Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    έχοντας διαβάσει agoriani έχεις διαβάσει το 98% που αφορά την Αυστραλία ( αξεπέραστος )
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    Comment


      Originally posted by mariasiran View Post
      Γεια σε όλους εδώ στο patriotaki. Είμαι καινούργια εδώ πέρα και σκοπεύω σε λίγο να έρθω και εγώ στην Αυστραλία. Πρώτα θα ήθελα να σας δώσω συγχαρητήρια για τις πολύ καλές πληροφορίες που δίνεται σε όλους. Πραγματικά χωρίς αυτές είσαι στα χαμένα.Μπράβο σε όλους. Είμαι 37 χρονών και ο άντρας μου 49. Έχουμε δύο παιδιά 14 και 13 χρονών. Επειδή τα πράγματα πάνε απο το κακό στο χειρότερο στην Ελλάδα σκεφτόμαστε να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία. Ο άντρας μου έχει αυστραλέζικη υπηκοότητα. Ο άντρας μου έχει διαφημιστική εταιρεία και εγώ είμαι γραφίστρια. Έχετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με το αν υπάρχει ζήτηση στις συγκεκριμένες δουλειές είτε να δούλέψουμε σε κάποια εταιρεία είτε να κάνουμε μια δικιά μας εταιρεία εκεί;Και κάτι ακόμα. Είναι καλύτερο να βγάλω από εδώ τη βίζα ή όταν πάω εκεί; Γνωρίζω ότι ο άντρας μου μπορεί να εργαστεί αμέσως αλλά εγώ όχι λόγω βίζας. Απο την εμπειρία σας απο τη στιγμή που θα κάνω τα χαρτιά μου για τη βίζα σε πόσο διάστημα θα μπορώ να δουλέψω; Ευχαριστώ εκδότη των προτέρων!
      Καλημέρα mariasiran
      Αυτό που έκανα εγώ: Προτίμησα να έρθω με τουριστική βίζα κ να κάνω την αίτηση για την Partner Visa μέσα από την Αυστραλία γιατί η γυναίκα μου σαν υπήκοος κ ο γιος μας υπήκοος λόγο καταγωγής από την μητέρα του θα έπαιρναν ότι επιδόματα δικαιούνταν συν ότι στους τέσσερις μήνες πήρα την Bridging Visa κ μπορούσα να δουλέψω νόμιμα.
      Με λίγα λόγια κέρδισα σχεδόν 8-10 μήνες γιατί κανείς δεν είναι σίγουρος πότε θα πάρει την Partner Visa αν κάνει την αίτηση εκτός Αυστραλίας λόγο των πολλών αιτήσεων που ίσως αυτό μπορεί να συμβεί κ αν η αίτηση γίνει κ μέσα από την Αυστραλία.
      Τώρα το τι θα αποφασίσετε να κάνετε εσείς είναι δικό σας θέμα.

      Αυτά ήθελα να σου πω κ γι'αυτό σου έδωσα να διαβάσεις την δικιά μου ανταπόκριση για να καταλάβεις τι σε συμφέρει να κάνεις για την δικιά σου περίπτωση μιας κ εκείνη την στιγμή είδα ότι διάβαζες την ανταπόκριση της demi κ ίσως να είχες διαβάσει κ του Agoriani μιας κ το αναφέρω κ στην ανταπόκρισή μου σε ένα σημείο εδώ:


      Οι πρώτες μέρες.
      Είχαν πολύ τρέξιμο… κ εδώ ανέλαβε ο 1ς θείος χρέη ταξιτζή μόνο που ήμασταν 10 χιλιόμετρα μακριά κ ήταν ολίγον τι παλτό…!!!
      Κάθε μέρα σχεδόν πηγαίναμε στις δημόσιες υπηρεσίες για να γραφτούν η γυναίκα κ ο γιος, εκεί όλοι οι εργαζόμενοι ήταν φιλικοί, πάρα πολύ εξυπηρετικοί κ χωρίς άγχος κάτι το οποίο είχα ξεχάσει από την πρώτη μέρα που πήγα στο Γυμνάσιο…!!!
      Πρόβλημα δεν συνάντησα πουθενά κάθε άλλο μπορώ να πω γιατί ότι χαρτιά μου ζήταγαν τα είχα έτοιμα κ μεταφρασμένα κ έμεναν με το στόμα ανοιχτό αλλά κ με ένα χαμόγελο αμηχανίας γιατί ήμουνα διαβασμένος κ πολύ καλά προετοιμασμένος…!!!
      ( Ας είναι καλά το Patriotaki ο Agoriani αλλά κ όλα τα άλλα παιδιά που με τις πληροφορίες τους γλύτωσα πολύ χρόνο = $$$$$$ κ ταλαιπωρία = @@@@@@...!!! )


