Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (10)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by GeKo View Post
    Καλησπέρα σας! Γνωριζει κανεις που πρεπει να απευθυνθώ για αναγνώριση διπλώματος υδραυλικού σε NSW? Επίσης είναι απαραίτητο να δώσει εξετάσεις IELTS εφόσον δεν είναι αυστραλός υπήκοος?
    Καλησπερα GeKo!Μέχρι να σου απαντησει καποιος που γνωριζει ,δες κι εδω και ρωτησε εδω.

    Λογικα κι εδω θα ξερουν να σου πουνε.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      Vertigo ευχαριστώ πολύ! Έχω ηδη στείλει mail και θα περιμένω απάντηση μηπως βγάλουμε άκρη.

      Comment


        Originally posted by GeKo View Post
        Vertigo ευχαριστώ πολύ! Έχω ηδη στείλει mail και θα περιμένω απάντηση μηπως βγάλουμε άκρη.
        παρακαλώ! Πιστευω οτι απ την κυβερνητικη σελιδα ,θα βρεις την σωστη απαντηση .Αλλά κι απ το τηλ μπορειτε να ρωτησετε(εχει και υπηρεσια μεταφραστή) ή να πατε και μια βολτα απο ενα Fair Trading Center. Δεν ξερω πόσο συντομα απαντανε σε online enquiry.

        Οταν μαθεις την διαδικασια για RTO κλπ ,οπως και για Ιelts ,τοτε μας την λες ,να την μαθουν κι οσοι τυχον άλλοι ενδιαφερονται!

        Παντως και στο άλλο λινκ που σου βαλα , θα δεις οτι το Master Plumbers Association of NSW ,ειναι και RTO.(registered training organization). και αρα σιγουρα θα ξερουν κι αυτοι να σας πουνε την διαδικασια.Αφου ετσι κι αλλιως θα χρειαστειτε RTO ,ρωτα και σ αυτους ,διαδικασια ,κοστη κλπ
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Καλημερα!Χρονια πολλα πατριωτακια!αν μπορει καποιος να με βοηθησει σε μια απορεια που εχω please!!!!Αν καταφερω να βγαλω τουριστικη visa για το φιλο μου και παμε Αυστραλια υπαρχει περιπτωσει να μπορεσουμε να φτιαξουμε οτι χαρτια χρειαζεται για να μεινει αυτος γιατι εγω εχω αυστραλεζικη υπηκοτητα?γιατι θα χρειαστει αυτος να δουλεψει διοτι εγω ειμαι 3 μηνων εγκυος.Ευχαριστω πολυ!

          Comment


            Originally posted by mina kougioumtzoglou View Post
            Καλημερα!Χρονια πολλα πατριωτακια!αν μπορει καποιος να με βοηθησει σε μια απορεια που εχω please!!!!Αν καταφερω να βγαλω τουριστικη visa για το φιλο μου και παμε Αυστραλια υπαρχει περιπτωσει να μπορεσουμε να φτιαξουμε οτι χαρτια χρειαζεται για να μεινει αυτος γιατι εγω εχω αυστραλεζικη υπηκοτητα?γιατι θα χρειαστει αυτος να δουλεψει διοτι εγω ειμαι 3 μηνων εγκυος.Ευχαριστω πολυ!
            Kαλημερα και χρονια πολλα,mina kougioumtzoglou

            Τί εννοεις λεγοντας''αν καταφερεις εσυ να βγαλεις για τον φιλο σου τουριστικη βιζα'';;;


            Αν εχετε αποδειξεις οτι συγκατοικουσατε και ειχατε κοινη ζωη σαν de facto ζευγαρι για το διαστημα που ζητα το immigration -γιατι παντρεμενοι μαλλον δεν ειστε ,αλλιως θα εγραφες ''συζυγος'' και οχι ''φιλος''-μπορει να κανει κι απο Αυστραλια ο φιλος σου την αιτηση για onshore partner visa.Κοστιζει 3975$ η onshore partner visa.(και γυρω στα 350$ oι ιατρικες εξετασεις γι αυτον που ζητα την βιζα)

            Γι αυτην την βιζα ,μπορεις να διαβασεις και στο φορουμ ,στην ενοτητα ''Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι '' κι εδω,στο site του Immigration ,οπως κι εδω , partner migration booklet 1..

