Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (13)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by raniagia View Post
    Σε ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες με το θεμα μου. Μπορω να πω οτι αρχίζω να τα βλέπω λιγο πιο ευκολα τα πράγματα.

    No worries ,mate !
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #92
      Παιδιά καλησπέρα. Κάνουμε την αίτηση για partner visa στη σύζυγο και για τα παιδιά ετοιμάζω την αυστραλέζικη υπηκοότητα και μετά αυστραλέζικα διαβατήρια. Στην αίτηση για partner visa στο βήμα 9 που λέει αν θα ταξιδέψει άλλο μέλος της οικογένειας μαζί με την αιτούσα θα βάλω τα παιδιά γιατί εγώ θα φύγω νωρίτερα και μετά θα έρθουν σύζυγος και παιδιά ή όχι γιατί θα έχουν την υπηκοότητα τα παιδιά; Αν βάλω όχι στη αίτηση μπορώ να διορθώσω μετά κάποια στοιχεία; Γιατί ακόμη τα παιδιά δεν πήραν υπηκοότητα. Απλά άρχισα με την partner visa γιατί αργεί. Σε 6 μέρες βγάζω κι εγώ το διαβατήριο και συνεχίζω για τα παιδιά. Μήπως δεν κάνω σωστά τα πράγματα; Πρέπει να βγάλω και τα παιδιά υπηκοότητα και μετά τη σύζυγο ή έκανα καλά που ξεκίνησα και με την partner visa που αργεί; Αν κατάλαβα καλά κάνω την αίτηση στη σύζυγο και μπορώ να διορθώσω μετά να προσθέσω και τα παιδιά; Αν μπορεί κανείς ας μας βοηθήσει! Κολλήσαμε!!!!!

      Comment


        #93
        Γεια σου φιλε και καλο κουραγιο. Εγω που εκανα τα χαρτια για την partner visa της συζυγου δεν θυμαμαι να συμπληρωσα κανενα τετοιο πραγμα απλα στην αιτηση ρωτουσε αν υπαρχει καποιο dependent μελος που θα συμπεριληφθει. Για αυτο το θεμα να σου απαντησει καλυτερα αλλος αλλα μπορω σιγουρα να σου πω για το αλλο σκελος. Εκανα την αιτηση της συζυγου και την αιτηση για υπηκοοτητα του μικρου μαζι. Οταν η συζυγος πηρε εναν κωδικο και μπηκε στο immi για να δει σε ποιο σημειο βρισκεται η αιτηση της ανακαλυψε οτι επειδη δεν ειχε βγει ακομη η υπηκοοτητα του παιδιου και αυτο αναφεροταν ως γονος της στην αιτηση εκκρεμουσαν ιατρικες εξετασεις του παιδιου οπως αυτες που θα εκανε η συζυγος. Αναγκαστηκε να επικοινωνησει με Αγγλια και μετα απο 23 λεπτα αναμονης η γυναικα μου εξηγησε το τι ειχε συμβει. Μια πολυ εξυπηρετικη κοπελα της ειπε να γραψει ενα mail οπου θα γραφει οτι εχουν γινει τα χαρτια για την υπηκοοτητα του μικρου και οτι φυσικα το παιδι ως Αυστραλος υπηκοος δεν χρειαζεται να κανει εξετασεις. Οταν μετα ηρθε η υπηκοοτητα του μικρου εκανε upload το χαρτι υπηκοοτητας και στο immi επαψε να υφισταται η εκκρεμοτητα αυτη. Εμεις βεβαια τα καναμε online τα χαρτια. Δεν ξερω αν αυτο παιζει καποιο ρολο αλλα προσεξε το.

        Comment


          #94
          Έχω την εντύπωση πως αν βάλεις τα παιδιά στην partner visa της συζύγου, θα πληρώσεις και για τις δικές τους βίζες. Νομίζω πως καλύτερα να περιμένεις να βγουν οι υπηκοότητες των παιδιών.

          Αλλά ας πει και κάποιος πιο σχετικός από εμένα...

