Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλησπερα σας.....
    μολις πριν λιγο εφτασε κι εμενα ο αντρας μου Μελβουρνη...πεταγε εχτες με Qatar...τα εισιτηρια ειχαν κλειστει 15 ημερες πριν την πτηση...μας ειχαν ενημερωσει πως τα κιλα που επιτρεπονται ειναι 23+7(τα οποια σας τα δινουν δωρεαν ....μας ειχαν πει το ξερουν στο αεροδρομιο) + χειραποσκευη......αφου αγανακτησαμε να ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ στα 30 κιλα...παμε στο αεροδρομιο και τι μας λενε????οτι πριν 2-3 μερες αλλαξε το οριο και ειναι 40 κιλα +χειραποσκευη......τραβαγαμε τα μαλλια μας...οποτε συμπερασμα....ΠΡΙΝ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΝΤΕ ΕΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΤΕ.....
    και καλη αρχη σε οσους το τολμουν!!!!

    Comment


      ανεβασανε τοσο πολυ το οριο???? και χειραποσκευη παραμενει στα 7? Καλη αρχη στον αντρα σου alkat ολα καλα να πανε ^^
      Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

      Comment


        Originally posted by alkat View Post
        καλησπερα σας.....
        μολις πριν λιγο εφτασε κι εμενα ο αντρας μου Μελβουρνη...πεταγε εχτες με Qatar...τα εισιτηρια ειχαν κλειστει 15 ημερες πριν την πτηση...μας ειχαν ενημερωσει πως τα κιλα που επιτρεπονται ειναι 23+7(τα οποια σας τα δινουν δωρεαν ....μας ειχαν πει το ξερουν στο αεροδρομιο) + χειραποσκευη......αφου αγανακτησαμε να ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ στα 30 κιλα...παμε στο αεροδρομιο και τι μας λενε????οτι πριν 2-3 μερες αλλαξε το οριο και ειναι 40 κιλα +χειραποσκευη......τραβαγαμε τα μαλλια μας...οποτε συμπερασμα....ΠΡΙΝ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΝΤΕ ΕΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΤΕ.....
        και καλη αρχη σε οσους το τολμουν!!!!

        καλή αρχή
        alkat εύχομαι
        ολα να πάνε όπως τα θέλετε
        φιλιά πολλά


        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          Μόλις κάναμε τις κρατήσεις των εισιτηρίων
          Για 16 Ιουλίου 2013 με Εmirates από Αθήνα-Dubai στην συνέχεια με Quantas από Dubai-Singapore και από Singapore-Sydney.23 κιλά +7 χειραποσκευή το άτομο,δηλαδή 60 στο σύνολο αφού ταξιδεύουμε 2 άτομα. 37 ώρες ταξίδι μαζί με τις αναμονές..
          798 eyro ο κάθε ένας ενήλικος 1596 eyro και οι δύο.
          Υπήρχαν και ποιό ακριβά με λιγότερες ώρες αναμονής αλλά πού λεφτα??? άλλωστε δεν το κάνεις κάθε μέρα αυτό το ταξίδι,τι και αν είναι πολλές ώρες???
          Αυτά

          Comment


            Originally posted by george lucas View Post
            Μόλις κάναμε τις κρατήσεις των εισιτηρίων
            Για 16 Ιουλίου 2013 με Εmirates από Αθήνα-Dubai στην συνέχεια με Quantas από Dubai-Singapore και από Singapore-Sydney.23 κιλά +7 χειραποσκευή το άτομο,δηλαδή 60 στο σύνολο αφού ταξιδεύουμε 2 άτομα. 37 ώρες ταξίδι μαζί με τις αναμονές..
            798 eyro ο κάθε ένας ενήλικος 1596 eyro και οι δύο.
            Υπήρχαν και ποιό ακριβά με λιγότερες ώρες αναμονής αλλά πού λεφτα??? άλλωστε δεν το κάνεις κάθε μέρα αυτό το ταξίδι,τι και αν είναι πολλές ώρες???
            Αυτά
            BRAVO!!!!!!!
            “Nothing is forever”

