Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No4)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by pa_nik_ View Post
    Demi θα ηθελα να σε ρωτησω κατι για του Engineers Asutrralia αν γνωριζεις. Κατραχας εχεις κανει τις διαδικασίες για Assesment? Και μηπως γνωρίζεις τι συμβαινει με τα recognised institutions?
    Έχω κάνει την διαδικασία με το assesment και έχω ήδη γραφτεί και μέλος. Τα recognised institution είναι κάποες ενώσεις σαν το ΤΕΕ π.χ στην Ελλάδα τα οποία αναγνωρίζονται από τους Engineers Australia. Το είχα ψάξει και δεν νομίζω ότι το TEE ανήκει σε αυτά και γιαυτό ακολούθησα το Stage 1 Assesment όπως λέγεται και στο site τους. Βέβαια όταν έστειλα τα χαρτιά έβαλα μέσα και μια βεβαίωση μέλους του ΤΕΕ μεταφρασμένη , από μόνη μου . Δεν ξέρω αν βοήθησε. Γενικά αυτοί εδώ αναγνωρίζουν μόνο ότι είναι από Ασία και από Μεγάλη Βρετανία, όλοι οι άλλοι κόβονται και περνάνε κανονικά την διαδικασία του Stage 1 Competency Assesment.

    Comment


      #77
      Καλησπέρα.Είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλους εσάς που στήσατε ένα τόσο ωραίο χρήσιμο και πολύ κατατοπιστικό φόρουμ.Σας διαβάζω εδώ και πολές μέρες και προσπαθώ να πάρω μια απόφαση για το τι θα κάνω για το μέλλον μου.Σκέφτομαι σοβαρά να φύγω για Αυστραλία,είμαι πολιτικός μηχανικός και ο αραβωνιαστικός μου δικηγόρος.Αυτό που με ανησυχεί είναι ο φόβος του να μη βρούμε δουλεια και να έχουμε κάνει όλον αυτόν τον κόπο για να βρεθούμε στην ίδια κατάσταση που είμαστε εδώ στην Ελλάδα.Ήθελα να ρωτήσω στην περίπτωση που δεν βρω κάτι στον τομέα μου μπορώ να εργαστώ σε κάποια άλλη άσχετη δουλειά ή θα τιμωρούμε με ανεργία όπως συμβαίνει στην Ελλάδα.Επίσης κάτι άλλο είδα στην λίστα πως περιλαμβάνεται το επάγγελμα του δικηγόρου στις ειδικότητες που ζητάνε γνωρίζει κανείς η είναι κάποιος δικηγόρος που έχει πάει αυστραλία, τι γίνεται με την αναγνώριση πτυχίου?Γιατί νομίζω πως το δικαιο της αυστραλίας είναι τελείος διαφορετικό απο το δικό μας.Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά προσπαθώ να βρω μια άκρη και όλες μου οι σκέψεις κυριεύονται από το φόβο της ανεργίας που ζω εδώ και 3 χρόνια στην καλή μας την πατρίδα!!!!

      Comment


        #78
        Originally posted by demi View Post
        Έχω κάνει την διαδικασία με το assesment και έχω ήδη γραφτεί και μέλος. Τα recognised institution είναι κάποες ενώσεις σαν το ΤΕΕ π.χ στην Ελλάδα τα οποία αναγνωρίζονται από τους Engineers Australia. Το είχα ψάξει και δεν νομίζω ότι το TEE ανήκει σε αυτά και γιαυτό ακολούθησα το Stage 1 Assesment όπως λέγεται και στο site τους. Βέβαια όταν έστειλα τα χαρτιά έβαλα μέσα και μια βεβαίωση μέλους του ΤΕΕ μεταφρασμένη , από μόνη μου . Δεν ξέρω αν βοήθησε. Γενικά αυτοί εδώ αναγνωρίζουν μόνο ότι είναι από Ασία και από Μεγάλη Βρετανία, όλοι οι άλλοι κόβονται και περνάνε κανονικά την διαδικασία του Stage 1 Competency Assesment.
        Επειδη ειμαι απόφοιτος αγγλικού πανεπιστήμιου ρωταω..γνωρίσζεις τι διαδικασία ακολουθώ; ή ασχολήθηκες μονο με συγκεκριμένη διαδικασια;

