Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (12)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by Crete View Post
    Help πατριώτες. Στην αίτηση 40 sp ρωτάνε αν η γυναίκα μου έχει και άλλη υπηκοότητα. Η γυναίκα μου γεννήθηκε στην Αυστραλία αλλά επειδή οι γονείς της είναι Έλληνες έχει και την Ελληνική. Εχω διαβάσει σε προηγούμενα posts ότι οι περισσοτεροι γράψατε και την Ελληνική με ημερομηνία απόκτησης την ημερομηνία γέννησης. Πως όμως by birth ή by descent?
    Επίσης στο έντυπο 47sp στην ερώτηση 31 που θέλει τα στοιχεία του παιδιού μου και ρωτάει migrating with you? τι βάζουμε; Το παιδι θα έρθει μαζί μου αλλά θα έχει την υπηκοότητα από τη γυναίκα μου δεν συμπεριλαμβανεται στην αίτηση για απόκτηση βίζας.

    47sp στην ερώτηση 31 όχι το παιδί κατεβαίνει με αυστραλέζικη υπηκοότητα,δεν μεταναστευη
    στην 40sp πραγματικα δεν θυμαμαι αλλα νομιζω οτι γραψαμε και την ελληνικη by birth
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    Comment


      #92
      Ευχαριστώ πολύ kikirikou και για την απάντηση και που μας ξυπνάς κάθε πρωι!

      Comment


        #93
        Και τα προβλήματα δε σταματάνε ποτέ... Σήμερα πήρα τις μεταφράσεις και ενώ είχα στείλει πρωτότυπες ληξιαρχικες πράξεις γέννησης για εμένα και το μικρό στη μετάφραση του μικρού αντί να γράψουν birth registration certificate όπως γράψανε σε εμένα, έγραψαν birth registration extract δηλαδή απόσπασμα ( ενώ δεν είναι) λέτε να έχω πρόβλημα? Στο Λονδίνο το λένε ρητά όχι extract.... Επίσης στην αίτηση που έλεγε ποσά επιπλέον επικυρωμένα αντίγραφα των μεταφράσεων θέλετε τους έγραφα 2 και μου έστειλαν στο σύνολο 2....
        Και επαναφέρω ένα ερώτημα που έκανα πιο πριν. Ξέρει κάνεις αν δέχονται στη πρεσβεία στο Βερολίνο για τη partner να στείλω μόνο τις μεταφράσεις και όχι τα Ελληνικά πρωτότυπα? Δεν έχω βάλει apostil και τα μεταφρασμένα κείμενα που μου στείλανε σε αντίγραφα δε συνοδεύονται από Ελληνικά πρωτότυπα...
        Μετά που θα πάρει κάποιος τη partner visa η πρεσβεία στέλνει πίσω τα έγραφα αυτά η τα κρατάει?

        Comment


          #94
          Originally posted by mariasiran View Post
          Καλησπέρα
          Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος στα χαρτιά που θα στείλω για τις υπηκοότητες των παιδιών στο Λονδίνο, θέλουν αν τα παιδιά είναι κάτω των 16 ετών να υπογράψει ο γονέας και να στείλουμε το γνήσιο της υπογραφής το οποίο λέει ότι μπορεί να γίνει με την ταυτότητα.
          Τι πρέπει να κάνω ακριβώς;
          Να πάω να υπογράψω σε κάποιο ΚΕΠ ή να τους στείλω φωτοτυπία της ταυτότητας;
          Καλημέρα! Από αυτά που καταλαβαίνω, θα βγάλω φωτοτυπία το διαβατήριό μου και θα βάλω να μου γράψει κάποιος απο τη λίστα με τα επαγγέλματα που δέχονται "I certify this to be a true copy of the original" . Κάτω από τη σημείωση πρέπει να προσθέσει την υπογραφή, το όνομα και το επάγγελμά του/της, καθώς και την ημερομηνία.
          Στη δική σου περίπτωση, αν η ταυτότητά σου έχει και λατινικούς χαρακτήρες, μπορείς να κάνεις το ίδιο.

          Comment


            #95
            Originally posted by Crete View Post
            Μετά που θα πάρει κάποιος τη partner visa η πρεσβεία στέλνει πίσω τα έγραφα αυτά η τα κρατάει?
            Ναι, μόλις βγει η partner επιστρεφονται τα έγγραφα και οι φωτογραφιες
            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

            Comment


              #96
              Ευχαριστώ kikirikoy.

              Comment


                #97
                [QUOTE=sweetelenitsa;85353]Καλημέρα! Από αυτά που καταλαβαίνω, θα βγάλω φωτοτυπία το διαβατήριό μου και θα βάλω να μου γράψει κάποιος απο τη λίστα με τα επαγγέλματα που δέχονται "I certify this to be a true copy of the original" .

                Σ´ευχαριστω πολυ sweetelenitsa. Προσπαθώ όταν στείλω τα χαρτιά να ειναι όλα εντάξει ώστε να μην καθυστέρηςω άλλο.
                Κουράγιο και σε σένα.

                Comment


                  #98
                  Originally posted by mariasiran View Post
                  Σ´ευχαριστω πολυ sweetelenitsa. Προσπαθώ όταν στείλω τα χαρτιά να ειναι όλα εντάξει ώστε να μην καθυστέρηςω άλλο.
                  Κουράγιο και σε σένα.
                  Σε καταλαβαίνω. Καλή συνέχεια!

