Announcement

Collapse
No announcement yet.

Perth Australia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    τεστ

    Καλησπέρα,

    thimios82

    μπές στο παρακάτω link που σου δίνω κάνε το τέστ βάσει προδιαγραφών που έχεις, για Αυστραλία και θα σου δείξει την ανάλογη visa
    που μπορείς να πας.
    Καλή τύχη εύχομαι στο νεο σου ξεκίνημα

    Australian Visa Wizard - Visas & Immigration
    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

    Comment


      #47
      Originally posted by Aussie View Post
      Καλησπέρα εννοώ οτι,όταν την βγάλεις την partner ισχύει για ενα χρόνο, περίπου μέχρι να φύγεις, και μετά λήγει και πάλι απο την αρχή.
      Οταν όμως αποφασήσεις να πας και θελήσεις να γυρίσεις πίσω για τον όποιο λόγω ,αυτή η visa αυτόματα ας πούμε ενεργοποιήτε και θα ισχύει για 5 χρόνια μετά.
      ευτυχως που υπαρχετε και εσεις παιδια και λυνετε την καθε απορια μας !!

      Comment


        #48
        Originally posted by thimios82 View Post
        αντρεα διαβασα τα υπολοιπα οπως μου ειπες,θα μιλησω με κατι ξαδερφια απο μελβουρνη να δω τι μπορω να κανω με την visa κ θεμα διαμονης κ μετα το καλοκαιρι ευχομαι πρωτα ο θεος να πανε ολα καλα,θα κυνηγησω περθ ορυχεια με κλειστα ματια....ευχομαι να βρω κανα ΕΛΛΗΝΑ εκει ετσι για να εχω ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΙΡΙΞΗ......!!!!!για οτιδηποτε νεο ενημερωνω κ μακαρι να πανε ολα καλα...αν καποιος παντως εχει καμια πληροφορια extra,δεκτη!!! ευχαριστω!!
        καλη τυχη Θυμιο. Παλεψε το αξίζει πραγματικά.

        Comment


          #49
          Να πάρουμε μια ιδέα

          Βρήκα το παρακάτω link και είπα να το τοποθετήσω να πάρουμε μια ιδέα
          όσοι ενδιαφερόμενοι για Πέρθ
          a day in perth - YouTube
          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

          Comment


            #50
            Καλησπέρα,
            βρήκα μέσω του seek.com.au θέση εργασίας στο Perth και συγκεκριμένα στο Freemantle όπου ο εργοδοτης είναι διατεθειμένος να σποσνσοράρει κάποιον εκτός Αυστραλίας(457 Visa opportunities available for overseas applicants).
            Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μας πει πως είναι εκεί πέρα? Διάβασα κάποια άρθρα σε διάφορα site όπως επίσης διάβασα όλες τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα και αυτό που κατάλαβα είναι πως πρόκειται για μια πόλη ιδανική για να μεγαλώσεις οικογένεια (έχω ένα γιο 19 μηνών) αλλά είναι πολύ ακριβή.
            Για παράδειγμα ψάχνω στο realestate.com.au για σπίτι, κατά προτίμηση μονοκατοικία αλλά δεν βρίσκω κάτι πιο οικονομικό από 350$/week. Ο λόγος που ψάχνω για μονοκατοικία είναι ότι το παιδί έχει εγκεφαλική παράλυση οπότε ο παράγοντας "προσβασιμότητα" παίζει πρωταρχικό ρόλο.
            Επίσης αν κάποιος γνωρίζει τι ισχύει για τα ΑμεΑ και μπορεί να μου πρότείνει κάποιες σελίδες, ας μπει στον κόπο να με κατατοπίσει.
            Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

            Comment


              #51
              Originally posted by vento View Post
              Καλησπέρα,
              βρήκα μέσω του seek.com.au θέση εργασίας στο Perth και συγκεκριμένα στο Freemantle όπου ο εργοδοτης είναι διατεθειμένος να σποσνσοράρει
              Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μας πει πως είναι εκεί πέρα? Διάβασα κάποια άρθρα σε διάφορα site όπως επίσης διάβασα όλες τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα και αυτό που κατάλαβα είναι πως πρόκειται για μια πόλη ιδανική για να μεγαλώσεις οικογένεια (έχω ένα γιο 19 μηνών) αλλά είναι πολύ ακριβή.
              Για παράδειγμα ψάχνω στο realestate.com.au για σπίτι, κατά προτίμηση μονοκατοικία αλλά δεν βρίσκω κάτι πιο οικονομικό από 350$/week. Ο λόγος που ψάχνω για μονοκατοικία είναι ότι το παιδί έχει εγκεφαλική παράλυση οπότε ο παράγοντας "προσβασιμότητα" παίζει πρωταρχικό ρόλο.
              Επίσης αν κάποιος γνωρίζει τι ισχύει για τα ΑμεΑ και μπορεί να μου πρότείνει κάποιες σελίδες, ας μπει στον κόπο να με κατατοπίσει.
              Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

