Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (10)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vertigo View Post
    Καλησπερα.
    Η βιζα που θα ζητησει ο συζυγος(και θα μπει και το παιδι στην αιτηση) ,ειναι η
    Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100). Μ ενα μικρο παιδι ,καλυτερα να κανει απο δω την αιτηση ο συζυγος ,ωστε οταν βγει η βιζα -που συνη........................
    ευχαριστώ πολύ vertigo. Ξέρεις καθόλου κατά πόσο ζητάνε το ielts όταν πας για δουλειά ή σπουδές στην Αυστραλία;

    Comment


      Originally posted by socworkersk View Post
      ευχαριστώ πολύ vertigo. Ξέρεις καθόλου κατά πόσο ζητάνε το ielts όταν πας για δουλειά ή σπουδές στην Αυστραλία;
      Αυτο ειναι κατι που δεν το κατεχω,ωστε να σου δωσω και πληροφοριες.Απ οτι εχω διαβασει ομως ,υπαρχουν εκπαιδευτικα ιδρυματα που δεν ζητανε πιστοποιηση Αγγλικων απο υποψηφιους μαθητες που εχουν non english speaking background και άλλες που ζητανε -δεν τους ξεχωριζει αν εχουν Αυστραλιανη υπηκοοτητα ή μονιμη παραμονη.Οπως π.χ το Monash University

      Παντως στο θρεντ ''Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II'' ,εχω διαβασει οτι αλλες σχολες ζητανε και άλλες οχι.
      Τωρα για την δουλεια ,δεν εχω ακουσει καποιον απ οσους ξερω , που να του ζητησανε IELTS για να τον προσλαβουν .Αν τωρα καποιος σπουδασε στην Ελλαδα και προκειται να εξασκησει καποιο επαγγελμα που χρειαζεται registration ,οπως νοσοκομα π.χ ,θα χρειαστει IELTS κι ας εχει υπηκοοτητα Αυστραλιανη ,για να ειναι σιγουροι οτι μπορει να επικοινωνει πολυ καλά με τους ασθενεις .

      Οποιος γνωριζει καλά το θεμα ,ας σου απαντησει.Αλλά μπορεις να ρωτησεις και στις σχολες που σ ενδιαφερουν με e-mail.

      Oσον αφορα το επαγγελμα σου ,δες εδω ,στην κατηγορια Allied health/Social work.Εχει καποια χρησιμα για την περιπτωση σου.(Kαι οχι μόνο).Ειδικα το παρακατω

      ''The AASW also assesses overseas-qualified social workers who are Australian citizens or residents and wish to gain AASW membership eligibility for employment purposes''.

      Οποτε ρωτα στο AASW,τί χρειαζονται για το assessment και αν θελουν και ΙΕLTS.Mην το αμελησεις αυτο ,ειναι σημαντικο.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Σε ευχαριστω πολυ Vertigo για τις πολυτιμες πληροφοριες που μου εδωσες!!My love to all!!

        Comment


          Originally posted by vertigo View Post
          Αυτο ειναι κατι που δεν το κατεχω,ωστε να σου δωσω και πληροφοριες.Απ οτι εχω διαβασει ομως ,υπαρχουν εκπαιδευτικα ιδρυματα που δεν ζητανε πιστοποιηση Αγγλικων απο υποψηφιους μαθητες που εχουν non english speaking background και άλλες που ζητανε -δεν τους ξεχωριζει αν εχουν Αυστραλιανη υπηκοοτητα ή μονιμη παραμονη.Οπως π.χ το Monash University

          Παντως στο θρεντ ''Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II'' ,εχω διαβασει οτι αλλες σχολες ζητανε και άλλες οχι.
          Τωρα για την δουλεια ,δεν εχω ακουσει καποιον απ οσους ξερω , που να του ζητησανε IELTS για να τον προσλαβουν .Αν τωρα καποιος σπουδασε στην Ελλαδα και προκειται να εξασκησει καποιο επαγγελμα που χρειαζεται registration ,οπως νοσοκομα π.χ ,θα χρειαστει IELTS κι ας εχει υπηκοοτητα Αυστραλιανη ,για να ειναι σιγουροι οτι μπορει να επικοινωνει πολυ καλά με τους ασθενεις .

          Οποιος γνωριζει καλά το θεμα ,ας σου απαντησει.Αλλά μπορεις να ρωτησεις και στις σχολες που σ ενδιαφερουν με e-mail.

          Oσον αφορα το επαγγελμα σου ,δες εδω ,στην κατηγορια Allied health/Social work.Εχει καποια χρησιμα για την περιπτωση σου.(Kαι οχι μόνο).Ειδικα το παρακατω

          ''The AASW also assesses overseas-qualified social workers who are Australian citizens or residents and wish to gain AASW membership eligibility for employment purposes''.