          Comment


            #95
            Originally posted by terry View Post
            Παιδιά καλησπέρα. Κάνουμε την αίτηση για partner visa στη σύζυγο και για τα παιδιά ετοιμάζω την αυστραλέζικη υπηκοότητα και μετά αυστραλέζικα διαβατήρια. Στην αίτηση για partner visa στο βήμα 9 που λέει αν θα ταξιδέψει άλλο μέλος της οικογένειας μαζί με την αιτούσα θα βάλω τα παιδιά γιατί εγώ θα φύγω νωρίτερα και μετά θα έρθουν σύζυγος και παιδιά ή όχι γιατί θα έχουν την υπηκοότητα τα παιδιά; Αν βάλω όχι στη αίτηση μπορώ να διορθώσω μετά κάποια στοιχεία; Γιατί ακόμη τα παιδιά δεν πήραν υπηκοότητα. Απλά άρχισα με την partner visa γιατί αργεί. Σε 6 μέρες βγάζω κι εγώ το διαβατήριο και συνεχίζω για τα παιδιά. Μήπως δεν κάνω σωστά τα πράγματα; Πρέπει να βγάλω και τα παιδιά υπηκοότητα και μετά τη σύζυγο ή έκανα καλά που ξεκίνησα και με την partner visa που αργεί; Αν κατάλαβα καλά κάνω την αίτηση στη σύζυγο και μπορώ να διορθώσω μετά να προσθέσω και τα παιδιά; Αν μπορεί κανείς ας μας βοηθήσει! Κολλήσαμε!!!!!

            Καλημερα,τα παιδιά δεν χρειάζετε να μπουν στην partner visa.
            Απο ο,τι ομως θυμάμαι μεσα στα δικαιολογητικά που κατέθεσα εγω για partner visa εβαλα φωτοτυπία το διαβατηριό τους και την υπηκοότητα
            απο το κάθε παιδί ξεχωριστά,δεν θυμάμαι μόνο αν οι φωτοτυπίες ήταν γνήσιο αντιγραφο επικυρωμενο απο την πρεσβεία,ή σκέτες φωτοτυπίες
            Σίγουρα στην πορεία της επεξεργασίας της partner θα δουν ο,τι λείπουν αυτά τα δικαιολογητικά και θα ζητήσουν να τα στείλεις,καλο βεβαια θα ήταν
            να υπάρχουν ολα τα δικαιολογητικά απο αρχή μέσα για να μην χάνετε χρόνος,
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              #96
              Originally posted by bpetros View Post
              Έχω την εντύπωση πως αν βάλεις τα παιδιά στην partner visa της συζύγου, θα πληρώσεις και για τις δικές τους βίζες. Νομίζω πως καλύτερα να περιμένεις να βγουν οι υπηκοότητες των παιδιών.

              Αλλά ας πει και κάποιος πιο σχετικός από εμένα...
              και δεν υπάρχει λόγος αφου τα παιδιά είναι υπήκοοι
              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

              Comment


                #97
                Originally posted by terry View Post
                Παιδιά καλησπέρα. Κάνουμε την αίτηση για partner visa στη σύζυγο και για τα παιδιά ετοιμάζω την αυστραλέζικη υπηκοότητα και μετά αυστραλέζικα διαβατήρια. Στην αίτηση για partner visa στο βήμα 9 που λέει αν θα ταξιδέψει άλλο μέλος της οικογένειας μαζί με την αιτούσα θα βάλω τα παιδιά γιατί εγώ θα φύγω νωρίτερα και μετά θα έρθουν σύζυγος και παιδιά ή όχι γιατί θα έχουν την υπηκοότητα τα παιδιά; Αν βάλω όχι στη αίτηση μπορώ να διορθώσω μετά κάποια στοιχεία; Γιατί ακόμη τα παιδιά δεν πήραν υπηκοότητα. Απλά άρχισα με την partner visa γιατί αργεί. Σε 6 μέρες βγάζω κι εγώ το διαβατήριο και συνεχίζω για τα παιδιά. Μήπως δεν κάνω σωστά τα πράγματα; Πρέπει να βγάλω και τα παιδιά υπηκοότητα και μετά τη σύζυγο ή έκανα καλά που ξεκίνησα και με την partner visa που αργεί; Αν κατάλαβα καλά κάνω την αίτηση στη σύζυγο και μπορώ να διορθώσω μετά να προσθέσω και τα παιδιά; Αν μπορεί κανείς ας μας βοηθήσει! Κολλήσαμε!!!!!
                Σε ποιο σημειο ,της αιτησης ,γραφει ,αν θα ταξιδεψουν μαζι με τον αιτουντα ,άλλα μελη της οικογενειας;