              vento

              Καλησπέρα και καλώς ήρθες,
              διάβασα προσεχτικά το post σου,
              και στο κομμάτι με το παιδί συγκινήθηκα πολύ.
              Τεσπα ,επειδή και γω για Πέρθ, ενδιαφέρομαι και ψάχνω μπορώ να σου πω οτι υπάρχουν πολλές μονοκατοικίες εκεί.

              Ανέφερες για κάποιον εργοδότη που είναι διατεθειμένος να κάνει
              (sponsor
              κάποιον εκτός Αυστραλίας(457 Visa opportunities available for overseas applicants).

              Αυτό είναι γενίκα ή για σένα προσωπικά?
              Γιατί αυτό που έχω εγω να σε πληροφορίσω είναι για να βρείς κάποιον να σε sponsorari χρειάζεσε ειδικότητα στη λίστα sol ,και να έχεις και ielts.
              ή η αλλη περίπτωση να πας να είσαι υπήκοος.
              'Οσον αφορά τα ενοίκια λίγο πολύ εκεί παίζουν και παραπάνω.
              Για τα ΑΜΕΑ δεν γνωρίζω κάτι αν όμως πέσει κάτι στήν αντιληψή μου θα στο ποστάρω.
              Αρκεί όμως και πάλι να έχεις τις παραπάνω προυποθέσεις που σου είπα.



              βρήκα αυτό δεν ξέρω αν βοηθάει και πόσο

              Google Μετάφραση
              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

              Comment


                #52
                Αussie, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πραγματικά πολύ χρήσιμη η σελίδα που μου προτείνεις.

                Ανέφερες για κάποιον εργοδότη που είναι διατεθειμένος να κάνει
                (sponsor
                κάποιον εκτός Αυστραλίας(457 Visa opportunities available for overseas applicants).
                Αυτό είναι γενίκα ή για σένα προσωπικά?
                Γιατί αυτό που έχω εγω να σε πληροφορίσω είναι για να βρείς κάποιον να σε sponsorari χρειάζεσε ειδικότητα στη λίστα sol ,και να έχεις και ielts.
                ή η αλλη περίπτωση να πας να είσαι υπήκοος.

                Ο εργοδότης αναφέρετε γενικα και όχι για μένα προσωπικά. Το επάγγελμα (vehicle spray painter)εμπεριέχεται στην sol αλλά δεν έχω το ielts αλλά από αυτά που διάβασα στο booklet 9 αναφέρει ότι μπορώ να δώσω εξετάσεις. Στο resume letter θα του αναφέρω ότι δεν έχω το ielts και θα δούμε πως θα προχωρήσει το θέμα. Εξάλλου η διαδικασία για τη 457 είναι πρώτα sponsorship, μετά nomination και τελευταία η αίτηση για τη visa.
                Αφού πάρει έγκριση ο εργοδότης για να γίνει sponsor, μετά στο στάδιο του nomination μπορεί να με προτέινει (the nominee can be a proposant applicable for subclass 457 visa).

                @gogita
                δεν έχω πιάσει τον απαιτούμενο αριθμό posts (5) για να σου απαντήσω με pm, οπότε θα το κάνω από εδώ.
                Καλημέρα και καλή εβδομάδα!
                Κατ' αρχήν να σ' ευχαριστήσω που απάντησες. Δεν σου κρύβω ότι η ανησυχία μας είναι αυτό που αναφέρεις, γι αυτό θα προσπαθήσω να το ψάξω πολύ καλά και θα ρωτήσω όπου μπορώ.
                Στο resume letter θα αναφέρω στον εργοδότη το πως έχει η κατάσταση με το παιδί.
                Απ' ότι διάβασα στο booklet 9, η γυναίκα μου μπορεί να πάρει partner visa (subclass 309)και το παιδί dependent child visa (subclass 445).
                Σ΄ευχαριστώ για την διακριτικότητα σου.


                Αν κάτι απ' όλα τα παραπάνω που γράφω είναι λάθος, παρακαλώ κάνετε υπόδειξη για να το διορθώσω.