            Ειναι ολα γραμμενα αναλυτικα.Αν εχετε τις προϋποθεσεις για να κανει την αιτηση για partner visa ,θα πρεπει να περασουν 3 μηνες απ την ημερα που θα μπει στην χωρα ,ωστε να ληξει το τριμηνο της τουριστικης βιζας και να μπει σε ισχυ η bridging visa A που θα του δοθει οταν κανει την αιτηση για partner και απο τοτε-δηλ μετα την ληξη της τουριστικης βιζας- θα μπορει να δουλεψει...Με λιγα λογια , δεν θα μπορει να δουλεψει με το που θα κανει την αιτηση για partner visa.
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              καλησπερα.οσο για την αυστραλια το μονο ακριβο ειναι το ενοικιο 400 δολ την εβδομαδα περιπου.αν δουλευουν δυο ατομα θα περισευουν χρηματα.η αδελφη μου πηγε περισυ αυστραλογεννημενη με δυο παιδια και απο την πρωτη εβδομαδα επαιρναν επιδομα.ο ενας γιος της δουλευει,οι αλλοι δυο πανε σχολειο και περνανε καλα.εδω τι θα εκαναν?οσο για την μεταφραστικη δεν σηκωνουν το τηλ.γιατι κι εγω εχω κολλησει στις μεταφρασεις.θα δωσω στα παιδια μου αυστραλεζικη υπηκοοτητα και δεν ξερω αν δεχονται μεταφραση απο το βρετανικο συμβουλιο θεσσαλονικης.υπομονη.

              Comment


                Φίλε kouratos, δέχονται μετάφραση από B.C. !!!! Μην σε αγχώνει....εγώ εικεί τα έκανα για assessment Πρόσεχε όμως να ταπας όλα μαζί γτ χρεώνουν 16€ τη μετάφρααση ανεξάρτητα από τις σελιδες (δλδ 1σελ=1*14+16 ~= 30€ & 5σελ=5*14+16 ~= 86€) ;) για ότι άλλο ρώτα.....έχε το νου σου κάποια στιγμή θα οργανώσουμε συνάντηση τα μέλη από Β.Ε., αν σε ενδιαφέρει να έρθεις να τα πούμε από κοντά & να γνωριστούμε....
                Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                Comment


                  ποτε τα εκανες?τι χαρτια?αυστραλια και αγγλια δεχονται την μεταφραση η θα μου τα γυρισουν πισω.εσυ που τα εστηλες αυτραλια?ενα πληρεξουσιο, ταυτοτητα, βιβλιαριο υγειας, χαρτι εφοριας για να παρει ο αδελφος μου απο αυστραλια την ληξιαρχικη πραξη γεννησεως μου, δεν κανει απλη μεταφραση?

                  Comment


                    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

                    Θελω τη βοηθεια σας!!
                    Στο σαιτ για τις βιζες κ συγκεκριμενα την offshore partner visa δεν αναφερεται πουθενα η τραπεζικη επιταγη ως τροπος πληρωμης!
                    Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


                    Ομως μεσα στην αιτηση στην 47sp ερωτημα 83 φαινεται σαν επιλογη!!
                    Θα με τρελανουν!!!
                    Κανεις που να εχει στειλει τραπεζικη επιταγη? και σε τι νομισμα?(λογικα ευρω!)

                    Επισης επειδη γινεται να πληρωσεις cash/επιταγη στην πρεσβεια...στο Προξενειο της Θεσσαλονικης γινεται το ιδιο?
                    “Nothing is forever”

                    Comment


                      Originally posted by Greece4ever View Post
                      Θελω τη βοηθεια σας!!
                      Στο σαιτ για τις βιζες κ συγκεκριμενα την offshore partner visa δεν αναφερεται πουθενα η τραπεζικη επιταγη ως τροπος πληρωμης!
                      Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


                      Ομως μεσα στην αιτηση στην 47sp ερωτημα 83 φαινεται σαν επιλογη!!
                      Θα με τρελανουν!!!
                      Κανεις που να εχει στειλει τραπεζικη επιταγη? και σε τι νομισμα?(λογικα ευρω!)

