Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (10)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by koala1981 View Post
    Παιδια καλησπερα μια ερωτησει εγω και η αδερφη εμαστε αυστραλοι υπηκοοι γιατι γεννηθηκαμε εκει....θελω μαθω πως μπορει η αδερφη μου που ειναι παντρεμενη τωρα να κανει τον αντρα της αλλα και την κορη της αυτραλους για να ερθει εδω...
    Για την κόρη http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...-descent-4629/
    Για τον σύζυγο http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...BA%CE%AC-4628/

    Comment


      Καλησπέρα,
      Μόλις πριν 2 μέρες μπήκα στο φόρουμ και έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα και η αλήθεια είναι ότι τα βρήκα πολύ διαφωτιστικά. Είμαι Αυστραλίδα υπήκοος, γεννημένη στην Ελλάδα. Πριν από λίγο καιρό αποφάσισα με το αγόρι μ να ψάξουμε και να ενημερωθούμε εάν μπορούμε να μείνουμε και να ορθοποδήσουμε στην Αυστραλία υπολογίζοντας κατά προσέγγιση τα έξοδα που μπορεί να έχει κάποιος με τα έσοδα ενός κατώτατου μισθού εκεί.. μέχρι να καταφέρουμε να αναγνωρίσουμε τα πτυχία μας..Είμαστε και οι δύο διαιτολόγοι (εγώ επί πτυχίο ακόμα) και έχω κάποιες απορίες:
      1)Δεν κατάφερα να καταλάβω πως λειτουργεί το Αυστραλιανό σύστημα εφορίας.. Είναι διαφορετικό για έναν μετανάστη και διαφορετικό για έναν υπήκοο; Υπάρχει κάποια διαδικασία για μένα που δεν έμενα στην Αυστραλία όσον αφορά την εφορία εκεί; Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό θα το εκτιμούσα πολύ, γιατί έτσι θα καταλάβω αν μπορούμε να βγαίνουμε οικονομικά ..
      2)Ενώ βρήκα πως μπορώ να αναγνωρίσω το πτυχίο μου (Γίνετε δίνοντας εξετάσεις στο σύλλογο Διαιτολόγων εκεί) Δεν εξηγεί πουθενά ένα υπάρχει συγκεκριμένη ύλη την οποία πρέπει να διαβάσω.. Καθώς οι Διαιτητικές συστάσεις είναι πολύ διαφορετικές για τον Αυστραλιανό πληθυσμό σε σχέση με τον Ευρωπαϊκό και όχι μόνο..
      3) Στην Ελλάδα έχω διπλή ειδικότητα.. Διαιτολόγος-Διατροφολόγος. Κάτι που είναι πολύ διαφορετικό στο εξωτερικό. Ο διατροφολόγος (Nutritionist) είναι κάτι σαν τον τεχνολόγο τροφίμων άλλα πιο υψηλή βαθμίδα ενώ ο διαιτολόγος (Dietitian) είναι καθαρά κλινικός διαιτολόγος και δεν θεωρείτε παραϊατρικό επάγγελμα αλλά Ιατρικό. Εγώ μπορώ να δουλέψω ως διατροφολόγος χωρίς να αναγνωρίσω το πτυχίο μ; γιατί δεν βρήκα να αναγνωρίζετε ως διατροφολόγος.. και
      4) όσο το αγόρι μ θα έχει την bridging visa θα μπορεί να δουλεύει ή όχι?
      I was born with a fire for every experience and an obsession for freedom..

      Comment


        Originally posted by Karafire View Post
        Καλησπέρα,
        Μόλις πριν 2 μέρες μπήκα στο φόρουμ και έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα και η αλήθεια είναι ότι τα βρήκα πολύ διαφωτιστικά. Είμαι Αυστραλίδα υπήκοος, γεννημένη στην Ελλάδα.
        Καλημέρα Karafire κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
        Πως είσαι Αυστραλή υπήκοος από την στιγμή που έχεις γεννηθεί στην Ελλάδα ?
        Μήπως επειδή κάποιος από τους γονείς σου γεννήθηκε στην Αυστραλία ή έχει ζήσει πάνω από 4 χρόνια στην Αυστραλία κ έχει πάρει την υπηκοότητα ?

        υ.γ. Πες μας πιο συγκεκριμένα πως είναι τα πράγματα για να μπορέσουν τα μέλη που γνωρίζουν να σου απαντήσουν.

