Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (12)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αν και μόνο 6 ημέρες στην Μελβούρνη, έπειτα απο ένα πέρασμα στις δημόσιες υπηρεσίες που είχα, έχω να πω οτι δεν καταλαβαίνεις οτι πηγαίνεις σε δημόσια υπηρεσία αλλά σε κάποιο γραφείο ιδιωτικής εταιρίας. Ευγενικοί χαμογελαστοί και μετρημένοι! Το δε φυσικό περιβάλλον της πόλης δεν παίζεται, πράσινο πάρκα και πολλά πουλιά που σε κάνουν να νομίζεις οτι βρίσκεσαι σε κάποιο δάσος.

    Το οδήγημα με έχει δυσκολέψει λίγο, περισσότερο η ανάποδη θέση της ροής των αυτοκινήτων στο δρόμο, αλλά μάλλον είναι θέμα συνήθειας. Προς το παρών έχουμε να μάθουμε αρκετά ακόμη, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι άκρως θετικές!!

    Και επιτέλους βλέπεις κόσμο στο δρόμο να χαμογελάει!

    Comment


      Μια ερωτηση σχετικα με την αποστολη εγγραφων στο sydney Registry
      Στελνουμε μονο τη μεταφραση η και το επικυρωμενο αντιτυπο πχ της ταυτοτητας;

      Comment


        Originally posted by smara View Post
        Μια ερωτηση σχετικα με την αποστολη εγγραφων στο sydney Registry
        Στελνουμε μονο τη μεταφραση η και το επικυρωμενο αντιτυπο πχ της ταυτοτητας;
        Smara εννοείς για να πάρεις birth certificate? Και αν ναι τι ακριβώς χαρτιά έχεις;

        Comment


          ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΠΟ ΛΟΝΔΙΝΟ

          Καλησπέρα σε όλους
          Ήθελα να ρωτήσω κάτι και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Έχω στείλει τα χαρτιά για τις υπηκοότητες των παιδιών μου στο Λονδίνο. Την Κυριακή θα κλείσω ένα μήνα. Είχα επικοινωνήσει μαζί τους και μου είπαν ότι θα κάνουν το λιγότερο 4 εβδομάδες να μου δώσουν κάποια απάντηση.
          Σκέφτομαι αύριο ή την Δευτέρα να επικοινωνήσω ξανά μαζί τους. Επειδή όμως θέλω να κλείσω εισιτήρια αύριο-μεθαύριο για να μην αυξηθούν οι τιμές, σκέφτομαι για 23 Δεκεμβρίου που είναι και πιο φθηνά τότε.
          Εάν δεν έχουν έρθει οι υπηκοότητες των παιδιών μέχρι τότε τι γίνεται; Τα παιδιά μπορούν να ταξιδέψουν με ελληνικό διαβατήριο και να περιμένω μετά πότε θα μου τις στείλουν;
          Και αν ναι, αυτό επηρεάζει τα επιδόματα που δικαιούνται τα παιδιά;
          Τι μου προτείνετε;
          Ευχαριστώ για το χρόνο σας

          Comment


            Originally posted by mariasiran View Post
            ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΠΟ ΛΟΝΔΙΝΟ