      Χωρίς αμφισβήτηση ο Agoriani είναι ο πρωτοπόρος κ τον ευχαριστώ για ακόμα μία φορά γιατί με βοήθησε πάρα πολύ κ ευτυχώς γιατί αν περίμενα από κάποιους άλλους να κάνουν το ίδιο ίσως να ήμασταν στην Ελλάδα ακόμη κ να παλεύαμε με την γραφειοκρατία πολλών καρεκλοκένταυρων κ ανεγκέφαλων υπαλλήλων...!!!
      (Εννοείτε κ ότι δεν προσπαθώ να ξεπεράσω τον Agoriani αλλά ούτε κ κανέναν άλλον...!!!)

      Επιπλέον ο καθένας με ότι προσωπικές εμπειρίες γράφει βοηθάει με τον δικό του τρόπο κάποιους που θέλουν πολύ να μάθουν πως είναι η πραγματική ζωή εδώ... κ όχι όπως κάνουν οι περισσότεροι που μόλις πατήσουν το πόδι τους σε οποιαδήποτε χώρα εκτός Ελλάδος ως δια μαγείας εξαφανίζονται...!!!
      (Εννοείτε ότι εξαιρούνται όσοι έχουν κάποιο πολύ σοβαρό λόγο ή πρόβλημα...!!!)


      Και φυσικά αυτή πιστεύω ότι είναι κ η ηθική ικανοποίηση του Agoriani να βλέπει το έργο του να έχει ανταπόκριση κ από άλλους...!!!

      υ.γ. Ενημερωτικά μέχρι σήμερα έχουν γραφτεί στο Πατριωτάκι 9.351 μέλη ενώ είναι ζήτημα να συμμετέχουν ενεργά έστω κ 50 μέλη.
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        Σ´ευχαριστω πολυ jimathens. Έχω ήδη διαβάσει την ανταπόκριση σου αλλά και του agoriani. Και μάλιστα μερικά απο τα θέματα σας τα έχω διαβάσει 2 και 3 φορές. Το πρόβλημα μου εμένα ειναι να μπορώ να δουλέψω και εγώ αμέσως γιατί δεν υπάρχουν πολλά χρήματα για να πάρουμε μαζί και θα ήταν μια βοήθεια και η δική μου συμμετοχή στα έξοδα της οικογένειας. Οπότε αναπτερωθηκε το ηθικό μου μόλις διάβασα την απάντηση σου.
        Μήπως μπορείς να μου πεις τι πόσο τουλάχιστον πρέπει να πάρει μια τετραμελής οικογένεια μαζί; Να σου πω ότι υπάρχει μια πιθανότητα τους 3-4 πρώτους μήνες να μας φιλοξενήσει η θεία του άντρα μου. Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ο άντρας μου δικαιούται να πάρει τα επιδόματα των παιδιών ή τα παίρνει μόνο η μητέρα;
        Σ´ευχαριστω και πάλι

        Comment


          Originally posted by vertigo View Post
          Γεια σου και σενα !
          Για τα επαγγελματικα ,που ρωτας ,δεν γνωριζω.
          Oσον αφορά ,το απο πού ειναι καλυτερα ,να βγαλεις βιζα ,εξαρταται ,απ τις συνθηκες ,του καθενος. Αν κανεις την αιτηση offshore ,παιρνει συνηθως ,πολυ λιγοτερο χρονο...γυρω στους 6-8 μηνες και στοιχιζει και φθηνοτερα. Και με το που κατεβεις Αυστραλια ,οταν σου δοθει η βιζα -που θα πρεπει να εισαι εκτος Αυστραλιας ,για να σου χορηγηθει ,οταν η αιτηση εχει γινει ,εκτος Αυστραλιας-,θα μπορεις αμεσα ,να δουλεψεις και επισης ,αμεσα ,θα δικαιουσαι επιδοματα ,αφου σιγουρα ,την μονιμη partner visa ,θα παρεις ,εξ αρχής.Εννοειται ,οτι θα εχεις αμεσα και medicare ,με το που θα κατεβεις .