                Comment


                  #53
                  Originally posted by vento View Post
                  Καλησπέρα,
                  βρήκα μέσω του seek.com.au θέση εργασίας στο Perth και συγκεκριμένα στο Freemantle όπου ο εργοδοτης είναι διατεθειμένος να σποσνσοράρει κάποιον εκτός Αυστραλίας(457 Visa opportunities available for overseas applicants).
                  Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μας πει πως είναι εκεί πέρα? Διάβασα κάποια άρθρα σε διάφορα site όπως επίσης διάβασα όλες τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα και αυτό που κατάλαβα είναι πως πρόκειται για μια πόλη ιδανική για να μεγαλώσεις οικογένεια (έχω ένα γιο 19 μηνών) αλλά είναι πολύ ακριβή.
                  Για παράδειγμα ψάχνω στο realestate.com.au για σπίτι, κατά προτίμηση μονοκατοικία αλλά δεν βρίσκω κάτι πιο οικονομικό από 350$/week. Ο λόγος που ψάχνω για μονοκατοικία είναι ότι το παιδί έχει εγκεφαλική παράλυση οπότε ο παράγοντας "προσβασιμότητα" παίζει πρωταρχικό ρόλο.
                  Επίσης αν κάποιος γνωρίζει τι ισχύει για τα ΑμεΑ και μπορεί να μου πρότείνει κάποιες σελίδες, ας μπει στον κόπο να με κατατοπίσει.
                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                  Γεια σου Vento
                  Εχω μεινει 5 χρονια στο Περθ και ξερω αρκετα καλα τα κατατοπια εκει. Οσον αφορα το Fremantle.Ειναι απλως μια πολυ ωραια παραθαλασια συνοικια 20χιλιομ. εξω απο το κεντρο του Περθ. Για το παιδι σου να ειμαι ελικιρινης δεν ξερω τις παροχες που θα σου παρεχει το κρατος αλλα εαν μπεις στη σελιδα disability.wa.gov.au και θα μαθεις πολλά. Στο Περθ να ξερεις υπαρχει μια μικρη κοινοτητα Ελληνων 3γενιας και περα. Η τοπική εκκλησια του Ευαγγελισμου και Πατερ Εμμανουήλ θα σε βοηθησουν σιγουρα για την ομαλη προσαρμογη σου.
                  Εγω προσωπικά θα παω με την συζηγό μου περιπου τον Ιουλιο αλλα εαν θελεις μια ουσιωδη βοηθεια μεχρι τότε θα σε βοηθησει ο Πατερ εκει.Οσον αφορα τα ενοικια δεν πρεπει να σε προβληματίζει διοτι το επιπεδο ζωής είναι υψηλότερο και απο αυτο της Μελβουρνης. Αυτο σημαινει ότι θα βγαζεις περισσότερα χρηματα και αναλογα θα ξοδευεις. Βεβαια ολα τα παραπανω ειναι καλα αρκει να παρεις τη ποθητή Visa που κανει μηνες να βγει. Αλλα σου ευχομαι ό,τι καλυτερο και πραγματικά το Περθ είναι ιδανικό για οικογενεια αρκει να γνωρίζεις οτι δεν θα εχει Ελληνες που καμια φορα είναι και καλο για καποιο διαστημα.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by andreas dok View Post
                    Γεια σου Vento
                    Εχω μεινει 5 χρονια στο Περθ και ξερω αρκετα καλα τα κατατοπια εκει. Οσον αφορα το Fremantle.Ειναι απλως μια πολυ ωραια παραθαλασια συνοικια 20χιλιομ. εξω απο το κεντρο του Περθ. Για το παιδι σου να ειμαι ελικιρινης δεν ξερω τις παροχες που θα σου παρεχει το κρατος αλλα εαν μπεις στη σελιδα disability.wa.gov.au και θα μαθεις πολλά. Στο Περθ να ξερεις υπαρχει μια μικρη κοινοτητα Ελληνων 3γενιας και περα. Η τοπική εκκλησια του Ευαγγελισμου και Πατερ Εμμανουήλ θα σε βοηθησουν σιγουρα για την ομαλη προσαρμογη σου.
                    Εγω προσωπικά θα παω με την συζηγό μου περιπου τον Ιουλιο αλλα εαν θελεις μια ουσιωδη βοηθεια μεχρι τότε θα σε βοηθησει ο Πατερ εκει.Οσον αφορα τα ενοικια δεν πρεπει να σε προβληματίζει διοτι το επιπεδο ζωής είναι υψηλότερο και απο αυτο της Μελβουρνης. Αυτο σημαινει ότι θα βγαζεις περισσότερα χρηματα και αναλογα θα ξοδευεις. Βεβαια ολα τα παραπανω ειναι καλα αρκει να παρεις τη ποθητή Visa που κανει μηνες να βγει. Αλλα σου ευχομαι ό,τι καλυτερο και πραγματικά το Περθ είναι ιδανικό για οικογενεια αρκει να γνωρίζεις οτι δεν θα εχει Ελληνες που καμια φορα είναι και καλο για καποιο διαστημα.
                    Σ' ευχαριστώ πολύ andreas dok,
                    είναι πραγματικά ουσιώδεις οι πληροφορίες που μου έδωσες. Βασικά σκεφτόμαστε να πάω πρώτα εγώ και μετά από 3 έως 6 μήνες να έρθει και η οικογένεια.
                    Όσο για τις παροχές, ψάχνω στη διεύθυνση που μου πρότεινε η Aussie και στη συνέχεια θα κοιτάξω και αυτή που μου προτείνεις εσύ.
                    Με εκτίμηση

