Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (13)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου vertigo!

    Comment


      #77
      Originally posted by bpetros View Post
      Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου vertigo!

      No worries ,mate!
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #78
        Καλημέρα σας. Αρχικά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους. Μέσα από τις δικές σας πληροφορίες άρχισα να συγκεντρώνω πληροφορίες και χαρτιά. Είμαι αυστραλός υπήκοος αρχίζω με την υπηκοότητα των παιδιών και την partner visa της συζύγου. Τα χαρτιά πολλά όπως και τα τηλέφωνα στις υπηρεσίες. Θα ήθελα να σας ρωτήσω παιδιά για το εκπαιδευτικό σύστημα. Έχω δύο παιδιά γυμνάσιο και δημοτικό. Τα σχολεία εκεί πώς είναι; Υπάρχουν ελληνικά σχολεία; Ή κάποια που παράλληλα διδάσκεται και η ελληνική γλώσσα; Είναι δύσκολη μια τέτοια προσαρμογή για τα παιδιά θα ήθελα να μάθω; Και η εισαγωγή σε πανεπιστήμια πως γίνεται; Ανησυχώ γιατί δε θέλω να δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα στα παιδιά αλλά ξέρω πως εκεί θα έχουν καλύτερες ευκαιρίες. Σας ευχαριστώ.

        Comment


          #79
          Καλημέρα αδέρφια!!!
          Θέλω να.ρωτήσω το.εξής αν γνωρίζεται!!!
          θα στείλω ηλεκτρονικά την αίτηση..στην φωτογραφία έβαλα ένα άτομο απο τα επαγγέλματα που δέχονται να υπογράψει..ωστόσο το όνομα μου στην.φωτογραφία το.έγραψα με μικρά και όχι κεφάλαια γράμματα..λέτε να έχω πρόβλημα ?
          ευχαριστώ!

          Comment


            #80
            Originally posted by mariasiran View Post

            Χάθηκε το savoir vivre Vertigo!
            Αυτο ,ειναι το μονο σιγουρο...Ευτυχως ,υπαρχουν κι εξαιρεσεις !
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #81
              Originally posted by terry View Post
              Καλημέρα σας. Αρχικά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους. Μέσα από τις δικές σας πληροφορίες άρχισα να συγκεντρώνω πληροφορίες και χαρτιά. Είμαι αυστραλός υπήκοος αρχίζω με την υπηκοότητα των παιδιών και την partner visa της συζύγου. Τα χαρτιά πολλά όπως και τα τηλέφωνα στις υπηρεσίες. Θα ήθελα να σας ρωτήσω παιδιά για το εκπαιδευτικό σύστημα. Έχω δύο παιδιά γυμνάσιο και δημοτικό. Τα σχολεία εκεί πώς είναι; Υπάρχουν ελληνικά σχολεία; Ή κάποια που παράλληλα διδάσκεται και η ελληνική γλώσσα; Είναι δύσκολη μια τέτοια προσαρμογή για τα παιδιά θα ήθελα να μάθω; Και η εισαγωγή σε πανεπιστήμια πως γίνεται; Ανησυχώ γιατί δε θέλω να δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα στα παιδιά αλλά ξέρω πως εκεί θα έχουν καλύτερες ευκαιρίες. Σας ευχαριστώ.
              Καλημέρα,θα σου απαντήσω σχετικά με αυτό που γνωρίζω γιατί οταν ηρθαμε το ενα μου παιδί ήταν δημοτικό και το άλλο γυμνάσιο
              όσον αφορά την Μελβούρνη στά άλλα State δεν γνωρίζω τι γίνετε, σίγουρα όμως δεν είναι σαν την Μελβούρνη διότι εδω κτυπάει ο Ελληνισμός και η ζήτηση
              Και στο δημοτικό αλλά και στο γυμνάσιο( στα συγκεκριμένα σχολεία που έγραψα εγω τα παιδιά μου δημόσια και τα δύο ) δεν είχαν κανένα θέμα με τα αγγλικά,διότι παράλληλα μέσα στα συγκεκριμένα
              σχολεία δίνδονται παράλληλα μαθήματα τις γλώσσας και ενταξής τους σε αυτή.
              Μπορώ να σου πώ ο,τι : το μεγαλύτερο ποσοστό και στο δημοτικό αλλά και τώρα που πάνε και τα δυο μου παιδιά στο high school είναι Ελληνόπαιδα ακόμα και η διευθύντρια του σχολείου είναι Ελληνιδα
              όπως και πολλοί καθηγητές.
              Υπάρχουν βασικές ώρες στο σχολείο που πέρα απο τα άλλα μαθήματα διδάσκονται Ελληνικά κ Αγγλικά βέβαια για να μπορέσουν να καλυτερέψουν την γλώσσα
              Γνωρίζοντας τώρα στα συγκεκριμένα τουλάχιστον σχολεία ο,τι τα παιδιά είναι νεοφερμένα υπάρχει άλλη μεταχείρηση αυτών διότι πρέπει να ενταχθούν,ακόμα και στο Ηigh school πού έχουν εξετάσεις
              και ξεκινάνε απο το year 7 αν τα παιδιά δεν έχουν ζήσει και δεν έχουν πάει τα προηγούμενα 2 χρόνια σχολείο εδω στήν Αυστραλία δεν τα βάζουν να γράψουν εξετάσεις διότι γνωρίζουν
              ο.τι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε αυτό,τους δίνουν την δυνατότητα να γράψουν αν θέλουν ο,τι ξέρουν αλλά χωρίς βέβαια να είναι καταλυτικό αυτό.
              Γενικά υπάρχει μεγάλη προσοχή σε αυτό το κομμάτι.
              Μην σε ανησυχεί τα παιδιά σας θα μπούν γρήγορα σε ρυθμό και δεν θα το καταλάβετε.
              Για εισαγωγή σε πανεπιστήμια ας σου απαντήσει κάποιος άλλος δεν έχω φτάσει ακόμα σε αυτό το στάδιο