          Αν κανεις απο Αυστραλια ,την αιτηση ,ο μεσος χρονος αναμονης , για partner visa ,ειναι τωρα ,18 μηνες .(βεβαια ,υπαρχουν και περιπτωσεις ,που εχει δοθει ,πολυ νωριτερα ,ειναι θεμα τυχης....).Mονο οταν σου χορηγηθει η μονιμη partner visa ,θα εχεις προσβαση σε επιδοματα.

          Με το που καταθεσεις απο Αυστραλια ,εγκυρη αιτηση ,θα εχεις αμεσα medicare ,αλλά θα μπορεις να δουλεψεις ,οταν μπει σε ισχυ ,η bridging visa, που δινεται σε εγκυρη αιτηση και ''ξυπναει'' ,οταν ληξει η προηγουμενη ουσιαστικη βιζα ,με την οποια θα εχεις μπει στην χωρα ,που αν πας σαν τουριστας ,θα ειναι για σενα ,ειτε η ΕΤΑ ή η eVisitor. Δλδ ,στους 3 μηνες ,απ την εισοδο στην χωρα ,με την ληξη της προηγουμενης ουσιαστικης βιζας σου κι αφου εννοειται ,εχεις μεσα στο 3 μηνο αυτο ,καταθεσει εγκυρη αιτηση για partner visa ,θα μπορεις να δουλεψεις.Επιδοματα ,ομως ,θα δικαιουσαι ,οταν σου χορηγηθει η μονιμη partner visa ,που σε σενα ,η μονιμη θα δοθει ,απ την αρχή.

          Eυχομαι ,ολα καλά να σας ερθουν .Διαβασε και την ανταποκριση του Agoriani ,του πρωτοπόρου .(οπου περιεχει πολλά και χρησιμα ,για οταν κατεβετε!). Που η συμβολη του , στο patriotaki.net ,ειναι ανεκτιμητη και οι πολυτιμες πληροφοριες που πρωτος εδωσε , κανοντας μονος του ,ερευνα στο διαδικτυο και καταγραφοντας τα βηματα που εκανε για να παρει ο ιδιος ,την βιζα , ( και μετά ,τις πληροφοριες απο Αυστραλια ),ανοιξαν τον δρομο στους υπολοιπους και βοηθησαν πάρα πολλούς!Και στο να μαθουν τις διαδικασιες και στο να παρουν κουραγιο και να προχωρησουν κι αυτοι!( ο Agoriani ,εκανε απο Ελλαδα ,την αιτηση ,αλλά κατεβηκε Αυστραλια -εχοντας ενημερωσει την Case Οfficer του- ,πριν του εγκριθει η partner visa κι οταν ηρθε ο καιρος της χορηγησης ,πηγε Νεα Ζηλανδια ,ωστε να του χορηγηθει η βιζα.Στο λεω ,για να μην εχεις αποριες ,οταν διαβασεις ,οτι πηγε Νεα Ζηλανδια ,για να του δοθει η βιζα και προβληματιστεις. Οπως ηδη σου ειπα , σε offhsore αιτηση ,πρεπει η χορηγηση ,να γινει κι αυτη ,offshore.)

          Σ´ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Από ότι έχω καταλάβει το ποσό για την partner visa το πληρώνεις μόλις κάνεις την αίτηση. Σωστά ; Υπάρχει δυνατότητα να πληρωθεί μόλις την παραλάβω και όχι μόλις κάνω την αίτηση; Έχω δει ότι η bridging κοστίζει 140$ Καλά κατάλαβα; Συγγνώμη που δίνω πολύ βάρος στα οικονομικά αλλά όπως μας έχουν καταντήσει λεφτά δεν υπάρχουν πολλά. Να είσαι πάντα καλά και όλα να έρθουν όπως τα επιθυμείς!!!