            Comment


              Originally posted by alkat View Post
              καλησπερα σας.....
              μολις πριν λιγο εφτασε κι εμενα ο αντρας μου Μελβουρνη...πεταγε εχτες με Qatar...τα εισιτηρια ειχαν κλειστει 15 ημερες πριν την πτηση...μας ειχαν ενημερωσει πως τα κιλα που επιτρεπονται ειναι 23+7(τα οποια σας τα δινουν δωρεαν ....μας ειχαν πει το ξερουν στο αεροδρομιο) + χειραποσκευη......αφου αγανακτησαμε να ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ στα 30 κιλα...παμε στο αεροδρομιο και τι μας λενε????οτι πριν 2-3 μερες αλλαξε το οριο και ειναι 40 κιλα +χειραποσκευη......τραβαγαμε τα μαλλια μας...οποτε συμπερασμα....ΠΡΙΝ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΝΤΕ ΕΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΤΕ.....
              και καλη αρχη σε οσους το τολμουν!!!!
              ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!
              ΕΣΥ ΠΟΤΕ ΛΕΣ?
              “Nothing is forever”

              Comment


                Originally posted by alkat View Post
                καλησπερα σας.....
                μολις πριν λιγο εφτασε κι εμενα ο αντρας μου Μελβουρνη...πεταγε εχτες με Qatar...τα εισιτηρια ειχαν κλειστει 15 ημερες πριν την πτηση...μας ειχαν ενημερωσει πως τα κιλα που επιτρεπονται ειναι 23+7(τα οποια σας τα δινουν δωρεαν ....μας ειχαν πει το ξερουν στο αεροδρομιο) + χειραποσκευη......αφου αγανακτησαμε να ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ στα 30 κιλα...παμε στο αεροδρομιο και τι μας λενε????οτι πριν 2-3 μερες αλλαξε το οριο και ειναι 40 κιλα +χειραποσκευη......τραβαγαμε τα μαλλια μας...οποτε συμπερασμα....ΠΡΙΝ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΝΤΕ ΕΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΤΕ.....
                και καλη αρχη σε οσους το τολμουν!!!!
                Εμένα ο δικός μου, δεν έκλεισε ακόμα 24ώρο down under. Με Etihad. 860 euro, 20 ώρες (+2 καθυστέρηση στο Αμπου Ντάμπι) Θεωρήσαμε πως 90 euro διαφορά ήταν πολύ μικρή για άλλες 20 ώρες ταξίδι και είναι χρήματα που άνετα σπαταλώνται στις αναμονές στα αεροδρόμια. Όριο τα 30 κιλά +7 η χειραποσκευή. Περάσαμε με 30.3 +7.1. Με βαλίτσα τεραστίων διαστάσεων, που άνετα είχε χωρέσει και 38 κιλά και καταλήξαμε να κάνουμε αποδεκατισμό του ρουχισμού που πήρε μαζί του.

                Comment


                  Οδηγίες για μια ευχάριστη πτήση!!!

                  Επειδή η πτήση Ελλάδα-Αυστραλία είναι μεγάλη,και επειδή κατά την διαρκεία της πολλά
                  μπορεί να συμβούν, παράθετω παράκατω μια επιστημονικά τεκμηριωμένη μελέτη, για το πώς
                  μπορεί να γίνει το ταξίδι αυτό πιο ευχάριστο και άνετο.

                  ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΛΕΤΗ:

                  1) Εάν έχετε επιλέξει να πετάξετε πρώτη θέση, ξανασκεφτείτε το, διότι υπάρχουν και μειονεκτήματα!!!