        Σου εύχομαι καλή τύχη κ
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          Originally posted by THEODORAM View Post
          καλησπέρα !!!!Μια ερώτηση να σας κάνω ,δε ξέρω εάν γράφω στο σωστό σημείο!!!Ο γιός μου antonisrethimno είναι ήδη στη Μελβούρνη ,γιούπι, αλλά από το centerlink του ζητάνε ένα χαρτί από Ελλάδα ότι έχει κλείσει λογαριασμό τραπέζης και φυσικά η ελληνική τράπεζα αρχίζει τις χαζές ερωτήσεις :τι το θέλει ,γιατί του το ζητάνε !!!!!Πρέπει να είναι ο ίδιος !!!!Και να τους εξηγεί ο άντρας μου ,μα το παιδί είναι στην Αυστραλία!OMG !!!!ΤΙ ΘΑ ΚΆΝΩ?????
          Καλημέρα THEODORAM
          Χωρίς παρεξήγηση θα το πω ακόμα μία φορά:
          Όλα είναι γραμμένα στην ανταπόκριση του Agoriani, την δική μου αλλά κ άλλων μελών...!!!
          Αν τις είχατε διαβάσει δεν θα είχατε αυτό το πρόβλημα τώρα (ευτυχώς λύνεται αλλά με χρόνο κ χρήμα €$ φυσικά).

          υ.γ. Προς όλους-ες που σκέφτεστε να έρθετε στην Αυστραλία:
          Διαβάστε καλά τις ανταποκρίσεις (όσων έχουν γράψει) για να μην τρέχετε αργότερα κ ζητάτε Δεν πάτε από την Αθήνα στον Πειραιά...!!!
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            1)Δεν κατάφερα να καταλάβω πως λειτουργεί το Αυστραλιανό σύστημα εφορίας.. Είναι διαφορετικό για έναν μετανάστη και διαφορετικό για έναν υπήκοο; Υπάρχει κάποια διαδικασία για μένα που δεν έμενα στην Αυστραλία όσον αφορά την εφορία εκεί; Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό θα το εκτιμούσα πολύ, γιατί έτσι θα καταλάβω αν μπορούμε να βγαίνουμε οικονομικά ..
            καλησπέρα,Karafire
            για ρίξε μια ματιά μήπως σε βοηθήσει το παρακάτω λίνκ
            καλή τύχη


            pay calculator
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              Originally posted by jimathens View Post
              Καλημέρα Karafire κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
              Πως είσαι Αυστραλή υπήκοος από την στιγμή που έχεις γεννηθεί στην Ελλάδα ?
              Μήπως επειδή κάποιος από τους γονείς σου γεννήθηκε στην Αυστραλία ή έχει ζήσει πάνω από 4 χρόνια στην Αυστραλία κ έχει πάρει την υπηκοότητα ?

              υ.γ. Πες μας πιο συγκεκριμένα πως είναι τα πράγματα για να μπορέσουν τα μέλη που γνωρίζουν να σου απαντήσουν.

              Σου εύχομαι καλή τύχη κ
              Καλησπέρα, και οι δυο γονείς μ ζούσαν πολλά χρόνια στην Αυστραλία και έχουν και οι δυο την υπηκοότητα.. με αποτέλεσμα λίγο μετά αφού γεννήθηκα να κάνουν τα χαρτιά μ σε περίπτωση που ξανά-χρειαστεί να φύγουν από την Ελλάδα..
              I was born with a fire for every experience and an obsession for freedom..

              Comment


                Originally posted by Aussie View Post
                καλησπέρα,Karafire
                για ρίξε μια ματιά μήπως σε βοηθήσει το παρακάτω λίνκ
                καλή τύχη


                pay calculator
                Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Aussie μ έλυσες τα χέρια..
                I was born with a fire for every experience and an obsession for freedom..