              Εύχομαι να βοήθησα

              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

              Comment


                #82
                Χίλια ευχαριστώ!!! Ξέρεις πόσο άγχος το είχα. Συνεχίζω κανονικά τα χαρτιά γιατί έχει πολύ τρέξιμο. Θα αργήσουμε με την partner visa. Παιδιά ξεκίνησα με την αίτηση αλλά αύριο πάω για διαβατήριο στη σύζυγο. Δεν μπορεί να προχωρήσει στην αίτηση στα επόμενα βήματα αν δεν έχει διαβατήριο απ' ότι κατάλαβα. Παράλληλα στέλνω για σφραγίδα Χάγης σε κάποια χαρτιά και μεταφράσεις. Θα κάνω και μια προσπάθεια για αναγνώριση πτυχίου θα κάνω αίτηση γι΄αυτό;
                Στην Ελλάδα τα πράγματα θ' αρχίσουν να δυσκολεύουν τους επόμενους μήνες καμιά ελπίδα αισιοδοξίας. Εγώ από βδομάδα τελειώνω με το δικό μου διαβατήριο. Θα έρθω Αυστραλία πιο νωρίς και μετά η υπόλοιπη οικογένεια. Ψάχνω τις νονές μου και δεν έχω τηλέφωνα. Πριν 20 χρόνια με φιλοξένησαν. Τώρα έχασα τα τηλέφωνα. Πώς μπορώ να βρω τα στοιχεία τους; Είναι Μελβούρνη έχει κανείς καμιά ιδέα; Μόνο τα επίθετα - ονόματα ξέρω. Τασούλα Δαμαλά και Έφη Σμυρνιώτη(7 BOX AVE FOREST HILL VIC 3131). Καμιά ιδέα;

