Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (12)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by gtsourn View Post
    Με την "γυναίκα" μου (επειδή απλά συζούμε δεν είμαστε παντρεμένοι) έχουμε παιδί, το οποίο το έχω αναγνωρίσει από την πρώτη στιγμή. Γνωρίζει κανείς σε τέτοια περίπτωση τί γίνεται; Μπορώ να βγάλω στο παιδί, ανήλικο, αυστραλιανό διαβατήριο ή πρέπει πρώτα να παντρευτούμε;
    Μπορεις ,μια χαρά ,να βγαλεις Αυστραλιανο διαβατηριο στο παιδι ,ειτε εχεις παντρευτει ,ειτε οχι. Βεβαια ,θα πρεπει να δωσει συγκαταθεση και η μαμα του παιδιου ,που στην δικη σας περιπτωση ,δεν υπαρχει προβλημα ,να μην δωσει,εφ οσον ,οπως φαινεται ,ειστε μαζι και θελετε ,μαζι ,να πατε ,Αυστραλια! Γιατι ,υπαρχουν και περιπτωσεις ,που δεν υπογραφει ο άλλος γονιος ,ειδικα σε χωρισμενα ζευγαρια.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #47
      Originally posted by kikirikoy View Post
      δεν εχεις κανενα προβλημα ....You might be able to get partner visa if you are married to or in a de facto relationship
      with
      πανω απο 2 χρονια
      Πολυ σωστα ,kikirikoy!
      Επιτρεψε μου ,μια περαιτερω διευκρινηση ,για οσους τυχον ,δεν καταλαβουν καλά ,τα 2 χρονια!
      Τα 2 χρονια μαζι ,τουλαχιστον ,δινουν εξ αρχης ,την μονιμη partner visa ,σε οποιον εχει παιδι. Αλλιώς ,θα παρει ,αρχικα ,την προσωρινη.Αν δεν υπαρχουν παιδια ,τοτε ,για να παρει εξ αρχης ,την μονιμη ,θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 3 χρονια μαζι,αλλιως ,παιρνει την προσωρινη ,αρχικα και μετα ,εφ οσον συνεχιζεται η σχεση ,θα πληροι τις προϋοποθεσεις ,για την μονιμη , οταν εχουν περασει 2 χρονια ,απ την αρχικη αιτηση για partner visa.
      Και παντως ,σε de facto σχεση ,θα πρεπει να υπαρχει 12 μηνη -, ακριβως πριν την ημερομηνια της αιτησης-αποδεδειγμενη συμβιωση ,σαν ζευγαρι ,για να θεωρηθει ,εγκυρη η αιτηση.
      Bεβαια ,οταν υπαρχει παιδι απ την σχεση ,μπορει να μειωθει ο χρονος του 12 μηνου
      ''De facto applications: Waivers of One Year Relationship Requirement /compelling and compassionate circumstances for the grant of the visa /in the case of a de facto partner relationship where there is a child from the relationship'' και να δεχτουν και λιγοτερους μηνες ,αλλά σε καθε περιπτωση ,θα πρεπει ν αποδειχτει ,οτι υπαρχει συμβιωση ,σαν ζευγαρι. Μπορει ,καποιοι ,να εχουν παιδι ,εκτος γαμου και να μην εχουν πια σχεση...Δεν σημαινει ,οτι ο μη Αυστραλος γονεας ,θα παρει και partner visa....Σε περιπτωση που κανει γαμο ,δεν υπαρχει ο όρος του 12 μηνου και παντως ,δεν θ αμφισβητηθει η γνησιοτητα του γαμου ,αφου θα ειναι προσφατος -αν γινει!- , εφ οσον εχουν κι ενα παιδι ,μαζι!Γιατι ,υπαρχουν και μαϊμουδενιοι γαμοι και καποιοι βγαζουν και λεφτα ,απο τετοιες κομπινες ...
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #48
        Καλησπέρα ξέρει κάποιος αν τα μαθήματα αγγλικών
        που δικαιούται κάποιος δωρεάν στην Αυστραλία σου
        δίνουν στο τέλος κάποια πιστοποίηση αντί για ielts
        για παράδειγμα, γιατί δεν υπάρχουν χρήματα για ielts
        + φροντιστήρια + ταξίδι Αθήνα... Επίσης ξέρει κάποιος
        αν κατά τη διάρκεια παρακολούθησης των μαθημάτων
        μπορώ να δουλέψω σε κάποια δουλειά part time;
        Το λέω αυτό γιατί από όσο ξέρω αν πάρει κάποιος
        κάποιο επίδομα στην αρχή, δικαιούται και τα Αγγλικα,
        αν όμως βρει δουλειά, του ελαττώνουν ή του κόβουν
        το επίδομα, μήπως κάνουν το ίδιο και με τα Αγγλικά?
        Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