          Οποτε ρωτα στο AASW,τί χρειαζονται για το assessment και αν θελουν και ΙΕLTS.Mην το αμελησεις αυτο ,ειναι σημαντικο.
          επικοινώνησα με email με AASw μου έστειλαν guides για το τι πρέπει να κάνω . Πρέπει να ξεκινήσω το διάβασμα για το IELTS επειδή ζητάνε στο academic 7 score.Ευχαρστώ πολύ και πάλι vertigo

          Comment


            Originally posted by socworkersk View Post
            επικοινώνησα με email με AASw μου έστειλαν guides για το τι πρέπει να κάνω . Πρέπει να ξεκινήσω το διάβασμα για το IELTS επειδή ζητάνε στο academic 7 score.Ευχαρστώ πολύ και πάλι vertigo
            Οποτε ,πηρες την απαντηση αν θα χρειαστεις IELTS! Θα το χρειαστεις!(κι ας εχεις υπηκοοτητα, εφ οσον ερχεσαι απο non-English speaking country και οι σπουδες σου δεν ηταν στα Αγγλικα).Μπραβο ! Για να τα κανεις ολα σωστα και να μαζεψεις και ο,τι αλλο χρειαστουνε για το assessment!

            υ.γ παρακαλω ! κι ο,τι αλλη απορια εχεις και μπορουμε-και ξερουμε- να σε πληροφορησουμε ,χαρά μας!
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              Originally posted by theoren View Post
              Σε ευχαριστω πολυ Vertigo για τις πολυτιμες πληροφοριες που μου εδωσες!!My love to all!!
              Υou are more than welcome , theoren!
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                καλησπέρα !!!!Μια ερώτηση να σας κάνω ,δε ξέρω εάν γράφω στο σωστό σημείο!!!Ο γιός μου antonisrethimno είναι ήδη στη Μελβούρνη ,γιούπι, αλλά από το centerlink του ζητάνε ένα χαρτί από Ελλάδα ότι έχει κλείσει λογαριασμό τραπέζης και φυσικά η ελληνική τράπεζα αρχίζει τις χαζές ερωτήσεις :τι το θέλει ,γιατί του το ζητάνε !!!!!Πρέπει να είναι ο ίδιος !!!!Και να τους εξηγεί ο άντρας μου ,μα το παιδί είναι στην Αυστραλία!OMG !!!!ΤΙ ΘΑ ΚΆΝΩ??????
                Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα.

                Comment


                  Originally posted by THEODORAM View Post
                  καλησπέρα !!!!Μια ερώτηση να σας κάνω ,δε ξέρω εάν γράφω στο σωστό σημείο!!!Ο γιός μου antonisrethimno είναι ήδη στη Μελβούρνη ,γιούπι, αλλά από το centerlink του ζητάνε ένα χαρτί από Ελλάδα ότι έχει κλείσει λογαριασμό τραπέζης και φυσικά η ελληνική τράπεζα αρχίζει τις χαζές ερωτήσεις :τι το θέλει ,γιατί του το ζητάνε !!!!!Πρέπει να είναι ο ίδιος !!!!Και να τους εξηγεί ο άντρας μου ,μα το παιδί είναι στην Αυστραλία!OMG !!!!ΤΙ ΘΑ ΚΆΝΩ??????

                  καλησπέρα,
                  το χαρτί αυτό χρειάζετε εδω για να μπορέσει να αποδείξη στο centrelink οτι κατέβηκε στήν Μελβούρνη για μονιμότητα
                  απλά τούς δηλώνει οτι έκλεισε τους τραπεζικούς του λογαριασμούς εκεί.
                  Τώρα και 2-3 να έχει αρκεί τουλάχιστον να δείξει ενα ο οποίος να είναι και μεταφρρασμένος.
                  Πολλές τράπεζες δεν το γνωρίζουν.
                  Εγω για παράδειγμα είχα τραπεζικό λογαριασμό στήν Millennium πήγα εκεί τους εξήγησα οτι φεύγω και οτι επειδή το Αυστραλιανό κράτος μου ζητάει το συγκεκριμένο χαρτί ως αποδεικτικό κτλ παρόλο που δεν τους είχε ξανατύχει προσπάθησαν και μου το έφτιαξαν κατόπιν αίτησης που τους έκανα στα κεντρικά μέσω του υπαλλήλου τους και επίσης τους ζήτησα αν μπορούν αν μου το δώσουν και μεταφρασμένο,δεν μου το αρνήθηκαν απλά πλήρωσα 25€ και απλά μου έστειλαν οτι ακριβώς τους ζήτησα.
                  Το ίδιο ακριβώς έκανα και με τις ιδιωτικές ασφάλεις που είχαμε μου τα έδωσαν μεταφρασμένα οτι κλείσαμε τον όποιο λογαριασμό είχαμε με αυτούς.
                  Δεν ξέρω ομως αν μπορείτε να το κάνετε εσείς η ίδια εκτός αν έχετε πληρεξούσιο ή να εποικοινωνήσει ο Αντώνης μαζί τους να τους εξηγήσει τι ζητάει και με ποιό τρόπο θα το παραλάβει.
                  Οτι γίνετε πάντως είναι βέβαιο .
                  καλή επιτυχία

