Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (12)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Marios288 View Post
    γεια σας παΐδια ονομάζομαι Μάριος και είμαι από Κύπρο.
    είμαι αυστραλός υπήκοος , ( είχα πάει με του γονείς μου για 6 χρονιά (SYDNEY)και μετά επιστέψαμε πίσω ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣΣΣ )και σκεφτομαι να επιστρέψω στην Αυστραλία μαζί με την 2 χρονών κόρη μου( της έχω εκδώσει Australian passport ) και την γυναίκα μου την όποια έχει 1 χρόνο προσπαθώ να την πείσω να κάνει την μεγάλη κίνηση για έξοδο μας από αυτή την βρομιά!!( όπως γνωρίζουμε όλοι η Κύπρος έχει καταστραφεί οικονομικά και η διαφθορά πέφτει σύννεφο)
    Αστυνομικός στο επάγγελμα οι αποκοπές μας έχουν ρημάξει το σπίτι γ@@@ το κέρατο τους!!.anw απλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν κανένα πατριωτάκι είχε το ίδιο πρόβλημα με την μαμμακια την γυναίκα η άντρα και εάν κατάφεραν να τoυς πείσουν.( πραγματικά ώρες ώρες σκεφτομαι να τα παρατήσω όλα και να φύγω ας οψετε το αγγελούδι μου)
    Και κάτι Άλο ρε παΐδια εάν πάω εγώ μετά από 24 χρονιά δικαιούμαι κανένα επίδομα μπας και ζήσουμε λίγο πριν βρω δουλεία?
    Εσυ και το παιδι θα δικαούστε επίδομα απο την πρώτη μέρα που θα πατήσετε το πόδι σας,
    η γυναικά σου απο την στιγμή που γινει granded η partner visa της και αυτό πάλι μόνο με προυποθέσεις
    δλδ αν έχεις βρεί εργασία και είσαι στήν κατάταξη αυτή που θεωρούν στο centrelink ο,τι είσαι οκ οικονομικά δεν θα το πάρει
    αν δεν εισαι θα πάρει το ανάλογο ποσό που της αντιστοιχεί
    Με την Bridjing visa και μέχρι να εγκριθεί η partner θα έχει δικαίωμα μόνο !!!!σε full permision to work και σε medicare !!! οχι σε επιδόματα!!!!
    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

    Comment


      [QUOTE=Marios288;8656ονομάζομαι Μάριος και είμαι από Κύπρο.
      είμαι αυστραλός υπήκοος , ( είχα πάει με του γονείς μου για 6 χρονιά (SYDNEY)και μετά επιστέψαμε πίσω ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣΣΣ )και σκεφτομαι να επιστρέψω στην Αυστραλία μαζί με την 2 χρονών κόρη μου( της έχω εκδώσει Australian passport ) και την γυναίκα μου την όποια έχει 1 χρόνο προσπαθώ να την πείσω να κάνει την μεγάλη κίνηση για έξοδο μας από αυτή την βρομιά!!( όπως γνωρίζουμε όλοι η Κύπρος έχει καταστραφεί οικονομικά και η διαφθορά πέφτει σύννεφο)
      Αστυνομικός στο επάγγελμα οι αποκοπές μας έχουν ρημάξει το σπίτι γ@@@ το κέρατο τους!!.anw απλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν κανένα πατριωτάκι είχε το ίδιο πρόβλημα με την μαμμακια την γυναίκα η άντρα και εάν κατάφεραν να τoυς πείσουν.( πραγματικά ώρες ώρες σκεφτομαι να τα παρατήσω όλα και να φύγω ας οψετε το αγγελούδι μου)
      Και κάτι Άλο ρε παΐδια εάν πάω εγώ μετά από 24 χρονιά δικαιούμαι κανένα επίδομα μπας και ζήσουμε λίγο πριν βρω δουλεία?[/QUOTE]