                Αυτο ,που ρωταει ,ειναι τα στοιχεια γονεων ,αδελφων ,παιδιων ,άλλων εξαρτωμενων μελών κι αν θα ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΝ κι αυτοι...Εχει διαφορά ,το ταξιδι ,απ την μεταναστευση...Ρωτας ,αν μπορεις να βαλεις ,οχι ,τωρα ,στην αιτηση .Οτι δεν θα ταξιδεψουν δλδ με την συζυγο σου κι αν μπορεις να το διορθωσεις ( μετα που θα παρουν την υπηκοοτητα ,προφανώς και να αλλαξεις το οχι ,σε ναι ) .Το οχι και το ναι ,στην ενοτητα αυτη ,δεν αφορουν ταξιδι για Αυστραλια ,αλλά μεταναστευση."Migrating with you " ,γραφει κι οχι "Travelling with you" .

                Τα παιδια ,εφ οσουν θα παρουν υπηκοοτητα ,ΔΕΝ μεταναστευουν.Πηγαινουν στην χωρα ,της οποιας ειναι υπηκοοι ,στο " σπιτι " τους δηλαδη.Μεταναστευση ,για την Αυστραλια ,σημαινει κι οτι πρεπει να βγει βιζα για Αυστραλια.

                Και βιζα ,για Αυστραλια, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να βγει ,για Αυστραλους υπηκοους.

                Οτι ,τα ξεκινας ,λιγο διαφορετικα ,απ το σύνηθες, ειναι αληθεια.


                Αν το κανεις ,οπως εγραψε η φιλη Aussie , θα τα κανεις πιο σωστα και δεν θα σου προκυψουν τυχον θεματα ,που θα καθυστερησουν την επεξεργασια
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #98
                  Παιδιά να είστε όλοι καλά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους. Αφού θα είναι υπήκοοι δε μεταναστεύουν είναι πολύ σωστό.Δόξα το Θεό που βοηθάτε εσείς!! Είναι πολύ σημαντικό, ειλικρινά το λέω. Μπορεί να περιμένω να βγει και η υπηκοότητα των παιδιών μέχρι να υποβάλω την αίτηση. Ευχαριστώ.

                  Comment


                    #99
                    απορίες σχετικά με capital controls και συναλλαγες στο εξωτερικό

                    Καλησπέρα σε όλους !!!!!!!!! Ονομάζομαι Μαρία και είμαι 31 χρονών. Η μητέρα μου γεννήθηκε στη Μελβούρνη το 1957 και το 1962 ήρθε μόνιμα στην Ελλάδα σε ηλικία 5 ετών . Έχω λοιπόν ξεκινήσει την διαδικασία εκδοσης Αυστραλιανού διαβατηρίου για την μητέρα μου ώστε στη συνέχεια να πάρω τη CITIZENSHIP BY DESCENT. Σε αυτό το σημείο να σας συγχαρώ και να σας ευχαριστήσω όλους σε αυτό το forum έχετε κάνει καταπληκτική δουλειά ... πριν ξεκινήσω το οτιδήποτε διαβάζω προσεκτικά ότι εχει δημοσιευθεί μεχρι τώρα. Έμαθα λοιπόν ότι έπρεπε να ξεκινήσω την αναζήτηση μου από την οδο Μητροπόλεως 60 στο Μοναστηράκι όπου έβγαλα την ληξιαρχική πράξη γέννησης της μητέρας μου όταν ήρθε στην Ελλάδα. Την πολιτογράφιση της δηλαδή ως Ελληνίδα.Το αμέσως επόμενο βήμα ήταν να μπω στο ληξιαρχείο της Μελβούρνης Apply for standard birth certificate online - Births, Deaths & Marriages Victoria και να κάνω αίτηση για να παραλάβω το πρωτότυπο στα Αγγλικά ώστε να πάμε μαζί με τη μητέρα μου να το καταθέσουμε στην πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα στην Λ. Κηφισίας και Λ.Αλεξάνδρας μαζί με τα υπόλοιπα απαιτούμενα δικαιολογητικά (ταυτότητα, βιβλιάριο υγείας, λογαριασμό τηλεφώνου) και να ξεκινήσει επιτέλους η διαδικασία. Μπήκα λοιπόν στη σελίδα του ληξιαρχείου γεννήσεων στη VICTORIA συμπλήρωσα τη φόρμα με τα στοιχεία της μητέρας μου και τα στοιχεία της προπληρωμένης visa της Πειραιώς για την κάλυψη του ποσού των 31 AUD χθες τα ξημερώματα 00.03 και δεν με άφησε να κάνω τη μεταφορά χρημάτων για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.Μήπως κάποιος απο σας γνωρίζει έναν εναλλακτικό τρόπο κατάθεσης των χρημάτων ή οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να με βοηθήσει να ξεπεράσω αυτό το εμπόδιο..;
                    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                    Comment


