Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (10)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Οι ερωτήσεις που έγιναν στον σύντροφό μου (και οχι de facto partner λοιπόν) ήταν οι εξής:

    Αρχικά μας εξήγησε την διαδικασία. Υπήρχαν 4 βήματα: 1) Ότι θα διαρκέσει μισή εώς μία ώρα, 2) θα ελέγξει την ταυτότητά, 3) θα ρωτήσει ερωτήσεις και θα περιμένει αληθείς απαντήσεις και 4) θα κάνουμε εμείς ότι ερωτήσεις έχουμε.

    Ερωτήσεις
    1- Συναντηθήκατε σε ένα παρτυ τον Μαϊο του 2005. Σωστά; Μας είπε λάθος μήνα
    2-Γιατί δεν μένουμε μαζί; Δεν δέχτηκε ως απάντηση ούτε οικονομικούς λόγους, αλλά ούτε και ότι στην Ελλάδα δεν είναι σύνηθες φαινόμενο η συγκατοίκηση πριν τον γάμο.
    3- Γιατί έχουμε κοινό τραπεζικό λογαριασμό, αφού δεν μένουμε μαζί; Μετά από διάφορους λόγους αναφέραμε και το γεγονός ότι το χρησιμοποιούμε και για αγορές από το supermarket και μας ρώτησε αφού δεν μένετε μαζί γιατί ψωνίζετε? Πολλά Σαββατοκύριακα πηγαίνουμε στο χωριό μου και κάνουμε τις απαραίτητες αγορές, αλλά ούτε αυτό φάνηκε να την ικανοποιεί.
    4-Που μένουν οι γονείς μας και αν τους γνωρίζουμε
    5-Πού θα μείνουμε στην Αυστραλία; Αν στη προκειμένη περίπτωση ο θείος και η θεία μου θα μας υποστηρίξουν.
    6-Πόσα λεφτά έχουμε; Και αφού έχουμε χρήματα γιατί δεν τα χρησιμοποιήσαμε για να μείνουμε μαζί στην Ελλάδα. Της εξηγήσαμε ότι μόλις μαζέψαμε λίγα χρήματα χάσαμε και οι 2 τις δουλειές μας και μας ανέφερε ότι τότε πώς έχετε λεφτά να πάτε στην Αυστραλία. Τις εξηγήσαμε ότι τα χρήματα για να μείνουμε μαζί ίσως έφταναν αλλά μόνο για 6 μήνες.
    7-Πώς υποστηρίζεστε ψυχολογικά και συναισθματικά; Η απάντηση ήταν και στα καλά και στα κακά! Τι εννοείτε κακά; Όταν υπάρχει μία απογοήτευση στην δουλειά, στα μαθήματα ή κάποιο πρόβλημα υγείας. Και απαντά...έχετε κάποιο πρόβλημα υγείας δηλαδή; Εξηγήσαμε ότι αναφερόμαστε σε γρίπη, πυρετό κοκ.
    8-Αν ο σύντροφός μου είναι δεμένος με την οικογένειά του, και άν παντρευτούμε στην Αυστραλία πώς θα έρθουν.Άν έχουν καλή οικονομική κατάσταση.
    9- Αφού και των δυό οι γόνείς έχουν σπίτι γιατί δεν μέναμε στο δικό τους σπίτι;
    Αυτές ήταν οι ερωτήσεις οι πιό σηματνικές που πρόλαβα να σημειώσω.
    Εννοείται ότι η συνέντευξη ήταν πρός τον σύντροφό μου και όχι σε εμένα, καθώς εγώ είμαι ο sponsor. Εγώ απλά κρυφάκουγα

    Comment


      Originally posted by ritsa14 View Post
      Οι ερωτήσεις που έγιναν στον σύντροφό μου (και οχι de facto partner λοιπόν) ήταν οι εξής:

      Αρχικά μας εξήγησε την διαδικασία. Υπήρχαν 4 βήματα: 1) Ότι θα διαρκέσει μισή εώς μία ώρα, 2) θα ελέγξει την ταυτότητά, 3) θα ρωτήσει ερωτήσεις και θα περιμένει αληθείς απαντήσεις και 4) θα κάνουμε εμείς ότι ερωτήσεις έχουμε.......................................
      ευχαριστουμε ritsa 14 ειναι η πρωτη φορα που το ακουω(σχετικα με συνεντευξη partner ) συγουρα θα φανει χρήσιμη στο μελλον
      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

      Comment


        Originally posted by ritsa14 View Post
        Οι ερωτήσεις που έγιναν στον σύντροφό μου (και οχι de facto partner λοιπόν) ήταν οι εξής:

        Αρχικά μας εξήγησε την διαδικασία. Υπήρχαν 4 βήματα: 1) Ότι θα διαρκέσει μισή εώς μία ώρα, 2) θα ελέγξει την ταυτότητά, 3) θα ρωτήσει ερωτήσεις και θα περιμένει αληθείς απαντήσεις και 4) θα κάνουμε εμείς ότι ερωτήσεις έχουμε.

