Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (13)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Nikitse View Post
    Ενταξει, katterin, υπομονη κι επιμονη (που μαλλον εχουν εξαντληθει), θα χορεψουμε στους ρυθμους τους. Κι εγω νομιζα οτι θα παρω Χαγη απο τον Πυργο (μενω Αμαλιαδα), ωστε να τα παω ετοιμα στο εξωτερικων αλλα μου ειπαν τηλεφωνικα οτι τα χαρτια πρεπει να τα σφραγίσω στο νομό που εκδοθηκαν- αρα στην Αθηνα.
    Διαβαζω ξανα και ξανα το ποστ σου για να το καταλαβω καλα, μην ανεβουμε Αθηνα με μισα χαρτια και φρικαρουμε κι εμεις. Παντως πολυ σωστα κανεις και μας ενημερωνεις, ευχαριστουμε!
    Πατρίδα απ'την πλευρά του μπαμπά η Αμαλιάδα

    Nikitse, βρες τα τηλέφωνα της κάθε υπηρεσίας και για κάθε χαρτί ξεχωριστά ρώτα τι ακριβώς πρέπει να κάνεις. Είναι εξυπηρετικοί από το τηλέφωνο και στην Κατεχάκη και στο Μεταφραστικό!

    Αν κατάλαβα καλά, για τις υπηρεσίες των αντιγράφων (π.χ. Αστυνομία ή ΙΚΑ), δεν πρέπει να γίνει σε οποιοδήποτε αστυνομικό τμήμα ή σε οποιοδήποτε ΙΚΑ, αλλά στο αντίστοιχο που εκδόθηκαν. Δεν έδωσα και πολύ σημασία, γιατί εγώ κοντά μου μόνο αυτά έχω και αναγκαστικά μόνο σ' αυτά πηγαίνω. Αλλά δε νομίζω να σε καλύπτει έτσι χύμα "ο νομός που εκδόθηκαν". Μην πας δηλαδή κάπου άσχετα μόνο και μόνο επειδή είναι στην Αθήνα. Και να πεις ότι είναι για το εξωτερικό να στο υπογράψει ο κατάλληλος! (Αμάν μ' αυτόν τον κατάλληλο. Να έχει πάνω το χαρτί σφραγίδες και της Παναγιάς τα μάτια, κι αυτοί να ψάχνουν τον Mr Right :D )

    W.Australian!!!! ΕΤΣΙ ακριβώς όμως!

    Comment


      Originally posted by katterin View Post
      Πατρίδα απ'την πλευρά του μπαμπά η Αμαλιάδα

      Nikitse, βρες τα τηλέφωνα της κάθε υπηρεσίας και για κάθε χαρτί ξεχωριστά ρώτα τι ακριβώς πρέπει να κάνεις. Είναι εξυπηρετικοί από το τηλέφωνο και στην Κατεχάκη και στο Μεταφραστικό!

      Αν κατάλαβα καλά, για τις υπηρεσίες των αντιγράφων (π.χ. Αστυνομία ή ΙΚΑ), δεν πρέπει να γίνει σε οποιοδήποτε αστυνομικό τμήμα ή σε οποιοδήποτε ΙΚΑ, αλλά στο αντίστοιχο που εκδόθηκαν. Δεν έδωσα και πολύ σημασία, γιατί εγώ κοντά μου μόνο αυτά έχω και αναγκαστικά μόνο σ' αυτά πηγαίνω. Αλλά δε νομίζω να σε καλύπτει έτσι χύμα "ο νομός που εκδόθηκαν". Μην πας δηλαδή κάπου άσχετα μόνο και μόνο επειδή είναι στην Αθήνα. Και να πεις ότι είναι για το εξωτερικό να στο υπογράψει ο κατάλληλος! (Αμάν μ' αυτόν τον κατάλληλο. Να έχει πάνω το χαρτί σφραγίδες και της Παναγιάς τα μάτια, κι αυτοί να ψάχνουν τον Mr Right :D )

      W.Australian!!!! ΕΤΣΙ ακριβώς όμως!
      Ναι, katterin, εχεις δικιο μαλλον θα πρεπει να ρωτησω ΑΚΡΙΒΩΣ τι πρέπει να κάνω κι από πού πρέπει να πάρω σφραγίδες.Τη μια στιγμή τα βλεπω απλά και την άλλη μου φαίνονται βουνό! Και για όλα φταίει η αθάνατη ελληνική γραφειοκρατία
      Φιλιά από την ιδιαίτερη πατρίδα σου!