        Comment


          #79
          Originally posted by pa_nik_ View Post
          Επειδη ειμαι απόφοιτος αγγλικού πανεπιστήμιου ρωταω..γνωρίσζεις τι διαδικασία ακολουθώ; ή ασχολήθηκες μονο με συγκεκριμένη διαδικασια;
          Εχω βρει οτι το Assesment θα γινει συμφωνα με το Washington accord το οποιο στοιχιζει λιγοτερο χρειαζετε λιγοτερο χρονο και ειναι ποιο ευκολη διαδικασια, αλλα εχω καποιες αποριες.
          Ουσιασιτκα το Assesment ειναι μια αξιολογηση; Μετα το τελος πέρνω κάποιο εγγραφο; Ειναι αναγκαίο να εγγραφώ σαν μέλος;

          Comment


            #80
            Originally posted by pa_nik_ View Post
            Εχω βρει οτι το Assesment θα γινει συμφωνα με το Washington accord το οποιο στοιχιζει λιγοτερο χρειαζετε λιγοτερο χρονο και ειναι ποιο ευκολη διαδικασια, αλλα εχω καποιες αποριες.
            Ουσιασιτκα το Assesment ειναι μια αξιολογηση; Μετα το τελος πέρνω κάποιο εγγραφο; Ειναι αναγκαίο να εγγραφώ σαν μέλος;
            Εφόσον περιλαμβάνεσαι στο Washington Accord και έχεις αποφοιτήσει από Αγγλικό Πανεπιστήμιο, υποθέτω ότι είσαι μέλος του "Engineering Council of the UK".

            Για ο,τι απορίες έχεις, κάνε ένα κόπο και στείλε e-mail στους Engineers Australia, ("Contact our Assessment Team for more information" eacompetencies@engineersaustralia.org.au) θέτοντας το ερώτημά σου.
            Εϊναι πολύ εξυπηρετικοί και απαντάνε σε όλα τα e-mails και μάλιστα αμέσως (εφόσον το στείλεις στις ώρες Γραφείου 09.00-17-00 - GMT+10)

            Comment


              #81
              Originally posted by peterpancanfly View Post
              Καλησπερα και συγχαρητήρια στα παιδία που δίνουν τα φώτα τους σε αυτά τα πολύπλοκα θέματα.
              Επισκέπτομαι το site εδώ και καιρό αλλά έπειδή το μέγεθος των πληροφοριών είναι τεράστιο και κάθε περίπτωση ξεχωριστή επιτρέψτε μου να περιγράψω και τη δική μου.

              Είμαι 28, μηχανικός του πολυτεχνείου και σκέφτομαι σοβαρά τη μετανάστευση για εργασία στην Αυστραλία
              το επάγγελμα μου υπάρχει στις λίστες του SOL
              στα αγγλικά έχω το χαρτί του proficiency, γνωρίζω για το IELTS αλλά πόσο δύσκολο είναι να πίασεις 8 για να πάρεις τους πολλούς πόντους?
              η επαγγελματική μου εμπειρία δεν είναι πολύ μεγάλη
              Έχω διαβάσει τα vo1,2,3,4 για μηχανικούς
              και εχω τις εξής απορίες

              Στο wizard είδα ότι άν βάλω ότι έχω sponsor relative μου προτείνει την 175, 176 και 475.

              1)Καταρχήν αφού κριτήριο είναι οι 65 πόντοι σε όλες τι νόημα έχει η 176 και η 475? Παίρνεις πόντους από τους sponsors ή από το specified regional area?
              2)Τί εννοούμε όταν λέμε eligible relative? στην περίπτωση μου υπάρχουν πρώτα ξαδέρφια της μάνας μου (άρα μου είναι συγγενείς δεύτερου βαθμού). Αυτοί θεωρούντε eligible relatives?
              3)αν οι παραπάνω συγγενείς θεωρούνται eligible μπορόυν να με καλέσουν να εργαστώ σε κάτι διαφορετικό από τον τομέα μου και όσο είμαι εκεί να αναγνωρίσω τα χαρτία μου στους engineers australia ώστε να μην χάνω χρόνο? υπάρχει κάποια τέτοια visa?

              Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα πολύ
              Καλή συνέχεια
              1) H κάθε βίζα έχει και άλλα χαρακτηριστικά. Δίνει άλλα δικαιώματα και έχεις άλλες υποχρεώσεις ή περιορισμούς. Πχ. η 176 είναι για αυτους που έχουν συγγενή (θειος,αδελφος,κλπ) ή αν έχεις sponsorship από state or territory goverment. H 475 είναι για επαρχία, αλλά περιλαμβάνει όλα τη VIC. Όχι συδνευ και bridbane νομιζω
              2) Eligible relative είναι πχ ένας θείος που όμως είται είναι μονιμος κάτοικος αυστραλίας ή συγκεκριμένης περιοχης (αν εισαι με 475) ή αυστραλός υπήκοος.
              3) Ξαδέρφια δεν είναι eligible relatives και οι συγγενεις το μόνο που μπορούν να κάνουν εκτός απο φιλοξενία είναι με 176 sponsorship να κερδίσεις 10 πόντους.
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                #82
                Λοιπόν αυτά τα χαρτιά που χρειάζεσαι μόνο για την αναγν΄΄ωριση των Engineers Australia και όχι για την visa επειδή την διαδικασία την έχω κάνει είναι τα εξής :

                - Μεταφρασμένα και επικυρωμένα : το δίπλωμα (πτυχίο), την αναλυτική βαθμολογία των μαθημάτων, οτιδήποτε άλλα πιστοποιητικά και πτυχία έχεις από πιθανά σεμινάρια, κάποια βεβαίωση εγγραφής σε επιστημονικό σύλλογο (πχ ΤΕΕ κ.τ.λ) βοηθάει, 3 narratives δηλαδή 3 δοκίμια που θα περιγράφουν 3 projects τα οποία έχεις χειριστεί σαν μηχανικός ακόμα και στην ΄φοιτιτική σου περίοδο, τα επεισόδια αυτά πρέπει να είναι γραμμένα στα αγγλικά με 800 λέξεις το καθένα και να έχεις αριθμήσει τις παραγράφους και μετά να κάνεις αντιστοίχιση των elements στην κάθε κατηγορία μηχανικού με την αντίστοιχη παράγραφο των επεισοδίων σου. Δηλαδή ζητάνε ας πούμε τα elements καλή γνώση μαθηματικών και φυσικής , σε ποια παράγραφο των επεισοδίων σου φαίνεται αυτό. Επίσης ακόμα φωτοτυπία των αποτελεσμάτων του IELTS από 6 και πάνω ( και από την εμπέιρία επειδή ψάχνω και για δουλειά σαν μηχανικός στην αυστραλία , οι εργοδότες στις δουλειές συνήθως ζητάνε από 7 και πάνω) , ένα βιογραφικό σημείωμα ,συμπληρωμένη την αίτηση για STAGE 1 ASSESMENT COMPETENCY και περίπου 500 δολλάρια σε ένα λογαριασμό που θα μπορέσουν να τραβήξουν αυτοί μέσω visas. Αν τα ετοιμάσεις όλα αυτά , τα στέλνεις και αν δεν είσαι Αυστραλός Υπήκοος περιμένεις περίπου μήνες και παίρνεις την απάντηση η οποία είναι ένα γράμμα που σου λέει ότι έχεις δικαίωμα να γραφτείς μέλος στους Engineers Australia, ΠΡΟΣΟΧΗ δεν είσαι ακόμα γραμμένος χρειάζεατι ένα ενημερωμένο cv, μια συμπλήρωση μιας φόρμας και 500 δολλάρια ακόμα για να γίνεις μέλος τους.


                γεια σας το παραπάνω κείμενο αποτελεί μια παλαιότερη απάντηση της Demi σχετικά με την αίτησ για ναγνώριση του πτυχίου Μηχανικού στους Australian Engineers
                Θερμοπαρακαλώ όποιον/όποια γνωρίζει να μου αναφέρει πόσ χρόνο χρειάζεται από την στιγμή που σου απαντήσουν ότι μπορείς να γίνεις μέλος των Engineers Australia μέχρι να είσια μέλος απο την στιγμή που φυσικά στείλεις το ανανεωμένο cv και τα 500 δολλάρια όπως αναφέρεται?δηλαδή για να καταλάβω αν μας στείλουν απάντησ ότι μπορούμε να γίνουε μέλος αυτό δεν μπορύμε να το χρησιμοποησήσουμε για την έκδοση της βίζας η χρειάζεται οπωσδήποτε να γίνουνε και μέλη εκτός από την απάντηση την θετική που θα πα΄ρουμε μετά απο τέσερις μήνες αναμονής?
                το χρονικό διλάστηνα απο την στιγμή που θα πάρουν την θεική απάντησ απο Engineers Australia μέχρι και να γίνουμε μέλη πόσο καιρό παιρνει?
                Ευχαριστώ

