Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (12)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    καλησπερα TFN μπορω να ζητησω και για την γυναικα μου απο την ελλαδα που θα κανη αιτηση για βιζα μολης ερθουμε αυστραλια δηλ σε 28 μερες?

    Comment


      #77
      Οταν θα πάρει την βίζα θα κάνει και αίτηση για TFN τώρα δεν δικαιούται, από ότι θυμάμαι!!

      Comment


        #78
        Originally posted by MARINAM View Post
        Οταν θα πάρει την βίζα θα κάνει και αίτηση για TFN τώρα δεν δικαιούται, από ότι θυμάμαι!!
        δεν θυμάσαι καλά !!!!! σορυυ
        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          #79
          Δηλαδή πότε θα μπορεί; Είμαι και λίγο ξανθός και μπερδεύτηκα
          Think before you driving@world.......

          Comment


            #80
            Originally posted by Sakis230 View Post
            Δηλαδή πότε θα μπορεί; Είμαι και λίγο ξανθός και μπερδεύτηκα

            ΑΧ!!! βρε sakis 230 τόσο καιρό και τίποτα
            δεν έχεις διαβάσει
            δεν φταίει τό χρώμα των μαλλιών και γω ξανθιά είμαι
            άντε να δούμε πότε θα σας δούμε εδω
            φιλιά στα 3δυμα
            απο την πρώτη στιγμή που θα πατήσει το πόδι εδω δικαιούται να βγάλει TFN



            Αυτό το είχα γράψει στήν ανταποκρισή μου πόστ 113

            το μόνο διαφορετικό που συνέβη σε μας και δεν το έχω ακούσει απο άλλα μέλη είναι σχετικά με το ATO δλδ το γνωστό TFN που έβγαλαν kαι στα παιδιά μας (ηλικίας 11 και 13 ) παραδόξος και ο χρόνος αναμονής να τα παραλάβουμε τα tfn ήταν πάρα πολύ γρήγορος
            δλδ το δικό μου ως μη υπήκοος και με τουριστική visa το πήρα σε μια βδομάδα και τα παιδιά και ο σύζηγος σε 15 ημέρες.
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              #81
              Aussie, καταρχην μπραβο σας για την πολυτιμη βοηθεια που δινεται.Αναφερεις οτι στο cedrelink κ στο Medicare χρειαζονται μεταφρασμενα εγγραφα κ πολλα αλλα .Συμφωνα με αυτα που διαβαζα στο site τους ζητανε συμβολαιο ενηκιασεις του σπιτιου η ενα χαρτι τελοσπαντον που να βεβαιωνει οτι εχεις που να μεινεις,οκ εσεις που νοικιασατε το πηρατε το συμβολαιο απο το rental office ,εγω ομως εχω σπιτι (παλη καλα,του πατερα μου) εκει ,απο που θα παρω χαρτι που να αποδεικνύει οτι εχω κατοικια δικια μου να μεινω? Επισεις διαβασα οτι ζητανε αποδειξεις απο ενα λογαριασμο τραπεζης το οποιο εχω κλεισει στην Ελλαδα.Αυτο που θα μου δωσει η τραπεζα κανει ? η θελει καποιο συγκεγκριμενο να μου δωσουν .Οπως ειπες κ πιο πανω τα εχουμε υποψιν μας αλλα θελουμε να σιγουρευτουμε πριν φυγουμε .Να μην παμε οπως στης ταινιες με τον χατζηχρηστο που παει με ενα τουρβα στην Αθηνα .

              Comment


                #82
                .Συμφωνα με αυτα που διαβαζα στο site τους ζητανε συμβολαιο ενηκιασεις του σπιτιου η ενα χαρτι τελοσπαντον που να βεβαιωνει οτι εχεις που να μεινεις,οκ εσεις που νοικιασατε το πηρατε το συμβολαιο απο το rental office ,εγω ομως εχω σπιτι
                Εμείς όταν γραφτήκαμε σε ολες τις υπηρεσίες είμασταν φιλοξενούμενοι
                και απλά όταν μπήκαμε στο δικό μας σπίτι κάναμε αλλάγη διεύθυνσης .



                Επισεις διαβασα οτι ζητανε αποδειξεις απο ενα λογαριασμο τραπεζης το οποιο εχω κλεισει στην Ελλαδα.Αυτο που θα μου δωσει η τραπεζα κανει ?
                Ναι κάνει αρκεί να στο δώσουν μεταφρασμένο !!!!!


                Να μην παμε οπως στης ταινιες με τον χατζηχρηστο που παει με ενα τουρβα στην Αθηνα
                μια βαλίτσα χαρτιά χρειάζεσε

                Δες τα πμ σου αλλά μπες και διάβασε κι ολας πιθανά να δείς και κάτι άλλο απο τα άλλα μελη εδω που θα σε βοηθήσει .

                GOOD LUCK !!!!
                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                Comment


                  #83
                  Καλησπερα

                  Οταν στελνουμε τα εγγραφα προς μεταφραση στο υπουργειο Εξωτερικων τι κανουν οι γυναικες με το τελικο ς;

                  Αν ζητησουμε να το βαλουν θα υπαρχουν Inaccuracies καθως η ταυτοτητα ειναι μεταφρασμενη ηδη στα Αγγλικα χωρις το τελικο ς.

