Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by alex_andraa View Post
    Καλησπέρα και απο μένα!
    Θα προσπαθησω να μην σας κουρασω και να ειμαι συντομη με τις ερωτησεις και περιγραφές μου!

    Ειμαι 30 χρονων, Αυστραλη υπήκοος by descent, με 6 χρονια προυπηρεσία στο retail marketing (Ελλάδα), με μεταπτυχιακό στο Marketing Communications απο το Uni of Sheffield-UK και Proficiency απο το Uni Cambridge.

    Σχεδιάζω να κατέβω στο Συδνευ στην αρχή της χρονιας και θα ήθελα να μου απαντήσετε - σύμφωνα με την εμπειρία σας - στα παρακατω:
    1) Σαν Αυστραλή υπήκοος λογικά με το που θα πάω στο Centrelink και εγγραφώ, θα αρχίσουν να τρέχουν και τα επιδόματα - no waiting period for me - σωστά;
    2) Τις πρώτες βδομάδες θα μένω στο σπίτι του θείου μου..πρέπει να νοικιάσω σπίτι για να γραφτώ στο Centrelink? Κάτι διάβασα ότι πρέπει να τους αποδείξεις ότι ήρθες για να μείνεις. Ποια δικαιολογητικά χρειάζονται να φέρω από Ελλάδα για να γραφτώ στο Centrelink?
    3) Ποιά δικαιολογητικά θα χρειαστώ από Ελλάδα για την εκδοση Medicare Card?
    3) Από τη στιγμή που έχω Proficiency από το Cambridge - χρειάζεται για κάποιο λόγο να δώσω εξετάσεις για IELTS?
    4) Απ'ότι διάβασα, μπορώ με το δίπλωμα νέου τύπου να οδηγώ για ένα τρίμηνο και μετά να το μεταφέρω σε Αυστραλέζικο δίπλωμα - αυτό ισχύει;
    5) Έχω πιθανότητες να βρω μια ικανοποιητική δουλεια στον τομέα μου? Είναι ευέλικτοι σε επαγγελματίες με εμπειρία εκτός Αυστραλίανης αγοράς?

    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
    Καλησπέρα συμπατριωτησα.. Ολα ισχύουν όπως τα είπες... Για λεπτομέρειες σε χαρτιά θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά στις ανταποκρισεις απο Australia του Jimathens η και απο την δικιά μου, θα βρεις αρκετές πληροφορίες και θα σου λυθούν αρκετές απορίες...
    Οσο για το 4 μπορείς μέχρι 6 μήνες να οδηγείς, μιλαω για sydney πάντα, αλλά κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος σαν Αυστραλη μπορείς να το αλαξεις κατευθείαν σε Αυστεαλεζικο και ειναι πολύ λίγα λεφτά. Για το 5. Ευελικτοι δεν είναι δυστηχώς διότι τους ενδιαφέρει πολύ το local expirience παρόλα αυτά όμως αν εισαι καλή στα Αγγλικά και πας με τον αέρα το νικητή θα τα καταφέρεις, μεγάλη σημασία στα interview εδώ είναι πως θα ξέρεις να πουλάς τον εαυτό σου και από ότι καταλαβαίνω εφόσον είσαι απόφοιτος marketing θα μπορείς να το κάνεις εύκολα αυτό. Το μεγαλύτερο μυστικό:conference in your power and knowledge. Αυτο θέλουν και η επιτυχία είναι δικιά σου, αντε καλή αρχή!

    Comment


      #77
      Originally posted by alex_andraa View Post
      Καλησπέρα και απο μένα!
      Θα προσπαθησω να μην σας κουρασω και να ειμαι συντομη με τις ερωτησεις και περιγραφές μου!..
      Medicare enrolment for returning residents
      Newstart Allowance
      International drivers < New residents of NSW < Licensing < Roads and Maritime Services

      Comment


        #78
        Καλημερα απο Θεσσαλονικη! εχω καταθεσει και περιμενω να μου αποδοθει η βιζα subclass 100, ειμαι παντρεμενη με Αυστραλο υπηκοο.Ηθελα να κανω μια ερωτηση αν τυχον γνωριζει καποιος, μας εχουν πει καποιοι συγγενεις απο Αυστραλια πως αν παρακολουθεις τα μαθηματα αγγλικων που σου παρεχει το κρατος (510 ωρες νομιζω) σου παρεχει το κρατος δωρεαν φυλαξη του παιδιου σε childcare? Ισχυει κατι τετοιο? ευχαριστω εκ των προτερων!

        Comment


          #79
          Originally posted by xristina83 View Post
          Καλημερα απο Θεσσαλονικη! εχω καταθεσει και περιμενω να μου αποδοθει η βιζα subclass 100, ειμαι παντρεμενη με Αυστραλο υπηκοο.Ηθελα να κανω μια ερωτηση αν τυχον γνωριζει καποιος, μας εχουν πει καποιοι συγγενεις απο Αυστραλια πως αν παρακολουθεις τα μαθηματα αγγλικων που σου παρεχει το κρατος (510 ωρες νομιζω) σου παρεχει το κρατος δωρεαν φυλαξη του παιδιου σε childcare? Ισχυει κατι τετοιο? ευχαριστω εκ των προτερων!
          γεια σου xristina83!


