Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (11)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Γειά σας παιδιά. επειδή έχω ξεκινήσει και φτιαχνω τα χαρτιά για την Rartner visa και θα βάλω και τα παιδιά μέσα σας παραθέτω κάποια "νέα" ίσως στοίχεια - απλά έτσι για να τα γνωρίζουμε όλοι. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την πρεσβεία στην Αθήνα μου είπαν πως δεν χρειάζεται η σφραγίδα της Χάγης (apostille) για τα χαρτιά για το Βερολίνο (3/12/2013)- Επίσης σε τηλεφωνική επικοινωνία με την μεταφραστική υπηρεσία στο υπουργείο εξωτερικών μου είπαν οτι η επίγουσα διαδικασία κάνει 3 εργάσιμες ημέρες και η απλή διαδικασία 6 εργάσιμες ημέρες -- Μου έδωσας όλες τις οδηγίες για να τα στείλω με ACS COURIΕR και επίσης τι θα γράψω ακριβώς στην αίτηση.

    Comment


      #92
      Originally posted by NIKOLIA View Post
      Γειά σας παιδιά. επειδή έχω ξεκινήσει και φτιαχνω τα χαρτιά για την Rartner visa και θα βάλω και τα παιδιά μέσα σας παραθέτω κάποια "νέα" ίσως στοίχεια - απλά έτσι για να τα γνωρίζουμε όλοι. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την πρεσβεία στην Αθήνα μου είπαν πως δεν χρειάζεται η σφραγίδα της Χάγης (apostille) για τα χαρτιά για το Βερολίνο (3/12/2013)- Επίσης σε τηλεφωνική επικοινωνία με την μεταφραστική υπηρεσία στο υπουργείο εξωτερικών μου είπαν οτι η επίγουσα διαδικασία κάνει 3 εργάσιμες ημέρες και η απλή διαδικασία 6 εργάσιμες ημέρες -- Μου έδωσας όλες τις οδηγίες για να τα στείλω με ACS COURIΕR και επίσης τι θα γράψω ακριβώς στην αίτηση.

      Με την Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών έχουν γίνει πάρα πολλά μέχρι σήμερα... δες εδώ:


      Για τα Γραφεία που βάζουν την σφραγίδα της Χάγης (APOSTILLE) κ σε ποια έγγραφα... δες εδώ:


      κ εδώ: http://www.patriotaki.net/%CF%84%CF%...B7%CF%82-5358/

      Χρήσιμες πληροφορίες για την χορήγηση της σφραγίδας της Χάγης εδώ:


      Κ άλλες χρήσιμες πληροφορίες εδώ:

      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #93
        Σημερινά νέα για την visa μου. Σε επικοινωνια με την πρεσβεία στην Αθήνα για το πως θα πληρώσω για το Βερολίνο --μου είπαν να βγάλω μια τραπεζική εντολή και να τους την στείλω ταχυδρομικά και αυτοί θα μου στείλουν την απόδειξη για να την βάλω στον φάκελο μαζί με τις αιτήσεις για το Βερολίνο.
        ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ = 4.520 EURO!!!! (Συμπεριλαμβάνει εμένα και τα 3 παιδιά). 'Επαθα ΣΟΚ.
        Θέλω να ρωτήσω όλους εσάς που έχετε περάσει απο αυτήν την διαδικασία. Μήπως τελικά να φύγω με τουριστική VISA μαζί με τον άντρα μου (ο οποίος θα φύγει τον Ιανουάριο) και φτάνοντας Αυστραλία φτιάξω τα χαρτιά μου για την μόνιμη visa ? Γιατί εκεί τουλάχιστον θα δουλεύουμε και οι 2 - ενώ εδώ δουλεύει μόνο ο σύγυζος (10ωρες για 20ΕΥΡΩ). Γνωρίζω ότι αυτό θα γίνει αφού λήξει η τουριστική visa (δηλαδή μέτά απο 3 μήνες)--και επίσης τα παιδιά θα μπορούν να πάνε σχολέιο ?? Σας παρακαλώ πολύ πείτε μου την γνώμη σας.