        Comment


          #49
          Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες που μου δώσατε. Το καλό είναι ότι μπορούμε εύκολα να αποδείξουμε ότι υπάρχει σχέση παραπάνω από 12 μήνες γιατί πρώτα πρώτα έχουμε το παιδί που είναι τεσσάρων ετών και δεύτερον φωτογραφίες κ.α. που πηγαίνουν πίσω από το 2001. Τώρα εγώ προσωπικά περιμένω σε 3 περίπου εβδομάδες το καινούργιο μου διαβατήριο και μετά αρχίζει ο Γολγοθάς που πολλοί από εσάς περάσατε των διαδικασιών για τον γιο μου και την partner visa της γυναίκας μου.
          Αλλά μια και είδα το επόμενο ποστ που γράφει για τα Αγγλικά, να κάνω μια ερώτηση χωρίς ελπίζω να γίνομαι πολύ κουραστικός. Η γυναίκα μου έχει φροντιστήριο αγγλικών και εργάζεται ως καθηγήτρια εδώ και πολλά χρόνια. Έχει το Proficiency του Michigan. Θα πρέπει να δώσει και για IELTS? Αυτή προετοιμάζει τα παιδιά για αυτές τις εξετάσεις και όχι μόνο. Θα ήταν πολύ κοροιδία και ταλαιπωρία πιστεύω αλλά αν χρειαστεί λέει ότι θα το κάνει. Σπάστε πλάκα όμως εκεί που κάνεις εγγραφή και σε ρωτάνε για το τι επάγγελμα κάνεις να γράψει "καθηγήτρια Αγγλικών και φροντιστηριούχος". Και η μεγαλύτερη πλάκα θα είναι να δίνει με κανέναν μαθητή της παρέα.
          Να συμπληρώσω επίσης ότι ο γιος μας από την ώρα που άρχισε να μιλάει, μιλάει μόνο Αγγλικά. Και να σκεφτείτε ότι την λέγαμε την μητέρα του τρελή που του μιλούσε συνέχεια αγγλικά αλλά να τώρα που χρειάστηκε. Εγώ φυσικά τα μιλάω σαν μητρική γλώσσα αλλά στον γιο μου μιλούσα ελληνικά. Αποτέλεσμα; τώρα ο μικρός άρχισε από μόνος του να μιλάει και ελληνικά αλλά με σπαστή προφορά, λες και είναι αλλοδαπός. Μια συμβουλή προς όλους: Αν μπορείτε βάλτε τα παιδιά σας να μάθουν ξένες γλώσσες και ειδικά αν υπάρχει η δυνατοτητα από μωρά. Βάλτε τα να βλέπουν παιδικά και διαβάζετέ τους ξενόγλωσσα βιβλία. Βοηθάει πολύ. Αυτό έκανε η γυναίκα μου και ο μικρός τώρα μιλάει τα Αγγλικα ως μητρική γλώσσα και με καλή προφορά κιόλας και αυτό θα είναι ένα μεγάλο ατού για όταν πάει σχολείο εκεί.
          Ευχαριστώ πολύ.

          Comment


            #50
            Τερμα τα ψεμματα. Μετα απο ατελειωτες μερες διαβαζοντας το φορουμ και τωρα που εχω πιο ανθρωπινο ωραριο στη δουλεια ειναι ωρα να ξεκινησω τα χαρτια μου. Εχω συγκεντρωσει διαφορες αποριες που δεν εχω καταφερει να λυσω. σιγουρα καπου θα εχουν γραφθει αλλα χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

            1. Η SOS ερώτηση
            Το κυριοτερο προβλημα ειναι το εξης: Το επιθετο μου το εχουν δηλωσει διαφορετικα στα Αγγλικα (ενα γραμμα λειπει περα απο τη μετατροπη σε θηλυκο). Η Ελληνκη ταυτοτητα ομως εχει τη μετατροπη συμφωνα με το Ελληνικο. Δεν εχω ιδεα πως να ζητησω το birth Certificate και σε πρωτη φαση πως να ζητησω να μεταφραστουν τα εγγραφα. Ακομη και αν τα υπολοιπα μεταφραστουν οπως τα ζητησω.. θα μου λειπει το βασικο εγγραφο .. η ταυτοτητα! (διπλωμα δεν εχω). Εχει αντιμετωπισει κανεις το ιδιο προβλημα;

            Αναρωτιεμαι ποιος δεν ηξερε ορθογραφια και μπλεξαμε ετσι!


