Announcement

Collapse
No announcement yet.

Parent visa permanent (Non-Contributory) subclass 103

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Γεια σε ολουςςςςςςςς εντος και εκτος!!Θελω να ρωτησω πως μπορω να παρω και τους γονεις μου Αυστραλια ξερει κανεις??????Τι πρεπει να κανω??

    Comment


      #47
      Originally posted by sissi View Post
      Γεια σε ολουςςςςςςςς εντος και εκτος!!Θελω να ρωτησω πως μπορω να παρω και τους γονεις μου Αυστραλια ξερει κανεις??????Τι πρεπει να κανω??
      Καλησπέρα sissi...
      Αυτό είναι πολύ δύσκολο να γίνει.
      Αν κάνεις τον κόπο να πας στην πρώτη σελίδα θα σου λυθούν όλες οι απορίες,

      υ.γ. καλό είναι να διαβάζουμε όλα τα post στα θέματα που μας ενδιαφέρουν για να μην ανακυκλώνουμε τα ίδια κ τα ίδια χωρίς λόγο.
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #48
        http://www.minister.immi.gov.au/medi...2/cb189679.htm

        Comment


          #49
          nice!!!!!!!!

          Comment


            #50
            Καλησπερα απο Αδελαιδα, οπως καταλαβαε δεν μπαινω συχνα εδω μεσα αλλα ας απαντησω και για τους αλλους που ενδιαφερονται.

            1. Αν περασει μια μερα μετα τους 3 μηνες προφανως χανει την βιζα και πρεπει να ξανακανει τα χαρτια και διαδικασιες απο την αρχη.

            3. Δεν νομιζω να γινετε σε αδερφια βιζα, καλυτερα ειναι να κοιτατε το σαιτ της κυβερνησης γιαι αυτα αλλαζουν καθε τοσο και μπορει μια απαντηση απο εδω μεσα που εγινε πριν απο μερικους μηνες να μην ισχυει.

            Σε τετοια περιπτωση καλυτερα να βγαζει καποιος τουριστικη βιζα και μετα να κανει ανανεωση, δεν ξερω για ποσο καιρο μπορει να παρει ανανεωση. Εδω ομως θα πρεπει να πληρωνεις ολα α φαρμακα, ιατρους, κτλπ κτλπ, ακομα και ιδιωτικη ασφαλεια να εχεις για τους γονεις αν ειναι ενας 200 δολ το μηνα, μετα απο ενα χρονο συνεχους ασφαλισης εχεις καποια προνομοια για νοσοκομεια κτλπ. Γενικα αν δεν εισαι υπηκοος πληρωνεις αρκετα για τετοια πραγματα.
            Το συμπερασμα μου ειναι οτι αν δεν εισαι Αυστραλος υπηκοος ή δεν εχεις αρκετα χρηματα για τα παραπανω εξοδα , δυσκολα ανταποκρινεσαι για να φερεις γονεις εδω και ειναι μια η αλλη με το να κατσεις στην Ελλαδα.

            Originally posted by Aussie View Post
            καλησπέρα,
            ξανά ανοίγω το θέμα αυτό με κάποιες ερωτήσεις & απορίες εχω διαβάσει ολα τα μνμ του thread αυτού.
            Και θέλω να αναφέρω την δική μου περίπτωση και μήπως βρεθεί κάποια λύση στήν ερωτησή μου.
            Εγω κατεβαίνω partner, σε λίγο καιρό μόλις καταφέρω να οργανωθώ και να κατέβω απόλυτα κατωχηρωμένη.
            Εχω μια μανούλα ηλικία 74 ετών και συνταξιούχα του ικα.
            Δέν ξέρω αν σε αυτή την ηλικία θα ήθελε να κατέβει και να μείνει μόνιμα
            εκεί που απο ο,τι κατάλαβα pano1966 βάσει με αυτό που γράφεις υπάρχει λύση και σε αυτό και μπράβο σου που τα κατάφερες.

            Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
            1)Πέρα απο τον χρόνο που τούς παρέχετε τούς 3 μήνες τουριστική αν αυτή η γυναίκα κατέβει και θελήσει να μείνει παραπάνω ας πούμε 5 μήνες να χορτάσει παραπάνω τα εγγόνια της εκεί υπάρχει λύση?

            2)Θα μπορέσουμε να παρατείνουμε παραπάνω χρόνο η αυτό και πάει και τελείωσε.

            3)στήν περίπτωση που έχω και έναν αδερφό,μπορώ να κάνω και σε αυτόν sponsor μετά απο 2 χρόνια αν κατάλαβα καλά?(και με τι προυποθέσεις?)

            είναι κάποια ερωτήματα καταλαβαίνετε φαντάζομαι που σε ολους μας είναι
            δύσκολα,όταν αποφασίζουμε να αλλάξουμε τόπο,και σε ένα τέτοιο μέρος
            όπου κυριαρχούν οι νόμοι και είναι τυπικοί.

