Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (13)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια...Μια χαρα πιστεύω όλα θα πανε ... Το χαρτί από το ειδικό ληξιαρχείο στην Ελλάδα το πήρα για να σιγουρέψω το πατρικό επίθετο της γιαγιάς μου για να μην κάνω κάποιο λάθος στην online αίτηση με τη Μελβούρνη ... Το ελληνικό διαβατήριο της μητέρας μου εχει λήξει πρέπει να το ανανεώσει φαντάζομαι. Έχει να το χρησιμοποιήσει απο το 1982. Ελπίζω να μην κάνουν πολύ χρόνο να της το βγάλουν.. Δεν θα τους αρκεί η ταυτότητα αντι για το διαβατήριο...

    Comment


      Originally posted by gmil View Post
      Σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια...Μια χαρα πιστεύω όλα θα πανε ... Το χαρτί από το ειδικό ληξιαρχείο στην Ελλάδα το πήρα για να σιγουρέψω το πατρικό επίθετο της γιαγιάς μου για να μην κάνω κάποιο λάθος στην online αίτηση με τη Μελβούρνη
      Ενταξει ,τοτε ,γιατι αλλιώς ,δεν χρειαζεται.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Σήμερα σκέφτηκα κάτι, διόρθωσε με αν κάνω λάθος συλλογισμό, το να μην βγάλει η μητέρα μου ούτε Ελληνικό ούτε Αυστραλιανό διαβατήριο μιας και η ίδια δεν επιθυμεί να ταξιδέψει στην Αυστραλία. Όλη η διαδικασία γίνεται για να πάρω εγώ και η αδερφή μου την υπηκοότητα από καταγωγή. Σκέφτηκα λοιπόν ότι όταν λάβουμε το πρωτότυπο birth certificate από Αυστραλία να κάνω κατευθείαν εγώ την αίτηση για την υπηκοότητα να παρακάμψω δηλαδή το στάδιο της έκδοσης του Αυστραλιανού διαβατηρίου της μητέρας μου. Γιατί το ανανεώσει το ελληνικό που εληξε το 1982 θέλει γύρω στα 80 ευρω παραβολα και η εκδοση Αυστραλιανού 250 μου ειπαν σημερα που πηρα τηλέφωνο στην πρεσβεία. Οπότε λέω να στείλω για το Australian birth certificate τα εξής δικαιολογητικά την Ελληνική της ταυτότητα (είναι πρόσφατη εχει δηλαδή ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες) το βιβλιαριο υγείας της μεταφρασμένο στα Αγγλικά από το υπουργείο εσωτερικών και ενα πιστοποιητικό μονιμης κατοικίας από το Δήμο Καλλιθέας επίσης μεταφρασμένο στα Αγγλικά.Νομίζω όπως και μου είπε η κοπέλα από την πρεσβεία στο τηλέφωνο αυτά θα αρκέσουν για να μου στείλουν από τη Μελβούρνη το πρωτότυπο.

        Comment


          Originally posted by gmil View Post
          Σήμερα σκέφτηκα κάτι, διόρθωσε με αν κάνω λάθος συλλογισμό, το να μην βγάλει η μητέρα μου ούτε Ελληνικό ούτε Αυστραλιανό διαβατήριο μιας και η ίδια δεν επιθυμεί να ταξιδέψει στην Αυστραλία. Όλη η διαδικασία γίνεται για να πάρω εγώ και η αδερφή μου την υπηκοότητα από καταγωγή. Σκέφτηκα λοιπόν ότι όταν λάβουμε το πρωτότυπο birth certificate από Αυστραλία να κάνω κατευθείαν εγώ την αίτηση για την υπηκοότητα να παρακάμψω δηλαδή το στάδιο της έκδοσης του Αυστραλιανού διαβατηρίου της μητέρας μου. Γιατί το ανανεώσει το ελληνικό που εληξε....
          Αφου το τσεκαρες με την πρεσβεια ,αυτα θα στειλεις.Κι αφου ,θα δεχθουν ελληνικη ταυτοτητα ,για το B.C , οπως σε διαβεβαιωσαν απ την πρεσβεια ... εισαι ok
          Δεν χρειαζεται να βγαλει Αυστραλιανο διαβατηριο ,για να παρετε εσεις ,την υπηκοοτητα.