          Comment


            Το πόσα χρήματα χρειάζονται για μια τετραμελή οικογένεια για το πρώτο διάστημα είναι δύσκολο να απαντηθεί με σιγουριά από τον οποιονδήποτε κ αυτό γιατί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως: σε ποια πόλη θα πάτε, τι σπίτι κ σε ποια περιοχή θα νοικιάσατε, αν έχετε σκοπό να φέρετε όλα τα πράγματα του σπιτιού σας από την Ελλάδα, αν αγοράσετε κ πότε αυτοκίνητο εδώ που είναι πάρα πολύ απαραίτητο, πότε κ με τι μισθό θα βρει δουλειά ο σύζυγος, αν είστε απαιτητικοί σε κάποια πράγματα κ πόσο, αν είστε καπνιστές ή ο ένας από τους δυο σας κ φυσικά άφησα για το τέλος την υπόσχεση των συγγενών που εύχομαι να την τηρήσουν κ για όσο διάστημα χρειαστεί μακάρι κ πολύ περισσότερο.
            Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν έχετε πάνω από 20.000 $ για την αρχή είναι καλά, όχι όμως ότι δεν μπορεί να τα καταφέρετε κ με 15.000 $ ή ακόμη κ με 10.000 $ γιατί όπως λέω κ είναι η πραγματικότητα ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του αστέρι ή τύχη.
            Το να δουλέψεις όμως χωρίς να έχεις πάρει αυτό το δικαίωμα από το immigration δηλαδή μαύρα όπως κάνουν πολλοί λόγο ανάγκης δεν θα στο συνιστούσα.
            Τα επιδόματα για τα παιδιά τα παίρνει όποιος από τους δύο γονείς είναι ο υπήκοος όπως κ το επίδομα ενοικίου κ φυσικά ότι άλλο επίδομα δικαιούται.
            Τα χρήματα για την Partner Visa τα πληρώνεις μόλις κάνεις την αίτηση.
            Εμένα μου στοίχισε 3.975 $ τον Φεβρουάριο του 2013 μέσα από την Αυστραλία.
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Originally posted by mariasiran View Post
              Σ´ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Από ότι έχω καταλάβει το ποσό για την partner visa το πληρώνεις μόλις κάνεις την αίτηση. Σωστά ; Υπάρχει δυνατότητα να πληρωθεί μόλις την παραλάβω και όχι μόλις κάνω την αίτηση; Έχω δει ότι η bridging κοστίζει 140$ Καλά κατάλαβα; Συγγνώμη που δίνω πολύ βάρος στα οικονομικά αλλά όπως μας έχουν καταντήσει λεφτά δεν υπάρχουν πολλά. Να είσαι πάντα καλά και όλα να έρθουν όπως τα επιθυμείς!!!

              Παρακαλώ! Να 'σαι καλά κι εσυ !

              Το ποσό ,πληρωνεται με την αιτηση ,αλλιώς ,δεν θεωρειται εγκυρη η αιτηση.Δεν γινεται ,να την πληρωσεις ,μετά.Δεν θα μπορουσε η υπηρεσια ,ν ασχοληθει με την διαδικασια επερξεγασιας μιας βιζας ,που δεν εχει πληρωθει .

              Μαλλον ,κατι εχεις μπερδεψει. Δεν κανεις ξεχωριστα αιτηση και για Bridging visa A – BVA – (subclass 010) .Που βεβαια ,δινεται με την υποβολη εγκυρης onshore αιτησης ,για partner visa , δεν εχει κοστος και δεν την ζηταει καποιος ,με ξεχωριστη αιτηση.. Yπαρχουν 5 κατηγορίες των bridging visas. Bridging visa A (BVA) , Bridging visa B (BVB),Bridging visa C (BVC),Bridging visa D (BVD)και Bridging visa E (BVE). Oλες ειναι χωρίς κόστος ,εκτος απ την 2η ,την Bridging visa B (BVB) ,που κοστιζει 140 $ και προφανώς ,γι αυτην διαβασες .(Υπάρχουν ,άλλες 2 ,ιδιαιτερες bridging visas ,η BV F ,που αφορά unlawful non-citizens,πιθανά θυματα trafficking κι η BV R ,οπου εκκρεμεί απελαση και απλά ,τις αναφερω).