            ευχαριστώ εκ των προτέρων
            για την όποια απάντηση λάβω
            κάθε συμβουλή δεκτή

            Comment


              #51
              Government extends tourist visas for parents of Australians | Neos Kosmos

              Comment


                #52
                μολις εριξα μια ματια στις βιζες για γονεις αυστραλων και απο οτι ειδα ο χρονος αναμονης για βιζες με οχι αστρονομικες τιμες ειναι λιγο μικροτερος απο οτι 2 χρονια πριν που το ψαχναμε, εξακολουθει να ειναι πολλα χρονια βεβαια αλλα τεσπα
                επισης υπαρχει και μια αλλη βιζα που δεν υπηρχε τοτε, η Resident Return Visas (Subclasses 155 and 157), που ομως εχει πολλες προυποθεσεις. επισης υπαρχει πλεον δυνατοτητα επιστροφης πρψην μονιμων κατοικων αυστραλιας αν στο διαβατηριο γραφει Authority to Return and Return Endorsement το οποιο ειναι λιγο περιπλοκο ομως γιατι παλι εχει προυποθεσεις και γραφει οτι θα πρεπει να ειναι εγκυρη αυτη η ενδειξη εαν να εχει επιστρεψει στην αυστραλια μεσα σε 3 χρονια μετα απο καθε αναχωρηση. πιαστο αυγο και κουρευτο δηλαδη αλλα θα κοιταξω να το ξεκαθαρισω γιατι με ενδιαφερει για τους γονεις μου
                Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                Comment


                  #53
                  Καλημερα σας και παλι μεα απο καιρο,

                  πριν απο μερικες μερες μου ηρθε ειδοποιηση για την parent VISA να πανε οι γονεις να κανουν ιατρικες εξετασεις, (παθολογος, ΗΙV test, X-ray) καθως και ποινικο μητρωο απο πατριδα και Federal police Αυστραλιας. Ειχαμε κανει την αίτηση για visa εναμιση χρονο πριν και ειχαμε παρει προσωρινη bringing visa. Αυτη που καναμε ηταν η subclas 804.

                  Ακομα δεν εχω τελειωσει τα χαρτια, πηγα προξενειο για τα ποινικα μητρωα ακομα τα περιμενω και εκανα αιτηση μεσω ιντερνετ για τα αυστραλεζικα τα οποια στοιχισαν 42 το ενα. Για Ιατρους πηγαμε σε ενα ιατρικο κεντρο πληρωσαμε εκει γυρω στα 500 δολαρια για τους 2 μαζι. Βρεθηκε προβλημα με την πιεση σε εναν απο τους δυο και κανουμε παραπανω εξετασεις και υπερηχους και διαφορα αλλα μεχρι τωρα καλα πανε, απλως απο το αγχος ηταν υψηλη η πιεση με αποτελεσμα να εχουμε πληρωσει ενα σωρο λεφτα για τις περαιτερω εξετασεις και ιατρους καθως και καθυστερηση στην διαδικασια. Τα λεφτα αυτα δεν τα δικαιολογει καμμια ιδιωτικη ασφαλιστικη.

                  Μολις τα μαζεψω ολα τα χαρτια τα στελνουμε πισω στο immigration department και μετα αναμενουμε και παλι. Εντωμεταξυ παλι ερωτηματολογια (φορμα 80) για καθε εναν και κοντρα υπογραφες κτλπ κτλπ. Και ολα αυτα πρεπει να γινουν σε 28 μερες!

                  Βεβαια τους εστειλα με E-mail και μια φορμα που ζητησαν με τις ημερομηνιες των ραντεβου για τους ιατρους και ημερομηνιες αιτησης για τα ποιν. μητρωα την επομενη μερα οποτε απο οτι μου ειπαν ανανεωνεται ο χρονος υποβολης των δικαιολογητικων. Αν δεν στειλεις αυτην την πρωτη φορμα τοτε μετα απο 28 μερες αν δεν λαβουν τιποτα σταματαει η διαδικασια της vizas. Η ειδοποιηση ηρθε με E-mail.

                  Comment


                    #54
                    Πολύ καλές οι πληροφορίες σου panos1966 και σε ευχαριστούμε που ανανεώνεις το θέμα με τις εξελίξεις μιας και είσαι ο μοναδικός που έχει κάνει και ολοκληρώνει την σχετική διαδικασία.
                    Καλή επιτυχία ευχόμαστε, πιστεύω, όλοι.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #55
                      Μπράβο ρε Πάνο ελπίζω να πάνε όλα καλά.

                      Comment


                        #56
                        μπραβο πανο με το καλο να παρετε και τη βιζα
                        απο οτι καταλαβαινω ειναι αυστηροι με τις ιατρικες εξετασεις, δηλαδη αν καποιος εχει προβλημα υγειας δε του δινουν τη βιζα? Ρωταω γιατι σκεφτομαι για τους γονεις μου και εν το μεταξυ ο πατερας μου εχει ενα μικρο προβλημα υγειας εχει στεφανιαια νοσο
                        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by konstantinos1 View Post
                          μπραβο πανο με το καλο να παρετε και τη βιζα
                          απο οτι καταλαβαινω ειναι αυστηροι με τις ιατρικες εξετασεις, δηλαδη αν καποιος εχει προβλημα υγειας δε του δινουν τη βιζα? Ρωταω γιατι σκεφτομαι για τους γονεις μου και εν το μεταξυ ο πατερας μου εχει ενα μικρο προβλημα υγειας εχει στεφανιαια νοσο
                          Καλημερα, καλυτερα να ρωτησεις ατζεντη, παντως εμενα μου ειπαν από το ιατρικό κέντρο οτι αν δεν περασουν τα τεστ, η Βιζα κοβετε. Ισως να γινετε κατι αλλο αλλα ρωτα εναν ειδικό καλυτερα.

                          Comment


                            #58
                            Πάνο σου εύχομαι να πάνε όλα καλά...!!!
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              #59
                              σε ευχαριστω πανο!
                              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                              Comment


                                #60
                                Pano telika ti egine me tous goneis sou ola kala? proxoraei i viza tous? xekinisa kai ego tin idia diadikasia katethesa 804 viza gia tin mama mou tin proigoymeni ebdomada kai itan valid. apo do kai pera apla perimenoume na epikoinonisei to immi mazi mas?

                                Comment

                                Working...
                                X