                Comment


                  Originally posted by australian View Post
                  και processing times by visa types
                  Client Service Charter
                  Eν τω μεταξυ ,ενω λενε π.χ για την onshore partner visa οτι εχει χρονο απο 6-8 μηνες(αναλογα αν ειναι απο low or high risk χωρες),στον παραπανω συνδεσμο ,σε αλλο συνδεσμο ,απ το δικο τους site ,γραφουν οτι η onshore εχει μεσο χρονο επεξεργασιας ,13 μηνες!Κι απ οτι εχω διαβασει ,πολλες φορες ξεπερνανε κατα πολυ αυτον τον χρονο!Και δεν μιλαμε για high risk χωρες.Εχουν θεμα με την onshore επεξεργασια για partner visas.Αλλες φορες μπορει να βγει συντομα και αλλες κραταει πολυ ,χωρις να λειπουν δικαιολογητικα απ την αιτηση.Επισης ,δεν επεξεργαζονται πια κατα προτεραιοτητα , πρωτα τις αιτησεις που τις ειχε χαρακτηρισει αυτος που τις κατεθεται ,σαν decision-ready, γιατι ετσι αδικουνται αυτοι που δεν τις ειχαν χαρακτηρισει ετσι κι επισης ,σχεδον ολοι τις χαρακτηριζουνε ετσι ,οποτε προτεραιοτητα δεν μπορουνε να δωσουνε ,πια.Βεβαια ,ειναι και θεμα τυχης....σε καποιους εγκρινεται πολυ νωριτερα.Υποτιθεται οτι τις επεξεργαζονται πια ,με βαση την ημερομηνια καταθεσης ,αλλά συμβαινει ατομα που τις κατεθεσαν σχεδον μαζι και δεν ειναι απο high risk χωρες,ο ενας να την εχει παρει κι ο αλλος να περιμενει για πολυ ,χωρις καμμια επικοινωνια απ την υπηρεσια. Παντως ,δημιουργουνται προβληματα με τοσο μεγαλες καθυστερησεις ,γιατι αρκετοι δεν προσλαμβανονται σε δουλειες σε εταιρειες ,γιατι ο εργοδοτης δεν θελει καποιον που δεν εχει σιγουρη την παραμονη του.Δεν μιλαω για δουλειες σε εταιρειες καθαρισμου και σε εστιατορια ή αν καποιος γνωστος εχει μεσολαβησει για την δουλεια .Αλλά και παλι στην τελευταια περιπτωση ,δεν θα ειναι δουλεια οπου θελουν να προσλαμβανουν π.χ full time εναν με πτυχιο πολιτικου μηχανικου ,αλλά για θεση εργατη και casual .

                  Eνας migration agent ,εγραψε και αναρτηση-6/5/2013- σχετικα με ''The Psychology of Uncertainty – Partner Visa Processing Delays''.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ 118 ΚΑΙ 119

                    Καλημέρα σας από τη Θεσσαλονίκη. Είμαι καινούριος εδώ μέσα και έχετε καλή παρέα. Θέλω να μεταναστεύσω μαζί με την κοπέλα μου στην Αυστραλία επειδή είμαι μηχανικός και δικαιούμαι υπηκοότητα επειδή την είχε ο πατέρας μου όταν εγώ γεννήθηκα. Και κάπου εδώ αρχίζουν τα προβλήματα.
                    Ο πατέρας μου έχει χάσει το "Evidence of Citizenship" ενώ έχει λήξει το διαβατήριο του και αναγκαστικα πρέπει να συμπληρώσω και να στείλω την αίτηση 119 στην Αυστραλία.

                    1. Πως γίνονται τελικά οι επικυρώσεις των αντίγραφων μεταφρασμένων κειμένων; Ενας φαρμακοποιος φίλος του πατέρα μου μπορει να τα επικυρωσει υπογράφοντας, βάζοντας το όνομα του και το επάγγελμα του, αρκουν για να θεωρείται έγκυρο το έγγραφο;

                    2. Δεν μπορω να επικοινωνησω με τιποτα με την Μεταφραστική του Υπουργείο για να τους ρωτήσω για το αντιμο που θα επισυνάψω στην αίτηση. Αν βρω Μεταφραστή στη Αθήνα μπορεί να του στείλω την αίτηση και να αναλάβει αυτός την διαδικασίας κατάθεσης της αίτησης;

                    3. Ως αποδεικτικό μόνιμης κατοικίας λογαριασμός φυσικού αερίου της ΕΠΑ αρκεί και θεωρείται έγκυρο.

                    4. Μιλησα με την Πρεσβεία και μου είπε ότι αρκεί η επικύρωση απο το ΚΕΠ για την αστυνομικη ταυτοτητα για να κατατεθει στην αίτηση 119. Ξέρετε κατι άλλο;

                    Οταν με το καλό στείλω την αίτηση 119, θα περιμένω να έρθει το "evidence"
                    για να το καταθέσω ως αποδεικτικό στην αίτηση 118 στο Λονδίνο.