                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    Bridging visa A

                    Επειδη υπαρχει συχνα παρανοηση ,θα ηθελα να διευκρινισω οτι η bridging visa A δινεται μονο οταν η εγκυρη αιτηση για partner visa γινεται στην Αυστραλια ,δλδ μονο σε onshore αιτηση για partner visa.
                    Σε καμμια περιπτωση δεν δινεται οταν η αιτηση για partner visa γινει offshore-δλδ εκτος Αυστραλιας- και ο αιτων μη Αυστραλος-συζυγος ή defacto συντροφος Αυστραλου υπηκοου- κατεβει κατω με ETA ή με eVisitor πριν εγκριθει απο Βερολινο η αιτηση του. (Αν προτιθεται να μπει στην χωρα πριν εγκριθει η αιτηση του ,αυτο γινεται αφου πρωτα ενημερωθει ο/η case officer του ,στο Βερολινο. Και για να του χορηγηθει η partner visa βιζα ,θα πρεπει να ταξιδεψει εκτος Αυστραλιας).



                    19. Can my Partner visa be granted while I am in Australia?(απο την επισημη σελιδα της Αυστραλιανης πρεσβειας στο Βερολινο)

                    No. If you have lodged your partner visa outside Australia, it is a legal requirement that you also be outside Australia at the time of visa grant. If you are in Australia when your visa is ready for grant, you will need to depart. You can depart for any country in the world and you should spend at least 4 working days outside Australia to allow for processing of your visa. Working days do not include Saturday, Sunday or Public Holidays. You should keep your case officer informed of your contact details.
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      Kαλημέρα ,σε ευχαριστώ AUSSIE,απλώς οι ελληνικές τράπεζες είναι σε πλήρη άγνοια !!!!!!!!!!Μετά από χίλια παρακάλια μία υπάλληλο της Μillenium μας ζήτησε εξιουσιοδότηση του Αντώνη ή να καλέσει ο ίδιος και να καταχωρηθεί το αίτημά του . Θα σας ενημερώσω για τη πορεία του θέματος .
                      Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα.

                      Comment


                        Originally posted by THEODORAM View Post
                        Kαλημέρα ,σε ευχαριστώ AUSSIE,απλώς οι ελληνικές τράπεζες είναι σε πλήρη άγνοια !!!!!!!!!!Μετά από χίλια παρακάλια μία υπάλληλο της Μillenium μας ζήτησε εξιουσιοδότηση του Αντώνη ή να καλέσει ο ίδιος και να καταχωρηθεί το αίτημά του . Θα σας ενημερώσω για τη πορεία του θέματος .
                        Ευχομαι να βρεθει συντομα λυση.Παντως η τραπεζα για να κλεισει λογαριασμο, κανονικα δεν μπορει να το κανει χωρις να το ζητησει με φυσικη παρουσια του ο καταθετης ή χωρις πληρεξουσιο( οπως σωστα εγραψε η Aussie).Αν δεχτουν να το κανουν με τηλεφωνο του Αντωνη και μονο ,θα ειναι πολυ καλο και θα λυθει το θεμα,αρκει να εγκριθει το τηλεφωνικο αιτημα του και να μην κολλησουν στο οτι δεν γνωριζουν αν αυτος που τους παρει τηλεφωνο ,ειναι οντως αυτος που λεει οτι ειναι ,εφ οσον ταυτοτητα δεν θα μπορει να τους δειξει τηλεφωνικως...Το πληρεξουσιο παντως στο προξενειο ,στοιχιζει στην Αυστραλια γυρω στα 80$ το φυλλο,οπως εχω διαβασει. Καλο ειναι οποιος φευγει για κατω ,να κανει πληρεξουσιο σε καποιον συγγενη 'η φιλο ,οχι μονο για ζητηματα οπως διαχειρηση/κλεισιμο τραπεζικων λογαριασμων ,αλλά και για πολλα άλλα..οπως αιτημα και παραλαβη πιστοποιητικων απο δημοσιες υπηρεσιες,ποινικου μητρωου ,ο,τι εχει να κανει με εφορια ,με ασφαλιστικα ταμεια κλπ κλπ. Εμενα με ορισαν ειδικη πληρεξουσιο ,αντιπροσωπο και αντικλητο τους, σ ενα πληρεξουσιο ο γιος κι η νυφη μου και μπορω να κανω τα παντα για οσα με εξουσιοδοτησαν ,σαν να ειναι παροντες οι ιδιοι. Τις προαλλες πηρα τον κλειδαριθμο της νυφης μου απ την εφορια. Επισης εστειλα εμβασμα απ τον κοινο λογαριασμο που ειχαν εδω ,στην Αυστραλια .(στο πληρεξουσιο εκτος απ τα γενικα και ειδικα που μπορω να κανω οσον αφορα τους τραπεζικους τους λογαριασμους ,πρεπει να ειναι γραμμενος και ο αριθμος του καθε λογαριασμου ).Και παντως πριν φυγουν ,δεν ειχαν προβλημα να παρουν βεβαιωση κλεισιματος λογαριασμου-ας ειναι καλά ο Αgoriani ,που τα γραφει ολα αυτα ,στην ανταποκριση του. Τί χαρτια ζητανε απο εδω και τί απο κατω. Τον ευχαριστω ξανα κι απο εδω!