          Έγγραφο πιστοποίησης ταυτότητας που απαιτείται για τον αυστραλό γονέα του παιδιού

          Αυστραλιανό πιστοποιητικό γέννησης του γονέα που εκδόθηκε πριν από την 20η Αυγούστου 1986, ή

          Αυστραλιανό διαβατήριο του γονέα που εκδόθηκε μετά την 1η Ιουλίου 2005, ή

          Πιστοποιητικό αυστραλιανής υπηκοότητας ή πιστοποιητικό πολιτογράφησης του γονέα

          Τα στοιχεία ταυτότητας του αυστραλού γονέα πρέπει να συμπίπτουν με το όνομα του γονέα που αναφέρεται στη ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

          Εάν ο γονέας έχει αλλάξει το όνομά του μετά τη γέννηση του παιδιού, θα πρέπει να παρέχει αποδεικτικό έγγραφο για την αλλαγή ονόματος, για παράδειγμα, ληξιαρχική πράξη γάμου ή πιστοποιητικό αλλαγής ονόματος διά μονομερούς πράξης.
          Εάν ο γονέας έχει το ίδιο όνομα αλλά αυτό γράφεται με διαφορετικό τρόπο, θα πρέπει να παρέχει υπογεγραμμένη δήλωση όπου θα εξηγεί γιατί τα ονόματα δεν είναι πανομοιότυπα.
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            Καλησπέρα σας. Σήμερα πήγα στην πρεσβεία στην Αθήνα για το διαβατήριό μου και απογοητεύτηκα. Πήρα απάντηση πως ούτε η πρεσβεία στο Λονδίνο (για citizenship by descent) ούτε στο Βερολίνο δέχονται κάποιο τρόπο πληρωμής λόγω capital controls παρά μόνο αν υπάρχει άτομο εκεί (Λονδίνο και Βερολίνο αντίστοιχα) που να σε διευκολύνει πληρώνοντας το ίδιο από την αντίστοιχη χώρα. Αλλά που να βρεις γνωστό; Προσπαθώ να επικοινωνήσω με τις εκεί πρεσβείες αν γνωρίζουν κάτι περισσότερο.Τα e-mail από τις πρεσβείες σε Λονδίνο και Βερολίνο για τρόπο πληρωμής τα γνωρίζει κάποιος; Έστειλα e-mail στις πρεσβείες αλλά μήπως θέλει κάποιο άλλο ιδιαίτερο mail; Γνωρίζει κάποιος;
            Για να βγάλεις έξω χρήματα από Ελλάδα στην Αυστραλία δεν επιτρέπεται. Άρα είμαστε εγκλωβισμένοι. Το μόνο που μπορούμε είναι να πάμε Αυστραλία εγώ με αυστραλέζικο διαβατήριο και με ελληνικά διαβατήρια και τα παιδιά και η σύζυγος και από εκεί να κάνω αίτηση ακόμη και για τα παιδιά να πάρουν εκεί την υπηκοότητα, μου είπαν στην πρεσβεία, αλλά χωρίς να μπορούμε να πάρουμε τις όποιες οικονομίες μας από εδώ. Και στην τράπεζα μου είπαν πως το Φθινόπωρο θα έρθουν τα δύσκολα. Δεν τα βλέπουν καλά τα πράγματα. Έχει κανείς καμιά ιδέα; Αν φύγω με τα λεφτά που επιτρέπουν μόνο πως να πληρώσω για τις εκεί ανάγκες; Ευχηθείτε μήπως σε κανά χρόνο κάνουν άρση του capital control πράγμα απίθανο. Είναι κάποιος που αυτές τις μέρες έχει οικονομικές δοσοληψίες με τις εκεί πρεσβείες; Έχουν ζητήσει κάποιο τρόπο για πληρωμή; Ευχαριστώ που μ΄ακούσατε.