                    Καλό κουράγιο μου
                    ΥΓ. Τα έγγραφα δεν θέλουν να φέρουν τη σφραγίδα της Χάγης.
                    ΥΓ2. Οποις θέλει να ρωτήσει κάτι ευχαρίστως να τον εξυπηρετησουμε
                    Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                    Comment


                      Καλησπέρα φίλε, καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!!
                      Επειδή εγώ δεν έχω υπηκοοότητα, θα σου απαντήσω μόνο γι αόσα ξέρω.....τα υπόλοιπα κάποιο μέλος με ανάλογη εμπειρία & γνώση!!!

                      1. Επικυρώσεις μπορείς να κάνεις σε κάποιο δικηγόρο που είναι εξουσιοδοτημένος να το κάνει. (δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει & κάποιος άλλος, δικηγόρος πάντως σίγουρα!!!)

                      2.Μεταφράσεις μπορείς να κάνεις & στο βρετανικό συμβούλιο στη Θεσσαλονίκη!!!! δεν χρειάζεται να "τρέχεις" Αθήνα, τις δέχονται σίγουρα!!! (ρώτα τους επίσης αν μπορούν να κανουν αυτοί επικύρωση μεταφρασμένων - αν & δεν το νομίζω....)

                      3.Δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά φαντάζομαι ότι αρκεί....

                      4.δεν γνωρίζω.... (πάντως ότι σου πουν από την πρεσβεία, ισχύει....μην ασχοληθείς με τον πρόξενο εδώ στη Θεσσαλονίκη...δεν κάνει τπτ!!!!) ξέρω πάντως ότι το διαβατήριο (σε περίπτωση που το χρειαστείς) επικυρώνεται ΜΟΝΟ από στο Αστυνομικό μέγαρο στη Μοναστηρίου.... (έτσι έκανα & εγώ & μετά το πήγα σε δικηγόρο για μετάφραση & επισύρωση....)

                      Κανένα έγγραφο δεν χρειάζεται σφρ. Χάγης....

                      Αν είχες γίνει μέλος λίγο νωρίτερα, πριν 15 μέρες είχαμε συνάντηση τα μέλη από Β.Ελλάδα (κυρίως Θεσσαλονίκη) για καφέ....εκεί θα μπορούσες να μάθεις περισσότερα....σίγουρα θα ξαναγίνει αλλά μάλλον προς Σεπτέμβριο-Οκτώβριο το βλέπω....

                      ότι άλλο μπορώ να βοηθήσω, ευχαρίστως !!!!

                      υ.γ. & εγώ μηχανικός είμαι.....έκανα assessment όμως ως construction project manager...

                      Να είσαι καλά!!!! Καλό κουράγιο & καλή δύναμη για τη συνέχεια!!!!
                      Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                      Comment


                        Καλωσορισμα κι απο το Σταυρο Θεσσαλονικης!Καλη επιτυχια στα σχεδια σου η οποια κατα το ημισι εχει επιτευχθει αφου εχεις υπηκοοτητα!Ευχομαι να σε γνωρισω κι απο κοντα οπως ειπε και ο μπιλ για να ανταλλαξουμε πληροφοριες κι αποψεις!Καλη συνεχεια σου ευχομαι!

                        Comment


                          Γειά σου Billy και συντοπίτη από τη είδα.

                          1. Αυτό με τις επικυρώσεις το λέω γιατί στις αιτήσεις 118 , 119 αναφέρει μια λίστα απο επαγγέλματα που μπορούν να κάνουν επικυρώσεις γράφοντας μεταξύ άλλων τη φράση "This is a true copy of this document". Σ' αυτή τη λίστα των επαγγελμάτων δεν αναφέρει πουθενά για δικηγόρους και με προβλημάτισε.
                          2.Για τη Διευθυση Μεταναστευσης της Αυστραλίας δέχονται μόνο από την Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργειο Εξωτερικών - Τουρισμού (κανείς δεν σηκώνει τα τηλ. για έχουν πάει για μπάνια τα παιδιά). Εκτός από την Πρεσβία μου το επιβεβαίωσε και άτομο μέσα απο την Υποδιεύθυση Ασιας & Ωκεανίας του Υπουργείου Εξωτουρισμού
                          Δεν ξέρω αν για την αιτηση 118 citizenship by descent που γίνεται κατάθεση στο Λονδίνο να δέχονται και μεταφράσεις από το Βρετανικό Συμβούλιο που μου φαίνεται και λογικό.
                          ΥΓ. Τι εννοείς όταν λες οτι έκανες "assessment όμως ως construction project manager..."
                          και τι είδους μηχανικός είσαι (αν θες το λες)

                          Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                          Comment


                            @ karmen
                            σε ευχαριστω πολύ για τις ευχές σου και καλό είναι μαζευτούμε για να ανταλλάξουμε απόψεις για αυτά που μας αποσχολούν.
                            Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                            Comment


                              Originally posted by greco_topo View Post
                              Γειά σου Billy και συντοπίτη από τη είδα.