      Γεια σου Μαριε
      Αν η γυναικα σου δεν θέλει να αποχωριστεί τους γονεις της τα πραγματα είναι λίγο πιο δύσκολα.. .όσα επιδόματα και αν σας δώσουν δεν θα είναι ευχαριστημένη με τίποτα. Το ερώτημα είναι άλλο κατά τη γνώμη μου.
      Μπορεί η γυναικα σου να ζησει μακρια απο τους γονεις της;
      Είσαι εσύ σε μεγαλύτερη προτεραιότητα απο οτι οι γονεις της;
      Δίνεις κι εσύ προσοχη πρωτα στη σύζυγο και μετα στους γονεις σου;
      Έχει βρεθεί οτι για να τα παει καλά ενα ζευγαρι καλό θα ειναι να έχει κανεις ιεραρχισει με βαθμο
      Νο 1 τον εαυτό του
      Νο 2 τον την συντροφο
      Νο 3 τα παιδιά
      Νο 4 φιλους γονεις συγγενείς
      Αυτός δεν είναι ενας κανόνας ευαγγέλιο. Πολλές φορές δεν είναι έτσι τα πραγματα.
      Ομως πίσω απο μια παρομοια ιεραρχική καταταξη (την οποία υποστηρίζουν πολλές σελίδες απο θεωρία) το ζευγάρι μπορεί να υποστηρίξει τους ρόλους του πολύ πιο εύκολα
      Αν δεν μπορεί κανεις να σκεφτεί τη ζωή του χωρίς τους γονεις του δεν είναι κακό. Απλα αυτόπεριορίζεται όταν υπαρχουν ευκαιρίες σαν την δική σας και δεν μπορείτε να την αξιοποιησετε. Αλλά κι αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Όλοι μας ζησαμε χωρίς να αξιοποιήσουμε στον καλυτερο βαθμο όλες τις ευκαιρίες που ειχαμε.
      Θα ελεγε κανεις οτι έχουν να κανουν με προσωπικές επιθυμιες όλα αυτά τα περί μεταναστεύσεως. Όπως όλοι που έχουν παει εκεί και μας λένε οτι κάτι κερδιζεις και κάτι χάνεις. Τα βάζουμε στην ζυγαριά και αποφασίζουμε. Αν και κανονικά δεν θα έπρεπε να αποφασίζει το μυαλό αλλά η καρδιά δηλαδή το συναίσθημα. Αν μπορω να αποφασισω με το συναίσθημα δεν κάνω ποτέ λάθος. Αλλά πως γίνεται αυτό ......αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.
      Βλέπεις φιλέ μαριε.....ξεκινας με ενα απλό...
      η γυναικα μου δεν θέλει να έρθουμε Αυστραλία, τι επιδόματα παιζουν εκεί;
      Και κατανταμε να μιλάμε για το τι ειναι αυτο που κανει νόημα στη ζωή του κάθε ανθρώπου τη συγκεκριμένη στιγμη που κανει αυτό το ερώτημα.
      Με λιγα λογια τα πραγματα δεν είναι τόσο απλα.
      Αυτό δεν είναι κακό ή καλό αλλα σιγουρα θα μπορούσε με αφορμή αυτά τα ερωτηματα να παει παρακατω και η σχέση σας.
      Καλη δυναμη σε οτι κάνετε!

