Announcement

Collapse
No announcement yet.

Perth Australia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Καλημερα απο Πειραια
    Αν ξερει κανεις τι θα μπορουσε να κανει ενας δασκαλος απο δουλεια στο Περθ..?

    Comment


      #62
      Originally posted by George P View Post
      Καλημερα απο Πειραια
      Αν ξερει κανεις τι θα μπορουσε να κανει ενας δασκαλος απο δουλεια στο Περθ..?
      Γεια σου Γιωργο.

      Δάσκαλος Ελληνικών, όχι και πολλά πραγματα διοτι δεν εχει ελληνικά σχολεια!

      Υπάρχει μόνο Πανεπιστημιο με ελληνική γλωσσα και πολιτισμό.

      Σου ευχομαι καλή συνέχεια σε ό,τι προσπαθεις να βρεις

      Comment


        #63
        Σ'ευχαριστώ πολύ Ανδρέα
        Ετσι μάντεψα κι εγώ...Μάλλον πρέπει να στρέψω το βλέμμα προς την νότια μεριά...(Μελβούρνη)

        Comment


          #64
          Ειμαι 46 ετων και εχω 20 χρονια εμπειριας στα ορυχεια εξορυξης λιγνιτη στο τομεα της προμηθειας και ανεφοδιασμου καυσιμων των μηχανηματων εξορυξης και μεταφορας.Με ενδιαφερει να εργαστω στα ορυχεια της Αυστραλιας στον τομεα αυτο η ως ανειδικευτος.Αν γνωριζει καποιος κατι σχετικα ας απαντησει.

          Comment


            #65
            γεια σας απο ελλαδα.sos παιδεια,ειμαι παντρεμενος με 2 παιδια και κλεινουμε 2 χρονια ανεργοι.θελω την βοηθεια σας να βρω δουλεια στα ορυχεια στο περθ σαν οδηγος.ευχαριστω

            Comment


              #66
              για σου ειμαι ο σπυρος . αν δεν σου αρεσει εκη ξαναγηρνα ελλαδα και ζησε με 500 ευρω το μηνα ........... δεν νομηζω οτι εχεις πραγματηκο προβλημα .. πηστεψεμε . δοσε χορο στους ( φηλους ) και σηνεργατες σου . απο εκη θα ξεκηνησεις να ληνεις το προβλημα

              Comment


                #67
                Originally posted by argirisfg13 View Post
                γεια σας απο ελλαδα.sos παιδεια,ειμαι παντρεμενος με 2 παιδια και κλεινουμε 2 χρονια ανεργοι.θελω την βοηθεια σας να βρω δουλεια στα ορυχεια στο περθ σαν οδηγος.ευχαριστω
                Γειά σου Αργύρη. Εχεις διαβασει στα άλλα φορουμ που έχουν γράψει οι moderators του πατριωτακι για τις διαδικασίες που πρεπει να ακολουθήσεις για να πας Αυστραλία; ή έχεις υπηκότητα; Θα πρέπει να ξερεις επιπλέον ότι τα ορυχεία δεν είναι Περθ αλλα στη γενικότερη Δ. Αυστραλία. Προσωπικά δεν μπορω να βοηθήσω διοτι θα παω Περθ Σεπτέμβιο και πρεπει και εγω να βρω δουλεια.
                Προτεινω και σου ευχομαι να κανεις τα χαρτια σου διοτι εδω φιλε μου δεν υπαρχει μελλον αλλα ο καθενας πρεπει να κανει λογαριαμό για τον εαυτο του και την οικογενεια του.
                Καλη και πολλή τύχη!!!