        Comment


          #94
          Originally posted by NIKOLIA View Post
          Σημερινά νέα για την visa μου. Σε επικοινωνια με την πρεσβεία στην Αθήνα για το πως θα πληρώσω για το Βερολίνο --μου είπαν να βγάλω μια τραπεζική εντολή και να τους την στείλω ταχυδρομικά και αυτοί θα μου στείλουν την απόδειξη για να την βάλω στον φάκελο μαζί με τις αιτήσεις για το Βερολίνο.
          ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ = 4.520 EURO!!!! (Συμπεριλαμβάνει εμένα και τα 3 παιδιά). 'Επαθα ΣΟΚ.
          Θέλω να ρωτήσω όλους εσάς που έχετε περάσει απο αυτήν την διαδικασία. Μήπως τελικά να φύγω με τουριστική VISA μαζί με τον άντρα μου (ο οποίος θα φύγει τον Ιανουάριο) και φτάνοντας Αυστραλία φτιάξω τα χαρτιά μου για την μόνιμη visa ? Γιατί εκεί τουλάχιστον θα δουλεύουμε και οι 2 - ενώ εδώ δουλεύει μόνο ο σύγυζος (10ωρες για 20ΕΥΡΩ). Γνωρίζω ότι αυτό θα γίνει αφού λήξει η τουριστική visa (δηλαδή μέτά απο 3 μήνες)--και επίσης τα παιδιά θα μπορούν να πάνε σχολέιο ?? Σας παρακαλώ πολύ πείτε μου την γνώμη σας.
          τουλάχιστον θα είσαι εδω δεν θα έχεις την αναμομή στήνΕλλάδα μέχρι να βγεί
          και οπως είπες θα έχεις και full δικαίωμα εργασιας με την Bridging visa μέχρι να σου βγεί
          η partner ....οπότε ?????
          και γω το ίδιο έκανα

          εύχομαι να βοήθησα

          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

          Comment


            #95
            NIKOLIA αυτό ακριβώς κάνω εγώ, πετάμε 19 Ιανουαρίου και θα κάνω αίτηση εκεί αλλά πρέπει να γίνει αμέσως πριν περάσουν 3 μήνες.

            Comment


              #96
              Σε ευχαριστώ Σόφι. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. ΄Συγγνώμη που ρωτάω θα πάρεις κοντά και παιδιά ?

              Comment


                #97
                Nαι, 15 και 12 χρονών.Σας εύχομαι να πάνε και σε εσάς όλα καλά!

                Comment


                  #98
                  Originally posted by NIKOLIA View Post
                  Σας ευχαριστώ ολους που μασ βοηθατε. Κάτι άλλο να ρωτησω -- απο οσο γνωρίζω η visa για να εγκριθει κανει περιπου 6 μηνες ισως και παραπάνω (μακάρι όχι) - εγω με τα παιδιά μπορώ να παω Αυστραλία με τουριστική visa ή καλύτερα να περιμένω να μας ερθει η μονιμη visa? Επίσης την visa την δική μου οπου βαζω μεσα και τα εξαρτωμενα παιδιά - την στέλνω στο Βερολίνο - εννοώ τα χαρτιά και τις αιτήσεις. Επίσης αν ολα πάνε κάλα και τελειώσουμε με την γραφειοκρατία θα ερθουμε στο Σύνδευ και θα μενουμε στο Marrckville.

                  Αν στειλεις την αιτηση στο Βερολινο και μετα-παντα σε συνεννοηση με τον case officer- ,κατεβειτε με τουριστικη βιζα ,πριν χορηγηθει η βιζα , τοτε προκειμενου να χορηγηθει ,θα πρεπει εσυ και τα παιδια ,να βγειτε απ την χωρα και να πατε ενα ταξιδι ,π.χ στην Νεα Ζηλανδια ,προκειμενου να σας χορηγηθει η βιζα.Οταν η αιτηση γινεται offshore ,offshore πρεπει να γινει κι η χορηγηση. Αρα ,βαλε τα εισιτηρια για 4 ατομα ,καθως και το ξενοδοχειο και θα δεις οτι ανεβαινει πολύ , ο λογαριασμος.....