        Ερωτήσεις
        1- Συναντηθήκατε σε ένα παρτυ τον Μαϊο του 2005. Σωστά; Μας είπε λάθος μήνα
        2-Γιατί δεν μένουμε μαζί; Δεν δέχτηκε ως απάντηση ούτε οικονομικούς λόγους, αλλά ούτε και ότι στην Ελλάδα δεν είναι σύνηθες φαινόμενο η συγκατοίκηση πριν τον γάμο.
        3- Γιατί έχουμε κοινό τραπεζικό λογαριασμό, αφού δεν μένουμε μαζί; Μετά από διάφορους λόγους αναφέραμε και το γεγονός ότι το χρησιμοποιούμε και για αγορές από το supermarket και μας ρώτησε αφού δεν μένετε μαζί γιατί ψωνίζετε? Πολλά Σαββατοκύριακα πηγαίνουμε στο χωριό μου και κάνουμε τις απαραίτητες αγορές, αλλά ούτε αυτό φάνηκε να την ικανοποιεί.
        4-Που μένουν οι γονείς μας και αν τους γνωρίζουμε
        5-Πού θα μείνουμε στην Αυστραλία; Αν στη προκειμένη περίπτωση ο θείος και η θεία μου θα μας υποστηρίξουν.
        6-Πόσα λεφτά έχουμε; Και αφού έχουμε χρήματα γιατί δεν τα χρησιμοποιήσαμε για να μείνουμε μαζί στην Ελλάδα. Της εξηγήσαμε ότι μόλις μαζέψαμε λίγα χρήματα χάσαμε και οι 2 τις δουλειές μας και μας ανέφερε ότι τότε πώς έχετε λεφτά να πάτε στην Αυστραλία. Τις εξηγήσαμε ότι τα χρήματα για να μείνουμε μαζί ίσως έφταναν αλλά μόνο για 6 μήνες.
        7-Πώς υποστηρίζεστε ψυχολογικά και συναισθματικά; Η απάντηση ήταν και στα καλά και στα κακά! Τι εννοείτε κακά; Όταν υπάρχει μία απογοήτευση στην δουλειά, στα μαθήματα ή κάποιο πρόβλημα υγείας. Και απαντά...έχετε κάποιο πρόβλημα υγείας δηλαδή; Εξηγήσαμε ότι αναφερόμαστε σε γρίπη, πυρετό κοκ.
        8-Αν ο σύντροφός μου είναι δεμένος με την οικογένειά του, και άν παντρευτούμε στην Αυστραλία πώς θα έρθουν.Άν έχουν καλή οικονομική κατάσταση.
        9- Αφού και των δυό οι γόνείς έχουν σπίτι γιατί δεν μέναμε στο δικό τους σπίτι;
        Αυτές ήταν οι ερωτήσεις οι πιό σηματνικές που πρόλαβα να σημειώσω.
        Εννοείται ότι η συνέντευξη ήταν πρός τον σύντροφό μου και όχι σε εμένα, καθώς εγώ είμαι ο sponsor. Εγώ απλά κρυφάκουγα
        Να 'σαι καλά που ανεβασες τις ερωτησεις. Το οτι δεν μενετε μαζι-ενω ζειτε σε χωρα που δεν απαγορευεται η συγκατοικηση σε μη παντρεμενους- ,ειναι το βασικο προβλημα της αιτησης που εγινε σαν de facto και δεν ειναι στο χερι της C.O να παραβλεψει το βασικο απαιτουμενο. Αν προερχοσασταν απο χωρα οπου απαγορευει ο νομος την συγκατοικηση ,θα μπορουσε ισως να αρθει το 12 μηνο της συγκατοικησης που ζητανε. Και στην Ελλαδα ,πολλα ζευγαρια συγκατοικουνε χωρις να ειναι παντρεμενα και πιστευω οτι το γνωριζουν αυτο στο Βερολινο.Το οτι για οικονομικους λογους δεν μενετε μαζι ,δεν ειναι compelling and compassionate circumstances ,ωστε να αρθει ο ορος της συγκατοικησης.