              .Ομως ,αυτη η βιζα - η BV B-,ειναι μονο για οποιον εχει καταθεσει απο Αυστραλια ,αιτηση για μια νεα ουσιαστικη βιζα ,ειναι ήδη κατοχος BVA και θελει να ταξιδεψει ,(ενώ περιμενει να εγκριθει η νεα ουσιαστικη του βιζα) ,εκτος Αυστραλιας και να επιστρεψει πισω ,μετά .Δλδ ,αν καποιος π.χ κατεβηκε με ΕΤΑ ή eVisitor και κατεθεσε μετά, εγκυρη αιτηση για partner visa και μπηκε σε ισχυ η Bridging visa A,μετα την ληξη του 3μηνου της βιζας ,με την οποια μπηκε στην χώρα....οσο ειναι με Bridging visa A ,περιμενοντας να εγκριθει η partner visa...ΔΕΝ μπορει να επιστρεψει στην χώρα ,αν τυχον ταξιδεψει εκτος χώρας,επειδη πολυ απλα ,αυτη η βιζα ,του επιτρεπει να μενει νομιμα ,μεχρι να εγκριθει η partner visa κι ακυρωνεται ,αν τυχόν σηκωθει και παει ταξιδι εκτος χώρας ,ο κατοχος της).

              Κι αυτο ,γιατι οταν του εχει δοθει -χωρις κοστος-η Bridging visa A (BVA,με την υποβολη εγκυρης αιτησης ,για νεα ουσιασιστικη βιζα , δεν του επιτρεπει η Bridging visa A (BVA) να επιστρεψει στην Αυστραλια ,αν χρειαστεί να ταξιδεψει εκτος χώρας..Οποτε,πριν φυγει απο Αυστραλια , ζητα την Bridging visa B (BVB) ,που ειναι αυτη που ειδες ,οτι κοστιζει 140$ και ισχυει για περιορισμενο διαστημα.(Ουσιαστικη βιζα ,δλδ substantive visa , θεωρειται και η λεγομενη τουριστικη βιζα ,δλδ η ΕΤΑ ή η eVisitor . Ετσι ,οταν καποιος κατεβει με ΕΤΑ ή η eVisitor ,ειναι κατοχος ουσιαστικης βιζας και οταν κανει αιτηση για partner visa ,αιτειται νεα ουσιαστικη βιζα.Αυτα ,για να μην γινει μπερδεμα ,περί ουσιαστικης βιζας.)

              Οσον αφορά τα κόστη ,η offshore αιτηση ,για Partner visa (Subclass 309/100),ειναι $3085 ΑUD

              και για onshore αιτηση ,για Partner visa (Subclass 820/801),ειναι $4575 ΑUD.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Originally posted by australian View Post
                Έτσι ακριβώς!!


                Originally posted by kikirikoy View Post
                έχοντας διαβάσει agoriani έχεις διαβάσει το 98% που αφορά την Αυστραλία ( αξεπέραστος )
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Αυστραλιανή Υπηκοότητα λόγω γέννησης από Αυστραλό γονέα
                  Ενημερωτικές συνεδρίες


                  Αυστραλιανή Πρεσβεία, Αθήνα
                  17 και 18 Iουνίου 2014, 14:00 μμ- 15.30 μμ

                  Το Υπουργείο Μετανάστευσης και Συνοριακής Φύλαξης θα διεξάγει ενημερωτικές συνεδρίες για τους υποψήφιους αιτούντες Αυστραλιανής Υπηκοότητας λόγω γέννησης από Αυστραλό γονέα. Ο σκοπός αυτών των συναντήσεων είναι να εξηγήσουν λεπτομερώς τη διαδικασία υποβολής των αιτήσεων, και θα περιλαμβάνουν πληροφορίες σχετικά με τις μεθόδους πληρωμής, την επεξεργασία των αιτήσεων και τα απαραίτητα αποδεικτικά έγγραφα. Οι συνεδρίες θα πραγματοποιηθούν στην Πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα, τις ακόλουθες ημερομηνίες:

                  Τρίτη 17 Ιουνίου 2014, 14:00 μμ - 15:30 μμ
                  Τετάρτη 18 Ιουνίου 2014, 14:00 μμ - 15:30 μμ


                  Αν είστε Αυστραλός γονέας ή ο άμεσος απόγονος Αυστραλού γονέα και ενδιαφέρεστε να παρακολουθήσετε μία από τις συνεδρίες, παρακαλούμε στείλτε email στην ηλεκτρονική διεύθυνση immigration.athens@dfat.gov.au και θα σας σταλεί πρόσκληση μέσω email. O αριθμός των θέσεων για κάθε συνεδρία θα περιορίζεται αυστηρά στις 30 και οι συνεδρίες θα πραγματοποιηθούν μόνο κατόπιν πρόσκλησης. Εάν οι θέσεις έχουν ήδη συμπληρωθεί, το ενδιαφέρον σας θα ληφθεί υπόψη για πιθανές μελλοντικές συνεδρίες.