                Comment


                  #68
                  Originally posted by andreas dok View Post
                  Φιλε ausie εγω θα μετακομίσω σύντομα στο Περθ και έχω μια ολοκληρωμένη αποψη μιας και διεμενα για 5 χρόνια εκει. όταν πηγα μπορω να πω ότι όλα ήταν πανευκολα.Ο καιρός βοηθαει και είναι φανταστικός όταν εισαι αθλητικός τύπος. Η ζωή μπορεί να γίνει πολύ βαρετη εαν δεν γεμίσεις τη ζωή σου με hobby. Δουλείες έχει πιο πολλές σε συγκριση με αλλες πολιτειες και οι μισθοι πιο ανεβασμένοι. Απ΄ότι διαβασα το Περθ εχει ακριβυνει πολύ ωστόσο σου μένουν πολλα και εαν σκεφτεσαι να γυρίσεις σε 5 χρόνια στην Ελλάδα θα αποταμιευσεις χρηματα για να αγορασεις ανετα ενα σπιτι και θα σου περισευουν. Εαν παντως σκοπευεις να πας Περθ, επικοινωνησε μαζί μου.
                  Αντρέα με την εμπειρία που έχεις μπορείς να μου προτείνεις κάποια προάστια στο Περθ να ψάξω για σπίτι? Είμαστε 5μελής οικογένεια και θέλω ένα ήσυχο, σφαλές για τα παιδιά προάστιο με καλά σχολεία κοντά. Για την Dianella όπου και βρίσκεται το Ελληνικό σχολείο δεν έχω διαβάσει καλά πράγματα στο διαδίκτυο.
                  Δεν γνωρίζουμε κανέναν στο Περθ, ότι πληροφορίες έχω συλλέξει είναι από το διαδίκτυο και θα είμουν πολύ υποχρεωμένη αν μπορούσες να με καθοδηγήσεις λίγο.

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by Γιάννα View Post
                    Αντρέα με την εμπειρία που έχεις μπορείς να μου προτείνεις κάποια προάστια στο Περθ να ψάξω για σπίτι? Είμαστε 5μελής οικογένεια και θέλω ένα ήσυχο, σφαλές για τα παιδιά προάστιο με καλά σχολεία κοντά. Για την Dianella όπου και βρίσκεται το Ελληνικό σχολείο δεν έχω διαβάσει καλά πράγματα στο διαδίκτυο.
                    Δεν γνωρίζουμε κανέναν στο Περθ, ότι πληροφορίες έχω συλλέξει είναι από το διαδίκτυο και θα είμουν πολύ υποχρεωμένη αν μπορούσες να με καθοδηγήσεις λίγο.
                    Γεια σου Γιάννα. Ελπίζω με το καλό να εγκατασταθείτε στο Περθ η οποία είναι μια ήσυχη πόλη όπου σε όποια γειτονιά και να μείνετε. Ωστόσο καλές περιοχές κοντά στο σχολείο Αγιος Ανδρεας δεν έχει τόσο, όχι ότι είναι και άσχημες, ωστόσο το Floreat και το City Beach είναι οι πιο καλές και πιο ακριβές. Γενικά η νότια πλευρά έχει πιο καλές περιοχές όπως Como και Booragoon. Εγώ θα έλεγα να συμβουλευτείς τον Κύριο Λιμνιό Limnios Property Group - houses apartments for sale + rent in Perth, Northbridge που είναι και οικογενειακός φίλος με την οικογένεια της γυναίκας μου και θα σε βοηθήσει πιστεύω. Ούτε σι άλλως όλα τα σπίτια πηγαίνουν μέσο real estate.
                    Όσον αφορά την παιδεία Θα πρέπει να ξέρεις ότι και τα δημόσια σχολεία του Περθ είναι πολλές φορές τόσο καλά όσο τα ιδιωτικά στη Ελλάδα. Ωστόσο πάντα η επιλογή είναι δική σας.

                    Εγώ και η γυναίκα μου θα εγκατασταθούμε εντέλει 17 Οκτωβρίου και θα μείνουμε στο Winthrop, νότια του Περθ.
                    Εάν έχεις πάντως άλλες απορίες και μπορώ να σε βοηθήσω είμαι στη διάθεση σου.

