Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (12)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Ευχαριστώ Aussie! Τα εισιτήρια βγήκαν για της 30 του Οκτώβρη, ψάχνω τώρα και για conteiner και είμαστε έτοιμοι!!

    Comment


      #62
      Originally posted by ntinokosta View Post
      Ευχαριστώ Aussie! Τα εισιτήρια βγήκαν για της 30 του Οκτώβρη, ψάχνω τώρα και για conteiner και είμαστε έτοιμοι!!
      Άντε με το καλό και απο ο,τι κατάλαβα
      έρχεσε με την ιδια πτήση που έρχετε και ο xsd1998
      θα είστε παρεάκι στο ταξίδι
      οπότε θα σας γνωρίσουμε στο αεροδρόμιο που θα πάμε να τον παραλάβουμε


      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        #63
        Καλημέρα σε όλους
        Παίρνω εδώ και μέρες στην μεταφραστική του υπουργείου αλλά ή θα μιλάει το τηλέφωνο ή δεν θα το σηκώνουν. Τι προτείνετε να κάνω; Να στείλω τις μεταφράσεις που έχω χωρίς να συνεννοηθώ μαζί τους;
        Θέλω να στείλω τα πρώτα χαρτιά που χρειάζομαι για την υπηκοότητα των παιδιών στην Αγγλία και ο χρόνος ήδη άρχισε να πιέζει. Δέχονται μεταφράσεις στην Αγγλία από το British Council ή από απλό μεταφραστικό γραφείο;
        Στο Βρετανικό Συμβούλιο ξέρω ότι είναι πιο ακριβά αλλά επειδή υπάρχει πίεση χρόνου μπορώ να στείλω για την υπηκοότητα των παιδιών σ΄ αυτούς και για τη βίζα τη δική μου αν χρειαστεί θα κατέβω μία μέρα Αθήνα αν δεν υπάρχει άλλη λύση.

        Ευχαριστώ για το χρόνο σας

        Comment


          #64
          Originally posted by mariasiran View Post
          Καλημέρα σε όλους
          Παίρνω εδώ και μέρες στην μεταφραστική του υπουργείου αλλά ή θα μιλάει το τηλέφωνο ή δεν θα το σηκώνουν. Τι προτείνετε να κάνω; Να στείλω τις μεταφράσεις που έχω χωρίς να συνεννοηθώ μαζί τους;
          Θέλω να στείλω τα πρώτα χαρτιά που χρειάζομαι για την υπηκοότητα των παιδιών στην Αγγλία και ο χρόνος ήδη άρχισε να πιέζει. Δέχονται μεταφράσεις στην Αγγλία από το British Council ή από απλό μεταφραστικό γραφείο;
          Στο Βρετανικό Συμβούλιο ξέρω ότι είναι πιο ακριβά αλλά επειδή υπάρχει πίεση χρόνου μπορώ να στείλω για την υπηκοότητα των παιδιών σ΄ αυτούς και για τη βίζα τη δική μου αν χρειαστεί θα κατέβω μία μέρα Αθήνα αν δεν υπάρχει άλλη λύση.

          Ευχαριστώ για το χρόνο σας

          Comment


            #65
            Σ´ευχαριστω πολυ Αustralian για την άμεση απάντηση

            Comment


              #66
              Originally posted by mariasiran View Post
              Σ´ευχαριστω πολυ Αustralian για την άμεση απάντηση
              Να είσαι καλά,καλή συνέχεια

              Comment


                #67
                Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ρωτήσω κάτι.Το Νοέμβριο πάμε Αυστραλία για να δούμε συγγενείς και να βολιδοσκοπήσουμε την κατάσταση. Μπορώ εγώ σαν αυστραλή υπήκοος να κάνω ενέργειες στο διάστημα τους ενός μηνός που θα είμαστε εκεί στις υπηρεσίες ή καλύτερα όταν μεταναστεύσουμε; Χίλια συγγνώμη αν σας ζαλίζω

                Comment


                  #68
                  Originally posted by socworkersk View Post
                  Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ρωτήσω κάτι.Το Νοέμβριο πάμε Αυστραλία για να δούμε συγγενείς και να βολιδοσκοπήσουμε την κατάσταση. Μπορώ εγώ σαν αυστραλή υπήκοος να κάνω ενέργειες στο διάστημα τους ενός μηνός που θα είμαστε εκεί στις υπηρεσίες ή καλύτερα όταν μεταναστεύσουμε; Χίλια συγγνώμη αν σας ζαλίζω
                  Και βεβαίως μπορείς να ξεκινήσεις κάποιες διαδικασίες όπως Αυστραλιανό ΑΦΜ και Medicare. Στο centerlink θα σε βοηθήσουν. Τα λέω αυτά εκ πείρας της γυναίκας μου που έκανε την ίδια διαδικασία πριν 18 χρόνια και έπαιρνε το επίδομα ανεργίας τότε, για το διάστημα που ήταν εκεί.
                  Think before you driving@world.......

