Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by NIKOLIA View Post
    Καλημέρα παιδιά και από εμένα. Είχα πολύ καιρό να γράψω τις εξελίσεις μας για το ταξίδι μας για την Αυστραλία. Θα σας πω λίγα ΄πράγματα για τις εξελίξεις μας. Ο σύζυγος μου (υπήκοος) έχει φτάσει Αυστραλία από 7/1/2014. Τον φιλοξενεί ο νουνός του και από σήμερα το βράδυ ξεκινάει και δουλειά. Τον υποδέχτηκαν πολύ όμορφα και με πολύ αγάπη. Τα πράγματα είναι πιο καλύτερα από ότι υπολογίζαμε. 2 ημέρες τώρα φτιαχνει τα χαρτιά του και σχεδόν ειναι έτοιμος. Από την άλλη εγώ ετοιμάζω την αίτηση για να την στείλω στο Βερολίνο και μαζί μου θα έχω και τα 3 παιδιά μας. Η τιμή της visa ΑΛΛΑΞΕ προς το φθηνότερο. Δηλαδή πριν 1 μήνα ήταν να πληρώσω 4520 euro και εχθές μίλησα για επιβεβαίωση με την πρεσβεία στην Αθήνα και η τελική τιμή ειναι 3960euro - δηλαδή οι τιμές επέσαν. Δόξα το θεό!! Φιλιά σε όλους και θα τα ξαναπούμε.
    Καλημερα .Ολα καλά να σας ερθουν.
    Aλλά μάλλον ,καποια παρανοηση ,εχει γινει...πιθανον λογω λαθους του ατομου απ την πρεσβεια , που ειχες μιλησει τον Δεκεμβρη .

    Οι τιμές αυξηθηκαν τον Σεπτεμβριο του 2013 και στον καταλογο με τις νεες χρεωσεις ,
    με ημερομηνια ''Σεπτεμβριος 2013'
    ,αν υπολογισει καποιος τιμή π.χ για τον κυριως αιτουντα και 3 παιδιά ,κατω των 18 , η τιμή βγαινει στα 5395 ΑUD.
    (3085+770x 3)


    Αν κανει τον ιδιο υπολογισμο ,σημερα ,,στο site του immi , βαζοντας και 3 επιπλεον ατομα ,κατω των 18 ,πάλι το ιδιο ακριβώς ποσό ,θα του εμφανισει.5395 ΑUD.
    Και αν ζητηθει η τιμή σε ευρω ,τα 5395 ΑUD = 3.960 EUR

    Τα 4520 euro,που γραφεις ,ισως προεκυψαν απο καποιο λαθος στην συμπληρωση του αριθμου των επιπλέον ατόμων κατα ηλικια , που θα μπουν στην αιτηση ,για τον υπολογισμο του κοστους.....Αν μπηκε 1 ανω των 18 και 2 ,κατω των 18 ,ενω ειναι ολα κατω των 18 ,τοτε βγαινει 4530 ΕUR-(αναλογα την ισοτιμία ,η οποια αλλάζει και σε AUD 6170 ),το οποιο συμφωνει με το ποσό που εγραψες και το οποιο σου ειχαν πει ,απ την πρεσβεια ,οταν ρωτησες πριν ενα περιπου μηνα,οπως ειχες γραψει ,ωστε να τους στειλεις την ταχυδρομικη εντολη.