                Comment


                  #83
                  Originally posted by terry View Post
                  Χίλια ευχαριστώ!!! Ξέρεις πόσο άγχος το είχα. Συνεχίζω κανονικά τα χαρτιά γιατί έχει πολύ τρέξιμο. Θα αργήσουμε με την partner visa. Παιδιά ξεκίνησα με την αίτηση αλλά αύριο πάω για διαβατήριο στη σύζυγο. Δεν μπορεί να προχωρήσει στην αίτηση στα επόμενα βήματα αν δεν έχει διαβατήριο απ' ότι κατάλαβα. Παράλληλα στέλνω για σφραγίδα Χάγης σε κάποια χαρτιά και μεταφράσεις. Θα κάνω και μια προσπάθεια για αναγνώριση πτυχίου θα κάνω αίτηση γι΄αυτό;
                  Στην Ελλάδα τα πράγματα θ' αρχίσουν να δυσκολεύουν τους επόμενους μήνες καμιά ελπίδα αισιοδοξίας. Εγώ από βδομάδα τελειώνω με το δικό μου διαβατήριο. Θα έρθω Αυστραλία πιο νωρίς και μετά η υπόλοιπη οικογένεια. Ψάχνω τις νονές μου και δεν έχω τηλέφωνα. Πριν 20 χρόνια με φιλοξένησαν. Τώρα έχασα τα τηλέφωνα. Πώς μπορώ να βρω τα στοιχεία τους; Είναι Μελβούρνη έχει κανείς καμιά ιδέα; Μόνο τα επίθετα - ονόματα ξέρω. Τασούλα Δαμαλά και Έφη Σμυρνιώτη(7 BOX AVE FOREST HILL VIC 3131). Καμιά ιδέα;
                  Καλημέρα,γιατί δεν τους στέλνεις ενα γράμμα αφου έχεις την διεύθυνση τους
                  αν και μετά απο 20 χρόνια που αναφέρεις πιθανά να έχουν αλλάξει σπίτι,
                  ένας άλλος τρόπος είναι μήπως τις βρείς μέσω της Ελληνικής κοινότητας πιθανά αυτοί να έχουν κάποια στοιχεία τους
                  είναι πολλά τα χρόνια
                  εύχομαι να τις βρείς
                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    #84
                    Γεια σας και απο εμένα..Μπορεί κάποιος να με βοηθησει αν μπορει?
                    Εχω australian citizenship by decent. θελω να φυγω τον Σεπτέμβρη μαζι με την 7χρονη κορη μου για Sydney για κατι καλύτερο και για να δω αν μπορω να ζησω εκει. Συγγενεις εχω, σπιτι να μεινω εχω. Αν αποφασίσω να μεινω τελικα και βρω δουλεια τι μπορω να κανω για τα χαρτια της μικρής? Μπορώ να τα φτιαξω εκει? Θα εχω πρόβλημα? Παρακαλώ πού όποιος γνωρίζει ας μου δωσει τα φωτα του...Ευχαριστω

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by raniagia View Post
                      Γεια σας και απο εμένα..Μπορεί κάποιος να με βοηθησει αν μπορει?
                      Εχω australian citizenship by decent. θελω να φυγω τον Σεπτέμβρη μαζι με την 7χρονη κορη μου για Sydney για κατι καλύτερο και για να δω αν μπορω να ζησω εκει. Συγγενεις εχω, σπιτι να μεινω εχω. Αν αποφασίσω να μεινω τελικα και βρω δουλεια τι μπορω να κανω για τα χαρτια της μικρής? Μπορώ να τα φτιαξω εκει? Θα εχω πρόβλημα? Παρακαλώ πού όποιος γνωρίζει ας μου δωσει τα φωτα του...Ευχαριστω

                      Δεν ειχες γραψει ,αν μπορουσες ή οχι ,να περασεις στην μικρη ,την υπηκοοτητα..Κι ηταν πολυ γενικη ,η ερωτηση σου,για τα χαρτια της μικρης...

                      Εκανα αναζητηση των παλιοτερων μηνυματων σου ,για να βγαλω μια ακρη.

                      Οπως ειδα ,δεν εχεις ζησει ,Αυστραλια ,συνολικα ,δυο χρονια τουλαχιστον κι αρα ,υπηκοοτητα by descent ,δεν μπορει να παρει.

