Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (10)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ διαφορες ερωτησεις !

    Καλησπερα/καλημερα σε ολους! θα ηθελα να σας κανω και εγω καποιες ερωτησεις σχετικα με την μεταναστευση στην Αυστραλια..
    Καταρχας...Ειμαι 21 ετων, αποφοιτη λυκειου και τωρα σπουδαζω σε ΙΕΚ.Εχω υπηκοοτητα επειδη η μητερα μου ειναι γεννηθεις στην Αυστραλια , και συντομα θα εχω Αυστραλιανο διαβατηριο. Στα αμεσα σχεδια μου ειναι να μεταβω στην Βικtορια για εργασια-σπουδες..
    --Θα ηθελα να ξερω 1) εαν δικαιουμαι καποιο επιδομα , 2) εαν μπορω αμεσα να εισελθω στην αγορα εργασιας και full-time, και 3) εαν οι σπουδες μου ως Αυστραλος υπηκοος εχουν διαφορα στα διδακτρα..

    --Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι βιζα συμφερει να επιλεξει το αγορι μου ωστε να ερθει στην Αυστραλια.
    Ειναι επισης 21 ετων, φοιτητης σε ΤΕΙ Λογιστικης , κατοχος proficiency αγγλικων, κ 2 χρονια ενσημα. α) στην φοιτητικη βιζα, απο οτι ειδαμε δεν μπορει να αποδειξει οτι εχει τα ελαχιστα εξοδα σε καποιο λογαριασμο σε τραπεζα (περιπου 18.600 $ για τον φοιτητη ανεγραφε).Ομως τα διδακτρα της σχολης μπορει να τα αποπληρωσει. Τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?? Εφοσον μπορει να εργαζεται 20 ωρες την εβδομαδα, και εφοσον υπαρχει προυπηρεσια , λετε να υπαρξει καλυτερη τυχη στην αιτηση??
    Μηπως να επιλεξουμε καποια αλλη βιζα?? Μηπως ειναι καλυτερα να ζητησουμε προσκληση απο συγγενεις μου εκει??

    Αυτα !! Ελπιζω να μην σας κουρασα...ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον μπορεσει να δωσει μια βοηθεια ! ειλικρινα ειμαστε ζαλισμενοι και μπερδεμενοι με το θεμα της εκδοσης βιζας...

    Comment


      #62
      Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ!
      Ναι, μελετάμε για την prospective marriage τώρα!

      Comment


        #63
        Originally posted by ΔΕΣΠΟΙΝΑki View Post
        Καλησπερα/καλημερα σε ολους! θα ηθελα να σας κανω και εγω καποιες ερωτησεις σχετικα με την μεταναστευση στην Αυστραλια..
        Καταρχας...Ειμαι 21 ετων, αποφοιτη λυκειου και τωρα σπουδαζω σε ΙΕΚ.Εχω υπηκοοτητα επειδη η μητερα μου ειναι γεννηθεις στην Αυστραλια , και συντομα θα εχω Αυστραλιανο διαβατηριο. Στα αμεσα σχεδια μου ειναι να μεταβω στην Βικtορια για εργασια-σπουδες..
        --Θα ηθελα να ξερω 1) εαν δικαιουμαι καποιο επιδομα , 2) εαν μπορω αμεσα να εισελθω στην αγορα εργασιας και full-time, και 3) εαν οι σπουδες μου ως Αυστραλος υπηκοος εχουν διαφορα στα διδακτρα..

        --Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι βιζα συμφερει να επιλεξει το αγορι μου ωστε να ερθει στην Αυστραλια.
        Ειναι επισης 21 ετων, φοιτητης σε ΤΕΙ Λογιστικης , κατοχος proficiency αγγλικων, κ 2 χρονια ενσημα. α) στην φοιτητικη βιζα, απο οτι ειδαμε δεν μπορει να αποδειξει οτι εχει τα ελαχιστα εξοδα σε καποιο λογαριασμο σε τραπεζα (περιπου 18.600 $ για τον φοιτητη ανεγραφε).Ομως τα διδακτρα της σχολης μπορει να τα αποπληρωσει. Τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?? Εφοσον μπορει να εργαζεται 20 ωρες την εβδομαδα, και εφοσον υπαρχει προυπηρεσια , λετε να υπαρξει καλυτερη τυχη στην αιτηση??
        Μηπως να επιλεξουμε καποια αλλη βιζα?? Μηπως ειναι καλυτερα να ζητησουμε προσκληση απο συγγενεις μου εκει??

        Αυτα !! Ελπιζω να μην σας κουρασα...ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον μπορεσει να δωσει μια βοηθεια ! ειλικρινα ειμαστε ζαλισμενοι και μπερδεμενοι με το θεμα της εκδοσης βιζας...
        Γεια σου ...
        Πολυ διαβασμα στο πατριωτακι και θα παρεις ολες τις απαντησεις που θελεις.