        Και ο κοινος λογαριασμος ,δεν ειναι ισχυρο στοιχειο απο μονος του. Θα μπορουσε να ανοιχτει απλα για να μπει στην αιτηση.Δεν εννοω οτι εσεις γι αυτο τον λογο τον ανοιξατε .
        Ουτε αν υπαρχουν δηλωσεις φιλων ,φωτο ,ταξιδι που τυχον εγινε μαζι κλπ κλπ. Αυτα θα μπορουσαν και να ειναι στημενα και να γινοταν απλα για να βοηθησει καποιος Αυστραλος εναν μη Αυστραλο φιλο του να μεταναστευσει.( Και παλι τονιζω οτι δεν το λεω για σας). Τα ξερουν αυτα ,γι αυτο ζητανε ισχυρα ντοκουμεντα που ν αποδεικνυουν την γνησιοτητα της σχεσης και κανουν τις ερωτησεις που κανουνε.Αυτο για τα ψωνια που αναφερατε και παλι απο μονο του χωρις συγκατοικηση , δεν φτανει και δεν λυνει πιστευω την απορια της ,γιατι ανοιξατε λογαριασμο κοινο ενω δεν συγκατοικειτε (δεν εννοω οτι εγω δεν καταλαβαινω το οτι σαν ζευγαρι με τετοια σοβαρη σχεση ,μαζευατε απο κοινου λεφτα για τα μελλοντικα σας βηματα...αλλά το immigration πανω σε αλλη βαση κρινει κι οχι συναισθηματικα ...ουτε κρινει με βαση το τί δηλωνει ενα ζευγαρι οτι θα κανει στο μελλον...Ο καθενας μπορει να δηλωνει ο,τι θελει. Το τωρα και 12 μηνες πριν την αιτηση εξεταζει πρωτα και για το διαστημα αυτο ελεγχει αν υπαρχουν ντοκουμεντα σαν de facto . .Και πανω σ αυτη τη βαση εγκρινει την βιζα μεταναστευσης που ζηταει ο μη Αυστραλος. Και αν το κρινει οτι χρειαζεται ,ζηταει και επιπλεον στοιχεια που τυχον υπαρχουν ). Αν ειχατε εκδωσει debit cards που να συνδεονται με τον κοινο λογαριασμο και με τις οποιες κανατε κι οι δυο αγορες κι απο τα χρεωστικα των καρτων φαινοταν οτι συγκεκριμμενες ημερομηνιες που γιναν οι αγορες,εσεις ησασταν στο ιδιο μερος π.χ με εισιτηρια που κλειστηκαν στα ονοματα σας τις συγκεριμμενες ημερομηνιες ή κρατηση ξενοδοχειου στα ονοματα σας ,θα μπορουσε να το λαβει υπ οψιν της σαν επιπλεον στοιχειο γνησιοτητας της σχεσης.
        (Και σε μη κοινο λογαριασμο μαζευουν στοιχεια τα ζευγαρια για ν αποδειξουνε οτι αγοραζουνε ή πληρωνουνε διαφορα που δειχνουν οτι μενουνε στο ιδιο σπιτι ή οτι κανουν μαζι διαφορα ,σαν ζευγαρι. Ειτε και λογαριασμους της πιστωτικης τους καρτας στελνουνε ,σαν στοιχεια και επισης σε ολες τις περιπτωσεις ,αποδειξεις οτι οι αγορες/πληρωμες γιναν για οσα προανεφερα . Επισης ,αρκετοι με την καρτα τους,ειτε χρεωστικη ,ειτε πιστωτικη
        ,πληρωνουν διαφορα που αφορουν τον αλλον ,οπως συνδρομη σε γυμναστηριο ,ιατρικες εξετασεις ,διδακτρα ,δωρα κλπ κλπ. και στελνουνε τα στοιχεια αυτα για ν αποδειξουν την γνησιοτητα της σχεσης) .

        Αλλά και παλι ,χωρις συγκατοικηση , δεν θα εφτανε..

        Ευχομαι καλη εκβαση ritsa14 ,καταλαβαινω οτι εχετε δεσμο πολλα χρονια και ειναι ειλικρινης και σοβαρη σχεση ,αλλά δεν ξερω αν χωρις συγκατοικηση που ζηταει στην de facto σχεση , θα την εχετε...η C.O σας μπορει να πειστηκε οτι η σχεση ειναι γνησια ,αλλά το θεμα της ειναι άλλο....Οι νομοι του immigration ειναι αυστηροι και η case officer παει by the book.

        υ.γ και προς Θεού ,δεν ασκω κριτικη ,απλα επισημανα καποια πραγματα για να τα εχουν υπ οψιν τους και οσοι σκοπευουνε να κανουν τετοια αιτηση.
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          ( Παραθετω ,οπως ειχα γραψει στο ποστ 159 ,τί σημαινει de facto relationship)


          What is a de facto relationship?


          A de facto relationship is defined in Section 4AA of the (Australian) Family Law Act 1975. The law requires that you and your former partner, who may be of the same or opposite sex, had a relationship as a couple living together on a genuine domestic basis. However, your relationship is not a de facto relationship if you were legally married to one another or if you are related by family.

          Since June 1999, the definition has been widened to cover ALL relationships between two adults (over the age of 18) who:

          live together as a couple; and
          are not married; and
          are not siblings or a parent or child of each other.


          This means that homosexual couples are now covered by this law.
          What issues are relevant?

          The law lists a number of issues that must be considered in assessing whether a de facto relationship exists. These include:

          how long the relationship has lasted;
          whether you both live in the same house;
          how the household duties are done;
          how far your finances are intertwined;
          whether you own assets together;
          the care and control of any children of the relationship;
          whether outsiders see you as "de facto";
          · whether you intend the relationship to be permanent etc.


          υ.γ οσον αφορα την αιτηση για de facto partner visa ,παραθετω 2 FAQ(Frequently Asked Questions)

          ''We have not lived together for 12 months, but would like to apply for a de facto partner visa - is that okay?

          To be granted a Partner visa as a de facto partner (opposite-sex or same-sex), you and your sponsor must show that you have been in a committed de facto relationship for the entire 12 months immediately prior to lodging your application.
          Note that this 12 month period is assessed from the time the relationship became a de facto partner relationship, and not from the time you first met. ''

          ''I want to apply for a de facto partner visa, but I’m still married to someone else. Is that a problem?