                  Originally posted by NIKOLIA View Post
                  Σημερινά νέα για την visa μου. Σε επικοινωνια με την πρεσβεία στην Αθήνα για το πως θα πληρώσω για το Βερολίνο --μου είπαν να βγάλω μια τραπεζική εντολή και να τους την στείλω ταχυδρομικά και αυτοί θα μου στείλουν την απόδειξη για να την βάλω στον φάκελο μαζί με τις αιτήσεις για το Βερολίνο.
                  ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ = 4.520 EURO!!!! (Συμπεριλαμβάνει εμένα και τα 3 παιδιά). 'Επαθα ΣΟΚ.
                  Θέλω να ρωτήσω όλους εσάς που έχετε περάσει απο αυτήν την διαδικασία. Μήπως τελικά να φύγω με τουριστική VISA μαζί με τον άντρα μου (ο οποίος θα φύγει τον Ιανουάριο) και φτάνοντας Αυστραλία φτιάξω τα χαρτιά μου για την μόνιμη visa ? Γιατί εκεί τουλάχιστον θα δουλεύουμε και οι 2 - ενώ εδώ δουλεύει μόνο ο σύγυζος (10ωρες για 20ΕΥΡΩ). Γνωρίζω ότι αυτό θα γίνει αφού λήξει η τουριστική visa (δηλαδή μέτά απο 3 μήνες)--και επίσης τα παιδιά θα μπορούν να πάνε σχολέιο ?? Σας παρακαλώ πολύ πείτε μου την γνώμη σας.
                  Αν ειχες διαβασει την πρωτη σελιδα ,αυτου του θρεντ ,που ειχε και παραπομπη και σ αυτο το θρεντ , δεν θα ειχες παθει σοκ. 'Η αν ειχες μπει στην σελιδα του DIBP ,θα εβλεπες πόσο θα σου στοιχισει η αιτηση και δεν θα το μαθαινες ,μετά την επικοινωνια σου ,με την πρεσβεια ,για το πώς μπορεις να πληρωσεις.Δεν ξερω αν εχεις τσεκαρει /δει ,μετα που εμαθες πόσο στοιχιζει η αιτηση αν σταλει στο Βερολινο και σε σοκαρε η τιμη ,οτι αν κάνεις την αιτηση απο Αυστραλια ,θα πληρωσετε πολυ περισσοτερα.

                  Aν αποφασισετε να κανετε απο κατω την αιτηση ,
                  αντι για 4520 EUR ( 5395 AUD ),θα σας στοιχισει 6715 EUR( 8010 AUD).
                  Εσυ ,μεσα στους 3 μηνες της τουριστικης βιζας ,δεν θα μπορεις να δουλεψεις ,-εχουν ζορισει πολυ τα πραγματα ,για τους εργοδοτες που προσλαμβανουν ''μαυρους'' εργαζομενους κι ουτε κι εσυ ,αξιζει να το διακινδυνεψεις -άρα πρεπει να βγουν τα χρηματα αυτα ,απ την δουλεια του συζυγου ,αν δεν τα εχετε στην ακρη.Και οπως εγραψες σε άλλο ποστ ,μια βδομαδα θα σας φιλοξενησουν συγγενεις ,οπότε εχετε και εξοδα για να νοικιασετε σπιτι .

                  Πριν ληξει το 3 μηνο της τουριστικης-που εσυ δεν θα μπορεις να δουλευεις- ,πρεπει να καταθεσεις την αιτηση για partner visa, αρα πρεπει να εχεις τα 8010 AUD....Αν ζητησεις τουριστικη βιζα ,την visitor visa-που εχει χρεωση ,σε αντιθεση με την ΕΤΑ ή την eVisitor -για να μπορεσετε να παραμεινετε μετα το 3 μηνο της ETA ή της eVisitor και να μαζευτουν τα χρηματα ,με την δουλεια του συζυγου ,αν δεν τα εχετε ήδη στην ακρη -πάλι δεν θα εχεις εσυ δικαιωμα να δουλεψεις και σε καθε περιπτωση ,ενδεχεται να βαλουν τον όρο ''no further stay'' ,οποτε δεν θα μπορεις απο Αυστραλια να κανεις αιτηση για partner visa.Yπαρχουν καποιες περιπτωσεις που μπορει να αρθεί ο όρος ,αλλά δεν νομιζω οτι η περιπτωση σας ,ειναι μεσα σ αυτες ,αν μπει αυτος ο όρος.... Kαι ολο αυτο το διαστημα ,θα ειστε και χωρις medicare,αρα θα πρεπει να κανεις καποια ιδιωτικη ασφαλιση ,για οσο θα ειστε με ΕTA ή eVisitor ή αν ζητησεις άλλη βιζα τουριστικη ,μετα το 3 μηνο της ΕΤΑ ή της eVisitor ,για οσο θα ειστε με visitor visa...Kαι οσο θα ειστε με τετοιες τουριστικες βιζες ,τα παιδια θα εχουν θεμα με τα σχολεια .....και με την διαρκεια σπουδων που επιτρεπουν τετοιες βιζες και με το κοστος,εφ οσον δεν ειναι Αυστραλοι πολίτες .