            Καλησπέρα σε όλους
            Ήθελα να ρωτήσω κάτι και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Έχω στείλει τα χαρτιά για τις υπηκοότητες των παιδιών μου στο Λονδίνο. Την Κυριακή θα κλείσω ένα μήνα. Είχα επικοινωνήσει μαζί τους και μου είπαν ότι θα κάνουν το λιγότερο 4 εβδομάδες να μου δώσουν κάποια απάντηση.
            Σκέφτομαι αύριο ή την Δευτέρα να επικοινωνήσω ξανά μαζί τους. Επειδή όμως θέλω να κλείσω εισιτήρια αύριο-μεθαύριο για να μην αυξηθούν οι τιμές, σκέφτομαι για 23 Δεκεμβρίου που είναι και πιο φθηνά τότε.
            Εάν δεν έχουν έρθει οι υπηκοότητες των παιδιών μέχρι τότε τι γίνεται; Τα παιδιά μπορούν να ταξιδέψουν με ελληνικό διαβατήριο και να περιμένω μετά πότε θα μου τις στείλουν;
            Και αν ναι, αυτό επηρεάζει τα επιδόματα που δικαιούνται τα παιδιά;
            Τι μου προτείνετε;
            Ευχαριστώ για το χρόνο σας
            Αν θα μπούν με ελληνικό διαβατήριο πως θα πάνε στο CENTRELINK ,MEDICARE ...θα φαίνονται ως τουρίστες φαντάζομαι αφού δεν θα ερθουν με το μπλέ διαβατήριο ....δεν ξέρω λέω την αποψή μου ..αλλά και σήμερα να τις παραλάβεις για να βγούν τα διαβατήρια χρειάζεσε και ραντεβού στήν πρεσβεία για να πάς να καταθέσεις τα χαρτιά για τα διαβατήρια κ κάποιο σχετικό χρόνο να τα παραλάβεις.Πάρε καλύτερα στην πρεσβεία τηλ εξηγησέ τους την κατάσταση και τι έχεις κάνει ακριβώς να σε καθοδηγήσουν αυτοί
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              Originally posted by Aussie View Post
              Αν θα μπούν με ελληνικό διαβατήριο πως θα πάνε στο CENTRELINK ,MEDICARE ...θα φαίνονται ως τουρίστες φαντάζομαι αφού δεν θα ερθουν με το μπλέ διαβατήριο ....δεν ξέρω λέω την αποψή μου ..αλλά και σήμερα να τις παραλάβεις για να βγούν τα διαβατήρια χρειάζεσε και ραντεβού στήν πρεσβεία για να πάς να καταθέσεις τα χαρτιά για τα διαβατήρια κ κάποιο σχετικό χρόνο να τα παραλάβεις.Πάρε καλύτερα στην πρεσβεία τηλ εξηγησέ τους την κατάσταση και τι έχεις κάνει ακριβώς να σε καθοδηγήσουν αυτοί
              Σ΄ ευχαριστώ Aussie για την απάντηση. Τα διαβατήρια θα βγουν στη Θεσσαλονίκη. Όταν μίλησα με το προξενείο μου είπαν ότι τη μία μέρα μπορώ να κλείσω ραντεβού και να πάω την επόμενη.
              Κάποιος γνωστός που είχε πάει Αυστραλία μου είπε ότι έπαιρνε τα επιδόματα των παιδιών ενώ δεν είχε τα παιδιά του μαζί. Ισχύει αυτό;
              Ο άντρας μου που έχει την υπηκοότητα δεν θα έχει πρόβλημα αλλά δεν ξέρω για τα παιδιά.
              Υπάρχει περίπτωση να καθυστερήσουν και άλλο οι υπηκοότητες από Λονδίνο; (έχει περάσει ένας μήνας σχεδόν από τότε που τα έστειλα). Μήπως γνωρίζεις κάτι γι΄ αυτό;
              Μάλλον θα περιμένω λίγο ακόμα για τα εισιτήρια. Εσύ τι προτείνεις; Να τα κλείσω ή να περιμένω; Θέλω να κλείσω για 23 Δεκεμβρίου.
              Σε ένα μήνα λες να μην έρθουν και οι υπηκοότητες; Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί.

              Comment


                Originally posted by mariasiran View Post
                ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΠΟ ΛΟΝΔΙΝΟ

                Καλησπέρα σε όλους
                Ήθελα να ρωτήσω κάτι και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Έχω στείλει τα χαρτιά για τις υπηκοότητες των παιδιών μου στο Λονδίνο. Την Κυριακή θα κλείσω ένα μήνα. Είχα επικοινωνήσει μαζί τους και μου είπαν ότι θα κάνουν το λιγότερο 4 εβδομάδες να μου δώσουν κάποια απάντηση.
                Καλησπέρα. Κανείς δεν μπορεί να σου πει σίγουρα πόσες μέρες θα κάνουν για να σου στείλουν τις υπηκοότητες των παιδιών παρά μόνο οι ίδιοι από το γραφείο στο Λονδίνο αλλά από την στιγμή που σου είπαν ότι θα κάνουν το "λιγότερο" 4 εβδομάδες το περισσότερο μπορεί να είναι κ 8 (λέω ένα νούμερο τυχαίο) κ αυτό γιατί όλα αλλάζουν ανάλογα με τις αιτήσεις που νομίζω σήμερα θα έχουν τριπλασιαστεί από ότι πριν δύο χρόνια.



                Σκέφτομαι αύριο ή την Δευτέρα να επικοινωνήσω ξανά μαζί τους. Επειδή όμως θέλω να κλείσω εισιτήρια αύριο-μεθαύριο για να μην αυξηθούν οι τιμές, σκέφτομαι για 23 Δεκεμβρίου που είναι και πιο φθηνά τότε.
                Αν κλείσεις για πιο φθηνά εισιτήρια κ έρθετε κ χάσετε για κάποιους μήνες τα επιδόματα των παιδιών συν την ταλαιπωρία δεν αξίζει τον κόπο.
                (Πάντα με επιφύλαξη όλα αυτά γιατί μπορεί κ να δικαιούστε κανονικά τα επιδόματα των παιδιών ασχέτως με το αν έρθουν με ελληνικά διαβατήρια)



