρεπει να πληρωσουμε 3 διαφορετικες βιζες???Δηλαδη κ τις τρεις τους??

            Ευχαριστω εκ τον προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα η μπερδεψα!!!


            P.S. Το αγορι μου εχει πτυχιο ελληνικου πανεπιστημιου κ 2 μεταπτυχιακα απο Αγγλια κ πολυς κοσμος μας προτεινε να κανει μονο Working Visa. Εσεις τι λετε για αυτο.??

            Comment


              Originally posted by JOJO View Post
              Ποια βιζα θεωρειται καταλληλοτερη για εμας??
              Aυτή http://www.immi.gov.au/migrants/fami...as-partner.htm

              Comment


                Καλημερα ελλαδα,καλησπερα αυστραλια.Εγω και η γυναικα μου περνουμε την αποφαση να φυγουμε μιας και η χωρα μας δεν μας θελει αλλο,βλεπετε οι φοροι που δινουμε δεν ειναι αρκετοι.......τεσπα ειστε υπεροχοι για ολη την δουλεια που κανετε μεχρι τωρα (πληροφοριες-βοηθεια).Απο πλευρας μου θα ηθελα μια γνωμη-βοηθεια για το πως ειναι καλυτερα να κανω τις κινησεις μου.Εγω ειμαι αυστραλοσ υπηκοος εχω γεννηθει αδελαιδα πηγα για ενα χρονο πριν 12 χρονια,δουλεψα και γυρισα εκατσα μονο 13 μηνες και εχει ληξει το διαβατηριο και εχουν αλαξει και πολλα.......θελω να βγαλω το διαβατηριο μου και να μου πειτε εναν ποιο τροπο για να κανω την γυναικα μου να ζει εκει μονιμα και να εχει medicare.Ειναι καλυτερα να κανω αιτηση απο ελλαδα η να παω πρωτα εκει και μετα?Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω?Ευχαριστω πολυ και ευχομαι σε ολους να εχουν γρηγορα αποτελεσματα!!!!!!!!!

                Comment


                  [QUOTEποιο τροπο για να κανω την γυναικα μου να ζει εκει μονιμα και να εχει medicare.Ειναι καλυτερα να κανω αιτηση απο ελλαδα η να παω πρωτα εκει και μετα?Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω?Ευχαριστω πολυ και ευχομαι σε ολους να εχουν γρηγορα αποτελεσματα!!!!!!!!!][/QUOTE]

                  sot 78

                  νο1 http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...6/index31.html

                  διάβασε εδω και στο πόστ 303 θα δείς και τα δικαιολογιτικά που χρειάζονται
                  όσον αφορά την partner μπορείς και απο δω και απο εκεί απλά αλλά αν την κάνεις απο δω έρχετε κάτω
                  η σύζυγος έτοιμη με δικαίωμα στα πάντα (centrelink-medicare ...)χωρίς να περιμένει
                  αν την κάνει εκεί (Αυστραλία) απλά θα περιμένει ........να εγκριθεί η visa
                  αν διαβάσεις καλά υπάρχουν όλες οι πληροφορίες

                  καλή τύχη
                  η απόφαση δικιά σου

                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    Citizenship by descent για ενηλικα παιδια!!!

                    Γεια σας, θα ηθελα να μαθω εαν μπορουν ενηλικα παιδια να παρουν την Αυστραλιανη υπηκοοτητα by Descent, απο τους γονεις τους. Και που μπορω να βρω την νομοθεσια!! Ευχαριστω!

                    Comment


                      καλησπέρα σε ολους!!! μια ερωτηση..για τα παιδια μου εκτος απο τα πιστοποιητικά γέννησης, χαρτια σχολειου κτλ τι αλλο πρεπει να εχω? το βιβλιάριο υγειας με τα εμβολια θα πρεπει να το μεταφράσω?? ευχαριστω!!!
                      ΥΓ. αν μεταφράσω ενα πιστοποιητικό και κάνω πολλά θεωρημένα αντίγραφα θεωρούνται έγκυρα στις υπηρεσίες της αυστραλιας η θα πρέπει να έχω και το πρωτότυπο ελληνικό??