      Comment


        Originally posted by kostaskavala View Post
        Γεια σου Μαριε
        Αν η γυναικα σου δεν θέλει να αποχωριστεί τους γονεις της τα πραγματα είναι λίγο πιο δύσκολα.. .όσα επιδόματα και αν σας δώσουν δεν θα είναι ευχαριστημένη με τίποτα. Το ερώτημα είναι άλλο κατά τη γνώμη μου.
        Μπορεί η γυναικα σου να ζησει μακρια απο τους γονεις της;
        Είσαι εσύ σε μεγαλύτερη προτεραιότητα απο οτι οι γονεις της;
        Δίνεις κι εσύ προσοχη πρωτα στη σύζυγο και μετα στους γονεις σου;
        Έχει βρεθεί οτι για να τα παει καλά ενα ζευγαρι καλό θα ειναι να έχει κανεις ιεραρχισει με βαθμο
        Νο 1 τον εαυτό του
        Νο 2 τον την συντροφο
        Νο 3 τα παιδιά
        Νο 4 φιλους γονεις συγγενείς
        Αυτός δεν είναι ενας κανόνας ευαγγέλιο. Πολλές φορές δεν είναι έτσι τα πραγματα.
        Ομως πίσω απο μια παρομοια ιεραρχική καταταξη (την οποία υποστηρίζουν πολλές σελίδες απο θεωρία) το ζευγάρι μπορεί να υποστηρίξει τους ρόλους του πολύ πιο εύκολα
        Αν δεν μπορεί κανεις να σκεφτεί τη ζωή του χωρίς τους γονεις του δεν είναι κακό. Απλα αυτόπεριορίζεται όταν υπαρχουν ευκαιρίες σαν την δική σας και δεν μπορείτε να την αξιοποιησετε. Αλλά κι αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Όλοι μας ζησαμε χωρίς να αξιοποιήσουμε στον καλυτερο βαθμο όλες τις ευκαιρίες που ειχαμε.
        Θα ελεγε κανεις οτι έχουν να κανουν με προσωπικές επιθυμιες όλα αυτά τα περί μεταναστεύσεως. Όπως όλοι που έχουν παει εκεί και μας λένε οτι κάτι κερδιζεις και κάτι χάνεις. Τα βάζουμε στην ζυγαριά και αποφασίζουμε. Αν και κανονικά δεν θα έπρεπε να αποφασίζει το μυαλό αλλά η καρδιά δηλαδή το συναίσθημα. Αν μπορω να αποφασισω με το συναίσθημα δεν κάνω ποτέ λάθος. Αλλά πως γίνεται αυτό ......αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.
        Βλέπεις φιλέ μαριε.....ξεκινας με ενα απλό...
        η γυναικα μου δεν θέλει να έρθουμε Αυστραλία, τι επιδόματα παιζουν εκεί;
        Και κατανταμε να μιλάμε για το τι ειναι αυτο που κανει νόημα στη ζωή του κάθε ανθρώπου τη συγκεκριμένη στιγμη που κανει αυτό το ερώτημα.
        Με λιγα λογια τα πραγματα δεν είναι τόσο απλα.
        Αυτό δεν είναι κακό ή καλό αλλα σιγουρα θα μπορούσε με αφορμή αυτά τα ερωτηματα να παει παρακατω και η σχέση σας.
        Καλη δυναμη σε οτι κάνετε!
        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          Originally posted by Aussie View Post
          Thanks Aussie
          Συγχαρητήρια και σε σένα για την βοήθεια που μας δίνεις εδώ μεσα!

          Comment


            Το ξερω φιλε Κωστα και σε ευχαριστω πολη που βρηκες τον χρονο να γραψεις 5 πραγματα σε εμενα μας δινετε καθημερινα απιστευτη δυναμη


            Απλα πιστευω οτι υπαρχουν καλυτερες ευκαιριες στην Αυστραλια και οτι βρισκομαστε σε πιο ευνοικη θεση απο πολλα παιδια που προσπαθουν να μεταναστευσουν και το θεωρω πολλη μα παρα πολλη εγωιστικο να ακουω συνεχως οτι υπαρχουν και χειροτερα ο κοσμος δεν εχει να φαει εμεις κατι εχουμε και μπουρδες!! Ο αλλος κοσμος δεν εχει τις επιλογες που εχουμε εμεις μπορει να εχω και αδικο ρε παιδια δεν ξερω.
            Μια φορα ζουμε σε αυτη τη ζωη και εαν δεν τολμησεις μενεις στασιμος αυτη ειναι η γνωμη μου.
            Εχω καταφερει να την πεισω να ερτθει μαζι μου τον γεναρη για λιγο καιρο να δει πως ειναι τα πραγματα κατω) ελπιζω να βγει καπου θετικα σας ευχαριστω πατριωτακιαα

            Comment


              Thnks aussie)

              Comment


                Originally posted by Marios288 View Post
                Το ξερω φιλε Κωστα και σε ευχαριστω πολη που βρηκες τον χρονο να γραψεις 5 πραγματα σε εμενα μας δινετε καθημερινα απιστευτη δυναμη