    Οι τιμές ,αυξηθηκαν τον Σεπτεμβριο και δεν επεσαν και πολυ αμφιβαλλω ,αν θα πέσουν.Το αντιθετο ,οπως και η αυξηση ,ειναι το αναμενομενο.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      Originally posted by NIKOLIA View Post
      Καλημέρα παιδιά και από εμένα. Είχα πολύ καιρό να γράψω τις εξελίξεις μας για το ταξίδι μας για την Αυστραλία. Θα σας πω λίγα ΄πράγματα για τις εξελίξεις μας. Ο σύζυγος μου (υπήκοος) έχει φτάσει Αυστραλία από 7/1/2014. Τον φιλοξενεί ο νουνός του και από σήμερα το βράδυ ξεκινάει και δουλειά. Τον υποδέχτηκαν πολύ όμορφα και με πολύ αγάπη. Τα πράγματα είναι πιο καλύτερα από ότι υπολογίζαμε. 2 ημέρες τώρα φτιάχνει τα χαρτιά του και σχεδόν είναι έτοιμος. Από την άλλη εγώ ετοιμάζω την αίτηση για να την στείλω στο Βερολίνο και μαζί μου θα έχω και τα 3 παιδιά μας. Η τιμή της visa ΑΛΛΑΞΕ προς το φθηνότερο. Δηλαδή πριν 1 μήνα ήταν να πληρώσω 4520 euro και εχθές μίλησα για επιβεβαίωση με την πρεσβεία στην Αθήνα και η τελική τιμή είναι 3960euro - δηλαδή οι τιμές έπεσαν. Δόξα το θεό!! Φιλιά σε όλους και θα τα ξαναπούμε.
      Έχω μια ερώτηση:
      O άντρα σου είναι γεννημένος στην Αυστραλία ή είναι από καταγωγή;
      Αν είναι από καταγωγή, Καλώς τα λες.

      Αν είναι γεννημένος αλλάζει το θέμα.

      Αν είναι γεννημένος στην Αυστραλία τότε παίρνουν υπηκοότητα τα παιδιά και διαβατήριο Αυστραλίας και δεν χρειάζεται viza για τα παιδιά.
      Το κόστος πέφτει σε $ 3085 Αυστραλίας
      Think before you driving@world.......

      Comment


        Originally posted by Sakis230 View Post
        Έχω μια ερώτηση:
        O άντρα σου είναι γεννημένος στην Αυστραλία ή είναι από καταγωγή;
        Αν είναι από καταγωγή, Καλώς τα λες.

        Αν είναι γεννημένος αλλάζει το θέμα.

        Αν είναι γεννημένος στην Αυστραλία τότε παίρνουν υπηκοότητα τα παιδιά και διαβατήριο Αυστραλίας και δεν χρειάζεται viza για τα παιδιά.
        Το κόστος πέφτει σε $ 3085 Αυστραλίας
        Και by descent -απο καταγωγη-,να ειναι υπηκοος κι οχι by birth ,πάλι μπορει να περασει την υπηκοοτητα και στο παιδι του και να του βγαλει Αυστραλιανο διαβατηριο..Με ενα βασικο ζητουμενο ,ομως.Πρεπει να εχει ζησει συνολικα ,για 2 χρονια τουλαχιστον ,στην Αυστραλια ,σαν νομιμος κατοικος ,σε καποιες φάσεις της ζωης του και μπορουν τα 2 χρονια ,να ειναι και αρθοιστικα και οχι συνεχομενα.Και βεβαια ,πρεπει να ηταν Αυστραλος υπηκοος ,οταν γεννηθηκε το παιδι του.

        Child born overseas to an Australian citizen

        Θελω να πιστευω ,οτι τα εχουν ψαξει καλά ,με τον συζυγο της ,η NIKOLIA και για να βαζει τα παιδια στην αιτηση της ,σιγουρα ειναι υπηκοος by descent o συζυγος κι οχι by birth και δεν εχει ζησει 2 χρόνια ,συνολικα ,στην Αυστραλια.