        Comment


          #64
          Καλημέρα/καλησπέρα σε όλους!! Έκανα μια ερώτηση στον φίλο που είναι ήδη στο Σίδνευ σχετικά με το πότε είναι καλύτερα να κατέβω κάτω ώστε να βρώ ''πιο γρήγορα'' δουλειά..Του είπα για Μάιο-Ιούνιο σκέφτομαι να κατέβω..Και μου απάντησε, όχι Μάιο Ιούνιο διότι τότε πληρώνουν όλοι εφορία και οι δουλειές πέφτουν αρκετά, καλή περίοδος είναι από Νοέμβριο μέχρι μετά τα Χριστούγεννα και κύριος τα Χριστούγεννα είναι πολύ καλή περίοδος για να βρεις δουλειά γιατί εδώ αυτή την περίοδο ο κόσμος ψωνίζει παρά πολύ, αλλά σε καμία περίπτωση όχι από Μάιο μέχρι τέλει Σεπτεμβρίου..
          Παρακαλώ πολύ πείτε μου και σεις τη γνώμη σας, γιατί είμαι με το ένα πόδι στο αεροπλάνο!!
          Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!

          Comment


            #65
            Δικαιολογητικά για εγγραφή τέκνου ως αυστραλού υπήκοου

            Γεια σας. Ήθελα όποιος ξέρει να με βοηθήσει.Έχω γεννηθεί Αυστραλία και θέλω να δώσω τις υπηκοότητες στα παιδιά μου (10και 14 ετών).Έχω διαβάσει αρκετές πληροφορίες που έχετε δώσει.Ήθελα να ρωτήσω εαν πρέπει να στείλω πέρα απο το αυστραλέζικο διαβατήριο μου και την ελληνική ταυτότητα μου, όπως και εαν πρέπει να στείλω τυχόν ελληνικά διαβατήρια που έχουν τα παιδιά μου. Όλα τα παραπάνω θέλουν επικύρωση απο ΚΕΠ, σφραγίδα Χάγης και μετάφραση;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

            Comment


              #66
              Originally posted by erifili View Post
              Γεια σας. Ήθελα όποιος ξέρει να με βοηθήσει.Έχω γεννηθεί Αυστραλία και θέλω να δώσω τις υπηκοότητες στα παιδιά μου (10και 14 ετών).Έχω διαβάσει αρκετές πληροφορίες που έχετε δώσει.Ήθελα να ρωτήσω εαν πρέπει να στείλω πέρα απο το αυστραλέζικο διαβατήριο μου και την ελληνική ταυτότητα μου, όπως και εαν πρέπει να στείλω τυχόν ελληνικά διαβατήρια που έχουν τα παιδιά μου. Όλα τα παραπάνω θέλουν επικύρωση απο ΚΕΠ, σφραγίδα Χάγης και μετάφραση;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
              εδω ειναι αυτο που ψαχνεις.... το πρωτο ποστ

              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                #67
                πολικός γάμος και αυστραλιανή βίζα

                Καλημέρα σας,θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει ποιά είναι η διαφορά αν κάνω πολιτικό γάμο στην ελλάδα ή στην αυστραλία με ελληνοαυστραλό?Σε 3 εβδομάδες φεύγουμε για Σίδνεϋ με τον φίλο μου που έχει την υπηκοότητα και εγώ έχω βγάλει τουριστική βίζα.Γνωρίζοντας ότι με την τουριστική εγώ δεν μπορώ να εργαστώ εκεί σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα πολιτκό γάμο απλά δεν ξέρουμε που να τον κάνουμε και αν υπάρχει κάποια διαφορα είτε οικονομική είτε διαδικαστική αν γίνει Ελλάδα ή Αυστραλία.ΑΝ γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό ασ με ενημερώσει παρακαλώ!ευχαριστώ!

                Comment


                  #68
                  Originally posted by theoren View Post
                  Καλημέρα σας,θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει ποιά είναι η διαφορά αν κάνω πολιτικό γάμο στην ελλάδα ή στην αυστραλία με ελληνοαυστραλό?Σε 3 εβδομάδες φεύγουμε για Σίδνεϋ με τον φίλο μου που έχει την υπηκοότητα και εγώ έχω βγάλει τουριστική βίζα.Γνωρίζοντας ότι με την τουριστική εγώ δεν μπορώ να εργαστώ εκεί σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα πολιτκό γάμο απλά δεν ξέρουμε που να τον κάνουμε και αν υπάρχει κάποια διαφορα είτε οικονομική είτε διαδικαστική αν γίνει Ελλάδα ή Αυστραλία.ΑΝ γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό ασ με ενημερώσει παρακαλώ!ευχαριστώ!
                  Αφού έρχεστε,θα κάνετε την αίτηση Partner Visa: Onshore Temporary and Permanent (Subclasses 820 and 801) από εδώ και θα αιτηθείς
                  bridging visa με δικαίωμα εργασίας.
                  Ο γάμος λίγη σημασία έχει για τους Aυστραλούς,αφήστε το για αργότερα να γλυτώσετε και τα έξοδα.!
                  Good Luck

                  Comment


                    #69
                    se euxaristw polu gia tin amesi apantisi sou!!!

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by theoren View Post
                      se euxaristw polu gia tin amesi apantisi sou!!!
                      Nα είσαι καλά,καλώς να έρθετε!
                      Συγκεντρώστε όσο περισσότερα documents αποδεικτικά της σχέσης.