                      Επισης επειδη γινεται να πληρωσεις cash/επιταγη στην πρεσβεια...στο Προξενειο της Θεσσαλονικης γινεται το ιδιο?
                      Kαποιος που να εχει παρει παρτνερ-βιζα προσφατα να μου πει κ εμενα!!?
                      “Nothing is forever”

                      Comment


                        Originally posted by Greece4ever View Post
                        Kαποιος που να εχει παρει παρτνερ-βιζα προσφατα να μου πει κ εμενα!!?
                        Mακαρι να βγαλεις συντομα ακρη ,φιλεναδα....
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          Originally posted by vertigo View Post
                          Mακαρι να βγαλεις συντομα ακρη ,φιλεναδα....
                          ΑΚΟΜΑ στο περιμενε ειμαι....ασε που σημερα 17-5-2013 κ ωρα 10:30 πηραν τηλεφωνο στο κινητο του συζυγου μου (αυτο το νουμερο 00442031500926 λεγοντας οτι ειναι απο το Ιμιγκρεισιον κ του ζητουσαν αν ειναι οντως αυτος ο ιδιος!!!!!!!Τι στον κορακα?!!!Θα το αναφερω το περιστατικο!!
                          “Nothing is forever”

                          Comment


                            Originally posted by Greece4ever View Post
                            ΑΚΟΜΑ στο περιμενε ειμαι....ασε που σημερα 17-5-2013 κ ωρα 10:30 πηραν τηλεφωνο στο κινητο του συζυγου μου (αυτο το νουμερο 00442031500926 λεγοντας οτι ειναι απο το Ιμιγκρεισιον κ του ζητουσαν αν ειναι οντως αυτος ο ιδιος!!!!!!!Τι στον κορακα?!!!Θα το αναφερω το περιστατικο!!
                            00442031500926 - who calls me from 00442031500926?
                            00442031500926 - Everything you have to know about 00442031500926 - All info

                            Nα το αναφέρεις στο Σαμαρά,να σε στείλει στην Κινα τώρα που πήρε το κολλάει...

                            Comment


                              Originally posted by australian View Post
                              00442031500926 - who calls me from 00442031500926?
                              00442031500926 - Everything you have to know about 00442031500926 - All info

                              Nα το αναφέρεις στο Σαμαρά,να σε στείλει στην Κινα τώρα που πήρε το κολλάει...
                              Λες εεε?Εκει ειναι κ ο Παναγιωτης Γιαννακης προπονητης της εθνικης Κινας!! εφυγαααααααααα........

                              Αυτα τα λινκς τα βρηκα australian κ εγω αλλα σε τι αποσκοπουσε αυτο το τηλεφωνημα?Ετσι φευγουν οι πληροφοριες μας μεσα απο τα γραφεια τους? Μετα λεμε για εδω που πουλανε τις λιστες με τα τηλεφωνα!!τι να πω?!
                              “Nothing is forever”

                              Comment


                                ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΕ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

                                Καλησπέρα σε όλους σας. Είμαι 33χρ, Ανθυποπλοίαρχος Εμπορικού Ναυτικού με 7 χρόνια θαλάσσια υπηρεσία σε TANKERS/RO-RO PASSENGER/BULK CARRIERS και θα ήθελα να ρωτήσω αν και πώς γίνεται να βρώ δουλειά στην Αυστραλία σε γραφείο ή στην AMSA. Είμαι Αυστραλός υπήκοος καθότι γεννημένος στη Μελβούρνη, κάτοχος Αυστραλιανού διαβατηρίου, παντρεμένος και έχω 2 παιδάκια και σκεφτόμαστε με τη γυναίκα μου να μετακόμισουμε στην Αυστραλία για ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά μας. Υπάρχει κάτι πάνω στη δουλειά μου εκεί αν γνωρίζει κανείς και τι ακριβώς πρέπει να κάνω? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων....

                                Comment

                                Working...
                                X