          To apply for a Partner visa as a de facto partner (opposite-sex or same-sex), you and your partner must show that you have been in a de facto partner relationship for the entire 12 months immediately prior to lodging your application and that this relationship was to the exclusion of all others. If either you or your sponsor are still married to another person at the time of lodgement of a de facto partner visa, you will need to provide evidence that your previous relationship is no longer ongoing.''

          Fact Sheet 35 – One-Year Relationship Requirement ((απο το site του Department of Immigration&Citizenship)


          Επισης ,De Facto Applicant Eligibility ((απο το site του Department of Immigration&Citizenship)

          Kαι στο partner migration booklet 1,,σελιδα 35,επισης.(Australia has a series of booklets designed to help you understand who qualifies to migrate to Australia, and how to make an application.Each booklet contains the necessary information along with the relevant application forms.)
          Ενα αποσπασμα απο την σελιδα αυτη ειναι το παρακατω

          De facto partners (not married but in a de facto relationship)

          ''In assessing a claimed de facto relationship, the department looks at evidence of things such as living together full-time, sharing important financial and social commitments, and setting up a household separately from other people (for acceptable types of evidence, see page 39)
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            Originally posted by vertigo View Post
            ( Παραθετω ,οπως ειχα γραψει στο ποστ 159 ,τί σημαινει de facto relationship)
            What is a de facto relationship?


            A de facto relationship is defined in Section 4AA of the (Australian) Family Law Act 1975. The law requires that you and your former partner, who may be of the same or opposite sex, had a relationship as a couple living together on a genuine domestic basis. However, your relationship is not a de facto relationship if you were legally married to one.................
            Ευχαριστώ! Δεν το παίρνω προσωπικά, αν δεν μου άρεσε η κριτική δεν θα έγραφα καν τις ερωτήσεις ! Εμένα ούτε τα χρήματα με ενδιαφέρουν (δεν λέω ότι είναι λίγα, αλλα ξαναγίνονται). Αγχώνομαι γιατί θα υπάρχει στο ιστορικό μία βίζα που έχει απορριφθεί και ίσως επηρρεάσει μελλοντικές αποφάσεις..Εγώ στις 24/9 ούτως η άλλως φεύγω. Ακόμη και με τουριστική να έρθει ο συντροφός μου είναι σίγουρο ότι θα τον ρωτήσουν στο αεροδρόμιο διάφορα...Είμαι αισιόδοξη ότι όλα θα πάνε καλά. Από συγγενείς μαθαίνω ότι οι λευκοί γάμοι πάνε και έρχονται στην Αυστραλία και καταλαβαίνω ότι και εγώ να ήμουν στην θέση της το ίδιο θα έκανα!

            Comment


              Originally posted by ritsa14 View Post
              Ευχαριστώ! Δεν το παίρνω προσωπικά, αν δεν μου άρεσε η κριτική δεν θα έγραφα καν τις ερωτήσεις ! Εμένα ούτε τα χρήματα με ενδιαφέρουν (δεν λέω ότι είναι λίγα, αλλα ξαναγίνονται). Αγχώνομαι γιατί θα υπάρχει στο ιστορικό μία βίζα που έχει απορριφθεί και ίσως επηρρεάσει μελλοντικές αποφάσεις..Εγώ στις 24/9 ούτως η άλλως φεύγω. Ακόμη και με τουριστική να έρθει ο συντροφός μου είναι σίγουρο ότι θα τον ρωτήσουν στο αεροδρόμιο διάφορα...Είμαι αισιόδοξη ότι όλα θα πάνε καλά. Από συγγενείς μαθαίνω ότι οι λευκοί γάμοι πάνε και έρχονται στην Αυστραλία και καταλαβαίνω ότι και εγώ να ήμουν στην θέση της το ίδιο θα έκανα!
              Εχεις δικιο ,τα χρηματα ξαναγινονται κι ο,τι εγινε ,εγινε..Αυτο δεν αλλαζει τωρα.(Θα μπορουσατε βεβαια να τα ειχατε γλυτωσει -αν απορριφθει η βιζα, που ειναι και το πιθανοτερο εφ οσον δεν συγκατοικουσατε-γιατι ειναι και δυσκολες οι εποχες ,αν δεν ειχατε στειλει αιτηση για κατι που δεν πληρουσατε τις προϋποθεσεις .Στο επισημο σάιτ μεταναστευσης ,ειναι ξεκαθαροι οι οροι που πρεπει να πληρουνται).

              Αν απορριφθει η αιτηση σαν de facto ,δεν σημαινει οτι θα μετρησει αρνητικα σε νεα αιτηση,αν πληρουνται οι προϋποθεσεις για τη νεα αιτηση. Αν υπαρχει απορριψη για λογους που εχουν να κανουν με ποινικο μητρωο ,ή με θεμα υγειας ,εκει θα υπηρχε προβλημα.Οποτε να μην ανησυχεις γι αυτο.