                  Η Αυστραλια τα δεχεται αυτα τα χαρτια (για Birth Certificate) με αυτη τη διαφορα;

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by smara View Post
                    Καλησπερα

                    Οταν στελνουμε τα εγγραφα προς μεταφραση στο υπουργειο Εξωτερικων τι κανουν οι γυναικες με το τελικο ς;

                    Αν ζητησουμε να το βαλουν θα υπαρχουν Inaccuracies καθως η ταυτοτητα ειναι μεταφρασμενη ηδη στα Αγγλικα χωρις το τελικο ς.

                    Η Αυστραλια τα δεχεται αυτα τα χαρτια (για Birth Certificate) με αυτη τη διαφορα;
                    Μεταφράζεις όπως ακριβώς το λέει στήν ληξιαρχική πράξη γεννησής σου!!!!
                    και στην ταυτοτητά σου αν δεν υπάρχει δεν το βάζεις
                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by Aussie View Post
                      Μεταφράζεις όπως ακριβώς το λέει στήν ληξιαρχική πράξη γεννησής σου!!!!
                      και στην ταυτοτητά σου αν δεν υπάρχει δεν το βάζεις
                      Σε ευχαριστω!
                      Οποτε φανταζομαι οι Αυστραλοι ξερουν να το χειριστουν το θεμα

                      Comment


                        #86
                        Καλησπέρα/Καλημέρα
                        Να κάνω μία ερώτηση. Μου είπαν από το Αυστραλέζικο Προξενείο της Ελλάδας να βγάλω και ελληνικό διαβατήριο γιατί πουθενά στα χαρτιά της υπηκοότητάς μου δεν αναγραφόταν το φύλο και επίσης ότι όταν είναι να ταξιδέψω στην Αυστραλία θα βγω από Ελλάδα με το ελληνικό διαβατήριο και θα μπω στην χώρα με το Αυστραλέζικο λόγω διπλής υπηκοότητας. Έτσι κάνατε όλοι όσοι είχατε την Αυστραλιανή υπηκοότητα ή άλλαξε κάτι τώρα;

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by gtsourn View Post
                          Καλησπέρα/Καλημέρα
                          Να κάνω μία ερώτηση. Μου είπαν από το Αυστραλέζικο Προξενείο της Ελλάδας να βγάλω και ελληνικό διαβατήριο γιατί πουθενά στα χαρτιά της υπηκοότητάς μου δεν αναγραφόταν το φύλο και επίσης ότι όταν είναι να ταξιδέψω στην Αυστραλία θα βγω από Ελλάδα με το ελληνικό διαβατήριο και θα μπω στην χώρα με το Αυστραλέζικο λόγω διπλής υπηκοότητας. Έτσι κάνατε όλοι όσοι είχατε την Αυστραλιανή υπηκοότητα ή άλλαξε κάτι τώρα;
                          Δε μου ζητήθηκε ποτέ το ελληνικό.έφυγα από Ελλάδα με το Αυστραλιανό.
                          Δε γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι.
                          ΥΓ:Aπό το προξενείο στη Θεσ/νικη σου το είπαν ή από την Πρεσβεία στην Αθήνα?
                          Επικοινώνησε με την πρεσβεία
                          Telephone: 210 870 4000

                          Comment


                            #88
                            Από το Προξενείο της Θεσ/νικης, ο κυρ Χρήστος μου το ειπε.

                            Comment


                              #89
                              Help πατριώτες. Στην αίτηση 40 sp ρωτάνε αν η γυναίκα μου έχει και άλλη υπηκοότητα. Η γυναίκα μου γεννήθηκε στην Αυστραλία αλλά επειδή οι γονείς της είναι Έλληνες έχει και την Ελληνική. Εχω διαβάσει σε προηγούμενα posts ότι οι περισσοτεροι γράψατε και την Ελληνική με ημερομηνία απόκτησης την ημερομηνία γέννησης. Πως όμως by birth ή by descent?
                              Επίσης στο έντυπο 47sp στην ερώτηση 31 που θέλει τα στοιχεία του παιδιού μου και ρωτάει migrating with you? τι βάζουμε; Το παιδι θα έρθει μαζί μου αλλά θα έχει την υπηκοότητα από τη γυναίκα μου δεν συμπεριλαμβανεται στην αίτηση για απόκτηση βίζας.
                              Α και κάτι ακόμα μετά που θΑ πάρει κάποιος τη βίζα, τα έγραφα που δίνουμε μας τα στέλνουν πίσω απο το Βερολίνο? Επίσης ίδια ερώτηση για τα έγραφα της υπηκοότητας του μικρού από το Λονδίνο? Ευχαριστώ

                              Comment


                                #90
                                Καλησπέρα
                                Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος στα χαρτιά που θα στείλω για τις υπηκοότητες των παιδιών στο Λονδίνο, θέλουν αν τα παιδιά είναι κάτω των 16 ετών να υπογράψει ο γονέας και να στείλουμε το γνήσιο της υπογραφής το οποίο λέει ότι μπορεί να γίνει με την ταυτότητα.
                                Τι πρέπει να κάνω ακριβώς;
                                Να πάω να υπογράψω σε κάποιο ΚΕΠ ή να τους στείλω φωτοτυπία της ταυτότητας;

                                Comment

                                Working...
                                X