            2. Επειδη οπως ολοι ξερουμε δε μπορουμε να βασιζομαστε μονο σε φιλους/συγγενεις πρεπει να υπαρχει και ενα Back up plan. Σκοπευω να μετακομισω με την κορη μου και θλεω να βρω ενα προσιτο ξενοδοχειο κτλ για διαμονη απο την πρωτη κιολας μερα και οσο χρειαστει μεχρι να βρουμε σπιτι. Καπου ειχα διαβασει ενα ποστ για housing αλλα δε το βρισκω τωρα.
            Αν δουμε οτι η υποδοχη εκει ειναι καλη και οντω εχουν τη διαθεση να μας φιλοξενησουν εχει καλως (ειναι ομως φιλοι που εχω να δω πολλαα χρονια) αλλιως η λυση ειναι αυτη.

            3. Βλεπω οτι υπαρχουν πολλες επιλογες για ενοκιαση δωματιου / Granny flat. Ακουγεται καλη λυση για αρχη τουλαχιστον μεχρι να βρω δουλεια γιατι δε θα ηθελα να λειπω για δουλεια κ η εφηβη κορη να ειναι μονη στο shared σπιτι - στο granny flat μου φαινεται καπως καλυτερα. Εχει κανεις εμπειρια απο τετοιες καταστασεις;

            4. Εχω καταλαβει οτι το θεμα ενοικιασης σπιτιου ειναι κ λιγο θεμα τυχης αλλα σκοπευω να το κυνηγησω πολυ δυναμικα (φανταζομαι ολοι το ιδιο θα εκαναν). Απο τη μερα που θα συμφωνησει ο ιδιοκτητης ποσος καιρος περνα να εγκριθει το bond και να ολοκληρωθουν τα χαρτια; Ρωταω διοτι οι μερες στο hotel η οπου μενουμε θα τρεχουν. Aν εχω καταλαβει καλα το housing Department σου χορηγει ολοληρο το Bond ή και δάνειο, σωστα;

            Μη σας ζαλιζω .. αυτα τα λιγα θα ηθελα να ξερω.

            Comment


              #51
              Ευχαριστω πολυ για τα πμ βοηθειας αλλα και συμπαραστασης .. μενει μονο να μου λυθει η πρωτη απορια

              Comment


                #52
                Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το forum.

                Φίλοι και φίλες, επειδή σε 20 μέρες πετάω για Μελβούρνη (μόνιμα θέλω να πιστεύω)
                και από τον φόβο μου μήπως έχω ξεχάσει κάτι, παίρνω το θάρρος να σας ρωτήσω.
                Τι έγγραφα χρειάζεται να έχω στην κατοχή μου (εκκαθαριστικό-ποινικό μητρώο-βιβλιάριο υγείας....)
                ώστε να είμαι ok εκεί;;

                Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
                Όλα καινούρια..!!!!

                Comment


                  #53
                  Καλησπέρα Γιώργο. Τα χαρτιά που πρέπει να κρατά
                  ο καθένας δεν είναι και τα ίδια. Παίζει ρόλο αν είσαι
                  υπήκοος ( δεν θα κανείς αίτηση για βίζα από εκεί)
                  αν έχεις κάποια πτυχία, αν πας με οικογένεια ή μόνος,
                  αν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας κτλ...
                  Σε κάθε περίπτωση δεν αγχώνεσαι. Πέρνεις ότι κρίνεις
                  απαραίτητο, διαβάζεις περισσότερο πατριωτακι να σου
                  λυθούν όλες σχεδόν όλες οι απορίες, και σημαντικότερο
                  πριν φύγεις αφήνεις εδώ ένα άτομο με πληρεξούσιο
                  από εσένα να μπορεί να σου στείλει κάτι αν ξεχάσεις
                  ή να σου τακτοποιήσει μια υπόθεση. Δε γίνεται να φύγουμε
                  και να μην αφήσουμε έστω και μια εκκρεμότητα από
                  λάθος... Εύχομαι να βοήθησα. Καλή τύχη

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by Crete View Post
                    Καλησπέρα Γιώργο. Τα χαρτιά που πρέπει να κρατά
                    ο καθένας δεν είναι και τα ίδια. Παίζει ρόλο αν είσαι
                    υπήκοος ( δεν θα κανείς αίτηση για βίζα από εκεί)
                    αν έχεις κάποια πτυχία, αν πας με οικογένεια ή μόνος,
                    αν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας κτλ...
                    Σε κάθε περίπτωση δεν αγχώνεσαι. Πέρνεις ότι κρίνεις
                    απαραίτητο, διαβάζεις περισσότερο πατριωτακι να σου
                    λυθούν όλες σχεδόν όλες οι απορίες, και σημαντικότερο
                    πριν φύγεις αφήνεις εδώ ένα άτομο με πληρεξούσιο
                    από εσένα να μπορεί να σου στείλει κάτι αν ξεχάσεις
                    ή να σου τακτοποιήσει μια υπόθεση. Δε γίνεται να φύγουμε
                    και να μην αφήσουμε έστω και μια εκκρεμότητα από
                    λάθος... Εύχομαι να βοήθησα. Καλή τύχη
                    Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά.
                    Ξέχασα να γράψω πως είμαι Αυστραλός υπήκοος,
                    άρα (θέλω να πιστεύω) λιγότερα χαρτιά.