                  υ.γ επισης ,αν κανεις απο Αυστραλια την αιτηση ,ο μεσος χρονος αναμονης ,ειναι 13 μηνες ,ασχετα αν καποιοι ελαχιστοι , εχει τυχει να την παρουν συντομα .Αρα ,οσο θα περιμενετε με bridging visa ,επιδοματα δεν θα δικαιουσαι.Μονο ο συζυγος.
                  Εσεις αποφασιζετε τί θα κανετε ,αλλά αν με ρωτουσες ,με 3 παιδια ,εγω θα περιμενα να βγει η βιζα απο Βερολινο-που ειναι και φτηνοτερη κατα 2615 AUD ,για σενα και τα παιδια - και μετά θα εφευγα και μολις θα φταναμε σαν μονιμοι κατοικοι ,θα ειχαμε προσβαση σε επιδοματα , medicare , σχολεία. Και εφ οσον θα κατεβει ο συζυγος τον Γεναρη και θα πιασει δουλεια ,πιο ευκολα θα μαζευτουν τα λεφτα ,αν δεν τα εχετε ηδη στην ακρη ,απ οτι να κατεβετε ολοι και να κανετε απο κατω την αιτηση...Αλλά αυτη ειναι βεβαια η δικη μου γνωμη κι ο καθενας τα βαζει κατω και τα μετραει ,αρκει να σκεφτει ομως κι ολες τις παραμετρους....
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #99
                    H Vertigo για μία ακόμη φορά έβαλε τα πράγματα στη θέση τους!

                    Comment


                      Πραγματικα ειναι ν απορει κανεις μ αυτην την κοπελα!!!!Υπομονη και φοβερη διαθεση για βοηθεια κι ενημερωση προς ολους!!!Σ ευχαριστουμε βερτιγκο και προσπαθουμε να σου μοιασουμε!!!

                      Comment


                        Σε ευχαριστώ VERTIGO για τις συμβουλές σου και όντως έτσι θα γίνει -- θα στείλω τα χαρτιά στο Βερολίνο - θα έρθει ο σύζυγος εκεί τον άλλον μήνα και εμείς οι υπόλοιποι οταν ετοιμαστούν τα χαρτιά μας. Απλά ήθελα να έρθουμε όλοι μαζί -αλλά αυτό τελικά δεν εινια εφικτό. Γιατί όσο και να έχεις κάνεις το κουμάντό σου - πότε δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει --οπότε καλύτερα με αργά και σταθερά βήματα. Άλλώστε ΄για 6-8 μήνες πίστευω ότι θα διαρκέσει η όλη η διαδικασία. Θα δούμε. Σε ευχαριστώ.

                        Comment


                          Originally posted by NIKOLIA View Post
                          Σε ευχαριστώ VERTIGO για τις συμβουλές σου και όντως έτσι θα γίνει -- θα στείλω τα χαρτιά στο Βερολίνο - θα έρθει ο σύζυγος εκεί τον άλλον μήνα και εμείς οι υπόλοιποι οταν ετοιμαστούν τα χαρτιά μας. Απλά ήθελα να έρθουμε όλοι μαζί -αλλά αυτό τελικά δεν εινια εφικτό. Γιατί όσο και να έχεις κάνεις το κουμάντό σου - πότε δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει --οπότε καλύτερα με αργά και σταθερά βήματα. Άλλώστε ΄για 6-8 μήνες πίστευω ότι θα διαρκέσει η όλη η διαδικασία. Θα δούμε. Σε ευχαριστώ.
                          Πιστευω ,οτι ειναι το καλύτερο ,απ όλες τις αποψεις,στην δικη σας περιπτωση .
                          Να 'σαι καλά κι όλα βολικά να σας ερθουν.
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΓΙΑ ΣΥΔΝΕΥ.