                  2) ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΛΟΤΟΥΣ ΤΟΥ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ!!!!
                  ( Οι άνθρωποι έχουν να αντιμετωπίσουν ένα πραγματικό δίλημμα μέσα στο κόκπιτ )

                  Διαβάστε :

                  Βαρυσήμαντη μετα-ανάλυση για το πέρδεσθαι εν πτήσει - Ειδήσεις - Περίεργα - in.gr

                  Comment


                    χαχαχα ελεος κλαιω
                    Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                    Comment


                      παιδιά ξέρει κανείς αν μπορώ να πάρω μαζί μου πάνω εκτός από τη χεριαποσκευή , το λαπτοπ μου και το ταμπλετ μου? γιατι μια κοπελα που μιλουσα στην ετιχαντ μου λεγε πως ουτε τη τσαντα μου δεν μπορω να παρω , τι λενε μωρεεεεεεεε και εγω που θα βαλω ολα τα τσιμπραγκαλα μου??????????? υπάρχει κάποιος που ταξιδεψε με ετιχαντ για να μου πει? ευχαριστω πολυ ^^
                      Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                      Comment


                        Originally posted by FarfyFfs View Post
                        παιδιά ξέρει κανείς αν μπορώ να πάρω μαζί μου πάνω εκτός από τη χεριαποσκευή , το λαπτοπ μου και το ταμπλετ μου? γιατι μια κοπελα που μιλουσα στην ετιχαντ μου λεγε πως ουτε τη τσαντα μου δεν μπορω να παρω , τι λενε μωρεεεεεεεε και εγω που θα βαλω ολα τα τσιμπραγκαλα μου??????????? υπάρχει κάποιος που ταξιδεψε με ετιχαντ για να μου πει? ευχαριστω πολυ ^^
                        Με etihad ταξιδέψαμε και είχαμε 800 χειραποσκευές....laptop, camera, τσάντες, τσαντίδια...ααα και τσαντάκια..
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          Originally posted by leyteris77 View Post
                          Με etihad ταξιδέψαμε και είχαμε 800 χειραποσκευές....laptop, camera, τσάντες, τσαντίδια...ααα και τσαντάκια..
                          τι ανακουφιση!!!! ευχαριστώ Λευτερη ^^, είχα κανει ενα πλανο που θα βαλω χαρτια λαπτοπ ταμπλετ καμερες και μ χαλασε τα σχεδια αυτη στην etihad σημερα. Οπότε να μην αγχωνομαι τελεια!!!!
                          Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                          Comment


                            Kalispera paidia mipos kserei kaneis enan poio ftino tropo na bgalo eisitirio Gia to Toronto?giati ola einai pano apo 1300$
                            Sas Euxaristo

                            Comment


                              Originally posted by FarfyFfs View Post
                              τι ανακουφιση!!!! ευχαριστώ Λευτερη ^^, είχα κανει ενα πλανο που θα βαλω χαρτια λαπτοπ ταμπλετ καμερες και μ χαλασε τα σχεδια αυτη στην etihad σημερα. Οπότε να μην αγχωνομαι τελεια!!!!
                              Nα μην αγχωνεσαι...ακου ουτε τσαντα σου ειπε οτι μπορεις να εχεις....αυτο που σου ειπε η υπαλληλος ,δεν ισχυει ετσι κι αλλιως...εκτος κι αν δουλευε πριν στην Ryanair και μπερδευτηκε..Στα γραφεια της Etihad δουλευει;καλά καταλαβα;

                              και ευκαιρειας δοθεισης ,λεω να γραψω καποια πραγματα σχετικα με τα μεταφερομενα στην καμπινα!