                    Ένα έγγραφο Δεν θα ήθελα να πάρω μαζί μου,
                    γι αυτό και η αγωνία μου, το βιβλιάριο υγείας
                    του Ι.Κ.Α. γιατί έχω τις κόρες σε αυτό.
                    Βλέπετε, η οικογένεια θα μείνει προς το παρόν
                    πίσω και δεν θέλω να μείνουν χωρίς περίθαλψη (χτυπάω ξύλο...φτου-φτου)

                    Όσο για το πληρεξούσιο, σίγουρα θα το κάνω, είναι δρομολογημένο.
                    Ευχαριστώ και πάλι
                    Όλα καινούρια..!!!!

                    Comment


                      #55
                      Το βιβλιάριο υγείας δεν νομίζω ότι θα το χρειαστείς εδώ, οπότε καλύτερα να το αφήσεις Ελλάδα.

                      Comment


                        #56
                        Καλησπέρα σε όλους!
                        Aussie μου είχες γράψει σε ερώτηση που είχα κάνει παλαιότερα σχετικά με τη μεταφραστική τα εξής:
                        μαζί μέ κάθε εγραφό σου βάλε και την παρακάτω φόρμα για να μην γίνουν
                        λάθη κατά την μετάφραση
                        καλή επιτυχία !!!!





                        Θα εκτυπώσω δηλαδή τόσες αιτήσεις όσα τα έγγραφα που θα στείλω; Και να φτιάξω πακετάκια με συνδετήρες για να τα ξεχωρίσω; Καλά κατάλαβα;

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by sweetelenitsa View Post
                          Καλησπέρα σε όλους!
                          Aussie μου είχες γράψει σε ερώτηση που είχα κάνει παλαιότερα σχετικά με τη μεταφραστική τα εξής:
                          μαζί μέ κάθε εγραφό σου βάλε και την παρακάτω φόρμα για να μην γίνουν
                          λάθη κατά την μετάφραση
                          καλή επιτυχία !!!!





                          Θα εκτυπώσω δηλαδή τόσες αιτήσεις όσα τα έγγραφα που θα στείλω; Και να φτιάξω πακετάκια με συνδετήρες για να τα ξεχωρίσω; Καλά κατάλαβα;
                          Kαλημερα,ναι καλά κατάλαβες με κάθε έγραφο που θα μεταφράσεις
                          θα βάλεις μαζί ξεχωριστή φόρμα έτσι θα τους γράφεις εκεί πως θέλεις
                          να μεταφραστούν τα ονόματα και πόσα αντίγραφα ζητάς απο το κάθε έγραφο
                          και αμα κάνουν λάθος σε κάτι με την φόρμα αυτή θα μπορέσεις και να αποδείξεις
                          ο,τι δεν ήσουν λάθος εσυ !!!!!
                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            #58
                            Σ ευχαριστώ πολύ Aussie!

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by sweetelenitsa View Post
                              Σ ευχαριστώ πολύ Aussie!
                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                #60
                                το βιβλιάριο υγείας του Ι.Κ.Α.

                                Originally posted by GeorgeF View Post
                                Ένα έγγραφο Δεν θα ήθελα να πάρω μαζί μου,
                                γι αυτό και η αγωνία μου, το βιβλιάριο υγείας
                                του Ι.Κ.Α. ..................
                                Μιας και αναφέρουμε για το βιβλιάριο υγείας ίσως γνωρίζει κάποιος.
                                Ο/Η Αυστραλού υπήκοος που είχε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας, και τώρα εχει βελτιωθεί ή εξαλειφθεί.
                                Θα εχει κάποιες (επιπτώσεις) στην Αυστραλια;
                                Και ο/η σύντροφος με visa αν και θα το αναφέρει όταν θα περναει εξετάσεις και του δώσουν το ΟΚ , μήπως θα εχει και αυτός/η κάποιο πρόβλημα;
                                (Σε περίπτωση επανεμφάνισης)
                                Περί μι κάλυψης των εξόδων για παράδειγμα ή αρνιέται το κράτος για κάποιο επίδομα.
                                Think before you driving@world.......

                                Comment

                                Working...
                                X