Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (13)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Aussie View Post
    @terry

    Οταν φύγαμε εμεις το όριο αν θυμάμαι καλά ήταν 10000euro για κάθε άτομο (επιτρεπτό όριο χρημάτων)ακομα και για το κάθε παιδί χωρίς να χρειάζετε να το δηλώσεις
    αυτό τωρα έχει αλλάξει ?
    Στην Αυστραλια ,μεχρι 10000AUD ,δεν δηλωνονται στην καρτα εισερχομενου επιβατη.Μπορει να εισαχθει οποιοδηποτε ποσό ,μονο που πανω απ τα 10000 AUD ,πρεπει να δηλωθει στην καρτα εισερχομενου επιβατη και να μπορει να αποδειχθει ,η πηγη των χρηματων ,γιατι αυτο που ερευνουν ,ειναι το ξεπλυμα χρηματων...
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      Originally posted by terry View Post
      Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Πολύτιμες είναι παιδιά ειλικρινά το λέω. Στην πρεσβεία που ρώτησα την Τρίτη που είχα ραντεβού για το διαβατήριό, μου είπαν πως το χρηματικό ποσό που επιτρέπεται για κάθε άτομο να το ρωτήσουμε εκεί που θα βγάλουμε εισητήρια απέφυγαν να μου πουν δεν ξέρω το λόγο. Επίσης ρώτησα για μεταφορά χρυσαφικών και μου είπαν όλα στους πράκτορες να τα ρωτήσω.
      Επιτρεπεται ,μεχρι 2000 ευρω (ή το ισόποσο σε ξενο νομισμα) ,ανα επιβατη κι ανα ταξιδι.Εξαιρουνται ,οι μονιμοι κατοικοι εξωτερικου.Ομως ,ενας ,ελληνας φορολογουμενος , ,ακομα κι αν εχει κι Αυστραλιανη υπηκοοτητα ,δεν θεωρειται μονιμος κατοικος εξωτερικου ,αν δεν εχει κανει ,οταν θα πληροι τους όρους ,την διαδικασια για μεταφορα του ,στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου.

      Ουτε και μεταφορα ,απο τραπεζα Ελληνικη ,σε τραπεζα του εξωτερικου ,επιτρεπεται ,εκτος κι αν εχουν πιστωθει ,τα χρηματα ,απ το εξωτερικο και τοτε ,μπορουν να βγουν ,παλι ,εξω. Υπαρχουν εξαιρεσεις ,για ιδιαιτερες περιπτωσεις και με ειδικη αδεια ,αλλά αφορα εταιρειες κλπ.

      Capital controls: 34 νέες ερωτήσεις - απαντήσεις για καταθέσεις και δάνεια

      Κοσμηματα ,λεφτα κλπ ,απαγορευεται να μεταφερονται στις αποσκευες ,που ταξιδευουν στο cargo. Αν κανουν φτερα, η εταιρεια ,δεν φερει ευθυνη. Πρεπει να μεταφερονται στην χειραποσκευη.Σε περιπτωση ,που η εταιρεια επιτρεψει την μεταφορα στην αποσκευη ,που παραδοθηκε ,για να ταξιδεψει στο cargo ,αν ετσι ,επιθυμει ο επιβατης...τοτε ο επιβατης , το δηλωνει ,στο check in ,οτι εχει στην αποσκευη που θα παραδωσει ,αντικειμενα ,που κανονικα ,απαγορευεται να μεταφερθουν ετσι και υπογραφει την limited release form ,που απαλασσει την εταιρεια ,απο ευθυνη ,σε περιπτωση ,που χαθουν...Και , ω ,ναι...Υπαρχει πιθανοτητα ,να κανουν φτερα...
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Originally posted by Aussie View Post

        Εμείς που φέραμε οτι χρυσαφικά είχαμε μαζί μας τα είχα στήν βαλίτσα μου και δεν το ανέφερα πουθενά ούτε και κανείς με ρώτησε