                              Στην καμπινα μπορει να εχει ο επιβατης , μια χειραποσκευη-carry on (ή αλλιως cabin) luggage- σε συγκεκριμμενες διαστασεις και βαρος....δηλ συνολο διαστασεων συνηθως τα 115cm -υπαρχουν εταιρειες που εχουν ειδικο μετρητη των διαστασεων και στο check in and/or στο gate αναμονης -και συνηθως μεχρι 7-8 κιλα , για να μπορει να χωρεσει ειτε κατω απ την μπροστινη του θεση ,ειτε στο overhead bin compartment... οπου στην δευτερη περιπτωση ,παλι εχουν σημασια οι διαστασεις..αν ολοι κουβαλουσαν μεγαλες χειραποσκευες , δεν θα υπηρχε χωρος για τις χειραποσκευες των αλλων επιβατων...το δε βαρος ,εχει κι αυτο σημασια ....δεν επιτρεπονται βαριες χειραποσκευες 1)γιατι σε περιπτωση που ανοιξει το bin (ή απο επιβατη ή σε αναταραξεις ή κατα την προσγειωση ) και πεσει η χειραποσκευη στο κεφαλι καποιου ,μπορει να τραυματιστει σοβαρα...εχει συμβει..και μετα θα ζηταει αποζημιωση...) και 2) με το limit στα κιλα ανα επιβατη , μπορουν και υπολογιζουν και το total weight του α/φ ...που εχει σημασια μεγαλη ...

                              Επισης ,πρεπει να μπορει ο επιββατης να μπορει να σηκωσει την χειραποσκευη και να την τοποθετησει μονος του στο bin.(Kαποιες εταιρειες το γραφουν στον κανονισμο τους.)Κι αυτο γιατι μονο καποιον ηλικιωμενο 'η αρρωστο 'η με αναπηρια ,θα βοηθησει το πληρωμα...αλλιως ,αν ηταν να σηκωνει ολες τις αποσκευες και να τις βαζει στα bins ,θα ειχε σακατευτει σε χρον d.t...)

                              Συν την τσαντα του μπορει να εχει ο επιβατης- θεωρειται curry on or personal item- Και καποιες εταιρειες επιτρεπουν και τσαντα και θηκη με λαπτοπ σαν personal items και καμερα και φωτογραφικη μηχανη (και τσαντακια και τσαντιδια ,που γραψε ο leyteris77!)
                              Ομως ..

                              υπαρχουν και εταιρειες που μετρανε και την θηκη με το laptop σαν personal item και επιτρεπουν εκτος του ενος curry on luggage και ενα μονο personal item (καμερα και φωτογραφικη ,δεν λογιζονται συνηθως ως personal items και δεν μετριουνται)

                              Τοτε ,αν ταξιδευει ζευγαρι , παιρνει ο συζυγος την θηκη με το laptop και η συζυγος την τσαντα της (ως ειθισται !).Μιλαω γενικα για τους ορους μεταφορας στην καμπινα,δεν ξερω τον κανονισμο της Etihad.

                              Βεβαια υπαρχουν και εταιρειες που επιτρεπουν μια αποσκευη -cabin luggage-γενικα και μεσα εκει πρεπει να βαλει τα παντα ο επιβατης! (τσαντα!!! ,λαπτοπ ,καμερα κλπ),οπως π.χ η Ryanair .

