Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by australian View Post
    Εδώ δεν τα λέει "όλα στο πιάτο"? http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...-descent-4629/ Post No3 ?
    Απλα δεν ανοιξα τα λινκς στο ποστ 3.
    Εχεις δικιο τωρα το ειδα οτι τα εχεις βαλει
    «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

    Comment


      Originally posted by johngreek View Post
      Απλα δεν ανοιξα τα λινκς στο ποστ 3.
      Εχεις δικιο τωρα το ειδα οτι τα εχεις βαλει
      No worries,mate

      Comment


        Originally posted by jimathens View Post
        Αφού στο είπα.... ότι έπεσες σε πολύ @@@@@@ υπάλληλο...!!!
        Εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...html#post77938
        (Συμβουλή:
        Τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα... μετά συνηθίζεις... ♥
        χαχαχα

        Τα πρώτα 100 αγγουρια είναι δύσκολα... μετά συνηθίζεις... ♥
        την αιτηση 80 που την βρισκω?
        «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

        Comment


          Originally posted by johngreek View Post

          την αιτηση 80 που την βρισκω?
          Εδώ.
          Οι φόρμες ,συνηθως αλλάζουν 3 φορές τον χρόνο,Απριλη ,Ιουλιο,-Νοεμβρη- αλλά μπορει και ενδιαμεσα.Γι αυτο ,πρεπει να χρησιμοποιουνται οι πιό πρασφατες και δεν τις καταβαζουμε τωρα ,για να τις στειλουμε ,αργοτερα ,παρά μονο ,οταν ειμαστε ετοιμοι ,να τις στειλουμε.
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            Originally posted by vertigo View Post
            Εδώ.
            Οι φόρμες ,συνηθως αλλάζουν 3 φορές τον χρόνο,Απριλη ,Ιουλιο,-Νοεμβρη- αλλά μπορει και ενδιαμεσα.Γι αυτο ,πρεπει να χρησιμοποιουνται οι πιό πρασφατες και δεν τις καταβαζουμε τωρα ,για να τις στειλουμε ,αργοτερα ,παρά μονο ,οταν ειμαστε ετοιμοι ,να τις στειλουμε.
            ευχαριστω πολυ!
            «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

            Comment


              Originally posted by johngreek View Post
              ευχαριστω πολυ!

              Παρακαλώ!
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Originally posted by johngreek View Post
                παιδια φτιαχνω το CITIZENSHIP BY DESCENT της κορης μου τωρα απο τη μαμα, ΕΔΩ τα λεει ολα στο πιατο αλα ελληνικα και ειπα οτι ειναι καλο να το ποσταρω.
                διοτι εφαγα μπερδεμα εδω.
                johngreek , αν θες ριξε και μια ματια παρακατω και στο δικο μου post ,μπορει να σε βοηθησει σε κατι.

                Comment


                  Originally posted by stratos6 View Post
                  johngreek , αν θες ριξε και μια ματια παρακατω και στο δικο μου post ,μπορει να σε βοηθησει σε κατι.
                  http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...html#post58421
                  και βεβαια φιλε Στρατο με βοηθησες, σε ευχαριστω και μονο που ανταποκριθηκες.
                  «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                  Comment


                    Έτοιμο και το διαβατήριο, Χρόνος αναμονής 1 εβδομάδα με παραλαβή αυτοπροσόπως απο την πρεσβεία, κόστος 157€.

                    Comment


                      Originally posted by johngreek View Post
                      και βεβαια φιλε Στρατο με βοηθησες, σε ευχαριστω και μονο που ανταποκριθηκες.
                      Τίποτα, να' σαι καλα κουραγιο και καλη συνεχεια.

                      Comment


                        Originally posted by sotiris1 View Post
                        Έτοιμο και το διαβατήριο, Χρόνος αναμονής 1 εβδομάδα με παραλαβή αυτοπροσόπως απο την πρεσβεία, κόστος 157€.
                        Έχε χάρη που το δολάριο είναι στα κάτω του 1€ - 1,543$ αυτήν την εποχή.

                        Τι λέμε σε αυτές τοις περιπτώσεις ?

                        Καλοτάξιδο το διαβατήριο ή εσύ με το διαβατήριο ?

                        pantamazi_
                        Think before you driving@world.......

                        Comment


                          Όντως η Ισοτιμία είναι με το μέρος μας αυτή την στιγμή!

                          Ευχαριστώ πολύ!

                          Εγώ με το διαβατήριο, σε μερικούς μήνες (θα περιμένουμε την έγκριση της Partner Visa).