                      Σιγουρα ,πριν τα διαφορα που προεκυψαν...
                      για βιζες ,μπορουσε να γινει πληρωμη με επιταγη ,στην πρεσβεια της Αθηνας κι η αποδειξη ,στελνονταν στο Βερολiνο.Μετα ,δεν ξερω ,αν εξακολουθει το ιδιο ,να συμβαινει. Για πληρωμη ,birth certificate , δεν ξερω αν γινονταν κι αν μπορει και τωρα , να γινει το ιδιο.Ενα τηλεφωνο στην πρεσβεια της Αυστραλιας και θα λυθουν οι αποριες σου.Και ενα email συγχρονως ,ή τηλεφωνο , στην Μελβουρνη στο
                      Contact us - Births, Deaths & Marriages Victoria ,για να παρεις κι απο κει ,απαντηση.
                      Εγω ,αυτο ,εκανα ,οταν ειχα αποριες.Ε -mails και τηλεφωνα .

                      Πιστευω ,οτι την ιδια ,απορια ,θα εχουν κι οσοι θελουν να στειλουν στο Λονδινο ,για υπηκοοτητα .Αν καποιος ,εχει επιτυχως ,πληρωσει την αιτηση , απο τοτε ,που προεκυψαν ,τα capital controls ,ας το γραψει...
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        Originally posted by terry View Post
                        Παιδιά να είστε όλοι καλά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους. Αφού θα είναι υπήκοοι δε μεταναστεύουν είναι πολύ σωστό.Δόξα το Θεό που βοηθάτε εσείς!! Είναι πολύ σημαντικό, ειλικρινά το λέω. Μπορεί να περιμένω να βγει και η υπηκοότητα των παιδιών μέχρι να υποβάλω την αίτηση. Ευχαριστώ.

                        Να ξερεις ,οτι οταν υπαρχουν ,εξαρτωμενα παιδια ,ακομα και να μην πανε στην Αυστραλια για καποιο λογο...(ειτε πχ θελουν να τελειωσουν στην Ελλαδα,το σχολειο ,ειτε ειναι απο προηγουμενο γαμο ,του αιτουντος την partner visa ...), αν δεν εχουν Αυστραλιανη υπηκοοτητα ,θα πρεπει να περασουν ιατρικες εξετασεις κι ας εχει δηλωθει στην αιτηση ,οτι δεν θα μεταναστευσουν.Μπορει ,να το κανουν,αργοτερα .
                        Οποτε ,εφ οσον θα δηλωθει ,οτι υπαρχουν παιδια ,στην αιτηση της συζυγου ...και να βαλει οτι δεν θα μεταναστευσουν , ο CO, θα περιμενει ιατρικες εξετασεις και θα κολλησει η αιτηση ,μεχρι να βγουν οι υπηκοοτητες .