                Comment


                  #83
                  Originally posted by Angus View Post
                  γεια σας το παραπάνω κείμενο αποτελεί μια παλαιότερη απάντηση της Demi σχετικά με την αίτησ για ναγνώριση του πτυχίου Μηχανικού στους Australian Engineers
                  Θερμοπαρακαλώ όποιον/όποια γνωρίζει να μου αναφέρει πόσ χρόνο χρειάζεται από την στιγμή που σου απαντήσουν ότι μπορείς να γίνεις μέλος των Engineers Australia μέχρι να είσια μέλος απο την στιγμή που φυσικά στείλεις το ανανεωμένο cv και τα 500 δολλάρια όπως αναφέρεται?δηλαδή για να καταλάβω αν μας στείλουν απάντησ ότι μπορούμε να γίνουε μέλος αυτό δεν μπορύμε να το χρησιμοποησήσουμε για την έκδοση της βίζας η χρειάζεται οπωσδήποτε να γίνουνε και μέλη εκτός από την απάντηση την θετική που θα πα΄ρουμε μετά απο τέσερις μήνες αναμονής?
                  το χρονικό διλάστηνα απο την στιγμή που θα πάρουν την θεική απάντησ απο Engineers Australia μέχρι και να γίνουμε μέλη πόσο καιρό παιρνει?
                  Ευχαριστώ
                  Το χαρτί που παίρνεις από τους engineers λέγεται positive skills assessment και εξισώνει τις σπουδες-εμπειρία σου με αυτές του αντιστοίχου επαγγέλματος στην αυστραλία. Φυσικά αυτό φτάνει και περισεύει για να μπορεις να κάνεις αίτηση για βίζα. Με αυτό το χαρτί μπορείς όποτε και αν θες να κάνεις αίτηση για να γίνεις μέλος των engineers. Αυτό δεν έχει καμια σχέση με την διαδικασία της μετανάστευσης. Πάντος από την στιγμή που στέλνεις τα χαρτιά σε 15-20 μερες θα σου έρθει το πιστοποιητικό οτι είσαι μέλος και μετα μια κάρτα μέλους. Αυτό το διάστημα είναι από Ελλάδα. Αν τα κάνεις εκει μπορεί να έρθει σε μια βδομάδα.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #84
                    Καλησπέρα σε όλους! Είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ αυτό μιας και έχω αρχίσει να ενδιαφέρομαι σοβαρά πλέον κι εγώ για μετανάστευση παρόλο που έχω μόνιμη δουλειά στην Ελλάδα με αβέβαιο μέλλον φυσικά...

                    Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις:
                    1) Καταρχήν γιατί μιλάτε όλοι για IELTS; Εγώ σκέφτομαι να δώσω TOEIC. Δεν έχει ισχύ το TOEIC με βαθμό άνω των 900 (ισοδύναμο με Proficiency); Επίσης, δεν έχει ημερομηνία λήξης όπως το IELTS...

                    2) Η δυνατότητα να πας εκεί και να ψάξεις για δουλειά είναι για πολλούς - ειδικά για εμάς που έχουμε οικογένεια - σχεδόν αδύνατη. Διαβάζοντας όμως εδώ σχετικά απογοητεύτηκα. Δηλαδή, αυτό που λένε ότι θα έρθουν στην έκθεση της Αθήνας να τσιμπήσουν στελέχη δεν παίζει; Γενικά υπάρχει κάποιος (για μηχανικούς λέμε) που να έχει βρει δουλειά από την Ελλάδα;

                    3) Έχει έρθει σε κάνεναν πρόσκληση για την έκεθση; Ξέρει κανείς που θα γίνει και ποια διαδικασία θα ακολουθηθεί; Θα είναι κάτι σαν τις εκθεσεις ΟΙΚΟΔΟΜΗ κλπ; Θα υπάρχουν π.χ. περίπτερα και θα πηγαίνουν οι υποψήφιοι να εκτυλίσουν τα "ταλέντα" τους;; Ή θα είναι σε στυλ "συνέδριο" όπου θα υπάρχουν ομιλίες κλπ;

                    Ευχαριστώ πολύ σε όποιον απαντήσει...