              Υπαρχει παντως το ενδεχομενο ,αν προκειται να την απορριψει λογω του οτι δεν υπαρχει 12 μηνη συγκατοικηση ,να σας ειδοποιησει οτι εχετε δικαιωμα να αποσυρετε την αιτηση ,πριν την απορριψει. Το να σας ειδοποιησει να στειλετε τυχον περαιτερω στοιχεια σχετικα με την συγκατοικηση, θα το ειχε ηδη κανει αν απλα ηθελε κι άλλα στοιχεια .Εφ οσον δεν υφισταται συγκατοικηση και της το εχετε γραψει στις δηλωσεις σας ,δεν νομιζω να ζητησει κατι άλλο.(εκτος κι αν ηδη τα ειχε ζητησει ). Οποτε αν σας στειλει την αιτηση για αποσυρση της αιτησης ,να προχωρησετε και να την αποσυρετε.Ετσι δεν θα υπαρχει ιστορικο απορριψης που δεν θα μετρησει βεβαια αρνητικα σε νεα αιτηση ,αλλά θα ειναι καλυτερα ετσι , για οταν θελησει να κατεβει ανυπαντρος και με τουριστικη βιζα .Αλλά κι ο συντροφος σου εχει δικαιωμα να ζητησει την αποσυρση της αιτησης ,εφ οσον ειναι ακομα στην φαση της επεξεργασιας και δεν εχει βγει αποφαση και να μην περιμενει αν θα σας το προτεινει η C.O.

              Αλλωστε ,προβλεπεται το να θελησει καποιος ν αποσυρει την αιτηση ,πριν βγει η αποφαση
              ''Withdrawal of applications
              You can withdraw your application by advising the department
              (in writing) at any time before a decision is made. Any charges
              that you paid at time of application are usually not refunded''


              Εσεις ζυγιζετε τα πραγματα και αποφασιζετε τί θα κανετε και αναλογως ενημερωνετε εγκαιρα την C.O.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                καλημερα!
                εψαξα στο site αλλα δεν βρηκα καποια παρομοια ερωτηση, αν ειναι ευκολο να με βοηθησετε. εχω υπηκοοτητα απο αυστραλια. μενω μονιμα στην ελλαδα κ ειμαι στο τριτο ετος σπουδων μου στα οικονομικα. υπαρχει καποια διαδικασια να ακολουθησω για να μπω σε καποιο πανεπιστημιο της μελβουρνης παλι στον κλαδο των οικονομικων αναγνωριζοντας τα μαθηματα που εχω περασει στην ελλαδα?? τωρα βρισκομαι στη μελβουρνη για δυο μηνες κ το μονο που μπορεσα να μαθω ειναι οτι χρειαζεται μια αιτηση απο το ελληνικο πανεπιστημιο.
                ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

                Comment


                  Originally posted by eva. View Post
                  καλημερα!
                  εψαξα στο site αλλα δεν βρηκα καποια παρομοια ερωτηση, αν ειναι ευκολο να με βοηθησετε. εχω υπηκοοτητα απο αυστραλια. μενω μονιμα στην ελλαδα κ ειμαι στο τριτο ετος σπουδων μου στα οικονομικα. υπαρχει καποια διαδικασια να ακολουθησω για να μπω σε καποιο πανεπιστημιο της μελβουρνης παλι στον κλαδο των οικονομικων αναγνωριζοντας τα μαθηματα που εχω περασει στην ελλαδα?? τωρα βρισκομαι στη μελβουρνη για δυο μηνες κ το μονο που μπορεσα να μαθω ειναι οτι χρειαζεται μια αιτηση απο το ελληνικο πανεπιστημιο.
                  ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.
                  Καθε πανεπιστημιο στην Αυστραλια ,εχει δικους του κανονισμους και τυχον credit transfer agreements με πανεπιστημιακα ιδρυματα του εξωτερικου.
                  Στο πανεπιστημιο που σ ενδιαφερει να πας , θα αξιολογησουν-με το δικο τους credit assessment- τα μαθηματα σε σχεση με τα δικα τους standards και την αντιστοιχια-αν υπαρχει- , την μινιμουμ βαθμολογια -pass grade-που πρεπει να εχεις και αναλογως θα πραξουν... Οπως και τα μεχρι πόσα credits μπορουν να σου δωσουν αναλογα με τα ετη σπουδων στην σχολη που θες να πας (και σε συναρτηση με τα credits που εχουν αυτοι ,αναλογως της διαρκειας των σπουδων).
                  Αν τωρα καποιος εχει κανει κατι αντιστοιχο και διαβασει την ερωτηση σου ,λογικα θα σου απαντησει.
                  Επισης ,γιατι δεν ζητας απ το πανεπιστημιο στην Αυστραλια να σου δωσει την ολη διαδικασια για credit transfer from overseas institutions ,γραμμενη σε καποιο εγγραφο; Αν καποιος που σου πει προφορικα κατι λαθος ,θα ταλαιπωρηθεις αδικα.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    AUSTRALIANNNNNN ΜΕ ΛΑΧΤΑΡΙΣΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

                    ουφφφφφ ουφφφφ βαθιες ανασες!!κανω τα αδυνατα δυνατα να προλαβω την 1η Ιουλιου!!!
                    “Nothing is forever”

                    Comment


                      by the way............
                      ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ OFFSHORE PARTNER VISA?