          δες στο πιο κατω λινκ( αργεί λιγο ,να φορτωσει).Ναι ,σου παρέχει δωρεαν φυλαξη του παιδιου ,το κρατος ,για τις ωρες του μαθηματος ,για παιδια ,προσχολικης ηλικιας ,οταν χρειαζεται τετοια βοηθεια.


          Childcare in the Adult Migrant English Program
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #80
            ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ VISA

            Γειά σας παιδιά - αποφασίσαμε και εμείς (εγώ - ο άντρας μου - τα 3 παιδιά) να κανουμε το μεγαλο βημα -δηλαδή να φυγουμε για Αυστραλία. Ο σύζυγος ειναι αυσταλός υπηκοος αλλά δεν έχει ζήσει στην Αυστραλία - οπότε τα παιδιά και εγω μαζι θα ερθουμε με νιsa. Θα τα πάρω εγώ μαζι μου ως εξαρτωμενα παιδιά. Ηθελα να σας ρωτησω εαν ισχύει οτι δεν θα δικαιουμαστε επιδοματα μεχρι να κλεισει ο συζυγος 2 χρονια εκει. Ευχαριστω εκ τον προτερων.

            Comment


              #81
              Εγω νομιζω οτι δικαιουστε για τα παιδια , αμεσως. Πρεπει να σας πουνε και αλλοι εδω μεσα ομως.

              Το δυσκολοτερο δεν ειναι ομως αυτο, οσο ολα τα αλλα. Εχετε σχεδιασει καλα τα βηματα σας? που θα μεινετεν μολις ερθετε? Εχετε προυπολογσει ενα ποσο για να ερθετε? Ποσα αγγλικα ξερετε? Δουλειες?

              Γενικα, ενημερωσε μας χονδρικα για το σχεδιασμο σας..
              Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

              Comment


                #82
                καταρχας ευχαριστωγια το ενδιαφερον. Δουλειά υπάρχει και μάλιστα και για τους 2 - θα μεινουμε για 1 εβδομαδα σε συγγενεις και μετα θα νοικιασουμε --εχουμε σκεφτει ολα τα εξοδα και ολα τα βηματα. Απλά εχουμε κολλησει στην γραφειοκρατια.

                Comment


                  #83
                  Καλησπέρα NIKOLIA κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

                  Αν ο σύζυγος έχει γεννηθεί* στην Αυστραλία τα παιδιά παίρνουν την Αυστραλέζικη υπηκοότητα λόγο καταγωγής (By Descent διάβασε εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...-descent-4629/) κ δικαιούνται κ ότι επιδόματα τους αναλογούν συν του συζύγου από την στιγμή που θα φτάσουν στην Αυστραλία κ θα γραφτούν στο Centriling διάβασε εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...io-files-4141/.
                  *http://www.citizenship.gov.au

                  Διαβάστε καλά το φόρουμ κ θα βρείτε όλες τις πληροφορίες που θέλετε.


                  Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία καλή τύχη κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας...!!!
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    #84
                    Γεια σου ΝΙΚΟLIA τα παιδιά μου πήραν την υπηκοότητα από τον πατέρα τους. Κάντε τις ενέργειες να δώσει την υπηκοότητα και ό,τι απορίες έχεις ευχαρίστως αν μπορώ να βοηθήσω.

                    Comment


                      #85
                      Ο συζυγος δεν γεννηθηκε στην Αυστραλια - την πηρε την υπηκοοτητα απο τον πατερα του που ζουσε εκει --τα αδελφια του ομως εχουν γεννηθει εκει --ο ιδιος οπως σας ειπα γεννηθηκε εκτος Αυστρακιας στην Πάτρα. Οπότε για να παρουν τα δικα μας παιδια την υπηκοοτητα θα πρεπει ο συζυγος να εχει μεινει 2 χρονια στην Αυστραλία. Σωστα?? Άρα απο την στιγμη που δεν εχει μεινει 2 χρονια θα τα παρω εγω κοντα στην δική μου visa ως εξαρτωμενα παιδιά. Εαν εχω κανει κατι λαθος --σας παρακαλώ να μου το πειτε.

                      Comment


                        #86
                        Νικολια καλως ηρθες στην παρεα μας και καλη επιτυχια στα σχεδια σου.Εφοσον εχετε σχεδιασει προσεκτικα τα βηματα σας για τη μεταναστευση ειμαι σιγουρη πως θα ξεπερασετε και τα διαδικαστικα.Εδω μεσα σιγουρα θα βρεις ακρη με τη γραφειοκρατεια της αυστραλιας αφου μεχρι και ατομα χωρις υπηκοοτητα εχουν βρει .(οπως εμεις)Να εισαι παντα καλα και καλη μεταναστευση!!!