                              Επισης ,οταν υπαρχει μωρο ή παιδακι ως 2 χρονων (οποτε δεν κλεινει θεση) πολλες εταιρειες επιτρεπουν αλλη μια χειραποσκευη .Και να ξερουν οσες μαμαδες διαβαζουν ,οτι καροτσακι μωρου στην καμπινα ,κανονικα δεν επιτρεπεται. Δεν επιτρεπεται να μπει σε overhead bin και ουτε μπορει να ειναι ελευθερο κι ανασφαλιστο στην καμπινα.Και στις 2 περιπτωσεις ,μπορει να τραυματισει σοβαρα επιβατη ,ειδικα σε αναταραξεις.Ετσι κι αλλιως ,στην καμπινα με το καροτσακι ,βολτες δεν θα κανουν. Αν το πληρωμα ξερει την δουλεια του καλά ,καροτσακια δεν επιτρεπει στην καμπινα.Επειδη ομως θα το χρειαστουνε και σε ενδιαμεσο σταθμο και στην τελικη αφιξη,γιατι και καποιες ωρες ground time θα εχουν στην α περιπτωση και εχει πολυ περπατημα ,συνηθως( και στην α και στην β περιπτωση... ,αυτο που πρεπει να κανουν ,ειναι να μην το τσεκαρουν με τις αποσκευες ,αλλά πριν την εισοδο στο α/φ , να το δωσουν στον υπαλληλο και να του πουν οτι το θελουν ,αμεσως μολις αφιχθουν . Σ αυτη την περιπτωση ,μπαινει βεβαια tag αποσκευης -δινεται και στον επιβατη αποκομμα- και φορτωνεται στην πρωτη αποθηκη του α/φ.Πριν αφιχθει το α/φ ,o γονιος ενημερωνει ξανα το πληρωμα οτι θα χρειαστει το καροτσακι αμεσα . Mε το που ανοιγει η πορτα κατα την αφιξη ,ο chief της πτησης ,ενημερωνει τον αεροσταθμο και το καροτσακι περιμενει το μωρο κατα την εξοδο του απο το α/φ! ( Bεβαια ,μπορει να υπαρχουν και εταιρειες που δεν εχουν θεμα κι αφηνουν καροτσακια στην καμπινα...αν δεν ειναι γεματη η πτηση... )


                              υ.γ αυτα για την οικονομικη θεση.Γιατι σε αρκετες εταιρειες,στην first&business class,μπορει να επιτρεπουν και 2 χειραποσκευες - cabin luggage .Και γενικα και ειδικα ,οτι αφορα τα μεταφερομενα στην καμπινα ,θα πρεπει να τα ψαχνει στο site της καθε εταιρειας ,ο επιβατης.Ολες οι εταιρειες ,εχουν αναρτημενο τον κανονισμο τους.


                              υ.γ κοιτα μην σε πιασει αγχος τωρα με τις διαστασεις της χειραποσκευης! Αυτες ειναι οι διαστασεις που εχει ενα κανονικο trolley bag(αυτο με τις ροδες) Το βαρος της να προσεξεις -θα ξερεις ηδη μεχρι πόσο πρεπει να ειναι ,πιστευω-γιατι θα στην ζυγιζουν στο check in ,οπου θα σου βαλουν και το ταμπελακι ''cabin luggage'' .Kαι στην θηκη του laptop, θα σου βαλουν αναλογο ταμπελακι.Γενικα σε ο,τι κουβαλησεις στην καμπινα ,γιατι ετσι φαινεται οτι τα ελεγξε η υπαλληλος και τα ενεκρινε οτι μπορουν να μεταφερθουν.


                              υ.γ take care!
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                Χαχα να σαι καλα βρε vertigo κάθισες κ εκανες τοσο κοπο να γραψεις για τον αγχωτικό τον άνθρωπο. Κα εγώ αυτά ήξερα ότι ισχύουν, άλλα έτσι όπως μου τα πε σημερα αυτη η υπάλληλος τη Etihad στο τηλ με κουφανε. Απλά είπα μήπως μία στις χίλιες αν πρεπει να βαλω τη τσαντα μεσα στην χειραποσκευη ζητω που καηκαμε. Εντυπωση μου εκανε επισης οταν ππηρα τηλεφωνο ήθελα να διευκρινισω πως εγω εχω ηδη βιζα και να μην χτυπήσουν ΕΤΑ για το συγκεκριμενο εισητηριο, και δεν ηξερε τι να μου πει , μ λεει μισο λεπτακι βαει την ωραια μουσικαλα του ρου ρου ρου κ μετα μ λεει "οχι κυρία μ δεν εχει σχεση αυτο" κατατοπιστικότατη !!!!
                                Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                                Comment

                                Working...
                                X