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by andreas dok View Post
                      Γεια σου Γιάννα. Ελπίζω με το καλό να εγκατασταθείτε στο Περθ η οποία είναι μια ήσυχη πόλη όπου σε όποια γειτονιά και να μείνετε. Ωστόσο καλές περιοχές κοντά στο σχολείο Αγιος Ανδρεας δεν έχει τόσο, όχι ότι είναι και άσχημες, ωστόσο το Floreat και το City Beach είναι οι πιο καλές και πιο ακριβές. Γενικά η νότια πλευρά έχει πιο καλές περιοχές όπως Como και Booragoon. Εγώ θα έλεγα να συμβουλευτείς τον Κύριο Λιμνιό Limnios Property Group - houses apartments for sale + rent in Perth, Northbridge που είναι και οικογενειακός φίλος με την οικογένεια της γυναίκας μου και θα σε βοηθήσει πιστεύω. Ούτε σι άλλως όλα τα σπίτια πηγαίνουν μέσο real estate.
                      Όσον αφορά την παιδεία Θα πρέπει να ξέρεις ότι και τα δημόσια σχολεία του Περθ είναι πολλές φορές τόσο καλά όσο τα ιδιωτικά στη Ελλάδα. Ωστόσο πάντα η επιλογή είναι δική σας.

                      Εγώ και η γυναίκα μου θα εγκατασταθούμε εντέλει 17 Οκτωβρίου και θα μείνουμε στο Winthrop, νότια του Περθ.
                      Εάν έχεις πάντως άλλες απορίες και μπορώ να σε βοηθήσω είμαι στη διάθεση σου.
                      Αντρέα σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες. Καταλαβαίνεις πόσο πολύτιμη είναι η βοήθειά σου για εμάς. Θα επικοινωνήσω με τον κο Λιμνιό διότι πρέπει να εξασφαλίσουμε στέγη σε επιπλωμένο σπίτι για το πρώτο διάστημα, μέχρι να έρθει η οικοσκευή μας από Ελλάδα και να μπορούμε κατόπιν να νοικιάσουμε μη επιπλωμένο σπίτι.
                      Τώρα θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την αεροπορική εταιρεία και τα εισιτήρια, διότι οι σχετικές συζητήσεις στο φόρουμ αφορούν τις άλλες πόλεις της Αυστραλίας.
                      Ποιά εταιρεία κατά την άποψή σου συμφέρει καλύτερα?

                      Και πάλι σε ευχαριστώ.

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by Γιάννα View Post
                        Ποιά εταιρεία κατά την άποψή σου συμφέρει καλύτερα?
                        χμμμμ,το θέμα δεν είναι ποιά συμφέρει,το θέμα είναι ποια θα πετά από Ελλάδα προς Αυστραλία σε λίγο καιρό γιατί
                        έχουν αρχίσουν να αναστέλλουν τη λειτουργία τους(η singapore αν θυμάμαι καλά σταματά τον Οκτώβριο)
                        ρίξε μιά ματιά εδώ να δεις που κυμαίνονται οι τιμές των εισιτηρίων Φθηνές πτήσεις | Σύγκρινε δωρεάν αεροπορικά εισιτήρια στο gr.skyscanner.com

                        Comment


                          #72
                          Γεια σου Γιάννα, Βλέπω ότι είσαστε πραγματικά σε φάση μετακόμισης, ποτέ με το καλό; Όσον αφορά με τις αεροπορικές εμείς κλείσαμε με το Quatar airlines και μας βγήκε, μαζί με το εισιτήριο από Θεσσαλονίκη, μιας διαδρομής 760Ε. Υπάρχει και emirates που έχει ανταγωνιστικές τιμές και πετάει κάθε μέρα από Αθήνα. Και οι δυο όμως είναι κορυφαίες εταιρείες. Όταν το κλείνεις από Internet θα πρέπει να πληρώσεις αμέσως με κάρτα ενώ όταν παίρνεις την αεροπορική τηλέφωνο πληρώνεις ένα μήνα πιο πριν και μπορείς να το ακυρώσεις επιπλέον. Η καλύτερη περίοδος είναι μετά τις 10 Οκτωβρίου και εάν τυχών θέλεις καλύτερη τιμή και θέση πρέπει να παρακολουθήσεις την διαθεσιμότητα κάθε μέρα στο Internet διότι οι τιμές αλλάζουν ανάλογα την ζήτηση. Όσον αφορά τον Κ. Λημνιο είναι αξιόλογος άνθρωπος και θα σε βοηθήσει.
                          Όσον αφορά την οικοσκευή κλείσαμε με την providence movers και θα μας κοστίσει με όλα τα έξοδα 5000Ε Πιστεύω αυτές είναι οι τιμές περίπου ωστόσο είναι πολύ εξυπηρετικοί και σαφείς.