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by NIKOLIA View Post
                          Γειά σας παιδιά - αποφασίσαμε και εμείς (εγώ - ο άντρας μου - τα 3 παιδιά) να κανουμε το μεγαλο βημα -δηλαδή να φυγουμε για Αυστραλία. Ο σύζυγος ειναι αυσταλός υπηκοος αλλά δεν έχει ζήσει στην Αυστραλία - οπότε τα παιδιά και εγω μαζι θα ερθουμε με νιsa. Θα τα πάρω εγώ μαζι μου ως εξαρτωμενα παιδιά. Ηθελα να σας ρωτησω εαν ισχύει οτι δεν θα δικαιουμαστε επιδοματα μεχρι να κλεισει ο συζυγος 2 χρονια εκει. Ευχαριστω εκ τον προτερων.
                          Γεια σου , NIKOLIA. Δεν ισχυει ,αυτο που λες.Ο συζυγος σαν Αυστραλος υπηκοος ,εξαιρειται απο τον χρονο αναμονης των 104 εβδομαδων ,προκειμενου να δικαιουται επιδοματα. Επισης κι εσυ , μονιμη βιζα θα παρεις ,εφ οσον για να μιλας για παιδια ,σιγουρα πανω απο 2 χρονια ειστε παντρεμενοι και με παιδια .Αν κανεις την αιτηση offshore ,μολις μπεις στην Αυστραλια με την partner visa/ subclass 100 ,θα δικαιουσαι κι εσυ επιδοματα και για τα παιδια ,επισης,εφ οσον ,ειναι στις βιζες που εξαιρουνται απ τις 104 βδομαδες αναμονης ,οσον αφορα τα επιδοματα.

                          Originally posted by NIKOLIA View Post
                          Ο συζυγος δεν γεννηθηκε στην Αυστραλια - την πηρε την υπηκοοτητα απο τον πατερα του που ζουσε εκει --τα αδελφια του ομως εχουν γεννηθει εκει --ο ιδιος οπως σας ειπα γεννηθηκε εκτος Αυστρακιας στην Πάτρα. Οπότε για να παρουν τα δικα μας παιδια την υπηκοοτητα θα πρεπει ο συζυγος να εχει μεινει 2 χρονια στην Αυστραλία. Σωστα?? Άρα απο την στιγμη που δεν εχει μεινει 2 χρονια θα τα παρω εγω κοντα στην δική μου visa ως εξαρτωμενα παιδιά. Εαν εχω κανει κατι λαθος --σας παρακαλώ να μου το πειτε.
                          Πολυ σωστά ,τα λες.Εφ οσον ο πατερας των παιδιων ,ειναι υπηκοος by descent και δεν εχει ζησει 2 χρονια στην Αυστραλια ,δεν μπορουν να παρουν τα παιδια ,την Αυστραλιανη υπηκοοτητα και άρα σωστα ,θα μπουνε στην δικη σου αιτηση για partner visa.
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #88
                            Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι

                            Comment


                              #89
                              Σας ευχαριστώ ολους που μασ βοηθατε. Κάτι άλλο να ρωτησω -- απο οσο γνωρίζω η visa για να εγκριθει κανει περιπου 6 μηνες ισως και παραπάνω (μακάρι όχι) - εγω με τα παιδιά μπορώ να παω Αυστραλία με τουριστική visa ή καλύτερα να περιμένω να μας ερθει η μονιμη visa? Επίσης την visa την δική μου οπου βαζω μεσα και τα εξαρτωμενα παιδιά - την στέλνω στο Βερολίνο - εννοώ τα χαρτιά και τις αιτήσεις. Επίσης αν ολα πάνε κάλα και τελειώσουμε με την γραφειοκρατία θα ερθουμε στο Σύνδευ και θα μενουμε στο Marrckville.

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by NIKOLIA View Post
                                Σας ευχαριστώ ολους που μασ βοηθατε. Κάτι άλλο να ρωτησω -- απο οσο γνωρίζω η visa για να εγκριθει κανει περιπου 6 μηνες ισως και παραπάνω (μακάρι όχι) - εγω με τα παιδιά μπορώ να παω Αυστραλία με τουριστική visa ή καλύτερα να περιμένω να μας ερθει η μονιμη visa? Επίσης την visa την δική μου οπου βαζω μεσα και τα εξαρτωμενα παιδιά - την στέλνω στο Βερολίνο - εννοώ τα χαρτιά και τις αιτήσεις. Επίσης αν ολα πάνε κάλα και τελειώσουμε με την γραφειοκρατία θα ερθουμε στο Σύνδευ και θα μενουμε στο Marrckville.
                                1)Family Visa Processing Times
                                2)Η απόφαση δική σας
                                3)Partner (300, 309) - Australian Embassy
                                4)Αν αφιερώσεις χρόνο και διαβάσεις Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι θα λυθούν οι περισσότερες από τις απορίες σου

                                Good Luck!

                                Comment

                                Working...
                                X