            Comment


              Originally posted by terry View Post
              Καλησπέρα σας. Σήμερα πήγα στην πρεσβεία στην Αθήνα για το διαβατήριό μου και απογοητεύτηκα. Πήρα απάντηση πως ούτε η πρεσβεία στο Λονδίνο (για citizenship by descent) ούτε στο Βερολίνο δέχονται κάποιο τρόπο πληρωμής λόγω capital controls παρά μόνο αν υπάρχει άτομο εκεί (Λονδίνο και Βερολίνο αντίστοιχα) που να σε διευκολύνει πληρώνοντας το ίδιο από την αντίστοιχη χώρα....
              Δεν ξερω για τις υπηκοοτητες απο Λονδινο ,αλλά πριν ,για βιζα απο Βερολινο ,σιγουρα μπορουσε να γινει πληρωμη , με επιταγη ,στην πρεσβεια στην Αθηνα και την αποδειξη πληρωμης ,την εστελνε ,ο αιτων ,στο Βερολινο.(Δεν ξερω ,αν γινοταν ,με μετρητα μαλλον ,ναι ,υποθετω ).Εχουν σταματησει ,να δεχονται ,τον τροπο αυτο ,στην πρεσβεια;Κι αν οχι ,ισχυει και για Λονδινο; Δεν τους ρωτας;Δεδομενου ,δε, ,οτι το migration branch του High Commission στο Λονδίνο ,χειρίζεται και τις υπηκοότητες...,πιθανο ,να δεχονται ,αυτον ,τον τροπο πληρωμης ,οπως τον δεχονταν το Βερολινο ,για τις βιζες.Αν συνεχιζει ,βεβαια ,η πρεσβεια στην Αθηνα και κατ επεκταση το Βερολινο( και πιθανον και το Λονδινο ,που δεν ξερω ,αν για κει ,ισχυε ,αυτος ,ο τροπος ) ,να δεχονται ,αυτον τον τροπο πληρωμης..

              υγ Και σε οποιοδηποτε office ,του DIBP στην Αυστραλια ,μπορουσε να γινει πληρωμη και η αποδειξη ,στελνονταν ,στο Βερολινο ,με την αιτηση ,της βιζας.Δεν νομιζω ,να σταματησε ,αυτος ,ο τροπος...Αυτο ,το λεω ,ετσι ,πληροφοριακα ,για οποιον ενδιαφερεται, για να ρωτησει ,να το επιβεβαιωσει...
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Η απάντηση που πήρα είναι αυτή:
                Please note that at this stage the only way possible is if a you pay with a
                foreign credit card (i.e. not Greek) or if you have relatives or friends in
                Australia that can pay at the Department of Immigration and Border
                Protection in Australia and then send you the receipts.
                Το θέμα είναι πώς θα στείλω λεφτά σε κάποιον στην Αυστραλία να μ΄εξυπηρετήσει όταν δεν μπορώ μέσω τραπέζης να του τα στείλω ούτε μέσω courier (δε στέλνουν λεφτά), η WESTERN UNION στέλνει μόνο εμβάσματα από εξωτερικό προς Ελλάδα. Με ποιόν άλλο τρόπο να στείλω λεφτά στην Αυστραλία; Μέσω ταχυδρομείο σ΄έναν φάκελο σα γράμμα λέτε να τα καταφέρω ή είναι ρίσκο;

