Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (13)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Aussie View Post




    Και συ By Birth Είσαι αφού γεννήθηκες εδω !!!!τώρα αμα θέλεις να γράψεις ο,τι φέρεις και Ελληνική υποκοότητα είναι θέμα δικό σου αλλοι την αναφέρουν αλλά ξέρω και άτομα που δεν την ανέφεραν


    Aussie ... By descent ειναι....Για την Ελληνικη υπηκοοτητα ,ρωταει.



    Δεν γινεται να μην αναφερει οτι εχει και Ελληνικη υπηκοοτητα.Αυτο ,λεγεται αποκρυψη στοιχειων και αφορα στην ασφαλεια της χωρας...

    Πόσο μάλλον ,οταν στις οδηγιες για την υπηκοοτητα by descent ,λεει το παρακατω....




    "Αποδεικτικά έγγραφα άλλων υπηκοοτήτων που πιθανόν έχει ο αυστραλός γονέας

    Εάν ο Αυστραλός γονέας έχει ή είχε την υπηκοότητα κάποιας άλλης χώρας, θα πρέπει να παρέχει αποδεικτικά στοιχεία σχετικά με τον τρόπο και την ημερομηνία κτήσης εκείνης της υπηκοότητας. Τα αλλοδαπά διαβατήρια δεν είναι αποδεκτά διότι δεν αναφέρουν πώς και πότε αποκτήθηκε εκείνη η υπηκοότητα. Παρακαλούμε παρέχετε είτε:

    Πιστοποιητικό πολιτογράφησης
    Πλήρες πιστοποιητικό γέννησης (εάν η υπηκοότητα αποκτήθηκε από τη γέννηση)"
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      Originally posted by katterin View Post
      Ακόμα δύο ερωτήσεις και νομίζω ότι είμαι εντάξει

      ΑΙΤΗΣΗ 118:

      α) Does this parent hold the citizenship of any countries other than Australia, or if this parent is deceased, did they hold the citizenship of any countries other than Australia when they died?

      Αυτή την ερώτηση την έχει και σε μένα και στον μπαμπά (Έλληνας). Γράφω και στις δύο περιπτώσεις ΕΛΛΗΝΙΚΗ ή τα αφήνω κενά; (Εννοείται ότι δεν ξέρω ημερομηνίες...). Και στην αιτία τι γράφω; Method of acquiring this citizenship (eg. birth, descent, naturalisation/grant). Εγώ μάλλον Descent αφού γεννήθηκα Αυστραλία, και ο μπαμπάς είναι birth?
      .......
      Δεν αφηνεις κανενα κενό...
      Μιλαμε ,οτι θελεις να δωσεις υπηκοοτητα στα παιδια σου και πρεπει να δοθουν ολα τα στοιχεια...Κι η ερωτηση αυτη ,εχει σχεση και με την ασφαλεια της χώρας...

      Την Ελληνικη υπηκοοτητα ,εσυ την εχεις by descent.Ο συζυγος σου την εχει by birth

      Ρωτανε και τους δυο γονεις για άλλη υπηκοοτητα ,εκτος της Αυστραλιανης.Μην σε ξαφνιαζει ,αυτο.

      Μπορει κι οι δυο γονεις να ειναι Αυστραλοι...(Επισης ,υπαρχουν ατομα ,που δεν εχουν καμμια υπηκοοτητα ,γι αυτο και γινεται ετσι η ερωτηση ,οπως γινεται...)

      Ημερομηνιες αποκτησης ,ειναι οι ημερομηνιες γεννησης και στις δυο περιπτωσεις.

      Η υπηκοοτητα απο Ελληνες γονεις ,δινεται αυτοματα απο την ημερα γεννησης και δεν εχει σημασια πότε δηλωθηκε η γεννηση.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Dear Mr Chaviarlis,

        Thank you for your enquiry.

        I am writing to advise that we are not able to commence the application for
        the above client(s) because it does not meet the requirements set out in
        section 46 of the Australian Citizenship Act 2007. Your invalid Citizenship
        by Descent application received at London DIBP on 27/08/2015. Application
        returned via International Signed mail. Tracking number: RU9593551.......

        IOANNIS CHAVIARLIS
        CHATZIMALOUSI 34
        NAOUSA
        IMATHIA 59200
        GREECE

        You may wish to submit your application again.

        The following is needed: Proof of address. Eg. Utility bill - gas,
        electricity, water; residential lease or rental agreement; council or
        municipal rates notice; bank statement. Does not need to be translated
        unless in Hebrew, Arabic, Greek, or Russian.

        Your payment was unacceptable because you did not specify the correct
        payment amount on the payment mandate. The current fee for a Citizenship by
        Descent application is AUD 120.00.

        Comment


          Originally posted by giannis23 View Post
          Dear Mr Chaviarlis,

          Thank you for your enquiry.