      Comment


        Παιδιά γιατί έχετε μπερδευτεί τόσο πολύ?
        Η σφραγίδα της Χάγης, πιστοποιεί ότι ο άνθρωπος που υπογράφει ένα έγγραφο, είναι ο αρμόδιος να το κάνει.
        Άρα, για να πάρετε σφραγίδα της Χάγης, πρέπει τα πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης, οι ληξιαρχικές πράξεις και τα πιστοποιητικά γέννησης να έχουν εκδοθεί-υπογραφεί-επικυρωθεί από τον Δήμο.
        Στη συνέχεια, πρέπει να πάτε στην αντίστοιχη Διοικητική περιφέρεια ή αποκεντρωμένη διοίκηση που έχουν υπογραφεί τα έγγραφα, για να πάρετε την σφραγίδα της Χάγης.

        Δηλαδή αν το πιστοποιητικό γέννησης έχει εκδοθεί από τον Δήμο Αμαλιάδας, δεν μπορεί να σου δώσει σφραγίδα της Χάγης η Περιφέρεια Αττικής, μπορεί να σου δώσει μόνο η αποκεντρωμένη διοίκηση Ηλείας ή η Περιφέρεια Πελοποννήσου.
        Αντίστοιχα, αν το ποινικό μητρώο έχει εκδοθεί από το Πρωτοδικείο Πύργου (παράδειγμα αναφέρω, δεν ξέρω τι ισχύει), δεν μπορεί να σου δώσει σφραγίδα Χάγης το Πρωτοδικείο Αθηνών.

        Χοντρικά, σφραγίδα Χάγης δίνει ο ιεραρχικά ανώτερος αυτού που εξέδωσε το έγγραφο.

        Ελπίζω να βοήθησα και να μην σας μπέρδεψα, αν έχετε συγκεκριμένα θέματα πείτε μου, ίσως μπορέσω να βοηθήσω!

        Comment


          bpetros καλημέρα.

          Κοίτα, δεν γνωρίζω για τις περιοχές, δεν μου έτυχε τέτοιο θέμα μιας και Αθήνα μένω, εδώ εκδίδω τα χαρτιά και εδώ τα επικυρώνω. Αλλά, εδώ μιλάμε ότι αρνήθηκαν να μου δώσουν Χάγη επειδή ο Αντιδήμαρχος που είχε σφραγίσει το χαρτί δεν είχε το γνήσιο της υπογραφής του στο σύστημα. Σε κάθε Δήμο ή υπηρεσία δεν φτάνει να υπογράψει ο οποιοσδήποτε. Πρέπει να είναι ο αρμόδιος για έγγραφα εξωτερικού. Ένα χαρτί να μην είναι σωστό και πρέπει να κάνεις ξανά όλο τον κύκλο: Αρμόδια Υπηρεσία - Χάγη - Μετάφραση (με νέες ημερομηνίες).

          Και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χαρτί που πήρες από το Πρωτοδικείο Πύργου δεν μπορεί να επικυρωθεί στο Πρωτοδικείο της Αθήνας ή το ανάποδο. Λες και η μία υπηρεσία αναιρεί ή δεν αποδέχεται την άλλη. Δεν υπάρχουν τα πάντα σε μία κοινή βάση δεδομένων; Κι αν όχι, γιατί;

          Comment


            μεταφράσεις μπορείς να κάνεις και σε δικηγόρο επίσημο. .και σε επίσημους φορείς. .όχι μόνο στο υπουργείο. .Εγώ τις έκανα στο βρετανικό συμβούλιο στην Θεσσαλονίκη και μια σε δικηγόρο