                        Το οτι ,το Βερολινο ,εχει τωρα ,μεσα χρονο επεξεργασιας ,10-14 ,μηνες ,δεν σημαινει ,οτι δεν μπορει να βγει και νωριτερα ,ως πολυ νωριτερα ,μια βιζα.

                        θα σου φερω παραδειγμα ,την γυναικα του γιου μου.Κατεθεσε onshore partner visa ,οταν ο μεσος χρονος ,που εδινε το ιμμι ,απο Αυστραλια ,ηταν 13 μηνες.Αν και νιοπαντρη 3 μηνων( βεβαια ,ζουσαν μαζι και πριν τον γαμο κι ειχαν διαφορα πολυ ισχυρα αποδεικτικα ,περι γνησιοτητας του γαμου ) , πηρε την subclass 820....σε 54 μερες..Την στιγμη ,που διαβαζα και στο διαδικτυο ,πόσο καθυστερουν ,απο Μελβουρνη.Ηταν απ τις ελαχιστες περιπτωσεις ,που διαβασα να την εχουν παρει ,τοσο γρηγορα. Αλλο παλια ,που διναν την βιζα ,ακομα και επιτοπου ,σε καταλληλα προετοιμασμενες αιτησεις....

                        Ενω , καλη μου φιλη ,που εκανε την αιτηση ,στην ιδια πολη , μετα απο λιγο... παντρεμενη χρονια και με παιδια ...πηρε την βιζα της ,μετα τους 16 μηνες... κι αφου ,τους αρχισε τα τηλεφωνα ,στους 14 μηνες....και χρειαστηκε και police check ,απο Αυστραλια ,πια...


                        Μ αυτο ,το παραδειγμα ,θελω να πω ,οτι ποτέ, δεν μπορει να ειναι σιγουρος ,κανεις ,με τους χρονους και καλυτερα να ξεμπερδευεις με τις υπηκοοτητες των παιδιων ,ωστε οταν στειλετε την αιτηση , να υπαρχουν και τα citizenship certificates και να μην προκυψουν θεματα και εκκρεμοτητες...

                        υγ παρεμπιτοντως ,οι χρονοι ,τωρα ,για onshore partner visa ,εχουν παει ,μεσο χρονο ,12-15 μηνες....οχι ,οτι δεν τους ξεπερνανε...
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          Ευτυχώς προσφέρθηκε θειος μου που ζει στην Αμερική και εδωσα τα στοιχεία της δικής του κάρτας και δέχτηκαν την αίτηση μου αμέσως.Οπότε μαζεύω τα δικαιολογητικά τα μεταφράζω και τους στα στέλνω ταχυδρομικώς. Θα στείλω φωτοτυπία ταυτότητας, βιβλιάριο ασθενείας και την κοινή φορολογική δήλωση των γονιών μου ως αποδεικτικό κατοικίας. Δεν έχει κάποιο λογαριαμό δεκο στο ονομα της. Αύριο θα την στείλω να κάνει ενα συμβόλαιο ιντερνετ με cosmote ίσως χρειαστεί στην πορεία... Δεν έχει κάτι άλλο να πιστοποιει την ταυτότητα της.Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

                          Comment


                            Originally posted by gmil View Post
                            Ευτυχώς προσφέρθηκε θειος μου που ζει στην Αμερική και εδωσα τα στοιχεία της δικής του κάρτας και δέχτηκαν την αίτηση μου αμέσως.Οπότε μαζεύω τα δικαιολογητικά τα μεταφράζω και τους στα στέλνω ταχυδρομικώς. Θα στείλω φωτοτυπία ταυτότητας, βιβλιάριο ασθενείας και την κοινή φορολογική δήλωση των γονιών μου ως αποδεικτικό κατοικίας. Δεν έχει κάποιο λογαριαμό δεκο στο ονομα της. Αύριο θα την στείλω να κάνει ενα συμβόλαιο ιντερνετ με cosmote ίσως χρειαστεί στην πορεία... Δεν έχει κάτι άλλο να πιστοποιει την ταυτότητα της.Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;
                            Οταν συγκεντρωσετε ,ολα οσα χρειαζονται ,θα παρει η μαμα σου ,να κλεισει ραντεβου κι οταν παει στο ραντεβου θα τα καταθεσει η ιδια.Οχι ,ταχυδρομικα .