                  Στο e-mail σας παρακαλούμε αναφέρετε ότι ενδιαφέρεστε να παρακολουθήσετε τις ενημερωτικές συνεδρίες για την Αυστραλιανή Υπηκοότητα λόγω γέννησης από Αυστραλό γονέα και παρέχετε τις ακόλουθες πληροφορίες :

                  Το ονοματεπώνυμό σας
                  Την ημερομηνία γέννησής σας
                  Τον αριθμό ταυτότητάς σας
                  Την ημέρα που προτιμάτε να παρακολουθήσετε τη συνεδρία

                  Παρακαλούμε δηλώστε το ενδιαφέρον σας μέχρι τις 6 Ιουνίου 2014.

                  Η Πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα βρίσκεται στη διεύθυνση:

                  Επίπεδο 6 , Thon Building
                  Κηφισίας 1-3 & Λ. Αλεξάνδρας
                  Αμπελόκηποι , Αθήνα
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    ΑΙΤΗΣΗ ΕΚΔΟΣΗΣ ΝΕΟΥ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ

                    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ !!

                    ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΕ ΤΟ REGISTRATION NUMBER ΕΠΑΝΩ ΣΤΗ ΦΟΡΜΑ.
                    ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΤΟ 1987.
                    ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΗΣ ΒΙΚΤΟΡΙΑΣ ΕΝΑ ΓΝΗΣΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.
                    ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Η ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ
                    ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΧΑΡΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ.

                    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

                    Comment


                      Κοιτα εδω ,το κανεις on-line . Apply for a birth certificate - Births, Deaths & Marriages Victoria .Κ εγω λεω να φυγω τον ακτοβρη μιας κ εχω σπιτι στην μελβουρνη αλλα ειναι μεγαλη αποφαση , καλη σου τυχη παντος.

                      Comment


                        Διαβαζοντας ,τους κανονες περί forum...



                        Μην "απαιτείτε", αλλά ζητήστε ευγενικά αυτό που θέλετε με όσο τον δυνατό πιο σαφή τρόπο. Θυμηθείτε ότι με μια σαφέστερη περιγραφή γλιτώνετε χρόνο και για εσάς και για τους άλλους.

                        Θυμηθείτε πως οι υπόλοιποι χρήστες του Forum δεν είναι υποχρεωμένοι να σας απαντήσουν, μπορεί να μην υπάρχει απάντηση για το ερώτημά σας ή, απλά, οι αναγνώστες της ερώτησής σας να μην τη γνωρίζουν.''


                        θελω να συμπληρώσω ,πώς υπαρχει και στο διαδικτυο ,savoir vivre(κανόνες ευγενικής συμπεριφοράς)...το λεγομενο Network Etiquette ή απλά Netiquette.

                        Οταν καποιος ,εχει την ευγενη καλοσυνη..ν αφιερωσει χρόνο ,για να δωσει απαντησεις ,σε ερωτημα/τα ,που εθεσε ενα άλλο μέλος ,οι -άγραφοι΄- κανόνες ευγενειας,επιβαλλουν να κατσει να γραψει κι ο ερωτών , σ αυτόν ,που του απάντησε ,για να του λύσει απορίες /δωσει πληροφορίες....Κι οχι γιατί αυτος που απαντησε περιμένει ευχαριστίες......αλλά γιατί ,δεν ειναι ωραιο ,να μπαινει στην διαδικασια καποιος ,ν ασχοληθει μαζι του...κι αυτος να παιρνει απαντησεις και να αγνοει ,το μέλος που αφιερωσε τον χρόνο του...