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by socworkersk View Post
                    Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ρωτήσω κάτι.Το Νοέμβριο πάμε Αυστραλία για να δούμε συγγενείς και να βολιδοσκοπήσουμε την κατάσταση. Μπορώ εγώ σαν αυστραλή υπήκοος να κάνω ενέργειες στο διάστημα τους ενός μηνός που θα είμαστε εκεί στις υπηρεσίες ή καλύτερα όταν μεταναστεύσουμε; Χίλια συγγνώμη αν σας ζαλίζω

                    Τι ακριβώς ενέργειες ??
                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by Sakis230 View Post
                      Και βεβαίως μπορείς να ξεκινήσεις κάποιες διαδικασίες όπως Αυστραλιανό ΑΦΜ και Medicare. Στο centerlink θα σε βοηθήσουν. Τα λέω αυτά εκ πείρας της γυναίκας μου που έκανε την ίδια διαδικασία πριν 18 χρόνια και έπαιρνε το επίδομα ανεργίας τότε, για το διάστημα που ήταν εκεί.

                      Όπως ακριβώς τα λές Sakis 230 ολα αυτά πρίν 18 χρόνια
                      για να βγεί medicare και επιδοματα και γενικα οποια δημοσια υπηρεσια εδω λοιπόν χρειάζετε πλέον στοιχεια που θα πρέπει να προσκομίσεις
                      ο,τι ήρθες για μόνιμα και άλλα πολλά ...οπότε ας μας απαντήσει socworkersk τι ακριβώς θέλει να
                      μάθει να πάρει τις ανάλογες απαντήσεις !!!!!!
                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        #71
                        παιδια κ εγω υπηκοος ειμαι .Ξερει κανεις ακριβως τι χρειαζεται να μας πει βημα βημα.Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι 1)πριν φυγουμε μπορουμε on line να κανουμε την αιτηση κ απο εδω για ΤFN (ΑΦΜ ,πρεπει να εχεις διευθυνση κατοικιας) 2) Πρεπει να εχουμε ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο με λιγα χρηματα μεσα ,κ αυτο γινεται σε 5 λεπτα απο εδω (national bank) k 3) Μολις φτασουμε εκει πηγαινουμε με το ΤFN k το χαρτι απο την τραπεζα στο cedrelink για το επιδομα κ το medicare.Επισεις αν υπαρχουν πτυχια τα κανεις μεταφρασει . Δεν νομιζω να χρειαζεται κατι αλλο

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by Aussie View Post

                          Τι ακριβώς ενέργειες ??
                          Aussie για TFN και medicare, centerlink.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by George311 View Post
                            παιδια κ εγω υπηκοος ειμαι .Ξερει κανεις ακριβως τι χρειαζεται να μας πει βημα βημα.Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι 1)πριν φυγουμε μπορουμε on line να κανουμε την αιτηση κ απο εδω για ΤFN (ΑΦΜ ,πρεπει να εχεις διευθυνση κατοικιας) 2) Πρεπει να εχουμε ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο με λιγα χρηματα μεσα ,κ αυτο γινεται σε 5 λεπτα απο εδω (national bank) k 3) Μολις φτασουμε εκει πηγαινουμε με το ΤFN k το χαρτι απο την τραπεζα στο cedrelink για το επιδομα κ το medicare.Επισεις αν υπαρχουν πτυχια τα κανεις μεταφρασει . Δεν νομιζω να χρειαζεται κατι αλλο
                            Για ολα τα παραπάνω που αναφέρατε χρειάζονται αρκετά χαρτιά μεταφρασμένα
                            ΔΛΔ!!! το ο,τι θα έχετε ενα TFN οκ και γίνετε online ακόμα και απο Ελλάδα εύκολο
                            δεν σημαίνει όμως ο,τι μόνο με αυτό είναι αρκετό να πάτε centrelink και να πάρετε το επίδομα
                            medicare : απαιτούνται χαρτιά που να ποιστοποιούν ο,τι έρχεστε για μόνιμα εδω
                            μεταφράσεις , κλεισίματα λογαριασμών .....όλα αυτά τα έχετε υπόψιν σας ??καθώς και άλλα πολλά....?
                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by socworkersk View Post
                              Aussie για TFN και medicare, centerlink.

                              το TFN Είναι το εύκολο κομμάτι το medicare όμως θέλει χαρτιά που θα ποιστοποιεί
                              ο,τι ήρθατε μόνιμα άρα θα πρέπει να αιτηθείτε αυτό αφού αποφασίσετε να μετακομίσετε εδω

                              centrelink : δεν γίνονται έτσι απλά τα πράγματα κάνεις δεν θα σας δώσει τίποτα αν δεν αποδείξετε το σκοπό της επισκεψής σας εδω !!!!!

                              Αρα ολα αυτά να τα σκεφτείται αφού αποφασίσετε να μετακομίσετε εδω και πάλι το centrelink θα το πάρετε
                              βάση προυποθέσεων περουσιακών στοιχείων και τι χρήματα φέρετε μαζί σας
                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by Aussie View Post

                                το TFN Είναι το εύκολο κομμάτι το medicare όμως θέλει χαρτιά που θα ποιστοποιεί
                                ο,τι ήρθατε μόνιμα άρα θα πρέπει να αιτηθείτε αυτό αφού αποφασίσετε να μετακομίσετε εδω

                                centrelink : δεν γίνονται έτσι απλά τα πράγματα κάνεις δεν θα σας δώσει τίποτα αν δεν αποδείξετε το σκοπό της επισκεψής σας εδω !!!!!

                                Αρα ολα αυτά να τα σκεφτείται αφού αποφασίσετε να μετακομίσετε εδω και πάλι το centrelink θα το πάρετε
                                βάση προυποθέσεων περουσιακών στοιχείων και τι χρήματα φέρετε μαζί σας
                                Ευχαριστώ πολύ Aussie για την απάντηση

                                Comment

                                Working...
                                X