                      Comment


                        Originally posted by Amalia View Post
                        Γεια σας, θα ηθελα να μαθω εαν μπορουν ενηλικα παιδια να παρουν την Αυστραλιανη υπηκοοτητα by Descent, απο τους γονεις τους. Και που μπορω να βρω την νομοθεσια!! Ευχαριστω!
                        Η ίδια διαδικασια είναι απλά την αίτηση την υποβάλουν οι ενδιαφερόμενοι μιάς και ειναι ενήλικοι.
                        Θα χρειαστείτε το birth certificate του γονέα που είναι υπήκοος.

                        Australian Citizenship – Becoming an Australian Citizen
                        post No1 http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...E%B9-1-a-2236/
                        immi_citz_greek - Australian High Commission

                        Comment


                          Originally posted by Amalia View Post
                          Γεια σας, θα ηθελα να μαθω εαν μπορουν ενηλικα παιδια να παρουν την Αυστραλιανη υπηκοοτητα by Descent, απο τους γονεις τους. Και που μπορω να βρω την νομοθεσια!! Ευχαριστω!
                          Καλημέρα Αμαλία κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...
                          Γίνετε όπως κ ο γιος μου που ήταν 18.5 ετών.
                          Δες την φόρμα που συμπληρώσαμε: http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf
                          κ διάφορα άλλα link εδώ:
                          Australian Citizenship – Becoming an Australian Citizen
                          Australian Citizenship – Child born overseas to an Australian citizen

                          Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                          Δες κ εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...imathens-4309/
                          Εύχομαι καλή τύχη κ πάντα με Υγεία...!!!
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Originally posted by Vicky81 View Post
                            καλησπέρα σε ολους!!! μια ερωτηση..για τα παιδια μου εκτος απο τα πιστοποιητικά γέννησης, χαρτια σχολειου κτλ τι αλλο πρεπει να εχω? το βιβλιάριο υγειας με τα εμβολια θα πρεπει να το μεταφράσω?? ευχαριστω!!!
                            ΥΓ. αν μεταφράσω ενα πιστοποιητικό και κάνω πολλά θεωρημένα αντίγραφα θεωρούνται έγκυρα στις υπηρεσίες της αυστραλιας η θα πρέπει να έχω και το πρωτότυπο ελληνικό??
                            Καλημέρα Vikcy κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...

                            Δες εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...B4%CE%B1-2005/
                            κ εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...imathens-4309/

                            Εύχομαι καλή τύχη κ πάντα με Υγεία...!!!
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Originally posted by Vicky81 View Post
                              καλησπέρα σε ολους!!! μια ερωτηση..για τα παιδια μου εκτος απο τα πιστοποιητικά γέννησης, χαρτια σχολειου κτλ τι αλλο πρεπει να εχω? το βιβλιάριο υγειας με τα εμβολια θα πρεπει να το μεταφράσω?? ευχαριστω!!!
                              ΥΓ. αν μεταφράσω ενα πιστοποιητικό και κάνω πολλά θεωρημένα αντίγραφα θεωρούνται έγκυρα στις υπηρεσίες της αυστραλιας η θα πρέπει να έχω και το πρωτότυπο ελληνικό??
                              Ναι θα πρεπει να το μεταφρασεις και το βιβλιαριο υγειας λογικα ναι θεωρουνται εγκυρα καλη τυχη
                              The standards you let pass you by are the standards you accept

                              Comment


                                Καλημέρα σας… Ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες που δίνετε συνεχώς και μας κατατοπίζεται πλήρως.
                                Χάρη σε εσάς τελείωσα τις αιτήσεις και όλα τα απαιτούμενα έγγραφα για partner visa.
                                Την αίτηση και τα υπόλοιπα σχετικά έγγραφα τα έστειλα εχθές 14/2/2013 στο Βερολίνο, τώρα αναμονή….

                                ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ…!!!

                                Comment

                                Working...
                                X