                      Αρα ,child visa ,πρεπει να ζητησεις για την μικρη ,που αν ειχατε προχωρησει ,στην partner visa ,που ρωτουσες ,σε παλιοτερα posts ,θα εμπαινε η μικρη ,στην αιτηση του πατερα της.

                      Δεν ξερω τις συνθηκες κι ουτε ενδιαφερουν τα προσωπικα σας ,αλλά αν δεν ειστε πια παντρεμενοι ,ή αν ειστε σε διασταση ,χρειαζεται κι η συγκαταθεση του πατερα της ,για να της δοθει child visa...

                      Αν ζητησεις απο Αυστραλια , child visa , για την μικρη ,δεν θα υπαρχει προβλημα...Το μονο προβλημα ,αν υπαρξει ,θα ειναι ,αν δεν υπαρχει συγκαταθεση ,του αλλου γονιου...
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by vertigo View Post
                        Δεν ειχες γραψει ,αν μπορουσες ή οχι ,να περασεις στην μικρη ,την υπηκοοτητα..Κι ηταν πολυ γενικη ,η ερωτηση σου,για τα χαρτια της μικρης...

                        Εκανα αναζητηση των παλιοτερων μηνυματων σου ,για να βγαλω μια ακρη.

                        Οπως ειδα ,δεν εχεις ζησει ,Αυστραλια ,συνολικα ,δυο χρονια τουλαχιστον κι αρα ,υπηκοοτητα by descent ,δεν μπορει να παρει.

                        Αρα ,child visa ,πρεπει να ζητησεις για την μικρη ,που αν ειχατε προχωρησει ,στην partner visa ,που ρωτουσες ,σε παλιοτερα posts ,θα εμπαινε η μικρη ,στην αιτηση του πατερα της.

                        Δεν ξερω τις συνθηκες κι ουτε ενδιαφερουν τα προσωπικα σας ,αλλά αν δεν ειστε πια παντρεμενοι ,ή αν ειστε σε διασταση ,χρειαζεται κι η συγκαταθεση του πατερα της ,για να της δοθει child visa...

                        Αν ζητησεις απο Αυστραλια , child visa , για την μικρη ,δεν θα υπαρχει προβλημα...Το μονο προβλημα ,αν υπαρξει ,θα ειναι ,αν δεν υπαρχει συγκαταθεση ,του αλλου γονιου...


                        Εχω την πληρη επιμελεια με δικαστικη αποφαση και αποφαση του δικαστη που επιτρεπει την μεταναστευση επ αόριστον της μικρης στο Sydney Australia. Ειμαι διαζευγμενη ναι. Θα παω με συγγενεις εκει. Με ελληνικο ομως διαβατηριο της μικρης και τουριστικη βίζα? Όλα τα χαρτια της μαζεμενα.. μετα τι κάνω? Εχω αγχωθει πολυ.. αν θα δεχτουν απο εκει να κανω αιτηση για child visa.

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by raniagia View Post
                          Εχω την πληρη επιμελεια με δικαστικη αποφαση και αποφαση του δικαστη που επιτρεπει την μεταναστευση επ αόριστον της μικρης στο Sydney Australia. Ειμαι διαζευγμενη ναι. Θα παω με συγγενεις εκει. Με ελληνικο ομως διαβατηριο της μικρης και τουριστικη βίζα? Όλα τα χαρτια της μαζεμενα.. μετα τι κάνω? Εχω αγχωθει πολυ.. αν θα δεχτουν απο εκει να κανω αιτηση για child visa.
                          Αν εχεις sole legal custody and parental responsibility - προσοχη: τελεσιδικη αποφαση - ( συν την δικαστικη αποφαση που εχεις ,οτι μπορει να μεταναστευσει επ αοριστον στην Αυστραλια) ,γιατι να μη δεχτουν να κανεις απο κατω την αιτηση;


                          Ναι ,με Ελληνικο διαβατηριο και τουριστικη βιζα ,οπως την αποκαλεις.Που αν εχεις sole legal custody and parental responsibility ,δεν θα εχεις θεμα.


                          Αυτα ,παντως ,ειναι πολυ σοβαρα θεματα ,για να στηριζεσαι σε απαντησεις στο διαδικτυο..

