Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καινούργιο μέλος-απορία σχετικά με τα επιδόματα του Centrelink Αus

    Καλημέρα/Καλησπέρα,
    Είμαι καινούργια στο patriotaki.Kαλά καλά δεν ξέρω να χρησιμοποιώ τον λογαριασμό μου ακόμα.Απλά διαβάζοντας τις συζητήσεις έχω βοηθηθεί πολύ για για αυτό σκέφτηκα πως εάν έφτιαχνα έναν λογαριασμό θα μπορούσα να μάθω ακόμη περισσότερα πράγματα.Όπως όλοι σχεδιάζω την μετανάστευση μου...Εγώ σχεδιάζω προς Αυστραλία μεριά μιας και είμαι και αυστραλιανή υπήκοος (από τη μητέρα μου).Αυτό που θα ήθελα να μάθω και θα με ευχαριστούσε εάν κάποιος από εσάς γνωρίζει να μου απαντήσει είναι εάν με το που θα φτάσω εκεί θα έχω πρόσβαση στα επιδόματα του centrelink ή θα πρέπει να περιμένω 104 εβδομάδες? Ξαναλέω πως έχω την υπηκοότητα και με τα όσα έχω ακούσει έχω μπερδευτεί σχετικά με αυτό το θέμα

    Comment


      Originally posted by Melbourne319 View Post
      Καλημέρα/Καλησπέρα,
      Είμαι καινούργια στο patriotaki.Kαλά καλά δεν ξέρω να χρησιμοποιώ τον λογαριασμό μου ακόμα.Απλά διαβάζοντας τις συζητήσεις έχω βοηθηθεί πολύ για για αυτό σκέφτηκα πως εάν έφτιαχνα έναν λογαριασμό θα μπορούσα να μάθω ακόμη περισσότερα πράγματα.Όπως όλοι σχεδιάζω την μετανάστευση μου...Εγώ σχεδιάζω προς Αυστραλία μεριά μιας και είμαι και αυστραλιανή υπήκοος (από τη μητέρα μου).Αυτό που θα ήθελα να μάθω και θα με ευχαριστούσε εάν κάποιος από εσάς γνωρίζει να μου απαντήσει είναι εάν με το που θα φτάσω εκεί θα έχω πρόσβαση στα επιδόματα του centrelink ή θα πρέπει να περιμένω 104 εβδομάδες? Ξαναλέω πως έχω την υπηκοότητα και με τα όσα έχω ακούσει έχω μπερδευτεί σχετικά με αυτό το θέμα
      welcome !
      Σαν Αυστραλη υπηκοος ,δεν εχεις τις 104 εβδομαδες ,αναμονη ,για οσον αφορά τα επιδοματα του Centrelink.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Εμεις
        κοντευουμε εναν μηνα εδω ο αντρας μου ως αυστραλος υπηκοος γραφτηκε απο την επομενη μερα και σε 15 μερες του εβαλαν στον λογαριασμο 500 και κατι.

        Comment


          ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ.εχω καταθέσει τα χαρτιά μου για την visa 309/100 και μου στειλανε email από Βερολίνο να τους προσκομίσω πρωτότυπο αντίγραφο ποινικού μητρώου.εγω το ποινικό μητρώο το πήρα απο την Αλεξάνδρας που βγάζουμε ποινικό μητρώο το πήγα στα δικαστήρια έβαλα σφραγίδα χαγης το πήγα για μετάφραση στη μεταφραστική υπηρεσία και το έστειλα και το δικό μου και του συζύγου.το είχα δει ότι το ίδιο είχε συμβεί στον greco-topoΣτο Λονδίνο αν μπωρει να με ενημέρωσει τι είχε γράψει στο email και το δέχτηκαν η αν ξέρει κάποιος τι μπορω να κανω ευχαριστω

          Comment


            Penny καλησπέρα και καλή επιτυχία με την visa,

            περίεργο που δεν στο δέχτηκαν, απο την Αλεξάνδρας το πρωτότυπο αντίγραφο δίνουν, και εμείς το ίδιο κάναμε και βάλαμε στην αίτηση μας, αλλά προς το παρόν περιμένουμε C.O.