        Ησουν τυχερη ,που δεν καναν φτερα...Αυτα ,στην χειραποσκευη ,πρεπει να μεταφερονται....
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          Originally posted by terry View Post
          .....Νομίζω πως είναι ο καλύτερος τρόπος για τη δική μου περίπτωση και ο πιο σύντομος. Οπότε για τη σύζυγο κάνω τουριστική κι όλα τα υπόλοιπα από Αυστραλία. Τα ίδια διακιολογητικά χρειάζονται και στην Αυστραλία για την partner visa; Πρέπει να τα έχουμε έτοιμα από Ελλάδα (εννοώ μετάφραση) ή κάποια θα τα ζητήσουμε ξανά; Ρωτάω για ποινικό μητώο, ιατρικές εξετάσεις;
          Δεν βγαινει ,πιο γρηγορα ,η partner visa ,αν γινει η αιτηση ,onshore.Αν εννοεις ,οτι θα μπορει η συζυγος να μεινει ,νομιμα ,μεχρι να βγει η βιζα και να εχει medicare ,με την καταθεση εγκυρης αιτησης και μολις μπει σε ισχυ η bridging visa , να μπορει να δουλευει ,απο τοτε κι αυτη...αυτο ,ναι...ισχυει..Μεταφρασεις ,μπορεις ,ειτε απο Ελλαδα ,ειτε απο Αυστραλια ,απο μεταφραστη NAATI. Ποινικο μητρωο ,το λεγομενο police check , αν περασουν πανω απο 12 μηνες ,απ την καταθεση της onshore αιτησης και δεν εχει εγκριθει η partner visa....,θα ζητηθει , νεο, αλλά αυτο ,βγαινει απο Αυστραλια. Σφραγιδα της Χαγης ,δεν ζητανε οι Αυστραλοι ,στα δημοσια εγγραφα ,απο Ελλαδα ,οταν γινεται αιτηση ,για βιζα...Τα ιδια δικαιολογητικα ,ζητανε ,ειτε offsore ,ειτε onshore ,γινει η αιτηση...Απλα ,αν αυτος ,που την εκανε onshore ,ειχε ηδη κλεισει 12 μηνες στην Αυστραλια( πχ μπορει να ηταν με student visa ,οταν εκανε την αιτηση ,για partner visa ..) .τοτε του ζητανε και police check απο Αυστραλια...

          υγ Τα εγγραφα ,που θα χρειαστουν για την βιζα ,καλυτερα ,να τα στειλει ,απο πριν ,σε καποιον συγγενη του ή φιλο ,με courier , για να εχει και το κεφαλι του ,ησυχο...Τα ελληνικα ταχυδρομεια ,μπορει να καθυστερησουν πολυ...Το γιατι ,να τα στειλει ,νομιζω ,οτι ειναι κατανοητο...Τα ευκολως ,εννοουμενα...παραλειπονται....
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            Originally posted by vertigo View Post
            Ησουν τυχερη ,που δεν καναν φτερα...Αυτα ,στην χειραποσκευη ,πρεπει να μεταφερονται....
            Συγνωμη ,στην χειραποσκευη τα είχα Όχι βαλίτσα από κεκτημένη ταχύτητα το γραψα
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              Originally posted by Aussie View Post
              Συγνωμη ,στην χειραποσκευη τα είχα Όχι βαλίτσα από κεκτημένη ταχύτητα το γραψα
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                καλησπερα πατριωτακια!
                Χρειαζομαι βοηθεια αμεσσα!!!
                Οποιος γνωριζει και μπορει ας με βοηθησει παρακαλω!
                Ξεκινησα να κανω την αιτηση ηλεκτρονικα για υπηκοοτητα by descent εχω ανεβασει ολα τα εγραφα που ζητα ομως οταν παω να ανεβασω την φορμα 80 που ειναι 18 σελιδες μου λεει πως εφτασα τον μεγιστο αριθμο εγραφων για αυτην την αιτηση.
                Τι μπορω να κανω? γνωριζει κανεις?
                Το ποινηκο μητροο θα το στειλω μηπως δεν ειναι απαραιτητη η φορμα 80 αφου κανω την αιτηση απο ελλαδα?
                Σας ευχαριστω παιδια