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by jkostop View Post
                      Καλησπέρα σε όλους! Είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ αυτό μιας και έχω αρχίσει να ενδιαφέρομαι σοβαρά πλέον κι εγώ για μετανάστευση παρόλο που έχω μόνιμη δουλειά στην Ελλάδα με αβέβαιο μέλλον φυσικά...

                      Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις:
                      1) Καταρχήν γιατί μιλάτε όλοι για IELTS; Εγώ σκέφτομαι να δώσω TOEIC. Δεν έχει ισχύ το TOEIC με βαθμό άνω των 900 (ισοδύναμο με Proficiency); Επίσης, δεν έχει ημερομηνία λήξης όπως το IELTS...

                      2) Η δυνατότητα να πας εκεί και να ψάξεις για δουλειά είναι για πολλούς - ειδικά για εμάς που έχουμε οικογένεια - σχεδόν αδύνατη. Διαβάζοντας όμως εδώ σχετικά απογοητεύτηκα. Δηλαδή, αυτό που λένε ότι θα έρθουν στην έκθεση της Αθήνας να τσιμπήσουν στελέχη δεν παίζει; Γενικά υπάρχει κάποιος (για μηχανικούς λέμε) που να έχει βρει δουλειά από την Ελλάδα;

                      3) Έχει έρθει σε κάνεναν πρόσκληση για την έκεθση; Ξέρει κανείς που θα γίνει και ποια διαδικασία θα ακολουθηθεί; Θα είναι κάτι σαν τις εκθεσεις ΟΙΚΟΔΟΜΗ κλπ; Θα υπάρχουν π.χ. περίπτερα και θα πηγαίνουν οι υποψήφιοι να εκτυλίσουν τα "ταλέντα" τους;; Ή θα είναι σε στυλ "συνέδριο" όπου θα υπάρχουν ομιλίες κλπ;

                      Ευχαριστώ πολύ σε όποιον απαντήσει...
                      Καλως ήλθες
                      Αν αφιερώσεις λίγο χρόνο να διαβασεις τα posts στο forum θα απαντηθούν όλα σου τα ερωτήματα.
                      Και μέλος του forum μηχανικός έχει βρεί δουλειά,και για την έκθεση υπαρχει θέμα.

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by leyteris77 View Post
                        Το χαρτί που παίρνεις από τους engineers λέγεται positive skills assessment και εξισώνει τις σπουδες-εμπειρία σου με αυτές του αντιστοίχου επαγγέλματος στην αυστραλία. Φυσικά αυτό φτάνει και περισεύει για να μπορεις να κάνεις αίτηση για βίζα. Με αυτό το χαρτί μπορείς όποτε και αν θες να κάνεις αίτηση για να γίνεις μέλος των engineers. Αυτό δεν έχει καμια σχέση με την διαδικασία της μετανάστευσης. Πάντος από την στιγμή που στέλνεις τα χαρτιά σε 15-20 μερες θα σου έρθει το πιστοποιητικό οτι είσαι μέλος και μετα μια κάρτα μέλους. Αυτό το διάστημα είναι από Ελλάδα. Αν τα κάνεις εκει μπορεί να έρθει σε μια βδομάδα.
                        leuteri φίλε πατριώτη σε ευχαριστλω πολύ για την απάντηση
                        συνεπώς υποθέτω ότι το χαρτί για την θετική αάντησ ότι μπορώ να γίνω μέλος των Australian Engineers το στέλνουν ταχυδρομικά έτσι δεν είνια στην διεύθυνση που δηλώνεις η μήπως όιχ?επίσης μπορεί κάποιοσ η κάποια να μου στείλει μέσω pm κάποια από τα narratives που έχει ήδηδ γράψει και χρειάζονται για την αίτησ για την αναγνώριση του διπλώαματος,έτσι για να πάρω μια ι΄δεα πως να το γράψω,Μηχανικός είμαι οποότε νομίζω Λευτέρη την έχεις κάνει ήδη την διαδικασία από ΄τοι κατάλαβα σε παλαιότερο post
                        αν μπορόυσες να μου στείλεις μέσω pm ενα δείγμα απο τα narratives που χρειάζονται τα αοποία αν δεν κάνω λάθος τώρα άλλαξαν και χρειάζονται από 1000 μέχρι 2000 λέξεις

                        Σε Ευχαριστώ

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by maria12 View Post
                          Έκανα αίτηση για να αναγνωρίσω τις σπουδές μου από Ελληνικό Πολυτεχνείο, στην κατηγορία "Engineer Professional".