                            Local - Consular - New passport - Australian Embassy

                            Μην κατεβασεις απο τωρα την φορμα ,γιατι αν αλλαξει ,στο ενδιαμεσο ,θα ειναι αχρηστη. Μπορεις να παρει τηλ η μαμα σου ,στην πρεσβεια και να της στειλουν ,φορμες για διαβατηριο. Δεν χρεωνουν ,γι αυτο.Οπως ,εμαθα ,σημερα ,αυξηθηκαν οι τιμες ,πολυ προσφατα. Απο 1/7/15( και μου λεγε ,κατι πολυ αυξημενες τιμες ,σε σχεση με τον Σεπτεμβρη ...ενας φιλος και του ειπα ,οτι λαθος ,πρεπει να εκανε ... γιατι περυσι τον Σεπτεμβρη ,στοιχιζε 169 euros .Και εμαθα κι απο αλλη πηγη ,οτι ενω ,μεσα σε 10 μερες ,βγαζανε το διαβατηριο - και σε λιγοτερες ,τσεκαρισμενο...- ,τωρα χρεωνουν για να βγει μεσα σε 10 μερες ,σαν επειγον...Κι οτι αλλιως ,θα κανει και μεχρι δυο μηνες.Αυτο ,θα μας το πει ,οποιος καταθεσει...αν οντως ,τοσο καιρο ,θα του πουν ,οτι θα κανει ,χωρις χρεωση για επειγον...)








                            Διαβασες το τί χρειαζεται; Υποθετω πως ναι.
                            Με ελληνικη ταυτοτητα( document απ την Α κατηγορια) και βιβλιαριο ΙΚΑ ( document απο την Β κατηγορια ) ,ειναι καλυμμενη. Εφ οσον ,φωτογραφια της ,υπαρχει στα ντοκουμεντα αυτα και διευθυνση κατοικιας ,στο βιβλιαριο του ΙΚΑ. Document απ την C κατηγορια ,οπου ανηκει κι ο λογαριασμος τηλεφωνου ,δεν χρειαζεται ,αν τα documents ,απο Α και Β ,δειχνουν ,διευθυνση και φωτο.

                            Τωρα προσεξα ,οτι εγραψες για ληξιαρχικη πραξη απο Ελλαδα ,απο οταν πολιτογραφηθηκε.Πού θα το χρειαστει αυτο; Εγω ,που γεννηθηκα ,Μελβουρνη κι εδωσα την υπηκοοτητα by descent ,στα παιδια μου ,τετοιο χαρτι ,δεν εβγαλα.. . Ουτε βεβαια και για διαβατηριο.Μονο το birth certificate ,απο Αυστραλια.

                            Μονο ,οι υπηκοοι by descent ,oταν ειναι να βγαλουν διαβατηριο ,πηγαινουνε και μεταφρασμενη απ το ΥΠΕΞ ,πληρη ληξιαρχικη πραξη γεννησης.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Τα δικαιολογητικά για το birth certificate από Αυστραλία δεν πρέπει να τα στείλω ταχυδρομικά ; Proof of identity - Births, Deaths & Marriages Victoria Αρκεί ταυτότητα και βιβλιάριο ΙΚΑ μόνο;