            Μήπως στην μετάφραση έκαναν κάποιο λάθος; Έχεις αντίγραφο απο το χαρτί που σου έδωσαν; Το δικό μας λέει "GENERAL PURPOSE CRIMINAL RECORD TRANSCRIPT"

            Comment


              Sotiri1 καλή επιτυχία και σε εσάς παρακολουθούσα το τι γράφεις και την αιτηση την κάναμε σχεδόν μαζί εγω κατέθεσα ταχυδρομικος σημερα μου στηλαν email και μου είπαν να τους στηλώ το πρωτότυπο ποινικό και να περάσω απο γιατρούς.δεν κράτησα αντίγραφο δυστυχώς ειμουνα τόσο σηγουρη ότι δεν θα είχα πρόβλημα την διαδικασία την έκανε οπως σου προανέφερα.προφανος πάλι κολησανε με το αντίγραφο που γράφει το ποινικό αλλιώς δεν εξήγησε

              Comment


                Ευχαριστούμε πολύ!

                Ίσως κόλλησαν στην μετάφραση σε περίπτωση που περιείχε την λέξη COPY όπως έλεγε και στην μετάφραση του Greco Topo, αντι για Transcript.

                Όντως ο περισσότερο αρμόδιος να σε βοηθήσει ειναι ο Greco που του έτυχε παρόμοια περίπτωση.

                Comment


                  Ευχαριστω πολυ sotiri1 μάλλον αυτό θα ειναι και άντε να ξεμπλέξουμε καλο κουράγιο και σε σένα.

                  Comment


                    ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΜΙΚΡΗΣ

                    Καλημέρα σε όλους. Καλώς σας βρήκα.... Είμαι γεννημένη στην Αυστραλία το 1974, με καινούργιο διαβατήριο από το 2009 και έχω μια κορούλα 12 μηνών που θέλω να πάρει την υπηκοότητα. Κατέβασα τις οδηγίες από το site της Κυβέρνησης της Αυστραλίας σχετικά με την υπηκοότητα και άρχισα να κάνω τις διαδικασίες. Διαβάζοντας όμως και τα σχετικά forum διαπίστωσα πολλές διαφορές. Στις δικές τους τις οδηγίες δε γράφει ότι πρέπει η ληξιαρχική πράξη γέννησης πρέπει να έχει τη σφραγίδα της Χάγης όπως διάβασα εδώ στο forum. Γράφουν ότι την επικύρωση μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε ασκεί ένα από το επαγγέλματα που αναφέρονται στη φόρμα 118....Δε ξέρω έχω μπερδευτεί τελείως... 4 χαρτιά είναι όλα και όλα αυτά που πρέπει να στείλω και δεν μπορώ να καταλάβω ποιά βήματα να ακολουθήσω. Αν λάβεις υπόψη και το γεγονός ότι ζω στη Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να τρέξω στα διάφορα Υπουργεία για να βγάλω άκρη... Έχω το πιστοποιητικό γέννησης το δικό μου, το χαρτί πολιτογράφησης από το ειδικό ληξιαρχείο που με δηλώσαν οι γονείς μου όταν ήρθαμε στην Ελλάδα (έχω 2 υπηκόοτητες λοιπόν), τη ληξιαρχική πράξη γέννησης της μικρής, βεβαιώση από την εφορία που αναφέρει τη διεύθυνση διαμονής. Χρειάζομαι κάτι άλλο;; Αν όχι πως λειτουργώ από δω και πέρα με αυτά τα χαρτιά;; Το διαβατήριο μου θα το στείλω πρωτότυπο στην Αγγλία μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά όταν τα έχω στα χέρια μου. Σας παρακαλώ θερμά βοηθήστε με να βγάλω μια άκρη. Ευχαριστώ θερμά!