                        Αν ο Αντωνης ομως ,εστειλε πραγματα με μεταφορικη ,μπορει αντι για το χαρτι που δειχνει το κλεισιμο τραπεζικου λογαριασμου ,να τους δειξει σχετικα ντοκουμεντα.

                        Αν δουλευε πριν φυγει και παραιτηθηκε ,δεχονται και το χαρτι που δειχνει οτι η παραιτηση εγινε δεκτη ή το χαρτι της απολυσης ,που και τα 2 δειχνουν οτι τερματιστηκε η εργασια του στην χωρα απ την οποια ηρθε. Αν ειχε ιδιωτικη ασφαλεια και την ακυρωσε κι αυτο μετραει.
                        Αν εμενε μαζι σας ,δεν νομιζω να εχει συμβολαιο σπιτιου που εχει τερματιστει.(κι απ την ηλικια του ,δεν νομιζω να ειχε σπιτι που το πουλησε).
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          Δε έκανε τίποτα από όλα αυτά γιατί ήταν άνεργος και ακόμα δε του έχουμε στείλει πράγματα κάτω γιατί μένει σε ένα bungalow για αρχή .Έλπίζω να καταφέρουμε με τη Millenium διαφορετικά σκέφτηκα να κλείσει ένα λογαριασμό που έχει ορίσει δεύτερο όνομα τον άντρα μου!!!!
                          Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα.

                          Comment


                            Παιδια καλησπερα μια ερωτησει εγω και η αδερφη εμαστε αυστραλοι υπηκοοι γιατι γεννηθηκαμε εκει....θελω μαθω πως μπορει η αδερφη μου που ειναι παντρεμενη τωρα να κανει τον αντρα της αλλα και την κορη της αυτραλους για να ερθει εδω...

                            Comment


                              Originally posted by THEODORAM View Post
                              Δε έκανε τίποτα από όλα αυτά γιατί ήταν άνεργος και ακόμα δε του έχουμε στείλει πράγματα κάτω γιατί μένει σε ένα bungalow για αρχή .Έλπίζω να καταφέρουμε με τη Millenium διαφορετικά σκέφτηκα να κλείσει ένα λογαριασμό που έχει ορίσει δεύτερο όνομα τον άντρα μου!!!!



                              Αν έχει λογαριασμό στήν milennium σίγουρα θα του το κάνουν
                              όπως σου προ είπα πλέον το γνωρίζουν οι συγκεκριμένοι και ζήτα να στο μεταφράσουν οι ίδιοι γίνετε !!!!!
                              να μην τρέχεις μεταφραστική υπηρεσία(μια αίτηση και 25€ και είσαι οκ ) και όλα αυτά βέβαια αν και εφόσον μιλήσει ο Αντώνης μαζί τους


                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                Originally posted by koala1981 View Post
                                Παιδια καλησπερα μια ερωτησει εγω και η αδερφη εμαστε αυστραλοι υπηκοοι γιατι γεννηθηκαμε εκει....θελω μαθω πως μπορει η αδερφη μου που ειναι παντρεμενη τωρα να κανει τον αντρα της αλλα και την κορη της αυτραλους για να ερθει εδω...
                                καλησπέρα
                                είναι εδω γραμμένα ολα διαβάστε απο το πρώτο πόστ



                                τον άντρα της σε πρώτη φάση του κάνει partner
                                και στα παιδιά μεταφέρει την υπηκοότητα
                                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                                Comment

                                Working...
                                X