                      Καποιος που να εχει κανει αιτηση το περασμενο 6-μηνο πχ!!?
                      “Nothing is forever”

                      Comment


                        Καλησπέρα !! Διαβάζω συχνά το φόρουμ και ήρθε η ώρα να θέσω κι εγώ τις απορίες μου. Είμαι αυστραλιανή υπήκοος by descent και έχω βγάλει αυστραλιανό διαβατήριο. Με τον άντρα μου είμαστε παντρεμένοι εδώ και 4 χρόνια περίπου(τον Οκτώβριο τα κλείνουμε)και ο γιός μας είναι 2 ετών(το παιδί δεν έχει υπηκοότητα αυστραλιανή γιατί δεν έχω ζήσει στην Αυστραλία). Επειδή είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα εδώ σκεφτόμαστε να φύγουμε για Σύδνεϋ. Ποια είναι η πιο κατάλληλη βίζα για το σύζυγο και το παιδί? Όταν πάω Αυστραλία δικαιούμαι επιδόματα? Έχω πτυχίο κοινωνικής λειτουργού με 3 χρόνια προϋπηρεσία και ο σύζυγος έχει τελειώσει σχολή φωτογραφίας και πρόκειται να δώσει την πιστοποίηση για προσωπικό ασφαλείας, που μπορώ να ψάξω για δουλειά (κυρίως για το κατα πόσο υπάρχει δυνατότητα να βρώ κάτι στο επάγγελμα)?
                        Τι χαρτιά θα πρέπει να μεταφράσω(για το παιδί, το σύζυγο)? Το ielts θα βοηθήσει σαν χαρτί?

                        Comment


                          Originally posted by socworkersk View Post
                          Καλησπέρα !! Διαβάζω συχνά το φόρουμ και ήρθε η ώρα να θέσω κι εγώ τις απορίες μου. Είμαι αυστραλιανή υπήκοος by descent και έχω βγάλει αυστραλιανό διαβατήριο. Με τον άντρα μου είμαστε παντρεμένοι εδώ και 4 χρόνια περίπου(τον Οκτώβριο τα κλείνουμε)και ο γιός μας είναι 2 ετών(το παιδί δεν έχει υπηκοότητα αυστραλιανή γιατί δεν έχω ζήσει στην Αυστραλία). Επειδή είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα εδώ σκεφτόμαστε να φύγουμε για Σύδνεϋ. Ποια είναι η πιο κατάλληλη βίζα για το σύζυγο και το παιδί? Όταν πάω Αυστραλία δικαιούμαι επιδόματα? Έχω πτυχίο κοινωνικής λειτουργού με 3 χρόνια προϋπηρεσία και ο σύζυγος έχει τελειώσει σχολή φωτογραφίας και πρόκειται να δώσει την πιστοποίηση για προσωπικό ασφαλείας, που μπορώ να ψάξω για δουλειά (κυρίως για το κατα πόσο υπάρχει δυνατότητα να βρώ κάτι στο επάγγελμα)?
                          Τι χαρτιά θα πρέπει να μεταφράσω(για το παιδί, το σύζυγο)? Το ielts θα βοηθήσει σαν χαρτί?
                          Καλησπερα.
                          Η βιζα που θα ζητησει ο συζυγος(και θα μπει και το παιδι στην αιτηση) ,ειναι η
                          Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100). Μ ενα μικρο παιδι ,καλυτερα να κανει απο δω την αιτηση ο συζυγος ,ωστε οταν βγει η βιζα -που συνηθως βγαινει συντομοτερα απ οτι αν γινει στην Αυστραλια-και πατε κατω και να μπορει αμεσα να ψαξει για δουλεια και να δικαιουται αμεσα επιδομα κι αυτος ,εφ οσον του δοθει η μονιμη βιζα.Το να κατεβει με τουριστικη βιζα -οπως και το παιδι- και να περιμενει να περασουν 3 μηνες απ την εισοδο στην χωρα ,ωστε να ενεργοποιηθει η bridging visa -που θα του δωσουν οταν κανει απο κατω την αιτηση για partner visa- για να μπορει να δουλεψει ,ειναι ενα θεμα.Το αλλο ειναι οτι συνηθως αργει εως και πολλους μηνες η επεξεργασια της onshore αιτησης ,οποτε οσο ειναι με bridging visa ,επιδομα δεν θα δικαιουται μεχρι να βρει δουλεια.Μονο ιατρικη ασφαλιση.Κι αν δεν εχετε κατω ανθρωπους να σας φιλοξενησουν στην αρχη ,ειναι ετσι κι αλλιως πιο δυσκολο μ ενα μικρο παιδι...

                          Μελετησε καλά την επισημη σελιδα και θα βρεις ολες τις πληροφοριες.(μην παραλειψεις και τις υπολοιπες 4 ενοτητες ,στο τελος της σελιδας.)
                          Επισης ,πρεπει να μελετησεις καλά και το partner migration booklet 1.