                          Comment


                            Ενα μεγάλο χερετισμο και απο μένα και ενα μεγάλο ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες που παρέχει το φορουμ.
                            Εμαστε και εμείς ενα απο τα ζευγάρια που μετα απο πολύ σκέψη και απο πολλα πισωγύρισματα αποφασίσαμε τελικά να καταθέσουμε τα χαρτιά για την partner visa την δική μου.
                            Τα πισωγύρισματα γιατί ο άνδρας μου παρόλο που ειναι Αυστραλός υπήκοος, εδώ στην Ελλάδα εχει μια δουλειά στον ιδιωτικό τομέα που η συνθήκες μπωρει να μην ειναι πολύ καλές και ο μισθός του να εχει μειωθεί παρά πολύ αλλα εχει όμως μια δουλειά καθώς και εγώ βρησκω δουλειά συνήθως με σύμβαση βέβαια 8 η 6 μήνες το χρόνο. Πριν ενα χρόνο τελειώσαμε και το σπίτι μας.
                            Παρολα αυτά το καρμικο ειναι αναπόφευκτο να τονίσω ότι εχουμε παει Sydney 2010 και απο τότε δεν θέλαμε να γυρίσουμε αλλα λόγω των απολαβων εκείνη την περίοδο στην Ελλάδα καθώς και ότι εκεί καταλάβαμε γρήγορα ότι μένοντας στην Αυστραλία θα έπρεπε να ξεκίνησουμε την ζωή μας απο το μηδέν μιας και η Αυστραλια δεν αναγνωρίζει τίποτα από Ελλάδα αποφασησαμε να γυρίσουμε. Παμε στο τωρα λοιπών εχω στείλει τα χαρτιά μου για μετάφραση και μέσα στις επόμενες μερες θα στείλω τα χαρτιά μου Βερολίνο.Ειμαστε παντρεμένοι 4,5 χρονια οπότε θεωρώ ότι δεν θα εχουμε πρόβλημα με την visa. Εγω δεν μιλάω σχεδων καθόλου Αγγλικά ο άνδρας μου παρόλο που είναι Αυστραλός υπήκοος θεωρίασαι σωστό επειδή δεν εχει παει σε αγγλόφωνο σχολείο να πάρει το Eilts και το πήρε το general με 6,5 δύσκολο κομμάτι αυτό γιατι στα 33 έπρεπε να ξανακάτσει στο θρανίο και να θυμηθεί ότι ειχε κάνει απο το Λύκειο γιατι όπως είπαμε εκεί εισαι τίποτα και το ξεκινήσαμε απο την αρχή.
                            Τωρα θα σας πω και την διαδικασία που κάνεμε και βγάλαμε TFN από Ελλάδα. Απαραιτητη προϋπόθεση να εχεις έναν συγγενή η φίλο με μόνιμη διευθυνση στην Αυστραλία που να μπωρεις να την χρησιμοποιήσεις. Κατεβασαμε την φόρμα απο το σάιτ της εφορίας την συμπληρωσαμε γράψαμε διευθυνση των κουμπάρων πήγα στη πρεσβεία και έκανα ακριβές αντίγραφο το διαβατήριο και την υπηκοότητα 20€ και τα έστειλα μαζί με φόρμα συμπληρωμένη με ταχυδρομείο στην εφορία της Αυστραλία. Σε 1 μήνα περίπου μας πήραν οι κουμπάροι ότι ήρθε ένας φάκελος με τα γνήσια χαρτιά που ειχαμε στείλει και με το χαρτί του TFN μας το σκάναρε και μας έστειλε το πρωτότυπο ταχυδρομικώς. Ευκολη διαδικασία για όποιον εχει μια διευθυνση να δηλώσει στην Αυστραλία γιατι το πρόβλημα δεν ειναι ότι εισαι έξω απο Αστραλια αλλα ότι αυτή δεν μπορούν να το στείλουν εκτός Αυστραλία. Αυτο για να βοηθήσω και εγώ όσο μπορώ όσους θέλουν να βγάλουν TFN απο Ελλάδα.Για νεώτερα της visas θα ενημερώσω. ��

                            Comment


                              Παιδιά να κάνω μια ερώτηση, κάνω αίτηση για υπηκοότητα των παιδιών και προβληματίζομαι για το αν πρέπει στο σημείο της αίτησης που ρωτάει αν έχω άλλη υπηκοότητα πλην της Αυστραλιανής (Part b,18) να γράψω ότι έχω και την ελληνική? Γιατί σε αυτή την περίπτωση υποθέτω πως χρειάζεται να προσκομίσω και άλλα έγραφα (πλην της ελληνικής ταυτότητας) που να αποδεικνύουν και την ελληνική μου υπηκοότητα όπως βλέπω να γράφει στις οδηγίες της αίτησης.

                              Comment


                                Originally posted by stelios_thess View Post
                                Παιδιά να κάνω μια ερώτηση, κάνω αίτηση για υπηκοότητα των παιδιών και προβληματίζομαι για το αν πρέπει στο σημείο της αίτησης που ρωτάει αν έχω άλλη υπηκοότητα πλην της Αυστραλιανής (Part b,18) να γράψω ότι έχω και την ελληνική? Γιατί σε αυτή την περίπτωση υποθέτω πως χρειάζεται να προσκομίσω και άλλα έγραφα (πλην της ελληνικής ταυτότητας) που να αποδεικνύουν και την ελληνική μου υπηκοότητα όπως βλέπω να γράφει στις οδηγίες της αίτησης.
                                stelio , το ειχα ρωτησει μαζι με καποιες αλλες αποριες που ειχα .Δες εδω: http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...html#post54830
                                Εγω μονο την ταυτοτητα νεου τυπου προσκομισα σαν αποδεικτικο ελληνικης υπηκοοτητας και δεν ειχα προβλημα.

                                Comment

                                Working...
                                X