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by vento View Post
                      Σ' ευχαριστώ πολύ andreas dok,
                      είναι πραγματικά ουσιώδεις οι πληροφορίες που μου έδωσες. Βασικά σκεφτόμαστε να πάω πρώτα εγώ και μετά από 3 έως 6 μήνες να έρθει και η οικογένεια.
                      Όσο για τις παροχές, ψάχνω στη διεύθυνση που μου πρότεινε η Aussie και στη συνέχεια θα κοιτάξω και αυτή που μου προτείνεις εσύ.
                      Με εκτίμηση
                      Κατι σημαντικό που είπε η συζηγός μου είναι ότι το Αυστραλέζικο κρατος μπορει να αρνηθει τη βιζα σου διοτι συνηθως δεν θελει να επιβαρυνθει κόστοι απο μια φροντιδα παιδιου Αμεα και ίσως θα πρεπει να προσεξεις όταν θα συμπληρώσεις εγγραφα σχετικα για την επιμέλεια ή φροντίδα του παιδιου να γρψεις ποιος θα πληρωσει για την φροντιδα του (εαν χρειαζεται)
                      Μια φιλικη συμβουλή χωρις να είναι σιγουρο και απολυτα εγκυρα αυτα που λέμε.

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by vento View Post
                        Καλησπέρα,
                        βρήκα μέσω του seek.com.au θέση εργασίας στο Perth και συγκεκριμένα στο Freemantle όπου ο εργοδοτης είναι διατεθειμένος να σποσνσοράρει κάποιον εκτός Αυστραλίας(457 Visa opportunities available for overseas applicants).
                        Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μας πει πως είναι εκεί πέρα? Διάβασα κάποια άρθρα σε διάφορα site όπως επίσης διάβασα όλες τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα και αυτό που κατάλαβα είναι πως πρόκειται για μια πόλη ιδανική για να μεγαλώσεις οικογένεια (έχω ένα γιο 19 μηνών) αλλά είναι πολύ ακριβή.
                        Για παράδειγμα ψάχνω στο realestate.com.au για σπίτι, κατά προτίμηση μονοκατοικία αλλά δεν βρίσκω κάτι πιο οικονομικό από 350$/week. Ο λόγος που ψάχνω για μονοκατοικία είναι ότι το παιδί έχει εγκεφαλική παράλυση οπότε ο παράγοντας "προσβασιμότητα" παίζει πρωταρχικό ρόλο.
                        Επίσης αν κάποιος γνωρίζει τι ισχύει για τα ΑμεΑ και μπορεί να μου πρότείνει κάποιες σελίδες, ας μπει στον κόπο να με κατατοπίσει.
                        Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                        Vento δυστηχως εαν μπεις στο Australian government shuts doors to a disabled child θα δεις ότι η Κυβενηση της Αυστραλιας μπλοκαρει γονεις με ΑΜΕΑ διοτι επιβαρυνουν τα ταμεια τους.

                        Comment


                          #57
                          ΠΕΡΘ

                          a day in perth - YouTube[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=eMc3f9krup4&feature=related[/YOUTUBE]

                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            #58
                            2 σελίδες που μπορεί να φανούν χρήσιμες,για όσους ενδιαφερόμενους.

                            Hellenic Community of Western Australia | Hellenic Community

                            Mining - Production Jobs in Perth Metro - MyCareer
                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              #59
                              Giasas paidia diabasa poly prosextika ola auta pou grapsate sxetika me to Perth dioti exw arxisei na to sxeftomai na th kanw pros ta ekei .Htan poly xrisimes oi plirofories sas .sas eyxaristw :

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by sofi k View Post
                                Giasas paidia diabasa poly prosextika ola auta pou grapsate sxetika me to Perth dioti exw arxisei na to sxeftomai na th kanw pros ta ekei .Htan poly xrisimes oi plirofories sas .sas eyxaristw :
                                Να εισαι καλα Σοφι .Εχεις καποιον στο Περθ; ή θα πας κουτουρου

                                Comment

                                Working...
                                X