            Comment


              katterin, και εγώ την ίδια απορία είχα όταν έτρεχα με τα χαρτιά μου για την partner visa.. τα μισά έπρεπε να τα κάνω στην Ρόδο και τα άλλα μισά στην Αθήνα.. κάθε φορά τους έλεγα ότι ήθελα να βάλω την σφραγίδα Χάγης, προκειμένου να το υπογράφει και ο αρμόδιος υπάλληλος .. σε ένα χαρτί του συζύγου μου, όταν πήγαμε να βάλουμε την σφραγίδα της Χάγης, η υπάλληλος άνοιξε ένα βιβλίο για να δει αν ο υπάλληλος που μας το είχε υπογράψει ήταν αρμόδιος- και πάλι καλά ήταν-. Κατά τ' άλλα όλα έτσι όπως τα λέει ο bpetros είναι.. π.χ για την επικύρωση της ταυτότητας μου είχα πάει στο Α.Τ Χαλανδρίου απ'όπου κ είχε εκδοθεί ενώ για την επικύρωση του διαβατηρίου στο ΑΤ. Παλλήνης απ' όπου και το έβγαλα... Καλή δύναμη..

              Comment


                καλησπερα! ειμαι γεννημενη στη Μελβουρνη το 1966 ζω Ελλαδα και τωρα θελω να γυρισω Αυστραλια πρεπει να βγαλω διαβατηριο (το παλιο εχει χαθει) χρειαζομαι νεο πιστοποιητικο και για να εκδοθει μου ζητανε εγγραφα τα οποια δυσκολευομαι πολυ να βγαλω,αν στειλω πληρεξουσιο σε συγγενη μου στην Μελβουρνη μπορει να το παρει απο το ληξιαρχειο τους ???

                Comment


                  εχθές μου τράβηξαν τα λεφτά από την κάρτα. .λέτε όλα να πηγαίνουν καλά ??? θα με ειδοποιησουν με email ..ξέρει κανείς ???

                  Comment


                    Originally posted by katterin View Post
                    bpetros καλημέρα.

                    Κοίτα, δεν γνωρίζω για τις περιοχές, δεν μου έτυχε τέτοιο θέμα μιας και Αθήνα μένω, εδώ εκδίδω τα χαρτιά και εδώ τα επικυρώνω. Αλλά, εδώ μιλάμε ότι αρνήθηκαν να μου δώσουν Χάγη επειδή ο Αντιδήμαρχος που είχε σφραγίσει το χαρτί δεν είχε το γνήσιο της υπογραφής του στο σύστημα. Σε κάθε Δήμο ή υπηρεσία δεν φτάνει να υπογράψει ο οποιοσδήποτε. Πρέπει να είναι ο αρμόδιος για έγγραφα εξωτερικού. Ένα χαρτί να μην είναι σωστό και πρέπει να κάνεις ξανά όλο τον κύκλο: Αρμόδια Υπηρεσία - Χάγη - Μετάφραση (με νέες ημερομηνίες).

                    Και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χαρτί που πήρες από το Πρωτοδικείο Πύργου δεν μπορεί να επικυρωθεί στο Πρωτοδικείο της Αθήνας ή το ανάποδο. Λες και η μία υπηρεσία αναιρεί ή δεν αποδέχεται την άλλη. Δεν υπάρχουν τα πάντα σε μία κοινή βάση δεδομένων; Κι αν όχι, γιατί;
                    Θα σου πω την δική μου εμπειρία και θα καταλάβεις.
                    Όταν πήγα για έκδοση ληξιαρχικής πράξης γέννησης και πιστοποιητικό γέννησης, ο υπάλληλος του ληξιαρχείου με ρώτησε για ποιόν λόγο τα θέλω. Όταν του είπα ότι θα μεταφραστούν και θα τα δώσω για αποκτηση υπηκοότητας ξένης χώρας, μου είπε από μόνος του ότι πρέπει να τα υπογράψει ο δήμαρχος για να πάρουν την σφραγίδα της Χάγης, όπως και έγινε. Όταν πήγα στην αποκεντρωμένη διοίκηση, που ήταν το αρμόδιο γραφείο για την σφραγίδα, άνοιξαν οι άνθρωποι έναν κατάλογο, βρήκαν την υπογραφή του δήμαρχου, και στη συνέχεια έβαλαν την σφραγίδα στα χαρτιά που ήθελα.
                    Αντίστοιχα, πήρα το ποινικό μητρώο από το Τμήμα μητρώου στο Δικαστικό Μέγαρο της πόλης μου, και όταν ρώτησα για την σφραγίδα της Χάγης, με παρέπεμψε στην γραμματεία του πρωτοδικείου, όπου είχαν επίσης την υπογραφή της υπαλλήλου του τμήματος μητρώου.