                              1. Αυτό με τις επικυρώσεις το λέω γιατί στις αιτήσεις 118 , 119 αναφέρει μια λίστα απο επαγγέλματα που μπορούν να κάνουν επικυρώσεις γράφοντας μεταξύ άλλων τη φράση "This is a true copy of this document". Σ' αυτή τη λίστα των επαγγελμάτων δεν αναφέρει πουθενά για δικηγόρους και με προβλημάτισε. απ΄όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, αυτό ισχύει εκεί, γτ αυτοί δεν έχουν ΚΕΠ....οπότε επικυρώσεις κάνουν,από οφθαλμίατροι...μέχρι χασάπηδες!!!! δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό για τις 118,119....
                              2.Για τη Διευθυση Μεταναστευσης της Αυστραλίας δέχονται μόνο από την Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργειο Εξωτερικών - Τουρισμού (κανείς δεν σηκώνει τα τηλ. για έχουν πάει για μπάνια τα παιδιά).δεν είναι για μπάνια, αν διαβάσεις στο αντίστοιχο θρεντ, θα καταλάβεις ότι υπάρχει πρόβλημα....γι'αυτό σου είπα για B.C., αλλά δεν ήξερα ότι δεν ισχύει για αυτό που το θέλεις.... Εκτός από την Πρεσβία μου το επιβεβαίωσε και άτομο μέσα απο την Υποδιεύθυση Ασιας & Ωκεανίας του Υπουργείου Εξωτουρισμού
                              Δεν ξέρω αν για την αιτηση 118 citizenship by descent που γίνεται κατάθεση στο Λονδίνο να δέχονται και μεταφράσεις από το Βρετανικό Συμβούλιο που μου φαίνεται και λογικό.
                              ΥΓ. Τι εννοείς όταν λες οτι έκανες "assessment όμως ως construction project manager..." assessment κάνεις βασικά σε ότι έχεις εμπειρία & μπορείς να το αποδείξεις, όχι απαραίτητα ότι έχεις σπουδάσει..... εγώ είμαι από τει, έργων υποδομής... αλλά είχα εμπειρία ως εργοταξιάρχης, οπότε έκανα το αντίστοιχο....
                              και τι είδους μηχανικός είσαι (αν θες το λες)

                              γενικά : αν ψάξεις αρκετά στο σάιτ, θα βρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι....Θα στο συνιστούσα έτσι & αλλιώς, γτ θα σου φάει ίσως αρκετό χρόνο να βρεις & να διαβάσεις αυτό που θέλεις, αλλά σίγουρα θα σε γλιτώσει από κόπο, άσκοπες ενέργεις & ίσως χρήματα.....
                              Αυτά από μένα φίλε.....εύχομαι καλό κουράγιο στο ψάξιμο.....
                              Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                              Comment


                                Originally posted by greco_topo View Post


                                1. Αυτό με τις επικυρώσεις το λέω γιατί στις αιτήσεις 118 , 119 αναφέρει μια λίστα απο επαγγέλματα που μπορούν να κάνουν επικυρώσεις γράφοντας μεταξύ άλλων τη φράση "This is a true copy of this document". Σ' αυτή τη λίστα των επαγγελμάτων δεν αναφέρει πουθενά για δικηγόρους και με προβλημάτισε.

                                Oι δικηγοροι ανηκουν στην κατηγορια 15 ,της λιστας .
                                ''15.
                                Legal practitioner

                                υ.γ Δεν θα ειχε νοημα να γραφει στο 15 ,''barrister ,solicitor ,attorney at law ,lawyer ,advocate ,counselor at law κλπ κλπ .Bαζει τον όρο ''legal practitioner'' ,που τα εμπεριεχει ολα.

                                Οταν Ελληνας δικηγορος επικυρωνει , θα γραψει σαν επαγγελμα ειτε ''attorney at law'' ,ειτε '' lawyer'' ,ειτε ''solicitor'' .Ολα σωστα ειναι.
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X