                Απλα πιστευω οτι υπαρχουν καλυτερες ευκαιριες στην Αυστραλια και οτι βρισκομαστε σε πιο ευνοικη θεση απο πολλα παιδια που προσπαθουν να μεταναστευσουν και το θεωρω πολλη μα παρα πολλη εγωιστικο να ακουω συνεχως οτι υπαρχουν και χειροτερα ο κοσμος δεν εχει να φαει εμεις κατι εχουμε και μπουρδες!! Ο αλλος κοσμος δεν εχει τις επιλογες που εχουμε εμεις μπορει να εχω και αδικο ρε παιδια δεν ξερω.
                Μια φορα ζουμε σε αυτη τη ζωη και εαν δεν τολμησεις μενεις στασιμος αυτη ειναι η γνωμη μου.
                Εχω καταφερει να την πεισω να ερτθει μαζι μου τον γεναρη για λιγο καιρο να δει πως ειναι τα πραγματα κατω) ελπιζω να βγει καπου θετικα σας ευχαριστω πατριωτακιαα
                Φιλέ Μαριε σ ευχαριστώ για τα καλά σου λογια. Εγώ βέβαια είμαι πολύ νεος στο φόρουμ και γνωρίζω ελαχιστα για την μετανάστευση Αυστραλία.
                Όσο γι αυτά που λες συμφωνω μαζί σου. Και άλλοι έχουν λιγότερα απο εμας και παιδάκια πεθαίνουν απο ασιτία στην Αφρική τη στιγμη που μιλάμε. Θα μπορούσαμε να πουμε οτι εμείς είμαστε άρχοντες σε σχέση με αυτά τα παιδάκια και είμαστε αχαριστοι που ζητάμε περισσότερα απο αυτά που έχουμε, αλλά δεν είναι έτσι. Όλοι θέλουμε το καλυτερο για τον εαυτό μας και την οικογένεια μας.
                Καλά έκανες που της προτεινες να πάτε να δείτε και να κρινετε απο την εμπειρία σας εκεί.
                Αυτά λέω κι εγώ στη γυναικα μου. Πάμε να δουμε κι αν δεν μας αρέσει επιστρεφουμε. Ποιος ξέρει; μπορεί εμείς που θέλουμε την αλλαγή να το μετανιωσουμε πρωτοι. Ο κάθε ένας μας είναι μια διαφορετική περιπτωση και δεν υπάρχει έτοιμη συνταγή για κανέναν. Παίρνουμε τα δεδομένα που έχουμε και βουτάμε. Εσείς όπως είπε και ένας φίλος ο constantin έχετε το ιερό δισκοποτηρο. Permanent visa ή υπηκοότητα. Αρα είστε σε σαφέστατα πλεονεκτικοτερη θέση απο πολλους....

                Comment


                  Originally posted by Marios288 View Post
                  Μια φορα ζουμε σε αυτη τη ζωη και εαν δεν τολμησεις μενεις στασιμος αυτη ειναι η γνωμη μου.
                  Αυτό είναι το μόνο σίγουρο κ για τα δύο...!!!

                  Εχω καταφερει να την πεισω να ερτθει μαζι μου τον γεναρη για λιγο καιρο να δει πως ειναι τα πραγματα κατω) ελπιζω να βγει καπου θετικα σας ευχαριστω πατριωτακιαα
                  Όπως σου είπα κ στο τηλέφωνο εγώ προσωπικά θεωρώ αυτό το ταξίδι χάσιμο χρόνου κ προπάντων χρημάτων μιας κ δεν περισσεύουν αυτόν τον καιρό γιατί πολύ απλά μέσα σε έναν ή κ δύο μήνες ακόμα κανείς δεν μπορεί να καταλάβει πραγματικά πως είναι η πραγματική ζωή εδώ κ αν πραγματικά του αρέσει να μείνει για πολλά χρόνια ίσως κ για πάντα αν δεν βιώσει όλες τις καταστάσεις που θα παίξουν σημαντικό ρόλο στην τελική απόφαση οποιουδήποτε να μείνει ή να φύγει για πάντα...!!!