        Παντως ,καλά εκανες και το εθιξες το θεμα ,γιατι καποιες φορες ,γινονται και λαθη ,απο ελλειπή ενημερωση,που στοιχιζουν ακριβά και σε χρήμα.....Δεν εννοω την NIKOLIA,γενικα μιλαω κι οχι μονο για θεματα υπηκοοτητας.Αν και οποιος εχει υπηκοοτητα ,οπως και να την εχει ,σιγουρα θα εχει ψαξει αν και πώς μπορει να την περασει και στα παιδια του.
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Λοιπόν έτσι είναι. Ο σύζυγος δεν γεννήθηκε εκεί - και την υπηκόοτητα την πήρε από τον πατέρα του. Επίσης δεν έχει ζήσει 2 χρόνια εκεί - αλλά μόνο 2 μήνες. Οπότε : εγώ και τα παιδιά ερχόμαστε με visa - δηλαδή τα βάζω στην αίτηση μου ως εξαρτώμενα παιδιά. Φιλιά σε όλους.

          Comment


            Originally posted by NIKOLIA View Post
            Λοιπόν έτσι είναι. Ο σύζυγος δεν γεννήθηκε εκεί - και την υπηκόοτητα την πήρε από τον πατέρα του. Επίσης δεν έχει ζήσει 2 χρόνια εκεί - αλλά μόνο 2 μήνες. Οπότε : εγώ και τα παιδιά ερχόμαστε με visa - δηλαδή τα βάζω στην αίτηση μου ως εξαρτώμενα παιδιά. Φιλιά σε όλους.
            Με το καλό να κανεις την αιτηση και να βγει η βιζα σας και οπως σου εγραψα πιο πανω,δεν μειωθηκαν οι τιμές...Απλά , προφανώς ,λαθος υπολογισμό ,σου εκαναν στην πρεσβεια ,τον Δεκεμβρη...
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              Σε ευχαριστώ πολύ. Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε. Δεν πειράζει. Όλα καλά πάντως.

              Comment


                Originally posted by NIKOLIA View Post
                Σε ευχαριστώ πολύ. Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε. Δεν πειράζει. Όλα καλά πάντως.
                Σιγουρα ,λάθος έκαναν ,αλλά πάντως ,οταν εστελνες την αιτηση στο Βερολινο ,μαζι με την αποδειξη πληρωμης ,απ την πρεσβεια ,στην Αθηνα και θα υπολογιζαν το κόστος ,οταν βλεπανε οτι περισσοτερα πληρωσες ,θα σου επεστρεφαν την διαφορά.
                Όλα καλά ,θα πληρωσεις τωρα το σωστο ποσό ,που ειναι λιγοτερο απ όσα σου ειπαν ,απ την πρεσβεια ,τον Δεκεμβρη και ευχομαι να βγει ,με το καλό η βιζα και να φυγετε ,ωστε να ξεκινησετε ολοι μαζί ,την νεα σας ζωή ,στην νεα σας πατριδα!
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Μεσοπέλαγα για Αυστραλία

                  Γεια σας
                  Πρωτα απολα να ευχαριστησω γενικα το φορουμ και ειδικα τα ενεργα μελη για τις πολυτιμες πληροφοριες τους.