                Comment


                  Originally posted by giannis23 View Post
                  καλησπερα πατριωτακια!
                  Χρειαζομαι βοηθεια αμεσσα!!!
                  Οποιος γνωριζει και μπορει ας με βοηθησει παρακαλω!
                  Ξεκινησα να κανω την αιτηση ηλεκτρονικα για υπηκοοτητα by descent εχω ανεβασει ολα τα εγραφα που ζητα ομως οταν παω να ανεβασω την φορμα 80 που ειναι 18 σελιδες μου λεει πως εφτασα τον μεγιστο αριθμο εγραφων για αυτην την αιτηση.
                  Τι μπορω να κανω? γνωριζει κανεις?
                  Το ποινηκο μητροο θα το στειλω μηπως δεν ειναι απαραιτητη η φορμα 80 αφου κανω την αιτηση απο ελλαδα?
                  Σας ευχαριστω παιδια
                  H form 80 ειναι για όσους κάνουν την αίτηση onshore τουλάχιστον εγω αυτό ξέρω,και έχει να κάνει με τον καλό χαρακτήρα κτλ
                  δες εκεί που σου ζητάει τι δικαιολογητικά να στείλεις αν πρέπει να συμπληρώσεις κι αυτήν (δεν ξέρω αν τώρα έχει αλλάξει κάτι )
                  το πολύ-πολύ αν δεν την στείλεις να στήν ζητήσουν μετά
                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    Originally posted by Aussie View Post
                    H form 80 ειναι για όσους κάνουν την αίτηση onshore τουλάχιστον εγω αυτό ξέρω,και έχει να κάνει με τον καλό χαρακτήρα κτλ
                    δες εκεί που σου ζητάει τι δικαιολογητικά να στείλεις αν πρέπει να συμπληρώσεις κι αυτήν (δεν ξέρω αν τώρα έχει αλλάξει κάτι )
                    το πολύ-πολύ αν δεν την στείλεις να στήν ζητήσουν μετά
                    Aussie ,για υπηκοοτητα μιλαει κι η φορμα 80 μπορει να ζητηθει σε πολλες περιπτωσεις ,οπως και στην υπηκοοτητα by descent.Μαλλον ,νομισες απο κεκτημενη ταχυτητα ,οτι για partner visa ,μιλαει.Κι εγω ,ετσι ,νομισα στην αρχη .
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      Originally posted by giannis23 View Post
                      καλησπερα πατριωτακια!
                      Χρειαζομαι βοηθεια αμεσσα!!!
                      Οποιος γνωριζει και μπορει ας με βοηθησει παρακαλω!
                      Ξεκινησα να κανω την αιτηση ηλεκτρονικα για υπηκοοτητα by descent εχω ανεβασει ολα τα εγραφα που ζητα ομως οταν παω να ανεβασω την φορμα 80 που ειναι 18 σελιδες μου λεει πως εφτασα τον μεγιστο αριθμο εγραφων για αυτην την αιτηση.
                      Τι μπορω να κανω? γνωριζει κανεις?
                      Το ποινηκο μητροο θα το στειλω μηπως δεν ειναι απαραιτητη η φορμα 80 αφου κανω την αιτηση απο ελλαδα?
                      Σας ευχαριστω παιδια

                      Αλλο το ποινικο μητρωο κι αλλο η φορμα 80.Τί σχεση εχει που στελνεις απο Ελλαδα; Για υπηκοοτητα ,προκειται κι οχι για αιτηση βιζας ,οποτε να μιλαμε για high and low risk χωρες ,που βεβαια και τοτε ,οταν προκειται για την φορμα 80 , μπορει να ζητηθει ακομα κι απο Ελληνες ,που στελνουν στο Βερολινο.


                      Το λεει ξεκαθαρα στο site του DIBP, οτι οσοι ειναι απο 18 χρονων και πάνω και ζητανε υπηκοοτητα by descent ,πρεπει να συμπληρωσουν και την φορμα 80
                      Δεν ξερω γιατι εχεις αυτο το προβλημα ,ισως καποιος που το χει αντιμετωπισει ή ξερει απ αυτα ,να μπορεσει να σου πει.Εγω ,στη θεση σου ,θα τηλεφωνουσα στο Λονδινο ,οπως εχω κανει ,αρκετες φορές ,οταν ηθελα να ρωτησω κατι.Βεβαια ,δεν χανεις κατι ,να τηλεφωνησεις και στην πρεσβεια ,που συμφωνα και με το site του DIBP ,δινει απαντησεις μεν ,για θεματα υπηκοοτητας ,αλλά δεν ξερω αν δινουν για τετοια θεματα σαν το δικο σου.
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        Ευχαριστώ πολύ!!!