                      Comment


                        #71
                        ta opoia prepei na einai metefrasmena sta agglika apo oti kserw...swsta?episis tin aitisi gia tin bridging visa prepei na tin kanoume amesws meta tin aitisi tis partner visa?

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by theoren View Post
                          ta opoia prepei na einai metefrasmena sta agglika apo oti kserw...swsta?episis tin aitisi gia tin bridging visa prepei na tin kanoume amesws meta tin aitisi tis partner visa?
                          1) Yes in english
                          2)Tην ίδια μέρα.

                          Comment


                            #73
                            polu wraia!uparxei pithanotita na min mou ti xorigisoun??eimaste ena xrono mazi kai exoume apodeiktika alla auto to xrono menoume sto spiti twn dikwn tou kai se auti ti periptwsi de kseroume pws na to apodeiksoume!

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by theoren View Post
                              polu wraia!uparxei pithanotita na min mou ti xorigisoun??eimaste ena xrono mazi kai exoume apodeiktika alla auto to xrono menoume sto spiti twn dikwn tou kai se auti ti periptwsi de kseroume pws na to apodeiksoume!
                              To οτι καποιος παντρευεται εναν αυστραλο υπηκοοο, δεν σημαινει,καλη μου theoren , οτι υποχρεωτικα πρεπει να του εγκρινουν την partner visa.Πρεπει σε πολυ προσφατους γαμους ,να μπορεσει ν αποδειχθει ,οτι η σχεση προϋπηρχε του γαμου και αρα ο γαμος ειναι γνησιος....γιατι εχουν μεγαλο θεμα με γαμους ψευτικους ...

                              Μπορει να μην υπαρχει όρος για προσφατο γαμο, που να λεει οτι π.χ, χ μηνες πρεπει να ειναι παντρεμενοι πριν κανουν την αιτηση (οπως π.χ στην de facto σχεση ,οπου τοτε ζητανε συγκατοικηση σαν ζευγαρι για 12 μηνες τουλαχιστον ,που μετρανε απ την προηγουμενη ημερα της καταθεσης της αιτησης ),αλλά γαμους πολυ προσφατους,τους ''ξεσκονιζουν''.Μπορει να μην ζητανε αποδεικτικα συγκατοικησης ,αφου δεν γινεται η αιτηση σαν de facto ,αλλά μια χαρά μπορουν να ζητησουν αποδεικτικα ,οτι υπηρχε σχεση για ενα ευλογο διαστημα πριν τον γαμο .

                              Γινονται πολλοι ψευτικοι γαμοι ,με πληρωμη ....και επισης υπαρχουν κυκλωματα και migration agents ,που εχουν πιαστει..

                              Οποτε ,λογικο ειναι το immigration να ζηταει αποδεικτικα της υπαρξης και γνησιοτητας της σχεσης ,πριν τον γαμο ,σε προσφατους γαμους.

                              Γραφεις οτι ειστε μαζι ενα χρονο κι εχετε αποδεικτικα γι αυτο .Τί αποδεικτικα δλδ εχετε;

                              Επισης ,αν ηδη μενετε 12 μηνες μαζι(οποτε θα μπορουσες να κανεις αιτηση σαν de facto partner, οσον αφορα τον όρο των 12 μηνων-δεν εχει σημασια που σας φιλοξενουσαν οι γονεις του) ,παλι λογικα υπαρχουν αποδειξεις οτι μενατε στην ιδια διευθυνση , ή οχι;;;
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                #75
                                καλησπερα vertigo!
                                Ευχαριστω για τις πληροφοριες...σχετικα με τα αποδεικτικα..στην αρχη μεναμε μαζι σε ενα σπιτι που νοιακιαζα εγω απο πριν για 3 μηνες και μετα μετακομισαμε στο σπιτι των δικων του.εχω παρει μια βεβαιωση απο τον ιδιοκτητη μας για το τριμηνο.Γενικα τωρα εχουμε φωτογραφιες,βιντεο,κοινο λογαριασμο,κοινα ταξιδια,αναλυτικο λογαριασμο κινητης τηλεφωνιας...δε ξερω αν καλυπτουν βεβαια αυτα που ζητανε...αν γνωριζεις κατι παραπανω παρακαλω ενημερωσε με..
                                Απο τοτε που μας φιλοξενουν οι δικοι του δεν υπαρχει κατι που να δειχνει οτι μενουμε στην ιδια διευθυνση...εφοσον ολα ερχονται στο ονομα του πατερα του...το μονο που ηρθε σε αυτη τη διευθυνση ειναι ο αναλυτικος της κινητης τηλεφωνιας και μια οδοντοβουρτσα που παραγγειλαμε... Μπορουμε με μια υπευθυνη δηλωση του πατερα του να δηλωσουμε οτι μας φιλοξενουσε?
                                Για το γαμο το σκεφτομασταν μηπως κανει τη διαδικασια της βιζας πιο ευκολη και γρηγορη ωστε να δουλεψω και εγω!

                                Comment

                                Working...
                                X