                            Αγαπημένοι πατριώτες, ανά την Υφήλιο, γεια σας.Έχοντας και εγώ τους ίδιους προβληματισμούς με εσάς ξεκίνησα τον Αύγουστο να ψάχνομαι για Αυστραλία και αυτό διότι η σύζυγος και τα παιδιά έχουν υπηκοότητα, καθώς επίσης υπάρχουν συγγενείς και φίλοι πρόθυμοι να βοηθήσουν στο μεγάλο βήμα της ζωής μας.Ευχαριστώ τον Θεό που ανακάλυψα αυτό το forum και με βοήθησε στο κάθε μου βήμα, από το να πάρω την απόφαση μέχρι και να καταθέσω την αίτηση για βίζα (2/12/2013).Ευχαριστώ όλους αυτούς τους Ανθρώπους που από το υστέρημα του χρόνου τους, ψάχνουν ,συμβουλεύουν με πολύ σοφία και βοηθάνε τους υποψήφιους για μετανάστευση.Θα προσπαθήσω και εγώ να βοηθήσω, έχοντας αποκτήσει αρκετές γνώσεις επί του θέματος, βέβαια οι στυλοβάτες του forum απαντούν σε χρόνο dt.
                            Εύχομαι σε όλους σας ο Θεός να σας ευλογεί πλούσια και να μας δυναμώνει αυτές τις δύσκολες ώρες.

                            Με εκτίμηση Ηλίας.

                            Comment


                              Originally posted by konti View Post
                              ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΓΙΑ ΣΥΔΝΕΥ.

                              Αγαπημένοι πατριώτες, ανά την Υφήλιο, γεια σας.Έχοντας και εγώ τους ίδιους προβληματισμούς με εσάς ξεκίνησα τον Αύγουστο να ψάχνομαι για Αυστραλία και αυτό διότι η σύζυγος και τα παιδιά έχουν υπηκοότητα, καθώς επίσης υπάρχουν συγγενείς και φίλοι πρόθυμοι να βοηθήσουν στο μεγάλο βήμα της ζωής μας.
                              Καλημέρα Ηλία κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

                              Ευτυχώς είσαι από τους τυχερούς μιας κ η γυναίκα σου είναι Αυστραλή υπήκοος κ θα είναι πάρα πολύ καλό για την αρχή οι συγγενείς κ οι φίλοι να μπορούν κ φυσικά να θέλουν να σας βοηθήσουν γιατί παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στους νέο μετανάστες κ ειδικά αυτή την εποχή...!!!



                              Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας παιδιά.

                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                Καλησπέρα/ Καλημέρα σε όλους. Έστειλα την Δευτέρα 9/12 την αίτηση 118 και τώρα μόλις μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να δεχτούν την αίτηση και έχει κολλήσει για το ελληνικό έγγραφο πινοικού μητρώου δεν είναι το "αυθεντικο"
                                Form 118 - Application for Australian citizenship by descent

                                I refer to the application for Australian citizenship by descent received by our office on 11 December 2013.

                                A preliminary assessment has been made of the application and the following information is required:


                                Our legislation requires we sight your original Greek penal clearance certificate – we cannot accept the certified copy you have submitted. We will return the original document to you.



                                New arrangements implemented by the Department of Immigration and Border Protection from Monday 16 December 2013 require all persons aged 18 years or over who make an application for Australian citizenship by descent to complete and submit Form 80 – Personal particulars for assessment including character assessment (Form 80) prior to their application being processed. This information is being collected and will be used to assess your application for Australian citizenship in accordance with the requirements of the Australian Citizenship Act 2007.


                                Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                                Ξέρεις κανείς τι εννοούν όταν λένε αυθεντικό? Εγω έστειλα έγγραφο με τίτλο " αντιγραφο βεβαιωσης ποινικου μητρώου για γενικη χρήση" από το Πρωτοδικείο μετα τα πάντα απο υπογραφές και Σφραγίδα Χάγης. Είπα στο Πρωτοδικείο για το λόγο που το θέλω μου έδωσαν ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΝΗΤΡΩΟΥ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΧΡΗΣΗ. Και ζητάνε αυθεντικό έγγραφο από τι? Δεν έχω κάτι αλλο και μάλιστα "αυθεντικό". Θεωρώ ότι αυτό είναι το αυθεντικό. Δεν έχω βγάλει καμια φωτοτυπία. Αν ξέρεις κανείς ας βοηθήσει γιατί μου φαίνεται παράλογο.
                                Επίσης όποιος επιθυμεί να κάνει αίτηση πρέπει να υποβάλει μαζί και την αίτηση 80 μαζί με την 118 από 16 Δεκεμβρίου 2013. Επίσης έστειλα τα χαρτία μου με μια ελληνική courier στη Αγγλία με 24.60 Ε από Θεσσαλονίκη.
                                Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                                Comment

                                Working...
                                X