                Comment


                  Originally posted by terry View Post
                  Το θέμα είναι πώς θα στείλω λεφτά σε κάποιον στην Αυστραλία να μ΄εξυπηρετήσει όταν δεν μπορώ μέσω τραπέζης να του τα στείλω ούτε μέσω courier (δε στέλνουν λεφτά), η WESTERN UNION στέλνει μόνο εμβάσματα από εξωτερικό προς Ελλάδα. Με ποιόν άλλο τρόπο να στείλω λεφτά στην Αυστραλία; Μέσω ταχυδρομείο σ΄έναν φάκελο σα γράμμα λέτε να τα καταφέρω ή είναι ρίσκο;
                  Αποστολη χρηματων ,σε φακελο ,απαγορευεται και ακομα κι απο δω ,να φυγουν ,το πιο πιθανο ,τα δεσμευσουν στο τελωνειο...Σκαναρονται οι φακελοι και τα δεματα...Κι απο Ελλαδα ,αν βρουν ,οτι ο φακελος ,εχει χρηματα ,τα δεσμευουν...και τα χανεις...
                  Γιατι δεν ρωτας στην πρεσβεια ,στην Αθηνα ,αν μπορεις να πληρωσεις εκει και να στειλεις την αποδειξη στο Λονδινο; οπως γινοταν ,για τις βιζες,απο Βερολινο...

                  υγ με εταιρεια ταχυμεταφορων ,γινοταν πριν τα capital controls ,ηλεκτρονικη αποστολη χρηματων μεσω moneygram...τωρα ,οχι...
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    Έχει κανείς καμιά ιδέα; Αν φύγω με τα λεφτά που επιτρέπουν μόνο πως να πληρώσω για τις εκεί ανάγκες;
                    @terry

                    Οταν φύγαμε εμεις το όριο αν θυμάμαι καλά ήταν 10000euro για κάθε άτομο (επιτρεπτό όριο χρημάτων)ακομα και για το κάθε παιδί χωρίς να χρειάζετε να το δηλώσεις
                    αυτό τωρα έχει αλλάξει ?
                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      Kαλημέρα. Για όσους ενδιαφέρονται ο μόνος πλέον τρόπος πληρωμής που δέχονται στις πρεσβείες λόγω capital control, είναι να πληρώσει κάποιος από Αυστραλία να σου στείλουν την απόδειξη και να την καταθέσεις μαζί με αιτήσεις είτε για citizenship by descent είτε για partner visa. Αυτό μου απάντησαν από την πρεσβεία στην Αθήνα και μου είπαν πως είναι πλέον επίσημο. Εδώ και δύο χρόνια δεν μπορείς να πληρώσεις στην πρεσβεία στην Αθήνα έχει σταματήσει αυτός ο τρόπος πλέον. Στην περίπτωσή μου μου είπαν να βρω άτομο στην Αυστραλία να πληρώσει τουλάχιστον για τα παιδιά (είναι λιγότερα τα χρήματα) και για τη σύζυγο μάλλον αποκλείουμε την partner visa από Ελλάδα, να δούμε την bridjing; Από που ν' αρχίσω να διαβάζω για την bridjing; Θέλω τα φώτα σας. Να 'στε καλά.

                      Comment


                        Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Πολύτιμες είναι παιδιά ειλικρινά το λέω. Στην πρεσβεία που ρώτησα την Τρίτη που είχα ραντεβού για το διαβατήριό, μου είπαν πως το χρηματικό ποσό που επιτρέπεται για κάθε άτομο να το ρωτήσουμε εκεί που θα βγάλουμε εισητήρια απέφυγαν να μου πουν δεν ξέρω το λόγο. Επίσης ρώτησα για μεταφορά χρυσαφικών και μου είπαν όλα στους πράκτορες να τα ρωτήσω.

                        Comment


                          σύζυγο μάλλον αποκλείουμε την partner visa από Ελλάδα, να δούμε την bridjing; Από που ν' αρχίσω να διαβάζω για την bridjing; Θέλω τα φώτα σας. Να 'στε καλά.
                          Κάπου έχεις μπερδευτεί,την bridjing visa δεν την αιτούσε,στήν δίνουν όταν καταθέσεις on shore και είναι in effect μετά την λήξη της τουριστικής visas και αφού έχεις κάνει apply για την partner visa
                          Ολα αυτά απο Αυστραλία μόνο.