                        Comment


                          Originally posted by giannis23 View Post
                          Ευχαριστώ πολύ!!!

                          Παρακαλώ!
                          Και για του λογου ,το αληθες ,στο ανεβαζω ,απο το Document checklist for Australian citizenship by descent. Θα το δεις ,στο τελος ,οτι το θελει υποχρεωτικα ,να συμπληρωθει η φορμα 80, απο οποιον ειναι 18 χρονων και πανω.

                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            Ευχαριστώ πολύ!!!
                            έχω μαζέψει τα πάντα από τα δικαιολογητικα..ειπα.να τα κάνω ηλεκτρονικα για να γλιτώσω χρόνο..ωστόσο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω την φόρμα 80 και μου λέει πως έφτασα τον μέγιστο αριθμό εγγράφων για αυτήν την αίτηση..οτι.μου ζήτησε αυτό ανέβασα..δεν.ξέρω τι να.κάνω..τους έστειλα email στο Λονδίνο και τους εξήγησα..αν μου εξηγήσουν τι κάνω λάθος..καλώς..αλλιώς θα τα στείλω ταχυδρομικά να τελειώνω επιτέλους.....

                            Comment


                              Παιδιά καλησπέρα σας. Κάνω κι εγώ την αίτηση Citizenship by descent για τα παιδιά (κάτω από 18 ετών). Στο σημείο Part C-Identify documents ζητάει: A document with the child's photograph and currnt name.
                              Είναι υποχρεωτικό να βάλω κάποιο αποδεικτικό με φωτογραφία; Ή μόνο η ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού που αναφέρει ακριβώς πιο πάνω είναι αρκετή; Αν είναι απαραίτητο τι χρησημοποιήσατε εσείς; Μου έρχεται στο μυαλό το βιβλιάριο υγείας που έχει φωτογραφία γιατί δεν έχουν ακόμη διαβατήριο τα παιδιά.Στο Evidence to show the link between the child and the Australian citizen parent, να βάλω πάλι τη ληξιαρχική πράξη γέννησης; Γιατί σ΄ένα έντυπο που μου έδωσαν από την πρεσβεία λέει πως δε δέχονται βεβαιώσεις οικογενειακής μερίδας. Σκεφτόμουν να βάλω πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης αλλά μάλλον δε θα το δεχτούν. Τί λέτε εσείς;
                              Παιδιά στη ληξιαρχική πράξη γέννησης των παιδιών εμένα μ΄έχουν υπήκοο Έλληνα. Λέτε να υπάρχει πρόβλημα; Πρέπει να το αλλάξω;

                              Comment


                                Originally posted by giannis23 View Post
                                Ευχαριστώ πολύ!!!
                                έχω μαζέψει τα πάντα από τα δικαιολογητικα..ειπα.να τα κάνω ηλεκτρονικα για να γλιτώσω χρόνο..ωστόσο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω την φόρμα 80 και μου λέει πως έφτασα τον μέγιστο αριθμό εγγράφων για αυτήν την αίτηση..οτι.μου ζήτησε αυτό ανέβασα..δεν.ξέρω τι να.κάνω..τους έστειλα email στο Λονδίνο και τους εξήγησα..αν μου εξηγήσουν τι κάνω λάθος..καλώς..αλλιώς θα τα στείλω ταχυδρομικά να τελειώνω επιτέλους.....
                                Γιάννη στις κατευθυντήριες γραμμές για τις online αιτήσεις
                                https://www.border.gov.au/Trav/Citi/...ing-documents#

                                αναφέρει πως ο μέγιστος αριθμός εγγράφων που μπορείς να ανεβάσεις με κάθε αίτηση είναι 60 αρχεία εγγράφων και 5 φωτογραφίες. Ρώτησέ τους, μήπως μπορείς να σκανάρεις 2 σελίδες μαζί και να τις στείλεις σε ένα αρχείο, για να σου βγούν λιγότερα.

                                Comment

                                Working...
                                X