                          Μονο κατοπιν επικοινωνιας ,με τις αρμοδιες ,κρατικες Αυστραλιανες Αρχες ,θα εχεις απαντησεις ,που πανω σ αυτες ,θα βασιστεις και θα προχωρησεις...

                          Μετα τί κανεις; Ειτε διαβαζεις το επισημο Αυστραλιανο site για μεταναστευση και προχωρας ,ειτε ζητας την βοηθεια registered migration agent.
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by vertigo View Post
                            Αν εχεις sole legal custody and parental responsibility - προσοχη: τελεσιδικη αποφαση - ( συν την δικαστικη αποφαση που εχεις ,οτι μπορει να μεταναστευσει επ αοριστον στην Αυστραλια) ,γιατι να μη δεχτουν να κανεις απο κατω την αιτηση;

                            Αυτα ,παντως ,ειναι πολυ σοβαρα θεματα ,για να στηριζεσαι σε απαντησεις στο διαδικτυο..

                            Μονο κατοπιν επικοινωνιας ,με τις αρμοδιες ,κρατικες Αυστραλιανες Αρχες ,θα εχεις απαντησεις ,που πανω σ αυτες ,θα βασιστεις.
                            Έχεις απολυτο δίκιο ναι. Επειδή ειχα ρωτησει ειχα βγαλει την δικαστικη αυτη απόφαση. Αυτο που δεν ξερω ειναι αν θα πρεπει να της βγαλω της μικρης εισητηριο επιστροφής..? Ευχαριστω πολυ για τον χρόνο σου...παρα πολυ.

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by raniagia View Post
                              Έχεις απολυτο δίκιο ναι. Επειδή ειχα ρωτησει ειχα βγαλει την δικαστικη αυτη απόφαση. Αυτο που δεν ξερω ειναι αν θα πρεπει να της βγαλω της μικρης εισητηριο επιστροφής..? Ευχαριστω πολυ για τον χρόνο σου...παρα πολυ.




                              Για το εισιτηριο που ρωτας ,στις λεγομενες και τουριστικες βιζες ,μετραει το κριτηριο του genuine visitor ....γι αυτο,ενας ενηλικας ,ειδικα απο χωρες που ειναι σε κριση ,καλο ειναι να μπορει να αποδειξει οτι ειναι απλα για επισκεψη και δεν σκοπευει να μεινει..αν ερωτηθει στην αφιξη...Πώς μπορει να το αποδειξει;Και με το οτι εχει και εισιτηριο επιστροφης...
                              .
                              Applicant must be a genuine visitor (Evidence of business/employment in home country, return ticket).

                              Τωρα ,για ενα παιδακι ,με την υπηκοο μαμα ,το να εξετασουν το κριτηριο του genuine visitor ,μου φαινεται τραβηγμενο...Αλλά προσεξε...Δεν σου λεω τΐ θα κανεις...την γνωμη μου ,ειπα..
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by vertigo View Post
                                Για το εισιτηριο που ρωτας ,στις λεγομενες και τουριστικες βιζες ,μετραει το κριτηριο του genuine visitor ....γι αυτο,ενας ενηλικας ,ειδικα απο χωρες που ειναι σε κριση ,καλο ειναι να μπορει να αποδειξει οτι ειναι απλα για επισκεψη και δεν σκοπευει να μεινει..αν ερωτηθει στην αφιξη...Πώς μπορει να το αποδειξει;Και με το οτι εχει και εισιτηριο επιστροφης...
                                .
                                Applicant must be a genuine visitor (Evidence of business/employment in home country, return ticket).

                                Τωρα ,για ενα παιδακι ,με την υπηκοο μαμα ,το να εξετασουν το κριτηριο του genuine visitor ,μου φαινεται τραβηγμενο...Αλλά προσεξε...Δεν σου λεω τΐ θα κανεις...την γνωμη μου ,ειπα..
                                Σε ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες με το θεμα μου. Μπορω να πω οτι αρχίζω να τα βλέπω λιγο πιο ευκολα τα πράγματα.

                                Comment

                                Working...
                                X