                  Συγκεκριμενα εγω μεσω των πληροφοριων που εχετε δωσει εχω κανει καποια βηματα προς την μεταναστευση μου για Αυστραλια.
                  Να τα παρουμε με τη σειρα τα πραγματα, εχω γεννηθει στην Αμερικη και η γυναικα μου ειναι γεννημενη στην Αυστραλια, ομως ποτε δεν μας ειχε περασει απ το μυαλο να μεταναστευσουμε αλλα ηρθαν τα πανω κατω, ανεργος εγω θυμα καθαρο της κρισης και λεω δεν μας ειχε περασει απτο μυαλο διοτι δεν ειχαμε κανει καμια ενεργεια για διαβατηριο η γυναικα μου ουτε πιστοποιητικο γεννησης δεν ειχε, και εκτος αυτο την ειχαν δηλωσει λαθος οταν ηρθε μικρη 7 ετων ενα χρονο στην ημερομηνια γεννησης.
                  Καθως ημουν κουλουκι (κουταβι νεογεννητο που δεν βλεπει) εκανα ενα ψαξιμο στο γουγλ και επεσα πανω στη σελιδα αυτη!!
                  Μολις παιδια ειδα τις πληροφοριες τρελαθηκα! ηταν σαν να ειδα εναν θησαυρο! εκανα ονλαιν αιτηση για το ποιστοποιητικο γεννησης παρολη την διαφορα ηλικιας σε σχεση με ενα αποσπασμα ληξιαρχικης πραξης αυστραλιανο που ειχαμε, μαζεψαμε τα δικαιολογητικα για την ταυτοποιηση και μια δηλωση που η γυναικα μου ελεγε οτι ειναι γνωστης αυτης της διαφορας ημερομηνιας γεννησης και τους ενημερωνει.
                  Τελικα ηρθε το πολυποθητο πιστοποιητικο που φοβομουνα οτι δεν θα γινει τιποτα λογω του λαθους οταν δηλωθηκε η γυναικα, για να καταλαβετε η ταυτοτητα γραφει ενα χρονο λαθος οτι ειναι γεννημενη πριν.
                  Το ποιστοποιητικο για μενα ηταν το Α και το Ω και μετα καναμε τα χαρτια για το διαβατηριο το οποιο ηρθε και αυτο.
                  Τωρα ειμαστε στη διαδηκασια να παρει την υπηκοοτητα το κοριτσακι μας 4,5 ετων και περιμενουμε τα χαρτια απο την μεταφραστικη.
                  Εχουμε συγγενεις που μπορουν να μας βοηθησουν να βρουμε δουλια στην Αυστραλια.
                  Οταν βγει το διαβατηριο του παιδιου θα ξεκηνισω την διαδικασια για την παρτνερ βιζα.
                  Δεν εγραψα τοσο καιρο παιδια διοτι νιωθω οτι παλευω με τα κυματα μεσοπελαγα εξου και ο τιτλος!
                  Χρειαζομαστε τις ευχες σας να μας πανε καλα! ....
                  «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                  Comment


                    welcome johngreek για εσας εύκολος ο δρόμος για εδω.
                    Μπράβο είσαι διαβασμένος βλέπω
                    εύχομαι τα καλύτερα
                    σας περιμένουμε


                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      welldone mate, hope to see you soon
                      ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

                      Comment


                        Originally posted by Aussie View Post
                        welcome johngreek για εσας εύκολος ο δρόμος για εδω.
                        Μπράβο είσαι διαβασμένος βλέπω
                        εύχομαι τα καλύτερα
                        σας περιμένουμε


                        σ`ευχαριστω πολυ @aussie!
                        ο.τι ξερω ειναι αποκλειστικα απο το patriotaki!
                        «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                        Comment


                          Originally posted by W.AUSTRALIAN View Post
                          welldone mate, hope to see you soon

                          ευχαριστω πολυ,εχουμε δρομο ακομα
                          «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                          Comment


                            Με το καλό να ρθετε Αυστραλία! Ολοι μας Γιάννη απο μεσοπέλαγα ξεκινήσαμε, αν υπάρχει θέληση και όρεξη για καλύτερη ζωή να είσαι σίγουρος ότι πολύ γρήγορα θα βρείτε την στεριά σας!! Καλή τύχη.

                            Comment


                              Originally posted by MARINAM View Post
                              Με το καλό να ρθετε Αυστραλία! Ολοι μας Γιάννη απο μεσοπέλαγα ξεκινήσαμε, αν υπάρχει θέληση και όρεξη για καλύτερη ζωή να είσαι σίγουρος ότι πολύ γρήγορα θα βρείτε την στεριά σας!! Καλή τύχη.

                              μου δινουν δυναμη τα λογια σας
                              «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                              Comment


                                Johngreek καλη επιτυχια στα σχεδια σας !!! Απ οτι φαινεται ειστε σε πολυ καλο δρομο εσυ και η οικογενεια σου!!!Συνεχιστε με επιμονη και υπομονη και σιγουρα θα τα καταφερετε !!! Καλη συνεχεια!!!

                                Comment

                                Working...
                                X