          I am writing to advise that we are not able to commence the application for
          the above client(s) because it does not meet the requirements set out in
          section 46 of the Australian Citizenship Act 2007. Your invalid Citizenship
          by Descent application received at London DIBP on 27/08/2015. Application
          returned via International Signed mail. Tracking number: RU9593551.......

          IOANNIS CHAVIARLIS
          CHATZIMALOUSI 34
          NAOUSA
          IMATHIA 59200
          GREECE

          You may wish to submit your application again.

          The following is needed: Proof of address. Eg. Utility bill - gas,
          electricity, water; residential lease or rental agreement; council or
          municipal rates notice; bank statement. Does not need to be translated
          unless in Hebrew, Arabic, Greek, or Russian.

          Your payment was unacceptable because you did not specify the correct
          payment amount on the payment mandate. The current fee for a Citizenship by
          Descent application is AUD 120.00.



          μου τα γυρνάνε πίσω λόγο του αποδεικτικόυ διεύθυνσης και γιατι δεν έβαλα ποσό πληρωμής...είχα στείλει την φορολογίκη δήλωση..Τώρα θα κάνω ενοικιαστήριο αναγκαστικά....να ρωτήσω αν ξέρει κανείς...μου γυρνάνε όλα τα χαρτιά η μόνο την 118 ? οποιαδήποτε συμβουλη δέκτη!
          Ευχαριστώ

          Comment


            Όταν πήρα την υπηκοότητα , μαζί με το certificate μου έστειλαν πίσω όλα τα δικαιολογητικά εκτός της φόρμας 118. Για αποδεικτικό διεύθυνσης έστειλες τη φορολογική? Και τι ακριβώς έγινε με το ποσό πληρωμής?
            Originally posted by giannis23 View Post
            μου τα γυρνάνε πίσω λόγο του αποδεικτικόυ διεύθυνσης και γιατι δεν έβαλα ποσό πληρωμής...είχα στείλει την φορολογίκη δήλωση..Τώρα θα κάνω ενοικιαστήριο αναγκαστικά....να ρωτήσω αν ξέρει κανείς...μου γυρνάνε όλα τα χαρτιά η μόνο την 118 ? οποιαδήποτε συμβουλη δέκτη!
            Ευχαριστώ

            Comment


              Originally posted by vertigo View Post

              γ) Σε ποιο σημειο της φορμας 118 ,ή σε ποιο σημειο στις οδηγιες για την υπηκοοτητα by descent , λεει για σπουδες και στρατο;Ή σε ποιο σημειο στην αιτηση διαβατηριου; Μπορεις να μας πεις; Δεν το εχω δει ,πουθενα ,αυτο που λες....
              Vertigo ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου

              Εμ έλα μου ντες, σε ποιο σημείο της 118 το είδα αυτό; Δεν το είδα στην 118, το είχα δει στην 80 και μου έμεινε ως απορία (απολογητικό χαμόγελο ). Για τον γιο πρέπει να συμπληρωθεί και η 80 μιας και είναι άνω των 18 και όταν της είχα ρίξει μια γρήγορη ματιά είδα ότι ζητούσε ημερομηνίες σπουδών, στρατιωτικές υποχρεώσεις, εργασιακή εμπειρία κ.λπ. Και ρώτησα για τις στρατιωτικές υποχρεώσεις συγκεκριμένα, γιατί άλλο να μην έχεις τελειώσει σχολείο κι άλλο να την κοπανήσεις από την Ελλάδα για να μην υπηρετήσεις :D Οπότε αναρωτήθηκα μην και θέλουνε και χαρτιά για όλα αυτά.

              Κατά τ' άλλα, το 1988 που ήμουν Αυστραλία, μου είχανε πει εκεί οι θείοι μου ότι: Άλλη οικογένεια η Katselis και άλλη οικογένεια η Katseli. (Και το βρίσκω και λογικό εδώ που τα λέμε). Αλλά αν τελικά οι Άγγλοι που θα λάβουν τα χαρτιά δεν θεωρούν ότι υπάρχει πρόβλημα που το ένα όνομα έχει s και το άλλο δεν έχει, ποια είμαι εγώ για να διαφωνήσω;

              Αν δεν χρειάζεται Χάγη στα χαρτιά και αν δεν έχω τρεξίματα με το όνομα, τα πράγματα γίνονται απείρως πιο απλά!

              Αυτό που μου είπες για τους ανθρώπους που δεν έχουν υπηκοότητα με προβλημάτισε τόσο πολύ, που όταν το διάβασα έψαχνα στο ίντερνετ να δω το γιατί! Πολύ ενδιαφέρον, δεν το ήξερα! Την συμπλήρωσα πάντως την ενότητα, όπως μου είπες! (Τα έχω δει από το μεσημέρι τα μηνύματα αλλά από τη δουλειά δεν μπορούσα να γράψω).