                    Ο λόγος που δεν μπορεί να σου δώσει σφραγίδα της Χάγης το οποιοδήποτε πρωτοδικείο, είναι επειδή είναι πρακτικά αδύνατο το κάθε πρωτοδικείο να τηρεί αρχείο με όλες τις υπογραφές των δικαστικών υπαλλήλων της χώρας. Ο ουσιαστικός λόγος, είναι γιατί ζούμε στην Ελλάδα, και για να φτιαχτεί ένα ηλεκτρονικό αρχείο με τις υπογραφές όλων είναι όνειρο θερινής νυκτός.

                    Μακάρι ρε Γιάννη, να δώσεις ελπίδες σε όλους μας! Να μας ενημερώσεις! Καλή επιτυχία!

                    Comment


                      ......και που να δείτε όταν ζηταει κανεις έγγραφα απο την βορεια Ελλάδα ενω βρίσκεται στην Κρήτη. Ξεκινάνε και εκδίδονται πχ στην Ορεστιάδα, ταξιδεύουν για Κρήτη. Τα παραλαμβανεις και τα ξαναστελνεις Ορεστιάδα στην αντίστοιχη αποκεντρωμένη διοίκηση για να πάρει σφραγίδα Χάγης και στα ξαναστελνουν στην Κρήτη. Φανταστείτε αυτό να το κανεις για καμια 20 ρια έγγραφα που χρειαζόμαστε και ταυτόχρονα να πληρωνεις κούριερ και να καιγεσαι χρονικα.........

                      Comment


                        Κλείσιμο λογαριασμού ελληνικής τράπεζας για το Centrelink

                        Καλησπέρα σε όλους. Πολύ καλή δουλειά και πάρα πολλές πληροφορίες!

                        Έχω κάποιες απορίες για την ασφάλιση medicare.

                        Σύμφωνα με το
                        Medicare enrolment for returning residents

                        κάποιος που επιστρέφει στην Αυστραλία μετά από 5 χρόνια απουσίας πρέπει να αποδείξει ότι επιστρέφει με σκοπό την παραμονή.
                        Ένα από τα δικαιολογητικά είναι το κλείσιμο λογαριασμών σε τράπεζα.
                        Έχει κλείσει κάποιος αντίστοιχο λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα με αυτό το σκοπό;
                        Τι προσκόμισε τελικά στο Centrelink από την ελληνική τράπεζα;

                        Comment


                          Καλησπερα!πριν ερθω Αυστραλια εκλεισα εναν λογαριασμο τραπεζης που ειχα με τον αντρα μου και απλα ζητησα απο την τραπεζα ενα χαρτι γραμμενο στα Αγγλικα να λεει οτι κλειστηκε ο λογαριαμος την ταδε ημερομηνια...ελπιζω να σε βοηθησα...καλη συνεχεια...

                          Comment


                            Originally posted by Αγγελική# View Post
                            Καλησπερα!πριν ερθω Αυστραλια εκλεισα εναν λογαριασμο τραπεζης που ειχα με τον αντρα μου και απλα ζητησα απο την τραπεζα ενα χαρτι γραμμενο στα Αγγλικα να λεει οτι κλειστηκε ο λογαριαμος την ταδε ημερομηνια...ελπιζω να σε βοηθησα...καλη συνεχεια...
                            Ευχαριστώ Αγγελική!

                            Χμμ η Εθνική θα γράψει χαρτί στα Αγγλικά... Γιατί δεν είμαι πολύ αισιόδοξος. Αλλά ας το δοκιμάσω!

                            Comment


                              Η αληθεια ειναι οτι εξαρταται απο τον υπαλληλο που θα πεσεις!πες τους οτι ειναι τελειως τυπικο κ οτι το θελεις για να πιστοποιησεις στην Αυστραλια οτι φευγεις μονιμα απο Ελλαδα.. Καλη τυχη σου ευχομαι!!

                              Comment


                                Από την εμπειρία σας, από την στιγμή που θα παραλάβουν την αίτηση για απόκτηση υπηκοότητας στο Λονδίνο, πόσο καιρό κάνουν για να την χορηγήσουν?
                                Στείλαμε σήμερα μέσω ίντερνετ, ελπίζω να την δουν μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα.

                                Comment

                                Working...
                                X