                    Comment


                      Originally posted by EviGes View Post
                      Καλημέρα σε όλους. Καλώς σας βρήκα.... Είμαι γεννημένη στην Αυστραλία το 1974, με καινούργιο διαβατήριο από το 2009 και έχω μια κορούλα 12 μηνών που θέλω να πάρει την υπηκοότητα. Κατέβασα τις οδηγίες από το site της Κυβέρνησης της Αυστραλίας σχετικά με την υπηκοότητα και άρχισα να κάνω τις διαδικασίες. Διαβάζοντας όμως και τα σχετικά forum διαπίστωσα πολλές διαφορές. Στις δικές τους τις οδηγίες δε γράφει ότι πρέπει η ληξιαρχική πράξη γέννησης πρέπει να έχει τη σφραγίδα της Χάγης όπως διάβασα εδώ στο forum. Γράφουν ότι την επικύρωση μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε ασκεί ένα από το επαγγέλματα που αναφέρονται στη φόρμα 118....Δε ξέρω έχω μπερδευτεί τελείως... 4 χαρτιά είναι όλα και όλα αυτά που πρέπει να στείλω και δεν μπορώ να καταλάβω ποιά βήματα να ακολουθήσω. Αν λάβεις υπόψη και το γεγονός ότι ζω στη Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να τρέξω στα διάφορα Υπουργεία για να βγάλω άκρη... Έχω το πιστοποιητικό γέννησης το δικό μου, το χαρτί πολιτογράφησης από το ειδικό ληξιαρχείο που με δηλώσαν οι γονείς μου όταν ήρθαμε στην Ελλάδα (έχω 2 υπηκόοτητες λοιπόν), τη ληξιαρχική πράξη γέννησης της μικρής, βεβαιώση από την εφορία που αναφέρει τη διεύθυνση διαμονής. Χρειάζομαι κάτι άλλο;; Αν όχι πως λειτουργώ από δω και πέρα με αυτά τα χαρτιά;; Το διαβατήριο μου θα το στείλω πρωτότυπο στην Αγγλία μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά όταν τα έχω στα χέρια μου. Σας παρακαλώ θερμά βοηθήστε με να βγάλω μια άκρη. Ευχαριστώ θερμά!
                      δεν χρειαζεται να αγχωνεσε καθολου, ειναι κακος συμβουλος το αγχος ολα θα πανε καλα.
                      απο το δωματιο του σπιτιου σου γινονται ολα χωρις να τρεξεις πουθενα, μεταφρασεις θα κανεις στη μεταφραστικη στο υπουργειο στελνοντας τα με την acs τα δημοσια εγγραφα, σφραγιδα της χαγης αν σου ειναι ευκολο βαλε αλλα και να μη βαλεις δε τρεχει τιποτα πολλοι δε βαλανε και δεν ειχαν προβλημα. οτι θες ρωτα θα σου απαντησουν ολα τα παιδια.
                      διαβασε μερικα λινκς,,,
                      immi_citz_greek - Australian High Commission
                      http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...-descent-4629/

                      προσεξε να εχεις ληξιαρχικη πραξη γεννησης και οχι να λεει αποσπασμα ληξιαρχικης πραξης γεννησης του παιδιου.
                      οπου κολας ρωτα ειναι ευκολα
                      «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                      Comment


                        παιδια γεια σας
                        μια γρηγορη ερωτηση
                        στην φορμα για διαβατηριο παιδιου ο εγγυητης που δηλωνει οτι γνωριζει το παιδι μπορει να ειναι το ιδιο προσωπο με αυτον που επικυρωνει τις υπογραφες των γονεων?
                        «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                        Comment


                          Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!! Σίγουρα θα προκύψουν κι άλλες ερωτήσεις!
                          Originally posted by johngreek View Post
                          δεν χρειαζεται να αγχωνεσε καθολου, ειναι κακος συμβουλος το αγχος ολα θα πανε καλα.
                          απο το δωματιο του σπιτιου σου γινονται ολα χωρις να τρεξεις πουθενα, μεταφρασεις θα κανεις στη μεταφραστικη στο υπουργειο στελνοντας τα με την acs τα δημοσια εγγραφα, σφραγιδα της χαγης αν σου ειναι ευκολο βαλε αλλα και να μη βαλεις δε τρεχει τιποτα πολλοι δε βαλανε και δεν ειχαν προβλημα. οτι θες ρωτα θα σου απαντησουν ολα τα παιδια.
                          διαβασε μερικα λινκς,,,
                          immi_citz_greek - Australian High Commission
                          http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...-descent-4629/

                          προσεξε να εχεις ληξιαρχικη πραξη γεννησης και οχι να λεει αποσπασμα ληξιαρχικης πραξης γεννησης του παιδιου.
                          οπου κολας ρωτα ειναι ευκολα

                          Comment


                            Και συνεχίζω με τις απορίες μου!!! Πριν στείλω τα έγγραφα για μετάφραση, επικύρωση των μπορεί να κάνει και δικηγόρος ή πρέπει να επικυρωθούν στο Υπουργείο Εσωτερικών; Στέλνω τα πρωτότυπα ή τα επικυρωμένα αντίγραφα για μετάφραση; Επίσης το διαβατήριο της Αυστραλίας το δικό μου που αποδεικνύει την υπηκόοτητα μου, πρέπει να βγεί φωτοτυπία και να επικυρωθεί ή μπορώ να στο στείλω πρωτότυπο στην Αγγλία; Έχω κι άλλες απορίες, δε θα γλυτώσετε τόσο εύκολα!

                            Comment


                              2.069,65€ Το κόστος για την 309/100 που πληρώσαμε εμείς, έπειτα απο την μετατροπή AUD->EUR

                              Comment


                                Δηλαδη επεσε η τιμη? Εγω ειχα δει οτι πλησιαζε τα 2.5 χιλ ευρω
                                «Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις».Πιτθέας (1240 π.Χ)

                                Comment

                                Working...
                                X