              Το Ποινικό Μητρώο το πήρε ο ίδιος ο γιος μου από την σχετική υπηρεσία, οπότε είναι πρωτότυπο, τις ληξιαρχικές πράξεις τις έχω ζητήσει από το Ληξιαρχείο, οπότε κάποια στιγμή θα έρθουν.

              Ακόμα όμως δεν έχω βρει λύση για τη διεύθυνση. Τα πάντα είναι στο δικό μου όνομα και όχι στων παιδιών. Μόνο ο γιος μου έχει το βιβλιάριο του ΙΚΑ που γράφει από την μπροστινή πλευρά τη διεύθυνση. Για την κόρη τι να κάνω; Να τους στείλω μία σφραγισμένη επιστολή που ήρθε σήμερα στο όνομά της από φροντιστήριο; Να στείλω έναν δικό μου λογαριασμό τράπεζας και να φτιάξω μια δήλωση ότι μένει στο σπίτι μου; (Πού θα έμενε το παιδί; )

              Επίσης: Ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης που τα ονόματα τα γράφουν και στα Λατινικά, χρειάζονται μετάφραση γενικότερα ή φτάνει μόνο η επικύρωση;

              (Άρα για τον γιο: α) Για τα στοιχεία του: Ληξιαρχική πράξη γέννησης (πρωτότυπο-μεταφρασμένο), β) Φωτογραφία και υπογραφή: Ταυτότητα και/η δίπλωμα οδήγησης (επικυρωμένο - μεταφρασμένο (?)), γ) διεύθυνση κατοικίας: Βιβλιάριο ΙΚΑ (επικυρωμένο - μεταφρασμένο), δ) Φόρμα 80.

              Για την κόρη: α) Για τα στοιχεία της: Ληξιαρχική πράξη γέννησης, β) Φωτογραφία και υπογραφή: Ταυτότητα, γ) διεύθυνση κατοικίας: ????)

              Comment


                Εγώ μένω με τους γονείς μου..Οπότε δεν έχω ενοικιαστηριο στο όνομα μου η λογαριασμό ΔΕΚΟ...λογαριασμό τραπέζης έχω αλλά δεν έβγαζα άκρη να μου δώσουν κατάσταση που να λέει την διεύθυνση μου...Οπότε μετέφρασα την φορολογική μου δήλωση και την έστειλα..δεν την δέχτηκαν όμως εν τέλη...θα κάνω ένα ενοίκιαστηριο του σπιτιού μας στο όνομα μου και θα τι στείλω...Όσο αναφορά την πληρωμή..εκεί στην φόρμα πού γράφεις τα στοιχεία πληρωμής γραφει κάπου AUD και.έπρεπε να βάλω το.πόσο 120.00 $ αλλά δεν το έβαλα είναι κάτι σαν εντολή πληρωμής του ποσού...
                Τώρα μου τα στέλνουν πίσω λέει και θα πρέπει να τα στείλω πάλι...δεν ξέρω όμως..μου στέλνουν τα πάντα η μόνο την.118....

                Comment


                  Originally posted by socworkersk View Post
                  Όταν πήρα την υπηκοότητα , μαζί με το certificate μου έστειλαν πίσω όλα τα δικαιολογητικά εκτός της φόρμας 118. Για αποδεικτικό διεύθυνσης έστειλες τη φορολογική? Και τι ακριβώς έγινε με το ποσό πληρωμής?
                  ναι έστειλα την φορολογίκη δεν έγινε δεκτή..Τώρα θα κάνω ενοίκιαστηριο..για την πληρωμή δεν είχα συμπληρώσει το πόσο των 120 δολαρίων στο κενό πεδίο..Τώρα δεν ξέρω τι μου στέλνουν πίσω ..Μάλλον όλα τα έγγραφα..Έτσι ώστε να τα στείλω με το σωστό αποδεικτικό διεύθυνσης

                  Comment


                    Originally posted by giannis23 View Post
                    ναι έστειλα την φορολογίκη δεν έγινε δεκτή..Τώρα θα κάνω ενοίκιαστηριο..για την πληρωμή δεν είχα συμπληρώσει το πόσο των 120 δολαρίων στο κενό πεδίο..Τώρα δεν ξέρω τι μου στέλνουν πίσω ..Μάλλον όλα τα έγγραφα..Έτσι ώστε να τα στείλω με το σωστό αποδεικτικό διεύθυνσης
                    Ως αποδεικτικό διεύθυνσης δεν θα μπορούσες να στείλεις μια βεβαίωση μόνιμης κατοικίας από τον Δήμο??