                          Και στο φορουμ θα βρεις βοηθητικες πληροφοριες ,στην ενοτητα ''Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι''.Επειδη ομως αλλαζουν συχνα οι διαδικασιες και τα απαιτουμενα ,να δωσεις μεγαλη βαση στις πληροφοριες της επισημης σελιδας του Department of Immigration& Citizenship.

                          Οταν πας Αυστραλια ,θα δικαιουσαι επιδοματα και επειδη ειστε 4 χρονια παντρεμενοι και με παιδι ,ο συζυγος σου ,το πιθανοτερο να παρει την βιζα μονιμης παραμονης και τοτε θα δικαιουται και αυτος επιδομα ,γιατι σαν συζυγος Αυστραλου υπηκοου ,δεν θα εχει τα 2 χρονια αναμονης για επιδοματα.Σε καθε περιπτωση κι αυτος και το παιδι θα εχουν δημοσια ιατρικη ασφαλιση.

                          Στο αν μπορεις να βρεις αμεσα δουλεια σαν κοινωνικη λειτουργος , κανεις δεν μπορει να σου απαντησει με σιγουρια...
                          Εξαρταται απο πολλους παραγοντες ...Ενας απ αυτους ειναι και το networking...το να εχεις δλδ κυκλο γνωριμιων . Διαβαζοντας τα tasks του επαγγελματος εδω , πιθανον λογω της φυσης της δουλειας , καποιοι οι εργοδοτες να ζητανε καποιον που γνωριζει τα του Αυστραλιανου community και πώς λειτουργει. .Αλλά σε καθε περιπτωση ,καθε ανθρωπος εχει το δικο του αστερι...
                          Εδω μπορεις να δεις αγγελιες .

                          Οσο για τον συζυγο ,δεν ξερω αν μπορει να βρει δουλεια σαν φωτογραφος ,επειδη εχει τελειωσει σχολη φωτογραφιας.Ο ανταγωνισμος εκει ειναι πολυ δυνατος και οι Αυστραλοι φωτογραφοι π.χ που ειδικευονται σε γαμους ,ειναι απ τους καλυτερους ,αν οχι οι καλυτεροι στον κοσμο...
                          H Ελληνικη πιστοποιηση σαν προσωπικο ασφαλειας που θα παρει ,δεν νομιζω να αναγνωριζεται στην Αυστραλια...
                          Αν ριξεις μια ματια εδω ,απο το site της ΝSW Police Force κι εδω απο site ενος Registered Training Organization ,θα καταλαβεις το γιατι μαλλον δεν αναγνωριζεται και θα πρεπει να εκπαιδευτει συμφωνα με την δικη τους νομοθεσια.... Αλλά καλυτερα να επικοινωνησετε με την αστυνομια του NSW ,για να ενημερωθειτε επισημα.
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            Καλημερα παιδια!πως ειστε?Μηπως γνωριζει κανενας να μου πει αν με τη bridging visa A μπορει κανεις να σπουδασει στο TAFE εστω και για 6 μηνες?

                            Comment


                              Originally posted by theoren View Post
                              Καλημερα παιδια!πως ειστε?Μηπως γνωριζει κανενας να μου πει αν με τη bridging visa A μπορει κανεις να σπουδασει στο TAFE εστω και για 6 μηνες?
                              BVA allows you stay in Australia until a decision is made on your substantive visa application.

                              If you still hold a substantive visa when your BVA is granted, you must abide by any conditions that are on that substantive visa. When your substantive visa expires, the conditions of your BVA will apply.

                              Την Bridging visa A - BVA - (subclass 010) παιρνει οποιος καταθετει την αιτηση για partner visa και οταν προκειται για αιτηση για partner visa ,δεν μπαινουν περιορισμοι πια ,οπως στις αιτησεις πριν τις 24/11/12 .

                              Η bridging visa A που δινεται οταν θα κατατεθει onshore η αιτηση για partner visa ,δεν ειναι επεκταση της προηγουμενης βιζας ,αλλά ενα ενδιαμεσο σταδιο μεχρι την χορηγηση ή μη της partner visa ,ωστε να μπορει να παραμεινει νομιμα στην χωρα μεχρι τοτε ο αιτων και ΔΕΝ γραφει ημερομηνια ληξης. Αρχιζει να ισχυει-''ξυπναει'' δλδ!- ,μολις ληξει η ουσιαστικη βιζα ,που στην περιπτωση σου ειναι η ETA...δλδ μολις ληξει το τριμηνο απ την εισοδο στην Αυστραλια
                              .

                              Mεχρι να ληξει η τουριστικη και να μπει σε ισχυ η bridging A-που δινεται οταν γινει εγκυρη αιτηση για partner visa-,ισχυουν οι οροι της τουριστικης.Mετα ισχυουν οι οροι της bridging..Αν δεν εχουν μπει οροι-που δεν μπαινουν πια για αιτησεις partner - και δουλευεις απεριοριστα και σπουδαζεις απεριοριστα.