                  Φυσικά η απόφαση είναι μόνο δική σας...!!!
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    To ξερω φιλε jim και χθες στο τηλ μου εδωσες μεγαλη δυναμη εαν ομως χρειαστει να χαλασω λεφτα για να βγει σε κατι καλυτερο θα το κανω και ας τα παρει το ποταμι.
                    Μακαρι να ειχα αλλες επιλογες. Ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο να θες κατι τοσο πολυ και να μην μπορεις να το μεταφερεις στον αλλο.
                    Και πολυ σωστα ειπε και ο φιλος ο κωστας αν δεν πας να δεις και να ζησεις καποιες καταστασεις δεν μπορεις να εκφερεις γνωμη ,

                    Comment


                      Α και φιλε jim ειπαμε τελικα να παμε κανενα 5-6 μηνο

                      Comment


                        Originally posted by Marios288 View Post
                        To ξερω φιλε jim και χθες στο τηλ μου εδωσες μεγαλη δυναμη εαν ομως χρειαστει να χαλασω λεφτα για να βγει σε κατι καλυτερο θα το κανω και ας τα παρει το ποταμι.
                        Μακαρι να ειχα αλλες επιλογες. Ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο να θες κατι τοσο πολυ και να μην μπορεις να το μεταφερεις στον αλλο.
                        Και πολυ σωστα ειπε και ο φιλος ο κωστας αν δεν πας να δεις και να ζησεις καποιες καταστασεις δεν μπορεις να εκφερεις γνωμη ,
                        Μπορείς να της πεις να έρθετε για μόνιμα κ αν δει ή κ εσύ ακόμα ότι δεν σας αρέσει επιστρέφετε κ λέτε ότι κάνατε κ διακοπές παράλληλα... (με έναν σμπάρο δυο τρυγόνια)

                        υ.γ. Στα ποστ σου ξέχασες να αναφέρεις το κυριότερο που είναι κ ότι καλύτερο για κάποιον νεομετανάστη κ το έχουν πάρα πολλοί λίγοι...!!!
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Τι δεν ανεφερα jim? Aa ναι παιδια εχουμε και σπιτι και αυτοκινητο στο sydney μαλλον παιδια

                          Comment


                            Originally posted by Marios288 View Post
                            Τι δεν ανεφερα jim? Aa ναι παιδια εχουμε και σπιτι και αυτοκινητο στο sydney μαλλον παιδια
                            Να'ξερες πόσοι θα ήθελαν να ήταν στην θέση σας ή κ πόσοι θα πλήρωναν πολλά για να μπορούσαν να έρθουν νόμιμα με κάποιον κ οποιονδήποτε τρόπο...???!!!
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Το ξερω φιλε jim ειναι πολυ μεγαλη βοηθεια. Αυτο εξηγω και δεν καταλαμβαινει η συζηγος μηπως να αλλαξω γυναικα ρε παιδια;;; lol

                              Comment


                                Originally posted by Marios288 View Post
                                Το ξερω φιλε jim ειναι πολυ μεγαλη βοηθεια. Αυτο εξηγω και δεν καταλαμβαινει η συζηγος μηπως να αλλαξω γυναικα ρε παιδια;;; lol
                                Σίγουρα μας κάνεις πλάκα τώρα!!! Έλα πεσ'το!
                                Η μεγαλύτερη δυσκολία όλων εδώ μέσα πιστεύω ότι είναι ο πονοκέφαλος του σπιτιού. Τουλάχιστον για μένα αυτό ήταν το μόνο εμπόδιο, γιατί τα ενοίκια είναι πολύ ακριβά και δεν είχαμε τη δυνατότητα να νοικιάσουμε σπίτι με το που πάμε. Όλα τα άλλα πιστεύω δεν έχουν μεγάλες διαφορές από την Ελλάδα, αν υπολογίσεις και τη διαφορά των μισθών.
                                Είστε από τους ''προνομιούχους'' (χωρίς παρεξήγηση) εδώ μέσα!!!
                                Πάντως απ΄ ότι διάβασα η γυναίκα σου συμφώνησε να πάτε για ένα 6μηνο. Είναι μια καλή αρχή. Πιστεύω ότι θα της αρέσει και δεν θα θέλει να φύγει. Καλόπιασε την και λίγο! Σίγουρα θα βρεις ένα τρόπο.
                                Εγώ δεν έχω πάει ακόμη (φεύγουμε αρχές Ιανουαρίου) αλλά απ΄ όσα ακούω και διαβάζω σίγουρα είναι ένα πολύ καλό μέρος να μεγαλώσεις τα παιδιά σου που είναι και το πιο σημαντικό πιστεύω απ΄ όλα.
                                Καλό κουράγιο!

                                Comment

                                Working...
                                X