                    Comment


                      Λοιπον,ας ξεκινησω σιγα σιγα να σας ενημερωνω για την περιπτωση μου (που ειναι ιδια με πολλων εδω μεσα).Εχω γεννηθει στην Μελβουρνη το 1971 και εφυγα απο εκει σε ηλικια 8 ετων,εκτοτε δεν ξαναπηγα ποτε παρολο που ηθελα να παω για διακοπες καποια στιγμη.Εχω παρει την αποφαση να ξαναγυρισω εκει για μονιμα πλεον,εχω και αρκετους συγγενεις εκει,τελος παντων.Υποψιν οτι τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα,δεν ξερω να διαβαζω και πολυ φοβαμαι μηπως αυτο ειναι προβλημα.Απο αυτα που διαβασα εδω στο φορουμ καταλαβα πως πρωτα πρεπει να ζητησω ενα πιστοποιητικο γεννησης μου απο εκει για την υπηκοοτητα μου,μετα να μεταφερω την υπηκοοτητα στα παιδια μου,11 και 6 ετων και μετα για την γυναικουλα μου;Τι κανουμε;Την αφηνω εδω;Αστειευομαι φυσικα,θα ηθελα καποιος να μου πει αν την διαδικασια την δικη μου και των παιδιων μου αν μπορω να την κανω απο Θεσ/νικη που ειναι πιο κοντα.........επισης το επαγγελμα μου ειναι ξυλουργος με 30 χρονια προυπηρεσια,πως μπορω αυτο να το αποδειξω εκει;Με τα ενσημα μου;Καποια χρονια ειχα και δικο μου εργαστηριο.....για να μην σας ζαλιζω,αυτα για αρχη,αν μπορει καποιος να με διαφωτισει,σας ευχαριστω!!!!

                      Comment


                        Originally posted by giannis23 View Post
                        ναι έστειλα την φορολογίκη δεν έγινε δεκτή..Τώρα θα κάνω ενοίκιαστηριο..
                        Γιάννη, κρίμα για την ατυχία που σου έτυχε. Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τη μικρή μου κόρη που δεν έχει τίποτα στο όνομά της. Όμως πριν μερικά λεπτά που έψαχνα στα πιστοποιητικά μου μπας και βρω οτιδήποτε, νομίζω βρήκα το κατάλληλο που σίγουρα το έχεις κι εσύ και λογικά κάνει γιατί είναι επίσημο του κράτους, γράφει όνομα - διεύθυνση, είναι πρωτότυπο και έχει σφραγίδα!

                        Οι δικοί σου έχουν φυλάξει τα αποκόμματα από την απογραφή του 2011; Υπάρχει ένα για κάθε μέλος της οικογένειας που απογράφηκε

                        Comment


                          Originally posted by katterin View Post
                          Γιάννη, κρίμα για την ατυχία που σου έτυχε. Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τη μικρή μου κόρη που δεν έχει τίποτα στο όνομά της. Όμως πριν μερικά λεπτά που έψαχνα στα πιστοποιητικά μου μπας και βρω οτιδήποτε, νομίζω βρήκα το κατάλληλο που σίγουρα το έχεις κι εσύ και λογικά κάνει γιατί είναι επίσημο του κράτους, γράφει όνομα - διεύθυνση, είναι πρωτότυπο και έχει σφραγίδα!

                          Οι δικοί σου έχουν φυλάξει τα αποκόμματα από την απογραφή του 2011; Υπάρχει ένα για κάθε μέλος της οικογένειας που απογράφηκε
                          Το απόκομμα της απογραφής του 2011...δεν θα λεγα οτι μπορεί να θεωρηθεί ως current residential address,που ζητάει η φόρμα 118....
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            Originally posted by vertigo View Post
                            Το απόκομμα της απογραφής του 2011...δεν θα λεγα οτι μπορεί να θεωρηθεί ως current residential address,που ζητάει η φόρμα 118....
                            Πάντως είναι σίγουρα το μοναδικό που έχω εγώ. Ακόμα και το βιβλιάριο του ΙΚΑ είναι στο όνομά μου και από μέσα είναι προστατευόμενο μέλος το παιδί (άσε που δεν είναι καν στην ίδια σελίδα η διεύθυνση με το όνομα). Μα τι πρόβλημα κι αυτό!

                            Comment


                              πιστοποιητικο γεννησης

                              καλημερα σε ολους,η συζυγος μου εχει γεννηθει στη μελβουρνη ,εχω συμπληρωσει τη φορμα του ληξιαρχειου της βικτωριας ,εχω πληρωσει για την εκδοση κα την αποστολη του πιστοποιητικου απο τις 29-07-15(40 ημερες)και δεν εχω λαβει ουτε mail, ξερει καποιος να με βοηθησει.Ευχαριστω πολυ Σπυρος.

                              Comment


                                Τηλεφωνησες στο ληξιαρχειο να ρωτησεις;

                                Comment

                                Working...
                                X