                              Comment


                                Originally posted by gmil View Post
                                Τα δικαιολογητικά για το birth certificate από Αυστραλία δεν πρέπει να τα στείλω ταχυδρομικά ; Proof of identity - Births, Deaths & Marriages Victoria Αρκεί ταυτότητα και βιβλιάριο ΙΚΑ μόνο;
                                Εγινε ενα μπερδεματακι!Στο παρακατω ,που εγραψες ,αναφεροταν ,το τελευταιο ποστ μου!Για την εκδοση διαβατηριου!Και παρεθεσα ,απο λαθος και λογω κουρασης !,άλλο σου ,ποστ . Εννοειται ,oτι η μαμα σου ,απο Ελλαδα....δεν μπορει να καταθεσει αυτοπροσωπως ,στην Αυστραλια ,τα δικαιολογητικα ,για την εκδοση birth certificate.. Πώς θα μπορουσα ,να εννοω ,κατι τετοιο;... Παντως ,για διαβατηριο και μονο ,εκανα ,αναφορα και εβαλα και τα σχετικα links.Δεν αναφερθηκα στο birth certificate ! Αλλωστε ,στην κατηγορια Α (List 1),οπως γραφει στο site για το birth certificate , δεν κανει αναφορα ,σε foreign residency ID card ,αλλά σε overseas passport κι εγω ,οταν εγραψα για document απο κατηγορια Α κι αναφερθηκα σε ταυτοτητα ελληνικη ,μιλουσα για τα ντοκουμεντα που ζητανε απ την κατηγορια Α ,για εκδοση διαβατηριου.(foreign residency ID card ).
                                Για το birth certificate ,οπως τα εχεις δρομολογησει κι οσα διαβασες στο site τους ,οτι χρειαζονται...Αυτα ,θα στειλεις..Και στο ραντεβου ,στην πρεσβεια ,μονο την μητερα σου ,θα δεχτουν ,οχι και σενα.Επειδη ,εγραψες ,οτι θα πατε μαζι ,να τα καταθεσετε.Εκτος κι αν εννοουσες ,οτι θα την συνοδεψεις ,μεχρι την εισοδο.

                                Παντως ,εξακολουθω ,να μην καταλαβαινω ,πού θα χρειαστει ,το χαρτι ,απ το Ελληνικο ληξιαρχειο ,απ οταν πολιτογραφηθηκε ,σαν Ελληνιδα.Δεν το χρειαστηκα ,ποτέ. Ουτε για να βγαλω Αυστραλιανο διαβατηριο ,ουτε για να δωσω υπηκοοτητα ,στα παιδια μου.Το να εχει ,καποιος ,κατι παραπανω κι ας μην χρειαζεται ,δεν ειναι κακο.Αλλά ,γιατι να μπει στην ταλαιπωρια ,να το παρει και στα εξοδα ,της μεταφρασης;

                                Originally posted by gmil View Post
                                Καλησπέρα σε όλους !!!!!!!!! Ονομάζομαι Μαρία και είμαι 31 χρονών. Η μητέρα μου γεννήθηκε στη Μελβούρνη το 1957 και το 1962 ήρθε μόνιμα στην Ελλάδα σε ηλικία 5 ετών . Έχω λοιπόν ξεκινήσει την διαδικασία εκδοσης Αυστραλιανού διαβατηρίου για την μητέρα μου ώστε στη συνέχεια να πάρω τη CITIZENSHIP BY DESCENT. Σε αυτό το σημείο να σας συγχαρώ και να σας ευχαριστήσω όλους σε αυτό το forum έχετε κάνει καταπληκτική δουλειά ... πριν ξεκινήσω το οτιδήποτε διαβάζω προσεκτικά ότι εχει δημοσιευθεί μεχρι τώρα. Έμαθα λοιπόν ότι έπρεπε να ξεκινήσω την αναζήτηση μου από την οδο Μητροπόλεως 60 στο Μοναστηράκι όπου έβγαλα την ληξιαρχική πράξη γέννησης της μητέρας μου όταν ήρθε στην Ελλάδα. Την πολιτογράφιση της δηλαδή ως Ελληνίδα.Το αμέσως επόμενο βήμα ήταν να μπω στο ληξιαρχείο της Μελβούρνης Apply for standard birth certificate online - Births, Deaths & Marriages Victoria και να κάνω αίτηση για να παραλάβω το πρωτότυπο στα Αγγλικά ώστε να πάμε μαζί με τη μητέρα μου να το καταθέσουμε στην πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα στην Λ. Κηφισίας και Λ.Αλεξάνδρας μαζί με τα υπόλοιπα απαιτούμενα δικαιολογητικά (ταυτότητα, βιβλιάριο υγείας, λογαριασμό τηλεφώνου) και να ξεκινήσει επιτέλους η διαδικασία.
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X