                          Η bridjing visa απλά είναι μια γέφυρα ας πούμε μέχρι να γίνει granded η partner για να μπορεί το όποιο άτομο αιτηθεί να έχει μόνιμη παραμονή στήν χώρα με δικαίωμα εργασίας full time, medicare και τίποτα άλλο!!!!
                          και η οποία σταματάει να υπάρχει αυτόματα την στιγμή που εγκρίνεται η partner visa
                          Αρα λοιπόν έρχετε η σύζυγος μαζί σου με τουριστική και προχωράς την αίτηση on shore έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο και δεν περιμένεις στήν Ελλάδα μέχρι να εγκριθεί για να έρθετε
                          Αλλά η απόφαση είναι καθαρά δικιά σας

                          Εύχομαι να βοήθησα
                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            Originally posted by terry View Post
                            Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Πολύτιμες είναι παιδιά ειλικρινά το λέω. Στην πρεσβεία που ρώτησα την Τρίτη που είχα ραντεβού για το διαβατήριό, μου είπαν πως το χρηματικό ποσό που επιτρέπεται για κάθε άτομο να το ρωτήσουμε εκεί που θα βγάλουμε εισητήρια απέφυγαν να μου πουν δεν ξέρω το λόγο. Επίσης ρώτησα για μεταφορά χρυσαφικών και μου είπαν όλα στους πράκτορες να τα ρωτήσω.

                            Εμείς που φέραμε οτι χρυσαφικά είχαμε μαζί μας τα είχα στήν βαλίτσα μου και δεν το ανέφερα πουθενά ούτε και κανείς με ρώτησε
                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              [QUOTE=Aussie;89280][B]Κάπου έχεις μπερδευτεί,την bridjing visa δεν την αιτούσε,στήν δίνουν όταν καταθέσεις on shore και είναι in effect μετά την λήξη της τουριστικής visas και αφού έχεις κάνει apply για την partner visa
                              Ολα αυτά απο Αυστραλία μόνο.

                              Φυσικά και βοήθησες. Με όλες τις απαντήσεις. Νομίζω πως είναι ο καλύτερος τρόπος για τη δική μου περίπτωση και ο πιο σύντομος. Οπότε για τη σύζυγο κάνω τουριστική κι όλα τα υπόλοιπα από Αυστραλία. Τα ίδια διακιολογητικά χρειάζονται και στην Αυστραλία για την partner visa; Πρέπει να τα έχουμε έτοιμα από Ελλάδα (εννοώ μετάφραση) ή κάποια θα τα ζητήσουμε ξανά; Ρωτάω για ποινικό μητώο, ιατρικές εξετάσεις;

                              Comment


                                [QUOTE=terry;89284]
                                Originally posted by Aussie View Post
                                [B]Κάπου έχεις μπερδευτεί,την bridjing visa δεν την αιτούσε,στήν δίνουν όταν καταθέσεις on shore και είναι in effect μετά την λήξη της τουριστικής visas και αφού έχεις κάνει apply για την partner visa
                                Ολα αυτά απο Αυστραλία μόνο.

                                Φυσικά και βοήθησες. Με όλες τις απαντήσεις. Νομίζω πως είναι ο καλύτερος τρόπος για τη δική μου περίπτωση και ο πιο σύντομος. Οπότε για τη σύζυγο κάνω τουριστική κι όλα τα υπόλοιπα από Αυστραλία. Τα ίδια διακιολογητικά χρειάζονται και στην Αυστραλία για την partner visa; Πρέπει να τα έχουμε έτοιμα από Ελλάδα (εννοώ μετάφραση) ή κάποια θα τα ζητήσουμε ξανά; Ρωτάω για ποινικό μητώο, ιατρικές εξετάσεις;
                                τις ιατρικές εξετάσεις θα τις κάνετε εδω μόλις καταθέσετε για partner visa ποινικό μητρώω να έχετε μαζι μεταφρασμένο με σφραγίδα χάγης, να κοιτάξεις να το έχεις έτοιμο λίγο πριν φυγεις γιατί έχει ενα χρόνο ισχυ μόνο
                                ολα τα αλλά χαρτια είναι ίδια ,ναι εννοειτε οτι χαρτια φερεις θα ειναι μεταφρασμενα
                                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                                Comment

                                Working...
                                X