                          Η απάντηση ήταν "successful" και η όλη διαδικασία διήρκεσε 2 μήνες και 20 ημέρες. (η αίτησή μου εστάλη 24/06/2011 και η απάντηση ήρθε 09/09/2011)

                          Ενώ στο site λέει ότι η συνήθης διάρκεια είναι 16 εβδομάδες, εμένα διήρκεσε 11 εβδομάδες.
                          Προφανώς και η διάρκεια εξαρτάται και από τον φόρτο εργασίας που υπάρχει και από το πλήθος των αιτήσεων που επεξεργάζονται (turnaround is currently about 16 weeks from the date of receipt. Note this time can be highly variable depending on numbers of incoming applications)
                          Έχω παραλείψει να αναφέρω ότι η αίτηση για την αναγνώριση του πτυχίου μου εστάλει εντός Αυστραλίας και ζήτησα να μου σταλεί η απάντηση σε Αυστραλέζικη διεύθυνση.
                          Ίσως να παίζει ρόλο αυτό, στο γρήγορο της απάντησης.

                          Επίσης να αναφέρω ότι στην Αυστραλία τα ταχυδρομεία και οι παραδόσεις των δεμάτων μέσω ταχυδρομίων λειτουργούν αψογα και πάρα πολύ γρήγορα. Το χαρτί της αναγνώρισης έγραφε ημερομηνία Παρασκευή 09/09/2011 και παραδόθηκε ταχυδρομικώς στην διεύθυνση που ζήτησα (στην Αυστραλία) την Δευτέρα 12/09/2011 (αν δεν μεσολαβούσε σαββατοκύριακο, θεωρώ ότι θα ερχόταν την επόμενη εργάσιμη ημέρα)

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by australian View Post
                            Καλως ήλθες
                            Αν αφιερώσεις λίγο χρόνο να διαβασεις τα posts στο forum θα απαντηθούν όλα σου τα ερωτήματα.
                            Και μέλος του forum μηχανικός έχει βρεί δουλειά,και για την έκθεση υπαρχει θέμα.
                            australian σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου αλλά έχω ψάξει σε όλο το φόρουμ και έχω βρει να λέγεται τίποτα για το TOEIC...
                            Επίσης, για τα ερωτήματά μου 2) και 3) θα ήθελα απλά tips & tricks από όποιον έχει ακολουθήσει την διαδικασία...

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by jkostop View Post
                              australian σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου αλλά έχω ψάξει σε όλο το φόρουμ και έχω βρει να λέγεται τίποτα για το TOEIC...
                              Επίσης, για τα ερωτήματά μου 2) και 3) θα ήθελα απλά tips & tricks από όποιον έχει ακολουθήσει την διαδικασία...

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by tepi View Post
                                Καλησπέρα.Είναι η πρώτη φορά που ...........3 χρόνια στην καλή μας την πατρίδα!!!!
                                Και πως να ξέρουμε αν θα βρεις δουλειά ή όχι. Το ρίσκο υπάρχει παντού. Πράγματι μπορεί να έρθεις και να μην τα καταφέρεις και να χρειαστεί και να γυρίσεις πίσω. Όπως και όταν πας μια εκδρομή με το αυτοκίνητο υπάρχει πιθανότητα να τρακάρεις , αλλά παρόλα αυτά την εκδρομή την πας. Θέλω να πω ότι ολόκληρη η ζωή έχει ρίσκα. Για το θέμα του Δικηγόρου δεν ξέρω. Φυσικά και αν έχεις visa μπορείς να δουλέψεις και χωρίς μηχανικός . Εξαρτάται βέβαια τί είδους visa έχεις.

                                Comment

                                Working...
                                X