                              Δεν εχει περιορισμους για δουλεια ή σπουδες ,οπως η ETA ή η eVisitor ,που δεν επιτρεπουν δουλεια -condition 8101-και επιτρεπουν σπουδες μεχρι 3 μηνες-condition 8201(δλδ οσο ισχυει η βιζα).
                              Η bridging visa Α που δινεται οταν κατατεθει αιτηση για partner visa ,δεν εχει πια το condition 8101-no work- ουτε εχει το condition 8201(While in Australia the holder must not engage, for more than 3 months, in any studies or training)

                              Δες εδω για TAFE και temporary visa holders .Απλα αν δεν εγκριθει η βιζα που περιμενει καποιος με bridging visa-και αρα δεν εχει ημερομηνια ληξης γραμμενη επανω- , δεν εχει απαιτησεις απ την σχολη αν δεν ολοκληρωσει τις σπουδες του.

                              Πηγαινε επισης στο 6.1.1 (στο προηγουμενο λινκ).Στα subclasses 010-99 , υπαγεται και η bridging visa A/subclass 010 .
                              Διπλα ,στο αν μπορει να εγγραφει σε NSW TAFE ,θα δεις επιλογες ναι ή οχι. Γραφει ''ΝΑΙ'. Εχει και μια υποσημειωση ,την 1.Θα την βρεις στον πινακα με τις υποσημειωσεις ,μετα την λιστα με τις προσωρινες βιζες.Δεν βαζουν περιορισμο για σπουδες ως 3 μηνες στην bridging visa A που δινουν οταν γινεται αιτηση για partner visa.

                              Επισης ,διαβασε κι εδω.

                              Visa expiry date

                              Enrolment is only accepted in courses that do not extend beyond the expiry date of your visa.

                              If your visa does not have an expiry date you can still enrol, but TAFE NSW is not responsible for the non-completion of a course if the Department of Immigration and Citizenship (DIAC) requires you to leave Australia.

                              Verification of residency status

                              TAFE NSW verifies the residency status of students with DIAC. If there is a false claim regarding residency status, a student is liable to be excluded from TAFE NSW.

                              You are also required to notify the Temporary Visa Holders Officer at your college or campus if your temporary visa or visa conditions change while you are studying at TAFE NSW.

                              To enrol you must:

                              enrol at your chosen TAFE NSW campus
                              produce a passport or documentation from DIAC showing details of your current visa. Certified true copies of documents may also be accepted
                              complete a TAFE NSW Enrolment Form indicating your residency status and visa sub-class
                              complete the TAFE NSW Temporary Visa Holders Supplementary Enrolment Form. Some temporary visa holders are not required to complete this form. You need to check with the college/campus Temporary Visa Holders Officer.



                              Δες και το επομενο ποστ μου.

                              υ.γ Oταν κατατεθει η αιτηση για την partner visa και παρεις το acknowledgment letter ταχυδρομικως ή με e-mail- απ την υπηρεσια, που στελνεται σε καταθεση εγκυρης αιτησης ,θα διαπιστωσεις τοτε και μονη σου ,οτι οντως δεν εχει περιορισμους για δουλεια και σπουδες,οταν αφορα αιτησεις partner.Θα γραφει

                              ''You were granted a bridging visa A upon lodgement of this application with visa condition
                              Nil ''


                              Kαι της νυφης μου και του jimathens- οπως εγραψε σχετικα- που κατατεθηκαν οι αιτησεις για partner visa μετα τις 24/11/12 ,η bridging visa Α που τους δοθηκε , περιορισμους δεν εχει. Αυτο που σου παρεθεσα ακριβως πριν ,το αντεγραψα απ το γραμμα που σταλθηκε στην νυφη μου ,αρα δεν λεω πραγματα που δεν ειναι τσεκαρισμενα.
                              Ομως στο να ταξιδεψεις εκτος χωρας, υπαρχουν διαδικασιες που πρεπει να ακολουθηθουν. ( ειναι κομματι που θελει πολυ προσοχη και τα γραφει αναλυτικα στο γραμμα απ το immigration)
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                Bridging visas Without Conditions for Onshore Partner, Parent Applicants



                                On 24 November (2012), the Department of Immigration and Citizenship has made a number of legislative changes (IMMI 12/094), including the work rights conditions for applicants of onshore Partner or Aged Parent visas. Upon lodgement, applicants who are eligible for a Bridging Visa A (BVA) will now automatically receive full work rights.

                                The work rights will only come into effect when the BVA activates, after the expiry of the last visa held.

                                Previously, applicants in these categories were granted a BVA with the same work conditions as the previous visa held. For example, if a person applied for a Tourist visa, then that person had no work rights on the BVA. Or if a person applied for a Working Holiday Maker visa, then that person could only work for the same employer for up to 6 months.

                                It was also difficult for Aged Parent visa applicants to obtain the right to work as these visas were not designed for working-aged applicants. Applicants for this visa can now secure employment or even do volunteer work without fear of breaching their visa conditions.

                                Please note:

                                Onshore Partner or Parent visa applicants who applied before 24 November 2012 and currently hold a BVA with a work restriction condition can apply to the Department of Immigration for a new BVA with full work rights
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X