                          Αυτά προς το παρόν και σου εύχομαι ο,τι καλύτερο στη συνέχεια και ψυχραιμία.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by australian View Post
                            χμμμμ,το θέμα δεν είναι ποιά συμφέρει,το θέμα είναι ποια θα πετά από Ελλάδα προς Αυστραλία σε λίγο καιρό γιατί
                            έχουν αρχίσουν να αναστέλλουν τη λειτουργία τους(η singapore αν θυμάμαι καλά σταματά τον Οκτώβριο)
                            ρίξε μιά ματιά εδώ να δεις που κυμαίνονται οι τιμές των εισιτηρίων Φθηνές πτήσεις | Σύγκρινε δωρεάν αεροπορικά εισιτήρια στο gr.skyscanner.com
                            Ευχαριστώ Australian για το site - δεν το γνώριζα. Επειδή όλη την έρευνα για την Αυστραλία την κάνω εγώ μόνη μου μέσα από το διαδίκτυο, ό,τι πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη. Και πάλι ευχαριστώ!

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by andreas dok View Post
                              Γεια σου Γιάννα, Βλέπω ότι είσαστε πραγματικά σε φάση μετακόμισης, ποτέ με το καλό; Όσον αφορά με τις αεροπορικές εμείς κλείσαμε με το Quatar airlines και μας βγήκε, μαζί με το εισιτήριο από Θεσσαλονίκη, μιας διαδρομής 760Ε. Υπάρχει και emirates που έχει ανταγωνιστικές τιμές και πετάει κάθε μέρα από Αθήνα. Και οι δυο όμως είναι κορυφαίες εταιρείες. Όταν το κλείνεις από Internet θα πρέπει να πληρώσεις αμέσως με κάρτα ενώ όταν παίρνεις την αεροπορική τηλέφωνο πληρώνεις ένα μήνα πιο πριν και μπορείς να το ακυρώσεις επιπλέον. Η καλύτερη περίοδος είναι μετά τις 10 Οκτωβρίου και εάν τυχών θέλεις καλύτερη τιμή και θέση πρέπει να παρακολουθήσεις την διαθεσιμότητα κάθε μέρα στο Internet διότι οι τιμές αλλάζουν ανάλογα την ζήτηση. Όσον αφορά τον Κ. Λημνιο είναι αξιόλογος άνθρωπος και θα σε βοηθήσει.
                              Όσον αφορά την οικοσκευή κλείσαμε με την providence movers και θα μας κοστίσει με όλα τα έξοδα 5000Ε Πιστεύω αυτές είναι οι τιμές περίπου ωστόσο είναι πολύ εξυπηρετικοί και σαφείς.

                              Αυτά προς το παρόν και σου εύχομαι ο,τι καλύτερο στη συνέχεια και ψυχραιμία.
                              Σε ευχαριστώ Αντρέα. Οι πληροφορίες σου με βοηθούν να πάρω μια κατεύθυνση. ΄Εγραψα στον κο Λημνιό, ελπίζω να μπορέσει να μου απαντήσει.
                              Οταν κατέβουμε στο Περθ θα επικοινωνήσουμε να σε ευχαριστήσουμε οικογενειακώς.

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by Γιάννα View Post
                                Σε ευχαριστώ Αντρέα. Οι πληροφορίες σου με βοηθούν να πάρω μια κατεύθυνση. ΄Εγραψα στον κο Λημνιό, ελπίζω να μπορέσει να μου απαντήσει.
                                Οταν κατέβουμε στο Περθ θα επικοινωνήσουμε να σε ευχαριστήσουμε οικογενειακώς.
                                Κανένα πρόβλημα Γιάννα. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο στη συνέχεια.

                                Comment

                                Working...
                                X