                  Comment


                    #99
                    ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

                    Καλησπέρα, μία ακόμη βοήθεια για τη συμπλήρωση της αίτησης υπηκοότητας των παιδιών. Σε κάποιο σημείο γράφει αν ο γονέας που έχει την Αυστραλιανή υπηκοότητα έχει και κάποια άλλη υπηκοότητα από άλλη χώρα. Τι πρέπει να βάλουμε εκεί;
                    Επίσης στην ημερομηνία γέννησης του άντρα μου (ειναι ο Αυστραλός υπηκοος) άλλη ημερομηνία έχει το birth certificate και άλλη η ταυτότητα του. Εγώ ποια ημερομηνία πρέπει να βάλω?

                    Comment


                      Και κάτι ακόμα που ήθελα να ρωτήσω
                      Στη λίστα με τα επαγγέλματα δεν βρήκα δικηγόρο, αλλά απ΄ ότι θυμάμαι διάβασα κάπου ότι μπορεί και ο δικηγόρος να υπογράψει την αίτηση 118 και τα επικυρώσει τα αντίγραφα.

                      Comment


                        Originally posted by mariasiran View Post
                        ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

                        Καλησπέρα, μία ακόμη βοήθεια για τη συμπλήρωση της αίτησης υπηκοότητας των παιδιών. Σε κάποιο σημείο γράφει αν ο γονέας που έχει την Αυστραλιανή υπηκοότητα έχει και κάποια άλλη υπηκοότητα από άλλη χώρα. Τι πρέπει να βάλουμε εκεί;
                        Επίσης στην ημερομηνία γέννησης του άντρα μου (ειναι ο Αυστραλός υπηκοος) άλλη ημερομηνία έχει το birth certificate και άλλη η ταυτότητα του. Εγώ ποια ημερομηνία πρέπει να βάλω?
                        Από ένα παλιό post έχω διαβάσει και αυτό θα κάνω, ότι έβαλαν και την Ελληνική υπηκοοτητα με ημερομηνία απόκτησης την ημερομηνία γέννησής τους by birth, αφού γεννήθηκαν στην Αυστραλία αλλά από Έλληνες γονείς.
                        Όσο για τον άνδρα σου, χρειάζεται να καταθέσεις και τη ταυτότητά του; Αν όχι, γράψε την ημ/νια του birth certificate και κατέθεσε μόνο αυτό.

                        Comment


                          Originally posted by mariasiran View Post
                          Και κάτι ακόμα που ήθελα να ρωτήσω
                          Στη λίστα με τα επαγγέλματα δεν βρήκα δικηγόρο, αλλά απ΄ ότι θυμάμαι διάβασα κάπου ότι μπορεί και ο δικηγόρος να υπογράψει την αίτηση 118 και τα επικυρώσει τα αντίγραφα.
                          Την απάντηση που σου έδωσα την πήρα από την πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα. Βέβαια είχα ρωτήσει για επικύρωση Αυστραλιανών εγγράφων. Για δικηγόρο δε γνωρίζω. Γιατί δεν παίρνεις αύριο τηλέφωνο στην Αθήνα να τους ρωτήσεις; Έχω κρατήσει ένα αριθμό, νομίζω από εκεί μου έδωσαν αυτή την πληροφορία. Για δοκίμασε. 2108704127

                          Comment


                            Originally posted by mariasiran View Post
                            ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

                            Καλησπέρα, μία ακόμη βοήθεια για τη συμπλήρωση της αίτησης υπηκοότητας των παιδιών. Σε κάποιο σημείο γράφει αν ο γονέας που έχει την Αυστραλιανή υπηκοότητα έχει και κάποια άλλη υπηκοότητα από άλλη χώρα. Τι πρέπει να βάλουμε εκεί;
                            Επίσης στην ημερομηνία γέννησης του άντρα μου (ειναι ο Αυστραλός υπηκοος) άλλη ημερομηνία έχει το birth certificate και άλλη η ταυτότητα του. Εγώ ποια ημερομηνία πρέπει να βάλω?
                            Originally posted by sweetelenitsa View Post
                            Την απάντηση που σου έδωσα την πήρα από την πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα. Βέβαια είχα ρωτήσει για επικύρωση Αυστραλιανών εγγράφων. Για δικηγόρο δε γνωρίζω. Γιατί δεν παίρνεις αύριο τηλέφωνο στην Αθήνα να τους ρωτήσεις; Έχω κρατήσει ένα αριθμό, νομίζω από εκεί μου έδωσαν αυτή την πληροφορία. Για δοκίμασε. 2108704127
                            Σ´ευχαριστω πολυ Ελενη θα πάρω να ρωτήσω. Αν και στο παρελθόν για κατι που χρειάστηκα για τις υπηκοότητας μου απάντησαν οτι δεν ειναι αυτοί αρμόδιοι και να ρωτήσω σο Λονδίνο. Θα κανω μια προσπάθεια όμως.

                            Comment


                              Originally posted by mariasiran View Post
                              Σ´ευχαριστω πολυ Ελενη θα πάρω να ρωτήσω. Αν και στο παρελθόν για κατι που χρειάστηκα για τις υπηκοότητας μου απάντησαν οτι δεν ειναι αυτοί αρμόδιοι και να ρωτήσω σο Λονδίνο. Θα κανω μια προσπάθεια όμως.
                              Και σε μένα το ίδιο είπαν. Αλλά επέμεινα. Είπα ότι πρόκειται για επικύρωση εγγράφων και όχι πληροφορίες για τις υπηκοότητες. Ξεκαθάρισέ το. Εύχομαι να βρεις σύντομα άκρη!

                              Comment


                                Μια τελευταία ερώτηση για την αίτηση 118
                                Για την υπογραφή του γονέα που χρειάζεται το γνήσιο της υπογραφής τι κάνουμε;
                                Πρέπει να στείλω ταυτότητα η δίπλωμα;

                                Comment

                                Working...
                                X