                Εάν δεν έχουν έρθει οι υπηκοότητες των παιδιών μέχρι τότε τι γίνεται; Τα παιδιά μπορούν να ταξιδέψουν με ελληνικό διαβατήριο και να περιμένω μετά πότε θα μου τις στείλουν;
                Και αν ναι, αυτό επηρεάζει τα επιδόματα που δικαιούνται τα παιδιά;
                Τι μου προτείνετε;
                Ευχαριστώ για το χρόνο σας
                Δεν θυμάμαι να έχει κάνει κάποιος άλλος εδώ στο φόρουμ αυτή την διαδικασία.
                Τώρα αν το γράφει κάπου στο σάιτ του immigration δεν το γνωρίζω.
                Όταν πάρεις με το καλό τις υπηκοότητες των παιδιών για να βγουν τα διαβατήριά τους ίσως να κάνουν 1 ή κ 2 μήνες ανάλογα πάλι με τον όγκο των αιτήσεων.
                Δυστυχώς χρειάζεται μεγάλη υπομονή για όλα.
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  Mariasiran καταλαβαίνω ότι από την πίεση χρόνου έχεις αγχωθεί πολύ και δεν μπορείς να σκεφτείς λογικά. Το καλύτερο νομίζω που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεισ μέχρι αύριο να πάρεις τηλ στο Λονδίνο ώστε να δεις μήπως τελειώνει η διαδικασία και άδικα αγχώνεσαι! Από αυτά που θα σου πουν θα κριθούν και οι αποφάσεις που θα πάρεις. Πάντως κατά τη γνώμη μου μια χαρά θα προλάβετε! Προσπαθησε να ηρεμησεις και παρε αύριο τηλέφωνο.

                  Comment


                    Originally posted by jimathens View Post
                    Καλησπέρα. Κανείς δεν μπορεί να σου πει σίγουρα πόσες μέρες θα κάνουν για να σου στείλουν τις υπηκοότητες των παιδιών παρά μόνο οι ίδιοι από το γραφείο στο Λονδίνο αλλά από την στιγμή που σου είπαν ότι θα κάνουν το "λιγότερο" 4 εβδομάδες το περισσότερο μπορεί να είναι κ 8 (λέω ένα νούμερο τυχαίο) κ αυτό γιατί όλα αλλάζουν ανάλογα με τις αιτήσεις που νομίζω σήμερα θα έχουν τριπλασιαστεί από ότι πριν δύο χρόνια.




                    Αν κλείσεις για πιο φθηνά εισιτήρια κ έρθετε κ χάσετε για κάποιους μήνες τα επιδόματα των παιδιών συν την ταλαιπωρία δεν αξίζει τον κόπο.
                    (Πάντα με επιφύλαξη όλα αυτά γιατί μπορεί κ να δικαιούστε κανονικά τα επιδόματα των παιδιών ασχέτως με το αν έρθουν με ελληνικά διαβατήρια)




                    Δεν θυμάμαι να έχει κάνει κάποιος άλλος εδώ στο φόρουμ αυτή την διαδικασία.
                    Τώρα αν το γράφει κάπου στο σάιτ του immigration δεν το γνωρίζω.
                    Όταν πάρεις με το καλό τις υπηκοότητες των παιδιών για να βγουν τα διαβατήριά τους ίσως να κάνουν 1 ή κ 2 μήνες ανάλογα πάλι με τον όγκο των αιτήσεων.
                    Δυστυχώς χρειάζεται μεγάλη υπομονή για όλα.
                    Jimathens μη με αγχώνεις περισσότερο. Έχω αποφασίσει να κάνω Χριστούγεννα στην Αυστραλια.
                    Τι μου λες για τα διαβατήρια; 1 με 2 μήνες;;;;;;
                    Έχω δει οτι κάνουν 10 εργάσιμες. Έχει αλλάξει κατι; Και στο προξενείο της ΘΕσσαλονικης που πρέπει να κλείσω ραντεβού μου είπανε μια μέρα πριν χρειάζεται.

                    Comment


                      Originally posted by sweetelenitsa View Post
                      Mariasiran καταλαβαίνω ότι από την πίεση χρόνου έχεις αγχωθεί πολύ και δεν μπορείς να σκεφτείς λογικά. Το καλύτερο νομίζω που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεισ μέχρι αύριο να πάρεις τηλ στο Λονδίνο ώστε να δεις μήπως τελειώνει η διαδικασία και άδικα αγχώνεσαι! Από αυτά που θα σου πουν θα κριθούν και οι αποφάσεις που θα πάρεις. Πάντως κατά τη γνώμη μου μια χαρά θα προλάβετε! Προσπαθησε να ηρεμησεις και παρε αύριο τηλέφωνο.
                      Αυτο θα κανω sweetelenitsa. Αγχώνομαι γιατί είχα και πρόβλημα με το birth certificate του άντρα μου που έκανε πάνω απο 2 μήνες να έρθει. Γίαυτο το λόγο και καθυστέρησα με να στείλουμε τα χαρτιά Αγγλία.
                      Επίσης ενα άλλο πρόβλημα ειναι το σχολειο των παιδιών που ξεκινάει τέλος Ιανουαρίου και θέλω να είμαστε νωρίτερα για να ψάξω σχολειο αλλά και για να προσαρμοστούν τα παιδιά αλλά και εμείς.