                        Δεν θα μείνω στο αν ειναι αγενές ,να έχει διαβάσει ο ερωτών ,τις απαντήσεις ,που ''καιγόταν'' να πάρει..(το οτι εχει μπει και διάβασε το thread ,οπου εκανε τις ερωτησεις του...ειτε την ημερομηνια της απαντησης που ελαβε ,ειτε μετά..φαινεται στο κατω μερος ,του εκαστοτε thread...).Αλλά ,απλά ,θα πρεπει να σκεφτει ,οποιος απαξιεί ,να απαντησει σε οποιον ασχοληθηκε με τις απορίες/ερωτησεις του...οτι ισως ,την επομενη φορά...να μην ασχοληθει καποιος ,να του δωσει απαντησεις...
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          Καλησπέρα σε όλους σας. Αν κάποιος έχει ένα μικρό εισόδημα από ενοίκιο από Ελλάδα ή κάποιος του βάζει χρήματα στο λογαριασμό του στην Αυστραλία υπάρχει περίπτωση να χάσει τα επιδόματα;

                          Comment


                            ..........
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Originally posted by vertigo View Post
                              Διαβαζοντας ,τους κανονες περί forum...



                              Μην "απαιτείτε", αλλά ζητήστε ευγενικά αυτό που θέλετε με όσο τον δυνατό πιο σαφή τρόπο. Θυμηθείτε ότι με μια σαφέστερη περιγραφή γλιτώνετε χρόνο και για εσάς και για τους άλλους.

                              Θυμηθείτε πως οι υπόλοιποι χρήστες του Forum δεν είναι υποχρεωμένοι να σας απαντήσουν, μπορεί να μην υπάρχει απάντηση για το ερώτημά σας ή, απλά, οι αναγνώστες της ερώτησής σας να μην τη γνωρίζουν.''


                              θελω να συμπληρώσω ,πώς υπαρχει και στο διαδικτυο ,savoir vivre(κανόνες ευγενικής συμπεριφοράς)...το λεγομενο Network Etiquette ή απλά Netiquette.

                              Οταν καποιος ,εχει την ευγενη καλοσυνη..ν αφιερωσει χρόνο ,για να δωσει απαντησεις ,σε ερωτημα/τα ,που εθεσε ενα άλλο μέλος ,οι -άγραφοι΄- κανόνες ευγενειας,επιβαλλουν να κατσει να γραψει κι ο ερωτών , σ αυτόν ,που του απάντησε ,για να του λύσει απορίες /δωσει πληροφορίες....Κι οχι γιατί αυτος που απαντησε περιμένει ευχαριστίες......αλλά γιατί ,δεν ειναι ωραιο ,να μπαινει στην διαδικασια καποιος ,ν ασχοληθει μαζι του...κι αυτος να παιρνει απαντησεις και να αγνοει ,το μέλος που αφιερωσε τον χρόνο του...

                              Δεν θα μείνω στο αν ειναι αγενές ,να έχει διαβάσει ο ερωτών ,τις απαντήσεις ,που ''καιγόταν'' να πάρει..(το οτι εχει μπει και διάβασε το thread ,οπου εκανε τις ερωτησεις του...ειτε την ημερομηνια της απαντησης που ελαβε ,ειτε μετά..φαινεται στο κατω μερος ,του εκαστοτε thread...).Αλλά ,απλά ,θα πρεπει να σκεφτει ,οποιος απαξιεί ,να απαντησει σε οποιον ασχοληθηκε με τις απορίες/ερωτησεις του...οτι ισως ,την επομενη φορά...να μην ασχοληθει καποιος ,να του δωσει απαντησεις...

                              Πεστα χρυσοστομη !!!!!! +1
                              Εαν ειχα Facebook θα ηταν Like
                              ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

                              Comment


                                Originally posted by mariasiran View Post
                                Καλησπέρα σε όλους σας. Αν κάποιος έχει ένα μικρό εισόδημα από ενοίκιο από Ελλάδα ή κάποιος του βάζει χρήματα στο λογαριασμό του στην Αυστραλία υπάρχει περίπτωση να χάσει τα επιδόματα;
                                Θα τους ανάφερεις με λεπτομέρεια ακριβώς τι εισόδημα θα έχεις
                                και αυτοί μπορούν να σου πουν το τι θα παίρνεις
                                μην κρύψεις κάτι γιατί όταν το βρούν θα στα πάρουν πίσω !!!!!!
                                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                                Comment

                                Working...
                                X