                      Comment


                        Originally posted by mariasiran View Post
                        Έχω δει οτι κάνουν 10 εργάσιμες.
                        Iσχύει !

                        Comment


                          Originally posted by mariasiran View Post
                          Jimathens μη με αγχώνεις περισσότερο. Έχω αποφασίσει να κάνω Χριστούγεννα στην Αυστραλια.
                          Τι μου λες για τα διαβατήρια; 1 με 2 μήνες;;;;;;
                          Έχω δει οτι κάνουν 10 εργάσιμες. Έχει αλλάξει κατι; Και στο προξενείο της ΘΕσσαλονικης που πρέπει να κλείσω ραντεβού μου είπανε μια μέρα πριν χρειάζεται.
                          Δεν λέω τίποτα για να αγχώνεσαι κ μακάρι να βγούνε σε μία μέρα αλλά επειδή έχω δει να συμβαίνουν πολλά κ για διάφορους λόγους ειδικά στην Ελλάδα πρέπει να το αναφέρω.
                          Εύχομαι να πάνε όλα όπως τα έχετε υπολογίσει κ να κάνετε Χριστούγεννα στην Αυστραλία.
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Originally posted by australian View Post
                            Iσχύει !
                            Σ´ευχαριστω Australian

                            Comment


                              Originally posted by jimathens View Post
                              Δεν λέω τίποτα για να αγχώνεσαι κ μακάρι να βγούνε σε μία μέρα αλλά επειδή έχω δει να συμβαίνουν πολλά κ για διάφορους λόγους ειδικά στην Ελλάδα πρέπει να το αναφέρω.
                              Εύχομαι να πάνε όλα όπως τα έχετε υπολογίσει κ να κάνετε Χριστούγεννα στην Αυστραλία.
                              Jimathens καταλαβαίνω τι εννοείς και έχω περάσει καθυστερήσεις.
                              Κάνουμε και λίγη πλάκα όμως για να χαλαρώσουμε!

                              Comment


                                Originally posted by mariasiran View Post
                                Jimathens μη με αγχώνεις περισσότερο. Έχω αποφασίσει να κάνω Χριστούγεννα στην Αυστραλια.
                                Τι μου λες για τα διαβατήρια; 1 με 2 μήνες;;;;;;
                                Έχω δει οτι κάνουν 10 εργάσιμες. Έχει αλλάξει κατι; Και στο προξενείο της ΘΕσσαλονικης που πρέπει να κλείσω ραντεβού μου είπανε μια μέρα πριν χρειάζεται.
                                Και πολυ ,σωστα ,ειδες. Αυτον τον χρονο ,δινει η πρεσβεια.Τον Σεπτεμβρη πηγα ,αρα ξερω τί λεω.Εμενα ,μου βγηκε σε 7 ημερολογιακες μερες.Εχω και περιπτωση ,που βγηκε σε 3 μερες.

                                Οι 60 μερες ,ειναι για την προθεσμια παραλαβης ,οταν ο αιτων ,εχει ζητησει να το παραλαβει ,προσωπικα.
                                Αν δεν το κανει μεσα σε 60 μερες ,τοτε το διαβατηριο ,καταστρεφεται και τα χρηματα ,δεν επιστρεφονται.

                                Εννοειται ,οτι για να εκδοθει ,μεσα σε 10 μερες ,τα απαραιτητα εγγραφα ,πρεπει να ειναι ,οπως τα ζητανε (πχ αιτηση ,φωτο κλπ ). Αν δεν ειναι ,ο αιτων ,εχει 28 μερες στην διαθεση του ,να προσκομισει καινουργια , ή συμπληρωματικα εγγραφα.

                                Και βεβαια ,η πρεσβεια ή το προξενειο της Αυστραλιας ,ανηκουν στο Αυστραλιανο κρατος και τυχον παραλληλισμοι ,με το πώς δουλευει το Ελληνικο κρατος κι οι δημοσιες υπηρεσιες του ,δεν εχουν σχεση με το θεμα ,περι χρονου εκδοσης Αυστραλιανων διαβατηριων.... Αυστραλιανη πρεσβεια και προξενειο ,εξ άλλου ,ειναι ξενο -Αυστραλιανο εδαφος- ,για οσους δεν το γνωριζουν....
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X